Game Gear τα σπάνια παιχνίδια

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.934
Έπειτα από 3 χρόνια ψαξίματος παραθέτω μερικούς σπάνιους τίτλους για το Game Gear μέσα από τη δική μου εμπειρία καθώς και μερικά σχόλια για το καθένα.

Όλα τα παιχνίδια τα θεωρώ σπάνια να τα βρείτε με κουτί και οδηγίες χρήσης. Η σειρά είναι τυχαία.

1) Power Drive. Πολύ σπάνιος τίτλος του 1994. Αποκλειστική κυκλοφορία στην Ευρώπη. Παρόλο που στο όπισθόφυλλο ενός παιχνιδιού διαφημίζεται το παιχνίδι σε NTSC, αυτό δεν εμφανίστηκε ποτέ παρά μόνο σε PAL Version. Το παιχνίδι είναι μεταφορά από τα arcades αλλά είναι ένας μέτριος τίτλος. Στο ebay έχει εμφανιστεί 3 φορές τα τελευταία 3 χρόνια.

Προβολή συνημμένου 96627

2) Tarzan:Lord of the jungle. Πολύ σπάνιος τίτλος του 1994. Αποκλειστική κυκλοφορία για την Ευρώπη. Ένα μέτριο προς κακό παιχνίδι. Εμφάνιση στο ebay 2 φορές.

Προβολή συνημμένου 96628

3) Megaman: Σπάνιος τίτλος του 1995. Αποκλειστικά για Αμερική. Το ένα και μοναδικό Megaman για την κονσόλα το οποίο αξίζει φυσικά. Στο ebay εμφανίζεται πάντα λειψό! Είτε λείπει το κουτί είτε το manual.

Προβολή συνημμένου 96629

4) F1 World Championship Edition: Πολύ σπάνιος τίτλος του 1995. Αποκλειστικός ευρωπαϊκός τίτλος. Μία φορά το έχω πετύχει στο ebay. Μέτριος τίτλος.

Προβολή συνημμένου 96630

5) Championship Hockey: Πολύ σπάνιος τίτλος του 1994. Αποκλειστικά για Ευρώπη. Μέτριος προς καλός τίτλος. Δεν το έχω δει ποτέ στο ebay. Εγώ το απέκτησα από καθαρή τύχη και μάλιστα από Ελλάδα. :cool:

Προβολή συνημμένου 96631

6) Sonic Blast: Πολύ σπάνιο κομμάτι του 1996. Κυκλοφόρησε σε Ευρώπη και Αμερική. Καλούτσικο παιχνίδι. Έχει εμφανιστεί περίπου 3 φορές στο ebay το ευρωπαϊκό κομμάτι.

Προβολή συνημμένου 96632

7) Les Schtroumpfs Autour de Monde: Σπάνιος τίτλος του 1996 (ο σπανιότατος επίσης για το Master System καθώς είναι ο τελευταίος τίτλος της κονσόλας). Καλό παιχνίδι. Εμφάνιση στο ebay 2 φορές.

8) Galaga 2. Σπανιότατος τίτλος του 1991 (ευρωπαϊκή έκδοση). Κυκλοφόρησε σε Ευρώπη και Ιαπωνία. Εμφάνιση στο ebay 1 φορά.

9) Sega Game Pack 4 in 1: Πολύ σπάνιος τίτλος του 1992. Αποκλειστική κυκλοφορία στην Ευρώπη. Το παράδοξο σε αυτό το παιχνίδι είναι το γεγονός ότι η κονσόλα διδόταν σε bundle με το παιχνίδι αυτό. Έτσι όταν βγήκε το παιχνίδι ξεχωριστά με κουτί κτλ. μάλλον ήταν λίγο αργά. Καλός τίτλος ειδικά το τέννις. Εμφάνιση στο ebay 4 φορές.

10) S.S. Lucifer: Man Overboard!: Σπάνιος τίτλος του 1993 με υπερμεγέθες cartridge από την Codemasters. Αποκλειστική κυκλοφορία για Ευρώπη. Μέτριος τίτλος. Εμφάνιση στο ebay 1 φορά.

Υ.Γ. Φυσικά το ebay δεν είναι μονόδρομος αλλά είναι μεγάλο σχολείο...
 
johnny19818 είπε:
9) Sega Game Pack 4 in 1: Πολύ σπάνιος τίτλος του 1992. Αποκλειστική κυκλοφορία στην Ευρώπη. Το παράδοξο σε αυτό το παιχνίδι είναι το γεγονός ότι η κονσόλα διδόταν σε bundle με το παιχνίδι αυτό. Έτσι όταν βγήκε το παιχνίδι ξεχωριστά με κουτί κτλ. μάλλον ήταν λίγο αργά. Καλός τίτλος ειδικά το τέννις. Εμφάνιση στο ebay 4 φορές.
To cartridge σκετο ειναι πολυ διαδεδομενο..με οδηγιες στον μπεη καλη τιμουλα εδω
 
angel_grig είπε:
To cartridge σκετο ειναι πολυ διαδεδομενο..με οδηγιες στον μπεη καλη τιμουλα εδω
Ναι αλλά για να το βρεις ολοκληρωμένο με κουτί και οδηγίες είναι σπάνιο.Φυσικά σκέτο είναι πάμφθηνο. Εγώ μόνο έχω 3 να φανταστείς.
 
Από ότι ξέρω και το Mortal Kombat 3 είναι σπάνιο στο GG.
 
Imgema είπε:
Από ότι ξέρω και το Mortal Kombat 3 είναι σπάνιο στο GG.
Βασικά σε παλαιότερα ποστ το είχαμε αναφέρει Τάσο ότι είναι σπάνιο. Τελικά όμως έχουν βγει πολλά στη φόρα και νομίζω πλέον ότι δεν θεωρείται και τόσο σπάνιο. Εγώ να φανταστείς μέχρι πρότινος είχα 2 ολοκληρωμένα κομμάτια και σε πολύ καλή κατάσταση. Και όπως είχες πει και συ ανάμεσα στα παιχνίδια που έχεις είναι και αυτό αν θυμάμαι καλά. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν το λες και συνηθισμένο και φθηνό. Και επί τη ευκαιρία που το ανέφερες στο συγκεκριμένο παιχνίδι έχει γίνει ένα τραγικό λάθος-απάτη. Στο εξώφυλλο και οπισθόφυλλο φιγουράρει ότι είναι για 2 παίκτες ενώ ΔΕΝ είναι (το τσέκαρα προσωπικά). Στο manual πάλι λέει ότι είναι για ένα παίκτη. Εξάλλου ο λόγος που αγόρασα το παιχνίδι ξανά ήταν αυτός.
 
Nαι κι εγώ το έχω το παιχνίδι με κουτί και όλα. Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα σπανιότητας σε καμία κονσόλα και δεν είμαι καθόλου γνώστης, απλά θυμάμαι ότι σε διάφορα forums (όπως και στο παλιότερο topic που αναφέρεις εδώ) έχει αναφερθεί ότι είναι σπάνιο. Τώρα βέβαια μπορεί να είναι σπάνιο μόνο για τους Αμερικάνους collectors που έτσι κι αλλιώς δεν είχαν τόσα παιχνίδια στην κονσόλα όσα εμείς στην Ευρώπη. Και όπως λες κι εσύ, βγήκαν πολλά στην φόρα.

Πάντως ναι, και στην δική μου κόπια στο κουτί για 2 παίκτες κάνει λόγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η λεξη σπανιο εχει καταντησει σουπα στο διαδυκτυο ακομα και σε παιχνιδια που πριν μερικα χρονια τα εβρισκες στο ebay 5 και 10 ευρω και τωρα τα δινουν 60 και μπορει να φτασει και σε μεγαλυτερα νουμερα ..Για να πω την αληθεια δεν κατεχω απο σπανια στο game gear οποτε θα συμφωνησω σχετικα με τη λιστα που παρουσιασε ο τζονυ πιο επανω ..Και ναι φυσικα παιζει ρολο σε τι κατασταση βρισκεται αν εχει κουτi οδηγιες ζελατινα και λοιπα ....Τα ρετρο οσο περναει ο καιρος αποκτουν αξια ,αλλα λιγοτερη αλλα περισοτερη για τους λογους που ανεφερα πιο πανω .
 
Η γνωμη μου για την λιστα του johnny ειναι σχεδον ιδια με την γνωμη του johnny. Συγκεκριμενα

1) Power Drive. Συμφωνω οτι μαλλον ειναι το πιο σπανιο παιχνιδι, το εχω δει να πουλιεται πολυ πολυ σπανια

2) Tarzan:Lord of the jungle. Αρκετα σπανιο τιτλος, αλλα ειχε κυκλοφορησει και στην Ελλαδα και εχω ενα καινουργιο

3) Megaman: Μετρια σπανιος τιτλος, κυκλοφορησε στην Ελλαδα και ξερω προσωπικα αλλα δυο ατομα (Ελληνες φυσικα) που το εχουν εκτος απο εμενα

4) F1 World Championship Edition Αυτο δεν το εχω πετυχει πουθενα, ουτε ξερω καποιον απο τους συλλεκτες στην Ελλαδα να το εχει, αν και δεν νομιζω να ειναι εξαιρετικα σπανιο

5) Championship Hockey: Και αυτο δεν ειναι τοσο σπανιο, ισως επειδη μαλιστα ειναι αθλητικο, να μην το κυνηγανε τοσο οι συλλεκτες. Εγω δεν ενδιαφερθηκα ποτε να το αποκτησω.

6) Sonic Blast: Αυτο δυστυχως ειναι σπανιο και ακριβο, ειναι στα wish list

7) Les Schtroumpfs Autour de Monde: ειχα βρει την εκδοση για master system, αλλα δεν ηξερα οτι και του GG ειναι τοσο σπανια

8) Galaga 2. Αυτο πραγματικα θα το ηθελα, συμφωνω οτι δεν παιζει συχνα στο ebay.

9) Sega Game Pack 4 in 1: Mε κουτι και οδηγιες ειναι πολυ σπανιο, το cart ειναι το πιο κοινο παιχνιδι σε GG !

10) S.S. Lucifer: Man Overboard!: Θυμαμαι το cartidge αυτο, ειναι κλασσικο μεγαλυτερο, οπως κανουν οι codemaster στα παιχνιδια τους (dropzone κτλ), ειναι πολυ σπανιο.
 
Imgema είπε:
Τώρα βέβαια μπορεί να είναι σπάνιο μόνο για τους Αμερικάνους collectors που έτσι κι αλλιώς δεν είχαν τόσα παιχνίδια στην κονσόλα όσα εμείς στην Ευρώπη.
Αν εννοείς ότι τα παιχνίδια PAL είναι περισσότερα από τα NTSC αυτό δεν ισχύει. Τα PAL είναι 196 (χωρίς τα διάφορα edition ανά χώρα ή τα Kixx) και τα NTSC είναι 234.

Psy_Danis_3 είπε:
Η λεξη σπανιο εχει καταντησει σουπα στο διαδυκτυο ακομα και σε παιχνιδια που πριν μερικα χρονια τα εβρισκες στο ebay 5 και 10 ευρω και τωρα τα δινουν 60 και μπορει να φτασει και σε μεγαλυτερα νουμερα ..Για να πω την αληθεια δεν κατεχω απο σπανια στο game gear οποτε θα συμφωνησω σχετικα με τη λιστα που παρουσιασε ο τζονυ πιο επανω ..Και ναι φυσικα παιζει ρολο σε τι κατασταση βρισκεται αν εχει κουτi οδηγιες ζελατινα και λοιπα ....Τα ρετρο οσο περναει ο καιρος αποκτουν αξια ,αλλα λιγοτερη αλλα περισοτερη για τους λογους που ανεφερα πιο πανω .
Θα συμφωνήσω με το όρο σούπα. Μερικά φτάνουν σε όρια τρέλας! Δεν μπορείς να μου λες ότι το Wonderboy είναι σπάνιο που όποια πέτρα και να σηκώσεις θα το βρεις από κάτω! Από την άλλη δε βλέπω το λόγο να έχω ένα παιχνίδι με τη ζελατίνα του και να το καμαρώνω αν δεν έχω μία ακόμη κόπια να το παίζω τουλάχιστον. Και αυτό όπως καταλαβαίνετε είναι δύσκολο με σπάνιους τίτλου.

mike είπε:
Η γνωμη μου για την λιστα του johnny ειναι σχεδον ιδια με την γνωμη του johnny. Συγκεκριμενα
1) Power Drive. Συμφωνω οτι μαλλον ειναι το πιο σπανιο παιχνιδι, το εχω δει να πουλιεται πολυ πολυ σπανια

2) Tarzan:Lord of the jungle. Αρκετα σπανιο τιτλος, αλλα ειχε κυκλοφορησει και στην Ελλαδα και εχω ενα καινουργιο

3) Megaman: Μετρια σπανιος τιτλος, κυκλοφορησε στην Ελλαδα και ξερω προσωπικα αλλα δυο ατομα (Ελληνες φυσικα) που το εχουν εκτος απο εμενα

4) F1 World Championship Edition Αυτο δεν το εχω πετυχει πουθενα, ουτε ξερω καποιον απο τους συλλεκτες στην Ελλαδα να το εχει, αν και δεν νομιζω να ειναι εξαιρετικα σπανιο

5) Championship Hockey: Και αυτο δεν ειναι τοσο σπανιο, ισως επειδη μαλιστα ειναι αθλητικο, να μην το κυνηγανε τοσο οι συλλεκτες. Εγω δεν ενδιαφερθηκα ποτε να το αποκτησω.

6) Sonic Blast: Αυτο δυστυχως ειναι σπανιο και ακριβο, ειναι στα wish list

7) Les Schtroumpfs Autour de Monde: ειχα βρει την εκδοση για master system, αλλα δεν ηξερα οτι και του GG ειναι τοσο σπανια

8) Galaga 2. Αυτο πραγματικα θα το ηθελα, συμφωνω οτι δεν παιζει συχνα στο ebay.

9) Sega Game Pack 4 in 1: Mε κουτι και οδηγιες ειναι πολυ σπανιο, το cart ειναι το πιο κοινο παιχνιδι σε GG !

10) S.S. Lucifer: Man Overboard!: Θυμαμαι το cartidge αυτο, ειναι κλασσικο μεγαλυτερο, οπως κανουν οι codemaster στα παιχνιδια τους (dropzone κτλ), ειναι πολυ σπανιο.
Γκλούπ! Το Megaman το έχουν CIB φίλοι είπες?:dribble: Είχα πετύχει και γω ένα στο ebay αλλά ήταν reproduction. Το Championship Hockey το πήρα πολύ φθηνά και μου έτυχε όπως είπα και γι'αυτό το αγόρασα. Ένας Άγγλος συλλέκτης προσπαθεί να συμπληρώσει όλα τα PAL παιχνίδια του GG και μέσα σε αυτά που του λείπουν είναι το Championship Hockey πάντως.

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι τίτλοι όπως το Rise of the Robots, Wizard Pinball, Hurricanes, Bubble Bobble (US. μόνο) αλλά και το Sonic 2 in 1.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Αν εννοείς ότι τα παιχνίδια PAL είναι περισσότερα από τα NTSC αυτό δεν ισχύει. Τα PAL είναι 196 (χωρίς τα διάφορα edition ανά χώρα ή τα Kixx) και τα NTSC είναι 234.
Χμμ, μάλλον το μπέρδεψα λίγο με το Master System (φορητό Master System είναι σχεδόν το Game Gear) που έκανε μεγαλύτερη επιτυχία στην Ευρώπη και έβγαζαν παιχνίδια γι αυτό μέχρι και το 1996 ενώ στην Αμερική είχαν σταματήσει προ πολλού.
 
Imgema είπε:
Χμμ, μάλλον το μπέρδεψα λίγο με το Master System (φορητό Master System είναι σχεδόν το Game Gear) που έκανε μεγαλύτερη επιτυχία στην Ευρώπη και έβγαζαν παιχνίδια γι αυτό μέχρι και το 1996 ενώ στην Αμερική είχαν σταματήσει προ πολλού.
Με το Sonic the Hedgehog (το 1ο καθώς 2ο δεν πρόλαβε να βγει) να είναι το τελευταίο και φυσικά πανάκριβο και αυτό, παιχνίδι για το Master System στο America.
 
Πίσω
Μπλουζα