GameCube και S-Video

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Υπαρχει καποιο τρικ για να βγαλει εικονα το Cube σε S-video;

To συνδεω στην TV μου και μου βγαζει μαυρη εικονα...

Σαν να θυμαμαι νομιζω επρεπε να πατησεις το B του κοντρολ για καποια λεπτα η οχι. :xm:

Κανει και για N64 το καλωδιο,θα το δοκιμασω και εκει.

 




dsc01903em.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έχει πολλά θέματα το gc με το video output... ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ της Ν που καλύτερα να μείνουν ασχολίαστες. Αυτό που λες μάλλον είναι για να ενεργοποιηθεί το progressive output αν έχεις component καλώδιο.

Από όσο θυμάμαι, τα Ευρωπαϊκά gc δεν βγάζουν svideo αλλά βγάζουν rgb, ενώ τα Αμερικάνικα βγάζουν svideo αλλά όχι rgb! EPIC FAIL
 
Μαλιστα κατα τα αλλα το ειχα αγορασει απο ελληνικο online καταστημα.

Μικρο το κακο λιγα τα λεφτα αλλα ηταν και made in china.

Kριμα ,συνεχιζουμε να πορευομαστε με σκαρτ.

Edit:Το cube απο πισω εκτος απο το analog av out διπλα εχει και υποδοχη digital av out διαφορετικη.

Αυτη τι κανει;
 
στο digital output βάζεις το ειδικό καλώδιο της Ν για να σου δώσει component. Έχει μεσα ένα Video DAC και δεν υπάρχει από τρίτους κατασκευαστές. Επίσης στοιχίζει ~70 ευρώ . Η ποιότητα είναι εξαιρετική (ακόμα και αν δεν είναι progressive το σήμα σε όλα τα παιχνίδια) αλλά μάλλον δεν αξίζει... καλύτερη είναι η λύση ενός wii με component, αφού έχει 100% συμβατότητα...

70a6_12.jpg


cable-board2.jpg


cable-board.jpg


cable-wires.jpg
 
Aψογα,με καλυψες ,ενα component καλωδιακι θα ηταν τελειο,οχι σε αυτην την τιμη,ισως και πεσει στα χερια μου μτχ ποτε δεν ξερεις.
 
σου το εύχομαι, αλλά εγώ που είχα ψάξει, μόνο σε eBay και σε ασιατικές χώρες βρήκα...
 
Εγώ το συνδέω με analog rgb (scart) και έχει μιά χαρά σήμα. Το καλώδιο (original Nintendo) το είχα αγοράσει 20? περίπου από ebay. Δεν νομίζω να χρειάζεται η λύση του digital rgb. Άσε που η component θύρα έχει καταληφθεί από το Wii.

Και τώρα που το λέω, υπάρχουν αντίστοιχες λύσεις όπως οι Scartieres για component σήμα;
 
To κακο με τα Scart ειναι οτι δινουν φρικτο οπτικο αποτελεσμα σε HD.

Οποτε για παλιες κονσολες σε HD τηλεορασεις/προβολικα το Component ειναι μονοδρομος.
 
divined είπε:
Εγώ το συνδέω με analog rgb (scart) και έχει μιά χαρά σήμα. Το καλώδιο (original Nintendo) το είχα αγοράσει 20? περίπου από ebay. Δεν νομίζω να χρειάζεται η λύση του digital rgb. Άσε που η component θύρα έχει καταληφθεί από το Wii. Και τώρα που το λέω, υπάρχουν αντίστοιχες λύσεις όπως οι Scartieres για component σήμα;
υπάρχουν και μάλιστα είναι ΠΟΛΥ πιο ποιοτικά switches από την σαβούρα που κυκλοφορεί για scart

http://cgi.ebay.com/4-CHANNEL-VIDEO-INPUT-SELECTOR-SWITCH-COMPONENT-VIDEO_W0QQitemZ370219604209QQcmdZViewItemQQptZUK_ConsumerElectronics_VideoSwitches_SM?hash=item5632ced8f1

επίσης να σχολιάσω άλλο ένα FAIL της Ν με το wii... άντε δεν έχει hdmi (που είναι απαράδεκτο αλλά τεσπα) χάθηκε να βάλουν τουλάχιστον vga support; έχουν γενικότερα ένα θέμα με τα outputs, από πάντα... 8)

επίσης τεχνολογικά το scart είναι καλύτερο και πιο ικανό καλώδιο από το component... αλλά επειδή στην Ευρώπη ούτε HD είχαμε ούτε και άλλες χώρες το χρησιμοποιούσαν, δυστυχώς δεν υποστηρίχθηκε, σε αντίθεση με το component... είναι θέμα υποστήριξης και μόνο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
VGA καλωδιο εχει βγαλει η vdigi. Δυστηχως ομως, δεν ειναι 100% συμβατο με ολα τα παιχνιδια.
 
τί καλώδιο είναι αυτό; component->vga; έχεις κάποιο link Getta Robo;
 
Ειναι κανονικο VGA καλωδιο για WII.

http://www.vdigi.com/index.php?page=shop.product_details&category_id=9&flypage=flypage.tpl&product_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=53&vmcchk=1&Itemid=53

Κανει output και gamecube σε 480p. Δυστηχως ομως, δεν ειναι 100% συμβατο με ολα τα παιχνιδια.

Η καλυτερη λυση για wii πιστευω πως ειναι component + hdmi upscaller. Εχω δει απο κοντα και εχει εκπληκτικο αποτελεσμα.
 
Πίσω
Μπλουζα