Game On 2.0 - Έκθεση Video Games [Αθηνα 16/12/2010 – 31/1/2011]

manosfp

RetroWannaBe
Joined
25 Ιουλ 2009
Μηνύματα
46
Αντιδράσεις
1
GAME ON 2.0 - Barbican Int.Enterprises

Play Your Way through the History, Culture and the Future

ofVideoGames!

Ένα συναρπαστικό ταξίδι στην ιστορία, στην κουλτούρα και στο μέλλον των videogames!

Η μεγαλύτερη Έκθεση γυρω από τα videoGames στον κόσμο,

έρχεται στην Ελλάδα.

16 Δεκεμβρίου 2010 – 31 Ιανουαρίου 2011

«Τεχνόπολις», Δήμου Αθηναίων

Ποιος δεν έχει παίξει με τις ώρες Pac-man στα παλιά «ηλεκτρονικά», κρυφά από τους γονείς του με τις τελευταίες οικονομίες του; Ποιος δεν έχει μείνει ξάγρυπνος ατέλειωτες ώρες προσπαθώντας να «τερματίσει» το Super Mario και να σώσει την πριγκίπισσα Peach; Αλλά και ποιος δεν έχει αναρωτηθεί πώς φτάσαμε στα υπερσύγχρονα, με special effects, video games;

Μια έκθεση διαφορετική από όλες τις άλλες, η διεθνούς φήμης έκθεση “GAME ON 2”, επισκέπτεται τη χώρα μας την Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου στην «Τεχνόπολις» του Δήμου Αθηναίων για να λύσει όλες μας τις απορίες για την ιστορία και την εξέλιξη των video games αλλά και να μας μυήσει στον ψηφιακό τους κόσμο. Η πρωτότυπη αυτή έκθεση απολαμβάνει παγκόσμια αποδοχή, έχοντας ήδη προσελκύσει εκατομμύρια επισκέπτες σε μεγάλες πόλεις όπως η Μελβούρνη, το Λονδίνο, το Σιάτλ, το Τελ Αβίβ, το Σικάγο, το Ελσίνκι και το Εδιμβούργο.

H “GAME ON 2.0” δεν είναι μια απλή έκθεση για video games, αλλά ένα περιπετειώδες δια - δραστικό παιχνίδι για όλη την οικογένεια. Οι επισκέπτες έχουν τη δυνατότητα να δουν και να γνωρίσουν την ιστορία των πιο δημοφιλή video games από τις αρχές του 60 έως σήμερα, σε υπολογιστές και σε κονσόλες (Atari, Nintendo, Sony, Microsoft, Sega), να συνδέσουν το χθες με το σήμερα και να μάθουν τις τελευταίες τεχνολογικές εξελίξεις.

Σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο που θα θυμίζει εποχές περασμένων δεκαετιών, video παιχνίδια, οι πρόγονοι των υπερσύχρονων σημερινών video games, όπως Pac-man, Pong, Space Invaders, Super Mario και πολλά άλλα κλασικά του είδους, επιστρέφουν στην δράση για μυήσουν τα παιδιά σε ένα κόσμο λιγότερο ψηφιακό, αλλά και να ξυπνήσουν τις μνήμες των μεγαλύτερων.

Η έκθεση, όμως, δεν αποτελείται μόνο από παιχνίδια του παρελθόντος. Σε διαφορετικό χώρο θα παρουσιάζονται δημοφιλή παιχνίδια όπως το “Uncharted 2”, “Jack and Daxter” και “Lara Croft” στις τελευταίες τους εκδόσεις καθώς και νέα, ψηφιακά παιχνίδια με τεχνολογίες αιχμής, όπως εικονική πραγματικότητα και τεχνολογία 3D, για να τα ανακαλύψουν πρώτοι οι επισκέπτες τις έκθεσης.

Σε αυτή τη κατηγορία ανήκει και το “Virtusphere”, που αποτελεί το highlight της έκθεσης “GAME ON 2.0”. Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, θα παρουσιαστεί ένα παιχνίδι εικονικής πραγματικότητας το οποίο μεταφέρει το χρήστη σε ένα περιβάλλον έξω από τα καθιερωμένα, κάνοντάς τον πρωταγωνιστή του παιχνιδιού! Πρόκειται για μία τεράστια πλαστική σφαίρα εικονικής πραγματικότητας πάνω σε μία ειδική κυλιόμενη πλατφόρμα, που κινείται 360ο , ανάλογα με την κατεύθυνση και τη φυσική κίνηση του παίκτη. Ο χρήστης, πριν μπει στη σφαίρα, επιλέγει το παιχνίδι που θέλει να παίξει, φορά τα ειδικά, ασύρματα, τεχνολογικά προηγμένα γυαλιά και γίνεται μέρος της εικονικής πραγματικότητας. Συνδυάζοντας την κορυφαία τεχνολογία virtual reality - όμοια με αυτή που χρησιμοποιούν για την εκπαίδευσή τους οι ειδικές δυνάμεις - με την έντονη δράση και την αγωνία, ο παίκτης βιώνει μία εμπειρία άλλης διάστασης!

Η μεγάλη έκπληξη όμως βρίσκεται στο γεγονός ότι ΟΛΟΙ οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να παίξουν σε 150 παιχνίδια της έκθεσης ΔΩΡΕΑΝ!!

Όποιος θέλει να ζήσει τη μοναδική αυτή εμπειρία, μπορεί να επισκεφτεί την έκθεση “GAME ON 2.0”, από 16 Δεκεμβρίου 2010 – 31 Ιανουαρίου 2011.

Ημέρες Λειτουργίας:από Δευτέρα έως Κυριακή,εκτός Τρίτης (το Δεκέμβριο 2010 θα λειτουργεί και τις Τρίτες).

Ώρες λειτουργίας Έκθεσης: 10:00πμ-21:00μμ.

Εισιτήρια θα εκδίδονται έως τις 20:00μμ. Μετά την ολοκλήρωση της αγοράς εισιτηρίων, αλλαγές και ακυρώσεις δεν επιτρέπονται!!

Πηγή: tickethour.com/game-on-2.0
 
:thumbup:

Δεν το χάνω με τίποτα!!!

:)
 
FWAK! Αυτό είναι είδηση μεγατόνων!!!

Δεν ξέρω πόσοι έχετε συνειδητοποιήσει τι σημαίνει αυτό και μου κάνει εντύπωση η μηδαμινή αντίδραση στην είδηση, αλλά πρόκειται για το όνειρο κάθε gamer υλοποιημένο! Και τα 10 ευρώ είσοδος είναι αστείο ποσό, τόσο δίνουμε πλέον για 2 καφέδες.

Θα προσκυνήσω παραπάνω από μια φορές...ελπίζω έχοντας παρέα σύσσωμο το Retromaniax gamer division
 
Περιμένω και εκτενές φωτογραφικό αφιέρωμα από τους παρευρισκομένους !
 
Άσ' τα ψόφια εσύ και κοίτα να έρθεις καμμιά βόλτα κατά δω για να πάμε μαζί. :)

Πες στην γυναίκα σου ότι θέλεις 48 ώρες στην Αθήνα για χριστουγεννιάτικο δώρο!

Αν της δώσεις και την κάρτα σου να πάει και εκείνη στα μαγαζιά, δεν υπάρχει σίγουρα πρόβλημα
 
Παιδιά το είδα χθες και έπαθα την πλάκα μου πραγματικά. Θα έρθω Αθήνα τον Γενάρη ειδικά για το Game On, κανονίστε να πάμε ομαδικά !
 
Το συζητούσαμε πριν από λίγες μέρες με τα παιδιά από το byteme και στάνταρ θα την επισκεφτώ μαζί τους κάποια στιγμή.

Αν αξίζει και αν έχει μπόλικο υλικό, ψήνομαι να πάω και δεύτερη φορά αν κανονίσετε και από εδώ μέσα. Αν βέβαια βρίσκομαι στην Ελλάδα εκείνες τις μέρες και δεν έχω άλλες υποχρεώσεις, γιατί κατεβαίνω για 2,5 βδομάδες μόνο...

//Jack and Daxter??? FFS!!!
 
Κάποιο webpage link υπάρχει για να σκορπίσουμε το νέο; Θα το επισκεφτώ σίγουρα.
 
Βροχή οι εκθέσεις video games στην Ελλάδα φέτος. Αν δεν το έχετε πάρει είδηση υπήρξε και μία ανακοίνωση στο AmigaHellas για μία έκθεση ρετρο υπολογιστών. Παραθέτω το URL :

http://www.amigahellas.gr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=2889&forum=1

 


Εννοείται ότι είμαι μέσα. Θα φέρω και την μικρή, που νομίζει ότι Mario είναι μόνο το Galaxy!!



 
Υπάρχουν εισιτήρια διαρκείας :p ?
 
Aπο οτι διαβαζω ειναι διεθνων προδιαγραφων. Να κανονισουμε να παμε κονβόι

 
OMG! Σίγουρα θα το επισκεφτώ, να κανονίσουμε να πάμε και τσούρμο !!!
 
Κανονίζουμε να πάμε όλοι μαζί. Φαίνεται καταπληκτική προσπάθεια.

Too good to be true, μου φαίνεται!!
 
Να σκάσουμε μύτη όλοι μαζί με μπλουζάκια retromaniax, να γίνει το "έλα να δεις"!!! :D
 
Επιτέλους! Μια σωστή έκθεση video games στην χώρα μας!
 
GMT και GTP και τη τρέλα μου μέσα, μου το είπε ο Saulot σήμερα που πήγαμε για καφέ και τον κοίταζα σαν ούφο. Πως εγώ δεν το πήρα χαμπάρι;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα είμαι εκεί παρών! Είναι και στην περίοδο των γιορτών και είναι ότι πρέπει!

Τέλεια. Ήδη με το Saulot είπαμε να πάμε μαζί, κανονίζουμε σαν να ήταν συνάντηση μέρα και ώρα που βολεύει τους περισσότερους!

Θα έχω και το ipod για να τραβήξουμε video, (γιατί αν περιμένω από το HTC την έκατσα.....) !!!!!!!!!!!!!!!!
 
Με βλεπω να πηγαινω και εγω,φαινεται να ειναι πολυ καλη εκθεση
 
Διαβαζω κριτικες στο internet. Η εκθεση ειναι καταπληκτικη. Αποτελει διεθνη θεσμο και ειναι μεγαλη τυχη που ερχεται απο τα μερη μας.

Επιτελους μια εκθεση για εμας (enough πλεον με εκθεσεις για την "χρηση" των φρουτων, τις χρωματικες εναλλαγες στα καπελα των βασιλιαδων των Μαγια ανα δυναστεια και τα πομολα στην αρχεγονη Μογγολια)
 
(Αυτη με τα πομολα Μογγολιας ηταν πολυ πιο ενδιαφερουσα απο την 360Word 2010)
 
Πίσω
Μπλουζα