Game & Watch και MAME?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.282
Λοιπον δεν εχω καταλαβει πως εξομειωνουμε τα G&W στο MAME.

Που βρισκονται τα "απαραιτητα"? Στα Software "lists" δεν βλεπω να υπαρχουν. Στα Bios και Devices "lists" ομοιως. Ψαχνω καποια zips που να ξεκινανε με gnw ή καπως ετσι αλλα φευ.

Τι παιζει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: Ace
Χεχεχεχε βάλανε επιτέλους το Octopus και τώρα τρέχεις τελευταία στιγμή, ε;

Μέσα στις ROMs είναι κανονικά ...merged ή split set, διαλέγεις τι σε βολεύει και κατεβάζεις... προσωπικά προτιμώ το "MAME 0.208 ROMs (split)"

Artwork από εδώ ή παλιότερα από εδώ. Συζήτηση για τα επερχόμενα και τη δουλίτσα που γίνεται εδώ.

MAME 0.208, τώρα!

gnw_octopus.jpg
 
Και φυσικα το απολυτο lcd...το Parachute!!

Δεν εχω ομως καταλαβει τη διαφορα των Software και των Roms στο MAME (ενταξει λιντσαρετε με ελευθερα).

Πιστευα οτι ROMS ειναι τα MAME (arcade) και SOFTWARE ειναι τα (παλαι ποτε) MESS. Ετσι εχω ενα MAME για Arcade που βλεπει ROMS Και ενα MAME για το Launchbox για να κανω emulation συστηματα που δεν εχει το RetroArch και δεν υπαρχει και καλος standalone emuator.

Οχι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εν μέρει έχεις δίκιο...

Οι software lists είναι οτιδήποτε έχει να κάνει με... software. Άρα κασέτες, δισκέτες, cartridges και τα τοιαύτα περιλαμβάνονται στις software lists. Π.x. το Pssst! σε κασέτα θα το βρεις στη software list του Spectrum 48, ενώ το cartridge του Super Mario Bros. στη software list του NES.

Στις ROMs πλέον, εκτός από τα arcade boards, έχουμε τις κονσόλες, τα home micros, τα PCs, τα handhelds και τα devices. Άρα εκτός από το Kung-Fu Master και το Street Fighter II, θα βρεις το BIOS του Neo Geo, το Kickstart της Amiga και το TOS του ATARI, αλλά και το BIOS του 1541 του C64.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οτι είπε και ο φίλος Ace, o φάκελος ROMS είναι στην ουσία "συστήματα". Ολα τα arcades μετράνε το κάθε ένα σαν ξεχωριστό hardware board και όχι σαν software. Στα ROMS υπάρχουν και οι drivers όλων των home computers, κονσολών κλπ. Τα Game & Watch μετράνε και αυτά σαν ξεχωριστό σύστημα το κάθε ένα αφού κι εκει όταν αγόραζες ένα αγόραζες όλο το hardware.

Ο φάκελος software έχει μόνο ότι ήταν σε sofware, χωρίς το σύστημα. Δηλαδή κασέτες, floppies κλπ. Αν στα Game & Watch τα παιχνίδια ήταν σε κασετούλες, θα ήταν στον φάκελο software και όχι στα ROMs.

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φχαριστω παιδες! Σπευδω
 
Εριξα μεσα στο ROMS folder (που εχω τα υπολοιπα MAME roms) τα gnw_μπλαμπλα, εναλα το Arcade 64 208, αλλα οτι και να κανω (refesh,audit,αφαιρεση-προσθηκη του directory) δεν ερχονται στη λιστα.

Help
 
Εσύ από ότι κατάλαβα δεν κατεβάζεις το full rom torrent?

Γιατί με το να κάνεις cherry picking μπορεί να μην βάζεις κάποιο αρχείο που να χρειάζεται.

Επίσης δεν ξέρω αν το Arcade64 υποστιρίζει αυτά τα συστήματα. Από ότι ξέρω αφαιρούν ότι δεν είναι arcade. Δοκίμασε στο κανονικό MAME.
 
Ααααααααα

Κατεβαζω το full αλλα επειδη δεν την παλευω να περιμενω 10 ωρες που θελει ακομα για να τελειωσει, εβαλα HighPriority τα gnw_ roms και τα εσκασα μεσα.

Μαλλον εχεις δικιο.Το Arcade θα τα φιλτραρει. 

Το MAME2016 του RetroArch να μην το δοκιμασω καν για τα G&W, ε?
 
Από ότι ξέρω αφαιρούν ότι δεν είναι arcade.


Μαλλον εχεις δικιο.Το Arcade θα τα φιλτραρει.
Ε ναι βρε 'σεις! MAME σκέτο βάλε Wally!

Το MAME2016 του RetroArch να μην το δοκιμασω καν για τα G&W, ε?
Αχαχαχαχαχ...χεμ... Όχι παρακαλω, κύριε... ?

Αααα και να μην ξεχάσω Imgema, τα Game & Watch δεν απαιτούν κάποια συσκευή, μπορεί να κάνει cherry pick τα ROMs τους!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιασε! Ευχαριστω παιδια

Πολυ πιο προσεγμενο το G&W emulation στο MAME απο οτι στο RetroArch εκ πρωτης οψεως
 
Βαλε καμμια εικόνα να δουμε αν αξίζει τον κοπο. :)
 
H ίδια έκδοση του MAME στο RetroArch δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα?
 
Παω για τριτη χαζη ερωτηση στη σειρα αλλα θα το διακυνδυνευσω.

Υπαρχει mame core του RetroARch που να ακολουθει τις επισημες νεες εκδοσεις του MAME?

1@Aardvark[/USER] αξιζει δικε μου! Τρελο artwork. Θα πειραματιστω και με TATE για τα διπλα-καθετα τυπου OilPanic

oil.jpg

snoopy.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι τo retroarch εχει διαφορα cores για mame. Το main ειναι υp to date. Τα αλλα εχουν στο filename και την χρονια που αντιπροσωπευουν.
 
Επειδή και γω τα έχω λίγο χαμένα και ξεχασμένα και μέχρι τώρα G&W έπαιζα από το retroarch για να καταλάβω, βάζω τη νέα έκδοση ΜΑΜΕ και τις roms, bios, devices κλπ και θα μπορώ να τρέξω G&W? 
 
Επειδή και γω τα έχω λίγο χαμένα και ξεχασμένα και μέχρι τώρα G&W έπαιζα από το retroarch για να καταλάβω, βάζω τη νέα έκδοση ΜΑΜΕ και τις roms, bios, devices κλπ και θα μπορώ να τρέξω G&W? 
Χρειάζεσαι μόνο:

  • Την τελευταία έκδοση MAME
  • Τις ROMs που αρχίζουν από "gnw_" τις οποίες βάζεις στο φάκελο ROMs
  • Τα Artwork files που αρχίζουν από "gnw_" τα οποία βάζεις στο φάκελο Artwork
Artwork files για G&W, θα βρεις εδώ.

Και ένα δικό μου αγαπημένο:

gnw_mickdon.png
 
1@Ace[/USER] Mega thanks. Κατατοποστικότατος. 

Yγ. Και μένα το MIckey & Donald είναι το αγαπημένο μου :D

 
  • Like
Reactions: Ace
Σεταρα κατι λιγα που βρηκα,πολυ ομορφα.
 
Πίσω
Μπλουζα