Gameboy

mhmerotategiatipino

RetroMasteR
Joined
28 Νοέ 2007
Μηνύματα
1.404
Αντιδράσεις
431
Καλημέρα σε όλους. Ελπίζω να έχει τοποθετηθεί σωστά το θέμα που θα ανοίξω. Ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου αξίζει μια παλιά παιχνιδομηχανή Game Boy που έχω στην κατοχή μου με 4 κασέτες Σούπερ-Μάριο. Έχω παίξει άπειρα παιχνίδια αλλά ακόμη και τώρα παίζει. Είναι ασπρόμαυρο κι από τις πρώτες συσκευές που βγήκαν στην αγορά. Παραλίγο να ξανακολλήσω. Και σκέφτηκα προκειμένου να τη χαρίσω στην ανηψιά μου να της βγάλει τα μάτια μήπως αν έχει κάποια αξία να βρεθεί σε άλλα χέρια; Αλλά ίσως και να την κρατήσω για να ξαναπαίξω!!! :thanx2:
 
Νομιζω οτι το Gameboy ανηκει στα Handhelds :)
 
Η αξια ενος μεταχειρισμενου Game boy, ειναι πολυ μικρη σε χρηματικο επιπεδο, αλλα ανεκτιμητη σε ιστορικο επιπεδο.

Αν ειναι η ανηψια σου σε θεση να προσεξει και να εκτιμησει ενα τετοιο μηχανημα, ειναι απο τα καλυτερα δωρα που προκειται να της κανεις ποτε.. Ωστοσο αν ειναι σαν τα δικα μου ανηψια.. Καλυτερα κρατα το να θυμασε τις παλιες καλες μερες :)
 
Θα συμφωνήσω με τον Getta Robo. Aν κι εγώ στην θέση σου θα το κράταγα για να θυμάμαι τα παλιά κι απλά θα το δάνειζα στην ξαδέλφη μου όποτε ήθελε αρκεί να μην του κάνει κάμια ζημιά.
 
Μην πουλήσεις το GameBoy φίλε. Η αξία του αυτή τη στιγμή είναι ανεκτίμητη. Μιλάμε πάντα για μια κονσόλα που θα κλείσει 20ετία σε λίγο καιρό και έχει κάνει εκατομμύρια πωλήσεις παγκοσμίως. Η γνώμη μου είναι να το κρατήσεις και να το βάλεις βιτρίνα στο δωμάτιό σου.
 
Με μια μικρή βόλτα στο ebay θα έλεγα γύρω στα 15-25 ευρώ ανάλογα με την κατάσταση.

Link me beautiful
 
Η αξια ενος μεταχειρισμενου Game boy, ειναι πολυ μικρη σε χρηματικο επιπεδο, αλλα ανεκτιμητη σε ιστορικο επιπεδο.
Σωστός ο φίλος Getta.

Από τη σειρά GameBoy τα μόνα που πιθανώς να είναι ακριβά-σχετικά πάντα-ακόμη και μελλοντικά θα είναι τα SP και ειδικά οι backlit εκδόσεις(αν δεν κάνω λάθος υπάρχει η έκδοση με πλάγιο φωτισμό και μια άλλη με οπίσθιο όπως του DS)Για μένα αν κάποιος θέλει να αγοράσει GB καλύτερα να αγοράσει SP μιας και μπορεί να παίζει όλη τη βιβλιοθήκη τίτλων του απλού και color χωρίς να τρέχει να βρει εστία φωτός.

Αν δεν πρόκειται να ασχοληθείς με το GB,καλύτερα να το δώσεις στα ανήψια σου που λογικά-αναλόγως και της ηλικίας-θα το εκτιμήσουν και θα το χαρούν.Η χρηματική αξία του όπως σου είπε και ο φίλος Getta είναι ελάχιστη(στο ebay έχω πετύχει auction στα 10? για το παλιό καλό GB μαζί με 4 games).
 
[edit by paspartoo]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν πιστευεις ότι η ανηψιά σου θα το καταστρέψει τότε μην το δώσεις. Ειναι κρίμα να καταστραφεί άλλο ένα GameBoy. Εγώ έχω 3, αλλά μόνο το ένα δουλεύει καλά (τα άλλα έχουν "καμμενες" γραμμες στην οθόνη). Που ξέρεις, μπορεί σε λίγο καιρό τα gameboy που δουλευουν να έχουν μεγάλη αξία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα