Game Gear, κονσολοποίηση

elefas

Retro Member
Joined
14 Αύγ 2007
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
45
Καλησπέρα φίλοι μου,

Πριν μερικά χρόνια και έχοντας στην κατοχή μου 3 game gear, έκανα την απόπειρα να κατασκευάσω το λεγόμενο ggtv (game gear με TV έξοδο). Για να γίνει αυτό χρειάζεται η κατασκευή μιας πλακέτας που ουσιαστικά μετατρέπει και ενισχύει το σήμα του game gear σε μορφή κατάλληλη για τις τηλεοράσεις και τα μόνιτορ. Αγόρασα όλα τα υλικά, τσιπάκια, τρανζίστορ, πυκνωτές και αντιστάσεις, κατέβασα τα διαγράμματα και ξεστραβώθηκα κυριολεκτικά στη δουλειά. Πολύ δύσκολο εγχείρημα, το ολοκλήρωσα μετά από πολύ κόπο, έκανα και τις απαραίτητες κολλήσεις στην πλακέτα του game gear όμως...δε δούλεψε ποτέ! Κουράγιο για να το ξαναφτιάξω δεν είχα και έτσι το έβαλα στην άκρη ώς ένα αποτυχημένο πρότζεκτ και το ξέχασα. Ώσπου πρόσφατα πριν 2-3 μήνες βρήκα αυτόν τον αυστραλό τυπά (http://etim.net.au/ggtv/ggtv.htm) που πουλάει την πλακετίτσα έτοιμη. Φυσικά έπεσε η παραγγελία...

Τώρα ήρθε ο καιρός του και ασχολήθηκα και το αποτέλεσμα είναι για μένα εντυπωσιακό! Επιτέλους μπορώ να παίξω και να χαρώ τα παιχνίδια του gamegear αλλά και του mastersystem "σαν άνθρωπος" καθώς η έγχρωμη οθόνη του GG όσο τεχνολογικό επίτευγμα ήταν όταν πρωτοεμφανίστηκε, τόσο δύσχρηστη είναι στις μέρες μας καθώς είναι θολή, μικρή και τα χρώματα έχουν ξεθωριάσει από τον καιρό. Δεν έμεινα σε αυτό όμως και προχώρησα σε πλήρη κονσολοποίηση του GG, προσθέτοντας του υποδοχές για 2 χειριστήρια. Το ένα συνδέθηκε εσωτερικά πάνω στην πλακέτα του GG (στα σημεία που κάνουν επαφή ο σταυρός και τα κουμπιά) και το άλλο στην θύρα επέκτασης. Το 2ο είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί μόνο στα παιχνίδια του master system.

Το "τούμπανο" game gear μπορείτε να το θαυμάσετε στις παρακάτω φωτό. Σίγουρα δεν είναι ότι πιο κομψό και όμορφο, έχω δει σε ανάλογα φόρα εκπληκτικές κατασκευές, τη δουλειά του όμως την κάνει και με το παραπάνω!

Σήμερα καθώς ασχολήθηκα με τη κατασκευή του αντάπτορα για να συνδέσω το 2ο joypad στην θύρα επέκτασης του GG, κράτησα κάποιες σημειώσεις. Όποιος ενδιαφέρετα για κάτι αντίστοιχο μπορεί να τις συμβουλευτεί στο http://elefasgr.wordpress.com/2014/03/08/sega-game-gear-ext-to-db9-joypad-adapter/

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τι εκανες ρε αρχοντα :eek: Πολλα respect φιλε,χιλια μπραβο.
 
Αδερφε μας εστειλες για τσαι,βρουβες και λοιπα ζαρζαβατικα.... :eek: :augenrollen::augenrollen:

Respect στο απειρο!!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Με τα περισσότερα Game Gear να έχουν χαλασμένες οθόνες, αυτή είναι μια καλή λύση :)
 
Συγχαρητηρια για την πολυ ομορφη προσπαθεια σου! Αν σκεφτεσε να συνεχισεις την υλοποιηση και στα αλλα μηχανηματα σου, δες οπωσδηποτε τι εκανε ο τρελος εδω!

http://www.lcv.ne.jp/~mgs1987/sega/gg.html
 
Σαν modding ειναι αψογο και συγχαρητηρια φιλε...εγω βεβαια θεωρω οποιαδηποτε παρεμβαση που αλλοιωνει την εμφανιση αλλα και τον χαρακτηρα μιας retro κονσολας ιεροσυλια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια!

Σίγουρα ο καθένας από τη μεριά του το βλέπει διαφορετικά, αυτό που μετράει όμως για μένα στα ρετρομηχανάκια είναι η αντοχή τους στο χρόνο και η αξία της χρησιμοποίησης τους μέσα στην καθημερινότητα. Εδώ και 3-4 χρόνια είχα 3 GG, με καμιά 15αριά παιχνίδια και δεν τα είχα χρησιμοποιήσει καθόλου. Ο λόγος; Η κατώτατη ποιότητα απεικόνισης των οθονών τους ακόμα και με αλλαγμένους τους πυκνωτές. Για μένα έκανε πρακτικά τις κονσολίτσες άχρηστες. Όπως για τον ίδιο λόγο είναι άχρηστο και το atari lynx (περιμένω πως και πως να ολοκληρώσει ο candle από το AtariAge ένα αντίστοιχο project). Λέγοντας άχρηστο εννοώ ότι δεν μπορείς να ευχαριστηθείς 10-20 λεπτά παιχνιδιού κοιτώντας αυτές τις οθόνες, τουλάχιστον εγω προσωπικά. Έχοντας καβάτζα 3 GG επιχείρησα την κονσολοποίηση, το πρώτο GG θυσιάστηκε στο βωμό της επιστήμης (το έχω για ανταλλακτικά πλέον), το 2ο είναι ο πρωταγωνιστής αυτής της παρουσίασης και το 3ο είναι και θα παραμείνει ανέγγιχτο. Εντάξει είναι περιττό να σας πω σε ποιο από τα 2 ευχαριστιέμαι να παίζω...

Επιπλέον σαν μόντα μπορεί να μην είναι κόσμημα (δεν είμαι καλλιτέχνης το παραδέχομαι, μάλλον αδέξιος θα έλεγα), δεν είναι όμως και τερατογένεση! Μόνο 2 καλώδια προεξέχουν (θα ήταν πιο κομψό να βάλω τις υποδοχές μέσα στο case αλλά όπως σας είπα είμαι λίγο αδέξιος για να κάνω τόσο μεγάλες τρύπες χωρίς να διαλύσω το πλαστικό). Η φορητότητα διατηρείται με μεγαλύτερη αυτονομία σε μπαταρίες καθώς έχω απενεργοποιήσει τη λυχνία που φώτιζε την οθόνη, τα κουμπιά στο case είναι πλήρως λειτουργικά, αρκεί να έχει κάποιος εύκαιρη μια τηλεόραση και ένα RCA καλωδιάκι μαζί του καθώς η ενσωματωμένη οθόνη είναι πια διακοσμητική! :p

Ένα ακόμα κέρδος είναι ότι απέκτησα άλλη μια κονσόλα, το master system! Το GG έχει τη δυνατότητα μέσω ενός αντάπτορα στην υποδοχή του cartridge να παίζει παιχνίδια του master system καθώς σε hardware είναι σχεδόν πανομοιότυπα. Για να δείξει όμως τα παιχνίδια του master system στη δική του οθόνη που είναι μικρότερης ανάλυσης "κόβει" γραμμές από την εικόνα. Επίσης δεν υπάρχει τρόπος να παίξεις 2πλο παιχνίδι του master system στο GG. Με τη μόντα λύνονται και τα 2 αυτά προβλήματα!!!

Σας αφήνω τώρα να παίξω λίγο castle of illusion... :)
 
Μπράβο ! Εiσαι γίγαντας !

 


FULL RESPECT !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά το GG σηκώνει πολλές μοντίφες!.Πολύ ωραία η μόντα σου φίλε και ήθελε και πολύ δουλειά βλέπω. Η δική μου δυσκολία πέραν τη έυρεσης των ηλεκτρονικών, είναι τα κοψίματα των πλαστικών. Πάντως πραγματικά έφτιαξες ένα φορητό Master System και με στερεοφωνικό ήχο, ε; :) ! Πάντως μπορείς να παίξεις διπλό στο GG τα παιχνίδια του MS. Υπάρχει καλώδιο που μπορείς να συνδέσεις ένα χειριστήριο του MS. Προσωπικά δεν θα έκανα τέτοια μόντα αν και έχεις δίκιο για την ποιότητα τηε οθόνης. Μάλλον προς αλλαγή της οθόνης είναι μια λύση. Άντε με το καλό να δούμε και το Atari Lynx.

Getta Robo είπε:
Συγχαρητηρια για την πολυ ομορφη προσπαθεια σου! Αν σκεφτεσε να συνεχισεις την υλοποιηση και στα αλλα μηχανηματα σου, δες οπωσδηποτε τι εκανε ο τρελος εδω!http://www.lcv.ne.jp/~mgs1987/sega/gg.html
Καλά τι κάνουν εκεί στην Ιαπωνία,δεν παίζονται.

gg2281.jpg

http://www.lcv.ne.jp/~mgs1987/sega/gg10.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο πολύ καλή μόντα!!!!

Έγραψες!!!
 
Συγχαρητηρια!!! :D Αντε να ακολουθουμε και εμεις! :D

johnny19818 είπε:
Τελικά το GG σηκώνει πολλές μοντίφες!.Πολύ ωραία η μόντα σου φίλε και ήθελε και πολύ δουλειά βλέπω. Η δική μου δυσκολία πέραν τη έυρεσης των ηλεκτρονικών, είναι τα κοψίματα των πλαστικών. Πάντως πραγματικά έφτιαξες ένα φορητό Master System και με στερεοφωνικό ήχο, ε; :) ! Πάντως μπορείς να παίξεις διπλό στο GG τα παιχνίδια του MS. Υπάρχει καλώδιο που μπορείς να συνδέσεις ένα χειριστήριο του MS. Προσωπικά δεν θα έκανα τέτοια μόντα αν και έχεις δίκιο για την ποιότητα τηε οθόνης. Μάλλον προς αλλαγή της οθόνης είναι μια λύση. Άντε με το καλό να δούμε και το Atari Lynx.


Καλά τι κάνουν εκεί στην Ιαπωνία,δεν παίζονται.

Προβολή συνημμένου 98399

http://www.lcv.ne.jp/~mgs1987/sega/gg10.html
Το επομενο που θα κανουνε ειναι παιζει online!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη δουλεια , μπραβο φιλε! Και απο τι βλεπω απο τις φωτο η εικονα ειναι αρκετα καλη! Καλο λιωσιμο :D .
 
@johnny19818 Βασικά η αρχική ιδέα μου ήταν να αντικαταστήσω την οθόνη του GG με την psone lcd screen (http://tom61.arcadecontrols.com/pics/apr15_07.jpg) που έχω ήδη τροποποιήσει ώστε να δέχεται rgb και composite σήμα. Δυστυχώς όμως η psone lcd screen που έχω είναι PAL και δουλεύει στα 50hz ενώ το σήμα που βγάζει το gamegear με τη ggtv μόντα είναι στα 60hz, οπότε και δεν μπορούσα να τα κάνω να συνεργαστούν (τρεμόπαιγμα στην οθόνη). Όποτε με το καλό ολοκληρωθεί η αντίστοιχη πλακέτα για το lynx θα προσπαθήσω να κάνω και αντικατάσταση οθονών ώστε να παραμείνει φορητό.

Για ακόμη μια φορά να σας ευχαριστήσω για τα καλά σας σχόλια!

Υ.Γ. οκ, αυτό που έχουν κάνει οι Ιάπωνες είναι τρελό!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα,

μια μικρή ενημέρωση στο νήμα καθώς έβγαλα και έξοδο για svideo σήμα (προς το παρόν έβγαζε μόνο composite). Το αποτέλεσμα είναι απίστευτο, δεν περίμενα να έχει τόση διαφορά το svideo από το composite, ήξερα ότι είναι πιο "καθαρό" σήμα, αλλά αυτό που βλέπω είναι σχεδόν το ίδιο με RGB! Δείτε και μόνοι σας τις φωτογραφίες που παραθέτω για σύγκριση, ειδικά τα γράμματα.

Composite:

attachment.php


attachment.php


S-Video:

attachment.php


attachment.php


Υ.Γ. Λογικό να με ρωτήσει κάποιος γιατί δεν έβγαλα απευθείας rgb. Η απάντηση είναι ότι αυτό είχα προσπαθήσει από την αρχή, αφού έχει και την καλύτερη ποιότητα. Είχα βγάλει RGB μέσω ενός DB15 βύσματος(το γνωστό VGA) και με δικής μου κατασκευής μετατροπέα από DB15 σε scart για να συνδέεται σε τηλεοράσεις και μόνιτορ. Δυστυχώς όμως όλο κάτι πήγαινε στραβά και δεν έβλεπα το επιθυμητό αποτέλεσμα οπότε και το εγκατέλειψα. Τελικά το svideo έχει παρόμοιο αποτέλεσμα με το RGB και δούλεψε πιο γρήγορα και εύκολα.
 
Elefas εισαι τεραστιος!!! :bow: Βασικα θα εκανα και εγω κατι τετοιο αλλα με προλαβες.Εαν θες οθονη εδω.Ειναι παμφθηνη και υπoστηριζει NTSC
 
Φίλε μου είσαι άψογος στο δημιουργικό κομμάτι. Γιατί δεν κάνεις και ένα βιντεάκι να το θαυμάσουμε και εμείς;
 
Ωραιοτατη μοντιφα!

Ειδικα στο Svideo δε το συζηταω καν!

Εχω κι εγω ενα GG με το κλασσικο προβλημα στους πυκνωτες τους οποιους ολο λεω να αλλαξω και ακομα το κανω.

Έχω και τον αναταπτορα για Master system και αυτο που λες οτι εκοβε γραμμες ηταν ακρως ενοχλητικο στην μικρη του οθονη.

Μαλλον ηρθε η ωρα να το ξεθαψω κι αυτο απο το ντουλαπι και να προχωρησω σε επισκευη και αναβαθμιση!

Απο απλη περιεργεια: Θα μπορουσε να δειχνει ταυτοχρονα και στην TV και στη δικη του οθονη; Απλα για να κρατησουμε και την ιδιοτητα της φορητοτηας οταν ειμαστε εξω, αλλα στο σπιτι να εκμεταλευτουμε την TV.
 
ChrisD είπε:
Ωραιοτατη μοντιφα!Ειδικα στο Svideo δε το συζηταω καν!

Εχω κι εγω ενα GG με το κλασσικο προβλημα στους πυκνωτες τους οποιους ολο λεω να αλλαξω και ακομα το κανω.

Έχω και τον αναταπτορα για Master system και αυτο που λες οτι εκοβε γραμμες ηταν ακρως ενοχλητικο στην μικρη του οθονη.

Μαλλον ηρθε η ωρα να το ξεθαψω κι αυτο απο το ντουλαπι και να προχωρησω σε επισκευη και αναβαθμιση!

Απο απλη περιεργεια: Θα μπορουσε να δειχνει ταυτοχρονα και στην TV και στη δικη του οθονη; Απλα για να κρατησουμε και την ιδιοτητα της φορητοτηας οταν ειμαστε εξω, αλλα στο σπιτι να εκμεταλευτουμε την TV.
Αν διάβασες είπε ότι κατήργησε την οθόνη. Λογικά αν δεν το έκανε θα ήταν παράλληλα και στην οθόνη του GG και στην τηλεόραση.
 
Πίσω
Μπλουζα