Gameboy βίντεο παρουσίαση

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Ωραία παρουσίαση. Δεν είχα Gameboy ως πιτσιρικάς και άργησα πολύ να μπω στον χώρο των φορητών κονσολών, αλλά πάντα λαχταρούσα μία φορητή κονσόλα ως παιδί, ειδικά τα καλοκαίρια που φεύγαμε για το εξοχικό και δεν μπορούσα να πάρω μαζί το C64/Amiga.
 
divined είπε:
Ωραία παρουσίαση. Δεν είχα Gameboy ως πιτσιρικάς και άργησα πολύ να μπω στον χώρο των φορητών κονσολών, αλλά πάντα λαχταρούσα μία φορητή κονσόλα ως παιδί, ειδικά τα καλοκαίρια που φεύγαμε για το εξοχικό και δεν μπορούσα να πάρω μαζί το C64/Amiga.
σε ευχαριστώ πολύ. η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ θα είχα καθώς η τιμή του ήταν απαγορευτική για τους γονείς μου τότε. το απέκτησα μεταχείρισμενο με 4 παιχνίδια στις 4.00 δρχ. απίστευτο ε? την amiga ούτε εγώ μπορούσα να την κουβαλάω τα καλοκαίρια.
 
Ωραιο Review!!

Το gameboy ηταν η πρωτη φορητη κονσολα μου! Και παραμενει απο τα αγαπημενα μου handheld. :D
 
Βρηκα πριν 6 μήνες ένα σε καλή κατασταση, με τις μπαταρίες του, τον φορτιστή του κι ένα παιχνιδι tetris, λειτουργικό σε καλή κατασταση..

Μου το έδινε αρχικά 20?, με τα παζάρια έπεσε 13? κι εγώ ειχα μονο 12,40? μαζι μου και τελικά δε μου το έδωσε...

Αυτή και μερικές ακομα ειναι κάποιες λίγες φάσεις που μου έχουν τύχει αναποδιές σε φλο..Και φυσικά μια απο αυτες που ακομα το σκέφτομαι και κλαίω..!!
 
viking4a είπε:
Βρηκα πριν 6 μήνες ένα σε καλή κατασταση, με τις μπαταρίες του, τον φορτιστή του κι ένα παιχνιδι tetris, λειτουργικό σε καλή κατασταση..Μου το έδινε αρχικά 20?, με τα παζάρια έπεσε 13? κι εγώ ειχα μονο 12,40? μαζι μου και τελικά δε μου το έδωσε...

Αυτή και μερικές ακομα ειναι κάποιες λίγες φάσεις που μου έχουν τύχει αναποδιές σε φλο..Και φυσικά μια απο αυτες που ακομα το σκέφτομαι και κλαίω..!!
εντάξει απίστευτο να μη κλείσει το deal για 60 λεπτά.
 
Ωραιο το θεμα Παναγιωτη. Για το Game boy μπορω να πω οτι ηταν η πρωτη κονσολα που αγορασα το 1994 και πραγματικα την ευχαριστηθηκα παρα πολυ.Ολοι μου οι φιλοι ειχαν και ετσι επαιξα πολυ πραγμα τοτε.
 
johnny19818 είπε:
Ωραιο το θεμα Παναγιωτη. Για το Game boy μπορω να πω οτι ηταν η πρωτη κονσολα που αγορασα το 1994 και πραγματικα την ευχαριστηθηκα παρα πολυ.Ολοι μου οι φιλοι ειχαν και ετσι επαιξα πολυ πραγμα τοτε.
μια από τα ίδια με αποκορύφωμα τα διπλά παιχνίδια με το καλώδιο σύνδεσης.
 
Oτι και να γραψω για το game boy θα ειναι πολυ πολυ λιγο γιατι ηταν απο της πρωτες μου Gaming αγαπες και παντοντινες.Πρωτη μου επαφη μαζι του ηταν πριν ακομα γινει πολυ διαδεδομενο στην ελλαδα και συγκεκριμενα απο 2 φιλους μου που εμεναν γερμανια και ερχοταν στο χωριο κανα μηνα το καλοκαιρι για διακοπες.Τα παιδια αυτα λοιπον εφεραν μαζι τους 2 GB απο ενα ο καθενας και ειχαν τα παιχνιδια Tetris,fortress of fear,Ducktales 1,2,Gargoyles Quest,super r.c pro am,super mario land,kung fu master,Bubble bobble,castlevania και castlevania II: Belmont's quest,Choplifter II,Double Dragon και κανα δυο αλλα που δεν τα θυμαμαι και οπως καταλαβαινετε ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο γιατι και ειχαν παιχνιδαρες και εβλεπα πρωτη φορα GB απο κοντα που μεχρι τοτε το εβλεπα μονο απο διαφημισεις.Τον μηνα που εκατσαν οι φιλοι μου στο χωριο επαιξα πολλες φορες με το GB και τελικα αποφασισα να μαζεψω λεφτα να παρω ενα και γω.Τελικα μετα απο πολυ κοπο και αιματηρες οικονομιες ως πιτσιρικας καταφερα και συγκεντρωσα το ποσο που χρειαζοταν για GB και ενα παιχνιδι και πηρα το λεοφωρειο απο το κτελ να παω στην πολη απο το χωριο μου να το παρω.Τελικα εφτασα στο μαγαζι που ειχε GB και παιχνιδια και μπηκα μεσα τους ειπα τι θελω και η κυρια που ηταν εκει με ειπε πως δυστηχως δεν εχει μεινει κανενα GB και δεν ξερει ακριβως ποτε θα φερουν αλλη παρτιδα.

Τελικα απογοητευμενος και με την ουρα στα σκελια ξεκινησα για να βγω απο το μαγαζι και με ειπε πως εχει να με προτινει κατι αν θελω και με ειπε πως μπορει να με δωσει αν θελω το GB που εχουν στην βιτρινα και παιζει ο κοσμος βλεπει πως ειναι δηλαδη κλπ και μαλιστα επειδη δεν ειναι καινουργιο θα με το δωσει σε πολυ χαμηλοτερη τιμη και με το εδωσε στα χερια μου να το δω και απ'οτι ειχα δει ηταν σε πολυ καλη κατασταση.Αμεσως συμφωνησα το αγορασα και μαλιστα με τα λεφτα που γλυτωσα απο το καινουργιο μπορεσα και πηρα δυο παιχνιδια αντι για ενα και πηρα τα gargoyles quest και Ducktales με τα οποια ειχα ξετρελαθει απο τους φιλους μου αλλα δεν μπορεσα να τα χορτασω και να τα ευχαριστηθω.Απο τοτε αυτο το GB με χαρισε χιλιαδες ωρες παιχνιδιου απεκτησα δεκαδες παιχνιδια και πριν χρονια το εκανα και σαν καινουργιο καθως του αλαξα απο μεσα τα λαστιχακια απο τα κουμπια και τον σταυρο οπως και το πλαστικο τζαμακι της οθονης που ειχε γεμισει με τα χρονια γρατζουνιες.Πραγματικα δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν την αγαπη μου και ολες αυτες της στιγμες που με χαρισε το GB και τα παιχνιδια του.Μεχρι και γκομενα εβγαλα καποτε με το GB αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια :p
 
θέλουμε να διαβάσουμε και την άλλη ιστορία. ? πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου φίλε μου και πολύ νοσταλγική. φαντάζομαι την στενοχώρια σου όταν μετά απο τόσο δρόμο δεν είχε μείνει κανένα gb διαθέσιμο.τελικά όμως ο κόπος σου δεν πήγε χαμένος. σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας.
 
Θα μας ενδιέφερε η ιστορία σου για την γκόμενα που έβγαλες ! :p

Εντωμεταξύ θα σας πω την δική μου ιστορία απόκτησης,

Εγώ είχα την πρώτη επαφή μου με το GB απο ένα παιδί στη γειτονιά. Μόλις το είδα , έλαμψαν τα μάτια μου. Έρωτας με την πρώτη ματιά. Κοιμόμουν και το ονειρευόμουν . Μάλιστα (το θυμάμαι σα χθες) ξύπνησα ένα πρωί, και στο όνειρό μου είχα GB, και το όνειρο ήταν τόσο δυνατό που αφού ξύπνησα, άπλωσα το χέρι μου στο κομοδίνο για να το πιάσω! :p μέσα σε δευτερόλεπτα ξενέρωσα!

Έπαιζα λοιπόν με το φιλαράκι που είχε το GB (με το οποίο και άρχισα να κάνω περισσότερη παρέα, γιατί άραγε) και όσο περνούσε ο καιρός εθιζόμουν. Στον εθισμό μου μάλιστα συντέλεσε και η μυθική συμπεριφορά που είχε ο φίλος μου στο GB. Ακούστε τι έκανε. Καταρχήν το διατηρούσε στο original κουτί του. Αλλά δεν το φυλούσε σπίτι του. Το έθαβε κάθε μέρα σε ένα μέρος στην αυλή του, και το ξέθαβε όταν ήθελε να παίξει!!! Καταλαβαίνετε τώρα τι hype είχα φάει.

Μετά λοιπόν απο πολλά παρακάλια (και αφού το ΑΤΑRI2600 όταν το έπαιζα έκλαιγα) έκανα τους γονείς μου να δεχθούν να μου το πάρουν. Με έναν όρο . να γράψω Μαθηματικά στις εξετάσεις 2ας Γυμνασίου (αν δεν κάνω λάθος) πάνω απο 15. ήμουν μαθητής του 13-16 . Εφικτός στόχος λέω.

Ήταν καλοκαίρι λοιπόν(στο κλείσιμο του σχολείου για το καλοκαίρι) και γυρνάω σπίτι με τα αποτελέσματα με τους βαθμούς και Μαθηματικά ειχα....... 20!!!!! Την επόμενη μέρα φεύγαμε Κρήτη για 2μηνες διακοπές ( ααα ρε εποχές) στο χωριό μας και ο πατέρας μου πριν φύγουμε θα περνούσε απο το μαγαζί να το πάρει, και μετά να περάσει απο το σπίτι να φύγουμε. Χτυπάει τηλέφωνο, και ήταν ο πατέρας μου, λέει , αγόρι μου είμαι στο μαγαζί και βλέπω κάτι παιχνιδομηχανές σαν επαγγελματικές στα γραφικά τους (επιγραμματικά έτσι μου είχε πει). Έβλεπε το MEGA DRIVE. Moυ λέει , μήπως θέλεις το Mega drive αντι του Game boy? Μέσα σε δευτερόλεπτα σκεφτόμουν ότι ΑΝ έπαιρνα το Mega Drive δεν θα μπορούσα να το πάρω μαζί μου Κρήτη και όλη η ψυχολογική μου προετοιμασία για χιλιάδες ωρες gaming στις διακοπές με έκανε να πω όχι (Στο χωριό είχαμε μια σάπια τηλεόραση ασπρόμαυρη). Οκ , μετά απο 5 λεπτά πάλι τηλέφωνο... ο πατέρας μου , λέει βλέπω εδω ένα Game Gear που είναι πολύ καλύτερο απο το Game Boy, μήπως να σου πάρω αυτό αντι του Game Boy, για να μην μου ζητάς μετά το έγχρωμο; Εεεεε λέω Το ξέρω ότι είναι καλύτερο αλλά είναι πιο ακριβό. Δεν πειράζει μου λέει, αν το θέλεις θα το πάρω. ΟΚ του λέω και τελικά κατέληξα με το Game Gear! :p μου πήρε λοιπόν το Game Gear μαζί με το Columns και το Wοnder boy the dragon's trap (Το οποίο και το ξαναβγάζουν remake με φοβερα γραφικά και το περιμένω πως και πως-- αξίζει να το δείτε:

μέχρι και την original μουσικούλα απο το game gear κράτησαν )
Τέλος πάντων , δεν τρολάρω γράφοντας σε forum του Game Boy για το πως πήρα το Game Gear αλλά, παρότι το Game Gear είχε παιχνίδια που για την εποχή τους ήταν πολύ μπροστά, πάντα μερικά παιχνίδια στο Game Boy με τρέλαιναν (castlevania, super mario land 1,2, kirby, και άλλα) τελικά για ένα διάστημα το αντάλλαξα με ένα παιδί που είχε game boy και μου έφυγε η τρέλα που μου είχε μέινει άχτι. Τελικά το game gear μου κατέληξε να το ανταλλάξω μόνιμα με το mega drive του ξαδέρφου μου . Όμως, πιστεύω ότι μπορεί σαν σύνολο το game boy να είχε καλύτερα παιχνίδια στο σύνολο απο το game gear αλλά πόσα παιχνίδια θα μπορούσα να έχω τότε. Πάνω απο 10 τίτλους δεν θα είχα , αντε 15 με ανταλλαγές. Ε λοιπον 15 ΑΑΑ παιχνίδια είχε το Game Gear άνετα, και ήταν και καλύτερα σε αίσθηση λόγο του χρώματος. Οπότε πιστεύω ότι είχα κάνει την καλύτερη επιλογή.

Όπως και νάχει όμως η λαχτάρα για παιχνιδοκονσόλα που είχα για το Game Boy ήταν και η δυνατότερη που είχα ποτέ για κονσόλα. Για αυτό και μου έχει μείνει τοσο καθαρά χαραγμένη η ιστορία αυτή απόκτησης, γιατί ξεκίνησε απο την λαχτάρα του Game Boy.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν τρολάρεις, αντικειμενικά το gg ήταν πιο μπροστά από το gb λόγω της έγχρωμης οθόνης. Περί παιχνιδιών περι ορέξεως, ναι αν λάτρευες το mario τότε μάλλον μισούσες το sonic. Το gb είχε όντως μεγαλύτερη συλλογή παιχνιδιών στη διάθεσή του. Βέβαια από την άλλη πλευρά, το gg είχε λίγα αλλά πολύ καλά παιχνίδια που σε κρατούσαν κοντά του.
 
Λιγα και καλα παιχνιδια που σε κρατουσαν ειχε και το Atari Lynx οπως πχ τα chip's challenge,Todd's adventures in slime world,Toki κ.α. οπως και λιγα και καλα παιχιδια που σε κρατουσαν ειχε και το WonderSwan οπως τα ports της Square η εκδοση του Ghosts'n Goblins κ.α.Ε στην ιδια μοιρα με αυτα τα φορητα ηταν και το Game Gear απλα ειχε σε γενικες γραμμες περισσοτερα καλα παιχνιδια απο αυτα τα δυο φορητα που ανεφερα.Οπως και να το κανουμε παντως αν ηθελες ΦΟΡΗΤΟ με ολη την σημασια της λεξεως και οχι μια ρουφηχτρα μπαταριων και μια τεραστια λιστα παιχνιδιων να επιλεξεις με ολα τα μεγαλα ονοματα μεσα απο third party κλπ συν της παιχνιδαρες της μαμας NINTENDO τοτε η επιλογη σου ηταν μονο μια να παρεις τον βασιλια του φορητου Gaming Game Boy.Γιαυτο αλωστε η Ν στα φορητα ξεσκιζει μεχρι και σημερα ενω ολους τους αλλους τους εχει φαει η μαρμαγγα.
 
mib πολύ ωραία η ιστορία σου και μπορώ να εκφράσω ένα παράπονο. Ο δικός μου ο πατέρας αν τον έστελνα να αγοράσει παιχνιδομηχανή, καταρχάς δε θα πήγαινε αλλά και αν πήγαινε το πιο πιθανό θα ήταν να μου πει ότι τελείωσε το στοκ και δε θα φέρουν άλλες παρά να μου αναφέρει και άλλες επιλογές. Το Game Boy το αγοράσαμε εγώ και η αδερφή μου με δικά μας χρήματα αν και όταν πήγαμε όντως είχε εξαντληθεί το στοκ και παραλίγο να αγοράσουμε Game Gear το οποίο όμως ήταν πολύ ακριβό και ούτε παιχνίδι δεν περιελάμβανε.
 
Κοίτα, τo έχουμε αναφέρει αρκετές φορές σε αυτό το φόρουμ. Overall ναι, σε γενικές γραμμές και με τόσο μεγάλο κατάλογο παιχνιδιών, το gameboy αποκτά επάξια τον τίτλο της καλύτερης φορητής κονσόλας εκείνης της εποχής. Προσωπικά όμως, γιατί εδώ αναφέρουμε και τις προσωπικές προτιμήσεις μας ακριβώς όπως κάνεις και εσύ καθημερινά φίλε μου, το gamegear είχε μακράν καλύτερη οθόνη. Δεν χρειαζόταν φακούς κλπ έξτρα αξεσουάρ όπως στο gameboy. Κατανάλωνε τρομερά γρήγορα τις μπαταρίες, εμένα μου λες; με μετασχηματιστή έπαιζα σε αυτό, Αλλά εγώ είμαι ο πρώτος εδώ μέσα (τουλάχιστο από όσο θυμάμαι) που φώναζε πως το gamegear δεν ήταν ουσιαστικά φορητό. Από την άλλη πλευρά στο gameboy μου έβγαιναν τα μάτια και υπήρχε χαμηλός φωτισμός απλά το ξεχνούσα. Όχι δεν το κατακρίνω σαν μηχάνημα, το αντίθετο μάλιστα, αλλά δεν φοράω παροπίδες. Αγαπημένες κονσόλες και οι δύο, το gamegear παραπάνω λόγο περισσότερης προσωπικής χρήσης.

Το ότι η Nintendo είναι η απέραντη διαγαλαξιακή και πανσυμπαντική εταιρία που κινεί τα νήματα του gaming για εσένα το έχει καταλάβει από τον πρώτο μέχρι το τελευταίο σε αυτό το φόρουμ.
 
telonio είπε:
Το ότι η Nintendo είναι η απέραντη διαγαλαξιακή και πανσυμπαντική εταιρία που κινεί τα νήματα του gaming
Πολυ λιγα ειπες γιαυτο θα προσθεσω πως ειναι και η κορυφαια εταιρια στον χωρο του gaming που αν δεν υπηρχε ακομα με το Atari 2600 θα παιζαμε σημερα και η ιστορια του gaming οπως την ξερουμε μεχρι σημερα θα ηταν τοσο φτωχη οσο δεν μπορω να το περιγραψω με λεξεις.
Οσο για τα Game Boy-Game Gear για μενα το κορυφαιο φορητο ειναι το GB ενω για σενα πχ μπορει να ειναι το GG γουστα ειναι αυτα και ο καθενας αναλογα με της εμπειριες του κλπ εχει και της αγαπες του αλλα overall οπως εγραψες γιατι το overall μας ενδιαφερει σε φορητοτητα και σε λιστα παιχνιδιων το GB ηταν χιλιομετρα μπροστα απο το GG που αν δεν ειχε την εγχρωμη οθονη να καλυπτει τα υπολοιπα μειονεκτηματα του σημερα μπορει και να μην το θυμοταν και κανενας.
 
Αχ νιώθω σαν να είμαι back to 90s σε παρέα και να "μαλώνουμε" για κονσόλες! :p

Φίλε μου metalcandyman ΓΙΑ ΣΕΝΑ (αλλά και για την πλειοψηφία του κόσμου, αν και δεν παίζει 100% στην επιλογή του κόσμου μόνο η συνολική ποιότητα αλλά και η τιμή που ήταν σημαντικά χαμηλότερη του GB) το GB είναι καλύτερο από το GG. To θέμα είναι τι παράγοντες βάζεις στην εξίσωση.

Ας πουμε εγώ θυσίαζα τις ωρες gaming έξω στα πάρκα για τα καλυτέρα γραφικά και τα χρώματα. Εσυ θυσίαζες το χρώμα και τα καλύτερα γραφικά , αλλά και το gaming σε σκοτεινό δωμάτιο(εμπειρία, κάτω απο κουβέρτα!) για να παίζεις στα πεζούλια του δρόμου. Ο κάθε ένας έκανε της επιλογές του. Και μπορεί κάποιος να πει , οκ το GG δεν είναι φορητό. Εγώ μια χαρά φορητό ένιωσα ότι το είχα, και σε ταξίδια με τις μπαταρίες μου να μου βγάζουν για ένα ταξίδι, και στις βαρετές οικογενειακές επισκέψεις σε σπίτια φίλων ήταν σωτήριο . Να σου πω και το άλλο , και το NOKIA 3310 κρατάει η μπαταρία του μέρες, αλλά τελικά iphone πήρες με 2-3 ωρες Screen on Time… :p

Δεν θα σχολιάσω την σύγκρισή που έκανες με το LINX που είχε 5 καλά παιχνίδια ,

Και θα επαναλάβω, αν δεν είσαι πλούσιος την εποχή εκείνη για να πάς για 50+ τίτλους τότε θα έλεγα ότι το GB είχε 50+ τίτλους ΑΑΑ να δώσει, αλλά όπως προείπα την εποχή εκέινη είμασταν με 20 κασσέτες ΜΑΞ. 20 λοιπόν ΑΑΑ στο GG κάναν το GB να ντρέπεται!

Πες μου καλύτερα games του GB από αυτά:

  • Wonder Boy III: The Dragonʼs Trap
  • Όλα τα SONIC games
  • Όλα τα GG Shinobi
  • Όλα τα Streets of Rage
  • Shining Force Gaiden και Shining Force The Sword of Hajya Master of Darkness
  • Ecco
  • Legend of Illusion και Land of Illusion Starring Mickey Mouse
  • Όλα τα Mortal Kombat
  • Deep Duck Trouble Starring Donald Duck
  • Ax Battler: A Legend of Golden Axe
  • Super Monaco GP
  • Ristar
  • Phantasy Star
  • Sylvan Tale
  • Power Strike II
  • Gunstar Heroes
  • Defenders of Oasis
  • Dynamite Headdy
  • Tempo, Jr.
  • Asterix and the Secret Mission
Όσοι έχουν σκοπό να είναι στα 20+ games στην φορητή τους κονσόλα τότε δεν υπάρχει η δικαιολογία «πήρα GB γιατί έχει περισσότερα καλά παιχνίδια». Αν κάποιος είχε τις Δραχμές να παίρνει 1 κασέτα κάθε μήνα, τότε δεν ήταν για αυτόν το GG, αφού σε 1 χρόνο θα ξέμενε από τίτλους. Αν και πάλι, αν είχε τόσες δραχμές, θα έπρεπε να έχει ΚΑΙ GG για τα προαναφερθέντα διαμάντια που μπορεί να μην μας λέει τώρα πολλά , αλλά προσπαθήστε να θυμηθείτε ΕΚΕΙΝΗ την εποχή , την αναλογική, χωρίς να υπάρχουν κινητά, να κρατάμε στα χέρια μας video games έγχρωμα ! ήταν άλλη αίσθηση, κακά τα ψέματα, το ζούσες αλλιώς.

UPDATE: SORRY , πως ξέχασα το Aladdin που ακόμα και Super Nintendo πλησίαζε σε γραφικά!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμπειρία να παίζεις αλαντιν στο GG. Aν μετά πήγαινες στο καπάκι να ακουμπίσεις το GB νόμιζες ότι μπήκες σε χρονομηχανή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
'Ετσι, σαν τις παλιές καλές εποχές. Τρέχω να ανοίξω ξανά thread Amiga vs Atari. :supergrin:
 

1@mib[/USER] Με τους παραγωντες που εβαλες στην εξισωση οπως ειπες συμφωνω.Ναι εγω θυσιαζα την εγχρωμη οθονη και το gaming σε φωτεινο δωματιο αλλα απο την αλλη οπου γουσταρα κουβαλουσα το GB για να παιξω με τους φιλους μου σε χωρους που παιζαμε μπαλα και μπασκετ στο μαγαζι με τα ηλεκτρονικα που ειχαμε στο χωριο και γενικα οπουδηποτε και να γουσταρουμε και διπλο Tetris με φιλους που ειχαν GB το Tetris κλπ πραγμα που εσυ δεν μπορουσες να κανεις σε καμια περιπτωση και οσο για της επισκεψεις σε σπιτια φιλων που αναφερες ισα ισα που σε βολευε κιολας γιατι το βαζες στην πριζα και επαιζες με την ανεση σου γιατι αν καθοσασταν ωρες εκει με της μπαταριες μονο βρωμα η δουλεια.Τωρα το παραδειγμα με το 3310 και το iphone δεν θα το σχολιασω καν δεν εχει καμια σχεση μαυτο που συζηταμαι.

Τωρα οσον αφορα τα παιχνιδια και της 20 κασσετες max και περι φτωχων και πλουσιων ακου λοιπον πως εχει το πραμα.Η μανα μου δεν δουλευε ποτε παντα με τα οικιακα ασχολουνταν και το μαγαζι του πατερα μου το οποιο εχω εγω ξεσκιζε και απο θεμα χρηματων δεν ειχαμε ποτε προβλημα.Πολυτελειες δεν ειχαμε γιατι αλλιως ηταν μαθημενοι οι δικοι μου αλλα ζουσαμε μια χαρα δεν μας ελειπε τιποτα και μπορυσαν να με παρουν και 10 GB αν ηθελαν αλλα δεν το εκαναν.Για ρουχα παπουτσια κλπ δεν λυποταν τα λεφτγα μπορουσαν να δωσουν ενα σωρο αλλα για ηλεκτρονικα δεν εδειναν τιποτα γιατι δεν θα διαβαζα στο σχολειο λες και που δεν ειχα GB διαβαζα αλλα και θα αποβλακονομουνα και ολες αυτες της βλακειες που ελεγαν πολλοι τοτε και τα ακουγαν και στην τηλεοραση κιολας απο διαφορες εκπομπες.Επειδη ομως εγω ηθελα παντα να εχω λεφτα στην τσεπη μου ωστε να μη εξαρτωμαι απο το χαρτζηλικι κλπ το 1992 προς 93 που πηρα το GB σε ηλικεια 12 χρονων οπως εγραψα και σε προηγουμενο post με πολυ κοπο και αιματηρες οικονομιες για να το καταφερω αυτο πηγαινα και βοηθουσα θειο μου στα αλωνια να κουβαλαμε της μπαλες πηγαινα μαζευα ελιες και σταφυλια δουλευα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα και γενικα εκανα διαφορες δουλειες που δεν με επετρεψαν να παρω το GB αλλα να εχω και λεφτα μετα απο αυτο ωστε να αποκτησω πολλες κασσετες και οχι 20 οπως ειπες εσυ.Φυσικα δεν το παιζω το παιδι του λαου και βασιλακης καιλας απλα λογο ολων αυτων μπορεσα και ειχα πολλα περιισοτερα παιχνιδια απο τα 20 που αναφερες.Επισης ξεχνας κατι πολυ σημαντικο και αυτο ειναι πως GB ειχαν στην ουσια οι παντες σε σχεση με GG.Στο χωριο μου και μονο για να μην βαλω μεσα και την διπλανη κομωπολη που ειναι ουτε καν ενα χιλιομετρο διπλα με τα ποδια πας αν θες ειχαμε 10 ατομα GB 10 φιλοι που συνενοουμασταν ακομα και τι παιχνιδια να παρουμε ωστε να μην παρουμε τα ιδια οποτε μαζι με τα παιχνιδια που ειχαμε και οι 10 ειχαμε μια πολυ μεγαλη συλογη να παιζουμε η οποια ξεπερνουσε κατα πολυ τα 50 παιχνιδια.

Τωρα για τα 20 ΑΑΑ παιχνιδια του GG που εκανα το GB να ντρεπεται η κανεις πλακα οποτε να αρχισω να γελαω καλητερα αν ειναι η τα θεωρεις ΑΑΑ μονο και μονο επειδη ηταν εγχρωμα.Αφου θες ομως να σε αναφερω παιχνιδια ας το κανω λοιπον.

Adventure Island 2: Aliens In Paradise

Castlevania: The Adventure

Castlevania 2: Belmontʼs Revenge

Contra: The Alien Wars

Gargoyleʼs Quest

Wario Land: Super Mario Land 3

The Legend Of Zelda: Linkʼs Awakening

Tetris

Teenage Mutant Ninja Turtles: Fall Of The Foot Clan

Super Mario Land

Super Mario Land 2: 6 Golden Coins

Super R.C. Pro-Am

Pokemon Red/Blue

Ninja Gaiden Shadow

Metroid 2: Return Of Samus

ολα τα Mega Man

Kirbyʼs Dream Land

Kirbyʼs Dream Land 2

Kid Icarus: Of Myths And Monsters

Kid Dracula

Harvest Moon GB

Donkey Kong

Donkey Kong Land

Donkey kong land II

Donkey kong land III

Dr. Mario

DuckTales

Ducktales 2

Oλα τα Battletoads

Choplifter II

Choplifter III

ολα τα Double Dragon

Micro Mchine 1 και 2

ΝΒΑ JAM

NBA JAM Tournament ediion

R-Type 1 και 2

Δεκαδες μπορω να σε γραψω ακομα και σταματαω απλα εδω γιατι βαριεμαι να γραψω αλλα για να αποδειξω το αυτονοητο πως το GB ειχε δεκαδες καλητερα ΑΑΑ games απο το GG και σαν παιχνιδια και σαν βαρια ονοματα της βιομηχανιας και οχι παιχνιδια που θα τα κανω ΑΑΑ μονο και μονο μια εγχρωμης οθονης.

Για να τελειωνω οσα βιωσε ο καθενας με την κονσολα και ποια αγαπα πιο πολυ ειναι απολυτα σεβαστο και μπορει η εγχρωμη οθονη του GG να ηταν αλλη φαση αλλα η overall κατασταση του GB και σαν φορητο και σε παιχνιδια ηταν χιλιομετρα μπροστα και δεν τα λεει αυτα καποιος οπως εγω που ειμαι βαμμενος και σκληροπυρηνικος NINTENDO γιατι και GG ειχα αλλα πιο πιθανο ηταν να τυχαινα τον πρωτο αριθμο του λαχειου παρα να βρω ατομο να κανω τραμπα κανα παιχνιδι για να παιξω την στιγμη που σε καθε γωνια εβλεπες και καποιον με GB.

 
Απο τα παιχνίδια που έγραψες το 98% το έχω δει απο κοντά τότε και το 70% τα έχω τερματίσει όταν είχα το game boy όταν το αντάλαξα με το game gear.

Οπότε έχω καλή άποψη, και απο τα παιχνίδια που αναφέρεις τα 10 περίπου είναι ΑΑΑ τα υπόλοιπα είναι ΑΑ .

To ότι είχες πολλους να ανταλάσεις παιχνίδια δεν έχει να κάνει με τις ποιότητες των τοπ 20-30 ΑΑΑ παιχνιδιών μιας κονσόλας. Μπορεί να είναι όμως παράγοντας επιλογής, που εγώ δεν υπολόγησα. Στην Θεσσαλόνίκη τότε και μαγαζιά υπήρχαν για μεταχειρισμένα GG παιχνίδια και είχα κανα 2 φίλους με GG και αντάλλαζα, άρα δεν ήταν πρόβλημα που δεν το είχαν πολλοι.

Να διευκρινήσω και πάλι ότι τα AAA παιχνίδια του GB είναι περισσότερα στο GB , παρέληψες πολλα όπως είπες (πχ ZELDA, probotector,κα).

ΥΓ. Τα choplifter, micro machines και Nba jam υπήρχαν και στο GameGear και ήταν και καλύτερα!
 
Πίσω
Μπλουζα