game gear fixes

nikosmihalakis

RetroWannaBe
Joined
16 Νοέ 2009
Μηνύματα
57
Αντιδράσεις
0
εχω στα χερια μου ενα game gear και αναρωτιεμαι αν υπαρχει τροπος να του αλαξω οθονη ?

( ειδη αλαξα ολους τους πυκνωτες !!! ) στον ηχο ειχε τεραστια διαφορα αλλα στην εικονα οχι και τοσο ...

παντος παρατηρα οτι καμια φορα σβηνει μονο του ... ξερει κανεις κατι περισοτερο ??
 
ίσως η υποδοχή για το ρεύμα να μη κάνει καλή επαφή? η εικόνα του θυμάμαι ήταν ψιλοτραγική έτσι κι αλλιώς. άσε που πρέπει να έπαιρνε 4 η 6 μπαταρίες και τις έτρωγε σε 1 ώρα.
 
Απ' τα λίγα που ξέρω για το μηχάνημα, πρέπει να ζεσταθεί η οθόνη πρώτα (μιση ώρα αναμμένο) για να αποδώσει 100%. Πάντως αν όντως είναι θέμα οθόνης, η καλύτερη λύση είναι "χαλασμένο" απο ebay. Μπορείς να βρεις και με λιγότερα απο 10 euro και συνήθως το μόνο που θέλουν είναι αλλαγή πυκνωτών.

Btw μου ήρθε ήδη το πρώτο μου Game Gear και περιμένω και το 2ο απο μέρα σε μέρα, και τα 2 θέλουν αλλαγή πυκνωτών. Αν μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για το απο πού αγόρασες τους πυκνωτές, πόσο, πόσο σου κόστισε η αλλαγή (αν το πήγες σε ηλεκτρονικό) θα με βοηθούσες.
 
εγω αλαξα ολους τους πυκνωτες που ειχε το gamegear .

δεν ειναι κατι δυσκολο απλα θελει προσωχη και ενα κολητιρι .

οταν ανοιξεις το game gear καποιος που ξερει μπορει να διαβασει το

μεγεθος των πυκνωτων και να βαλει ιδιους .

Αν το ψαξεις και εδω (στο forum ) και στο internet θα βρεις αναλυτικες

πληροφοριες αλλα και τα μεγεθη των πυκνωτων που πρεπει να αλαξεις.

αν θελεις κατι ρωτα ..
 
Τις οδηγίες τις έχω, έχω την λίστα με τους πυκνωτές, το μόνο που μένει είναι να αποφασίσω αν θα το κάνω εγώ ή όχι.. :p Πόσο σου στοίχισαν οι καινούριοι πυκνωτές?
 
με ενα 15? περιπου αγοραζεις μια σειρα με πυκνωτες διαφορων τιμων. το σετ εχει 150 πυκνωτες. 10-15 κομματια απο καθε ειδος. φυσικα μιλαω για υλεκτρολυτικους μονο. οι κεραμικοι ειναι αλλο σετ καθως επισης και οι αντιστασεις και τα τρανσιστορ. γενικα εινια καλο να εχεις τετοια πραγματα αν ασχολεισαι με επισκευες. εγω μια φορα εδωσα περιπου 50? και τα πηρα ολα. ισως και λιγοτερα. τα σετακια ειναι της Velleman.
 
ε όχι κι έτσι... :p κατεβείτε Φανό μια μέρα και πάρτε με 50 λεπτά τους πυκνωτές που θέλετε για να κάνετε τη δουλειά σας :p
 
ρε παιδια βρηκα ενα τετοιο στον καδο ανακυκλωσης του σουπερ μαρκετ που παω...εκαι που βρηκα και τον ql χαχαχα αλλα δεν μου δειχνει η οθονη τιποτα παρα μονο κατι γραμμες ενω αναβει.. μπορει να το φτιαξει κανειs ?γιατι εγω απο ηλεκτρονικα .no thanks!!
 
το gamegear me τα 2 ολοκληρομενα στην πλακετα εχει του παρακατω πυκνωτεσ-

100μ 6.3ν

22μ 6.3ν

4.7ν 35ν

68μ 6.3ν

100μ 6.3ν

3 χ 10μ 6.3ν

33μ 6.3ν

2 χ 0.47μ 50ν

το ¨μ¨ ειναι μικροφαραντ

μπορουμε να βαλουμε ποικνωτες ισασ η μεγαλητερησ τασης πχ 100μ στα 6,3ν μπορουμε να βαλουμε 100μ στα 16ν ,και σε χωριτικοτητα + - 10%

παλι μπορουμε να συνδεσουμε 2 ποικνωτες παραληλα για να αυξησουμε τν χωριτικοτητα τους πχ. μπορουμε αντι για τον 68μ να βαλουμε 2 ποικνωτες παραληλα συνδεδεμενουσ εναν 47μ και εναν 22μ . 47+22=69μ (παραληλα = το + στο + και το - στο -)

για την φωτινοτητα φταιει ο c45 που ειναι 0,47μ στα 50ν

για φωτινεσ γραμμεσ φταιει ο δυπλανοσ του (δεν θυμαμαι ποιοσ c ειναι)που ειναι και αυτοσ 0.47μ στα 50ν
 
Τελικά λόγω έλλειψης χρόνου πήγα σήμερα και τα 2 GG σε γνωστό μου ηλεκτρονικό να τα αναστήσει.. :)
 
Το πρώτο Game Gear είναι έτοιμο, καθαρή, φωτεινή οθόνη και πολύ δυνατός ήχος! Και το TV tuner -ειδικά για την ηλικία του- δείχνει τέλεια. Σειρά έχει το 2ο GG μου τώρα. :)
 
asemnos είπε:
Το πρώτο Game Gear είναι έτοιμο, καθαρή, φωτεινή οθόνη και πολύ δυνατός ήχος! Και το TV tuner -ειδικά για την ηλικία του- δείχνει τέλεια. Σειρά έχει το 2ο GG μου τώρα. :)
μια χαρα να τα χαιρεσαι!! να σε ρωτησω, τα πηγες στον μαστορα και σου βρηκε αυτος τους πυκνωτες ή τους βρηκες εσυ; ποσο σου κοστισε για να το φτιαξεις; εχω και γω ενα GG και η αληθεια ειναι οτι θελει τον μαστορα του!!
 
Το πήγα σε εναν γνωστό μου ηλεκτρονικό και μου έβαλε δικούς του πυκωτές και στα 2 Game Gear, και ήχου και οθόνης. Μου πήρε 20 ευρώ. Χαμηλή τιμή νομίζω.. Πάντως αξίζει και με το παραπάνω, γίνονται άλλα μηχανάκια! ;)
 
σ' ευχαριστω για την απαντηση! οχι τα 20 ευρω ειναι μια χαρα αν σου εκανε τα GG σαν καινουρια. θα παω και γω να ρωτησω σε 1-2 μαγαζια μηπως εχουν ιδεα απο αυτα και με φτιαξουν!
 
παιδια αγορασα αυτα εδω Προβολή συνημμένου 5864

θα κανω δουλεια η πρεπει να βρω τα ιδια με αυτα που εχει το GG;

σορρυ για την ποιοτητα της εικονας..
 
GDK μια χαρα ειναι αφου και εγω στο δικο μου τετοια εχω βαλει απλα να ειναι ιδια τα μF τα volt Λιγο παραπανω δεν πειραζει θελει λιγο προσοχη στην κολληση γιατι τα original ειναι smd και στην πολικοτητα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
GDK μια χαρα ειναι αφου και εγω στο δικο μου τετοια εχω βαλει απλα να ειναι ιδια τα μF τα volt Λιγο παραπανω δεν πειραζει θελει λιγο προσοχη στην κολληση γιατι τα original ειναι smd και στην πολικοτητα
ok ευχαριστω φιλε να σαι καλα! ;)
 
asemnos που ειναι αυτος ο ηλεκτρονικος ειπαμε?
 
παιδια μετα απο καιρο που ψαχνω και εγω game gear μιας και το πρωτο το ειχα πουλησει τοτε βρηκα ενα αλλα το παιδι που το εχει μου ειπε οτι ενω δουλευε καλα το ανοιξε εχθες για να το δει μετα απο καιρο και η οθονη δεν δειχνει καλα.επειδη δεν νιωθω και πολυ ειναι κατι που φτιαχνει ευκολα;μονο πυκνωτες θελει;και επισης ειδα στο e-bay εναν τυπο που αναλαμβανει να το κανει service.παιζει να βρουμε τπτ τετοιο εδω ελλαδα;http://cgi.ebay.co.uk/SEGA-GAME-GEAR-AND-REPAIR-SERVICE-REFURBISHMENT-/140482783266?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item20b56d2822#ht_4519wt_905
 
Garett τι ακριβως προβλημα εχει η οθονη?αν ειναι οπως στις 2 πρωτες εικονες απο το link του ebay που εβαλες μην το παρεις γιατι το προβλημα δεν ειναι στους πυκνωτες.Στο ebay παντως υπαρχουν αφθονα GG οποτε με λιγο ψαξιμο θα βρεις.Οτι αλλο θες ρωτας.
 
Πίσω
Μπλουζα