Games που μας θυμίζουν... Χριστούγεννα!

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Σίγουρα τα Χριστούγεννα ήταν και είναι η καλύτερη περίοδος για δώρα!!!

Από τα πράγματα που σου μένουν στο μυαλό είναι η θαλπωρή των Χριστουγέννων, όταν όλη η οικογένεια ήταν μαζεμένη και περίμενε με λαχτάρα το Εορταστικό τραπέζι, εσύ βρισκόσουν στο δωμάτιό σου και έπαιζες το παιχνίδι που σου είχαν αγοράσει οι γονείς σου την προηγούμενη μέρα!

Εγώ δε θα ξεχάσω το Thrust της Firebird για τον Αταράκο μου:

http://www.mobygames.com/game/atari-8-bit/thrust/screenshots

Επίσης ήταν Χριστούγεννα όταν πρωτοέπαιξα το Medievil και κόλλησα μέχρι να το τελειώσω...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11551-Medievil

Από τότε, το βάζω και παίζω κάθε τέτοια εποχή, όπως και το Thrust άλλωστε, και ταξιδεύω ξανά σε εκείνα τα Χριστούγεννα...
 
Να προσθεσω οτι στο τευχος 5 του Phoenix ειχε αφιερωμα σε Χριστουγεννιατικα games ;)

Κατσε τωρα να μαζεψω Χριστουγεννιατικες μνημες σε σχεση με video games και επιστρεφω.
 
Από τις πρώτες μου gaming αναμνήσεις ήταν το Box στο 2600, πρέπει να ήταν το 89, ήμουν 4 χρονών.

Super Mario Land το 91, πολύ γλυκιές αναμνήσεις κάτω από το δέντρο, στο περσικό χαλί...

Μετά Super Mario All Stars, ίσως το πιο τρανό παράδειγμα. Ο επιβλητικός, "majestic" ήχος του SNES ταίριαζε απίστευτα για τα Χριστούγεννα του 93.

Αργότερα χαρακτηριστικά μπορώ να θυμηθώ ότι έπαιζα Gex 3D στο PlayStation το 98.
 
τα Χριστούγεννα ήταν παραδοσιακά η εποχή των computer games....ίσως είτε γιατί τότε λόγω κρύου μαζευόμασταν μέσα και δεν παίζαμε στους δρόμους, είτε λόγω που τότε είχαμε μαζέψει κανα φράγκο από τα κάλαντα για να πάρουμε κανα παιχνίδι, είτε γιατί τότε είχαμε το άλλοθι των διακοπών και παίζαμε όσο θέλαμε!

Οι δικές μου αναμνήσεις περιορίζονται στα 8μπιτ χρόνια διότι αργότερα με την αμίγκα ήμουν έφηβος και άρχιζε να "χάνεται" η παιδική μαγεία των Χριστουγέννων! Δεν τα συνδύαζα πλέον!

Θυμάμαι λοιπόν τον εαυτό μου να παίζει cauldron στον καινούριο τότε 6128 μου αλλά και kane με την μικρότερη αδερφή μου όπου έχανα πανηγυρικά! Θυμάμαι να παίζω το spectrum port kung fu με τον μονοκάναλο ήχο και να το τελειώνω μέχρι να μην αντέχω! Ολα αυτά σε δωμάτιο που είχε σόμπα πετρελαίου! Ποτέ μου δεν ένιωσα την ίδια θαλπωρή στο σαφέστατα ζεστότερο δωμάτιο με την προσθήκη κεντρικής θέρμανσης λίγα χρόνια μετά!

Στο σπέκτρουμ προγενέστερα με θυμάμαι ν' αναλώνομαι τις χρονιάρες μέρες με παιχνίδια σαν το manic miner, pssst, spaceraiders, jumping jack, αταριpacman που ακόμα και το κάλεσμα για φαγητό ήταν κακό αφού μας διέκοπτε το παιχνίδι! ¨οταν δεν έπαιζα διάβαζα τα πίξελ γύρω από την παραπάνω σόμπα και φανταζόμουν πως θα ήταν "ζωντανά" τα παιχνίδια

που έκαναν ρεβιού και λαχταρούσα να παίξω! Η περίοδος που περιγράφω παραπάνω είναι κάπου μεταξύ 1985-1989!

Ωραία περάσαμε παίδες...τώρα τι κάνουμε που θα έχουμε μαύρα Χριστούγεννα! ίσως βγάλω τα 8μπιτα μου από νοσταλγία εκείνες τις μέρες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω...μόλις σήμερα άναψα το τζάκι και το θέμα αυτό με βάζει κι άλλο στο κλίμα χριστουγέννων. Όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα, έτσι κι εγώ έπαιζα ή καιγόμουν τα χριστούγεννα στα video games, καθώς ο ελεύθερος χρόνος ήταν τεράστιος και το κρύο δυσκόλευε την έξοδο από το σπίτι. Για κάθε χρονιά έχω κι ένα-δύο ή τρία παιγνίδια που με γυρίζουν στο κλίμα των χρτιστουγέννων. Να είμαι ειλικρινής δε μπορώ να τα θυμηθώ όλα, όμως τα πεισσότερα θα τα γράψω. Πάμε λοιπόν:

Donkey Kong Country 1,2,3, Τα παιγνίδια αυτά συνήθιζαν να κυκλοφορούν τέλος κάθε έτους και έτσι έπεφταν πάντα σε εορταστική περίοδο.

Super Mario World 1,2

Banjo - Kazooie

Diddy Kong Racing

Snowboard Kids
 
Eγω 3 παιχνιδια που ειναι και απο τα αγαπημενα μου θυμαμαι που περασα φανταστικα χριστουγεννα μαυτα.Το ενα ειναι το the legend of zelda a link to the past για το snes και μπορει να ειχε κυκλοφορησει τελη σεπτεμβριου αλλα λογο οτι μενω σε χωριο αργησα πολυ να το παρω στα χερια μου.Και τα αλλα 2 ειναι το the legend of zelda ocarina of time και the legend of zelda majoras mask για το N64 και ασχετα που ημουνα μεγαλος οταν κυκλοφορησαν και λογο δουλειας που τα χριστουγεννα πνιγομαι τα απολαυσα σε τεραστιο βαθμο και ηταν απο τα καλητερα χριστουγεννα.
 
Πολύ όμορφες οι αναμνήσεις σας! :)

Φυσικά και τα adventures έπαιζαν κυρίαρχο ρόλο στις παιδικές μας αναμνήσεις...

Εγώ θυμάμαι να παίζω το King's Quest III, στον ST κάποια Χριστουγεννιάτικα βράδια, και να λατρεύω τις στιγμές αυτές...
 
Tο πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το River Raid στο Αtari. Αν μπορούσα να μείνω ξύπνια όλη την περιοδο των Χριστουγέννων για να το παίξω θα το είχα κάνει :)

Mετά ακολούθησε το The Secret of Monkey Island. Σηκωτή με έβγαλαν από το δωμάτιο για να φάω γαλοπούλα!

Και πολύ μετέπειτα τα Gabriel Knight: The beast within, Sanitarium, Diablo, Planescape Torment και Riven
 
Χριστουγεννιατικα παιχνιδια... μπορει να ειναι παιχνιδια που κυκλοφορησαν οποιαδηποτε εποχη, αλλα ετυχε εμεις να τα παιξουμε στις γιορτες.

Και ναι, ειναι πιο 'μαγικα' απο τα αλλα παιχνιδια. Γιατι τα αγορασαμε με το 'αλλοθι' των γιορτων. Περπατουσαμε στους στολισμενους με φωτακια δρομοους, μπηκαμε σε ενα στολισμενο μαγαζι, και ενω γυρνουσαμε σπιτι απο τα ψωνια, ειχαμε την ανυπομονησια να γυρισουμε σπιτι και να το ξεπακεταρουμε :) Και αν δεν ηταν ετσι το παιχνιδι ηταν 'μαγικο' επειδη μας το εφερνε καποιος δωρο. Οπως και να εχει, ασχλιομασταν με αυτο οταν το σπιτι μας ηταν στολισμενο και γεματο συγγενεις.

Παιχνιδια που ειχα ασχοληθει μαζι τους σε εορταστικη περιοδο ηταν:

*Loom

*King's Quest V

*Gold Rush

*Manhunter: New York

*Earthsiege

*Betrayal at Krondor

*Lure of the Temptress (λιγοτερο αγαπημενο απο τα παραπανω)

Τα Loom και KQV ηταν μαλλον οι καλυτερες επιλογες για εκεινη την εποχη. Παραμυθενια σε σεναριο και γραφικα, ενω με το Λουμ εδεναν τα αστερακια, τα εφφε, και η μουσικη Τσαικοφσκι (ο Καρυοθραυστης ειναι χριστουγεννιατικη ιστορια).

Στα περσινα Χριστουγεννα μαλιστα εβαλα στοχο να παιξω καποια απο αυτα και ηταν ενα υπεροχο ταξιδι στο χρονο :)

Παιχνιδια που επαιξα μεγαλος πλεον σε εορταστικη περιοδο ηταν τα Mission Critical και Gateway (περσι). Παροτι τα επαιξα προσφατα, ακομα μου προκαλουν καποια νοσταλγικα συναισθηματα οταν τα σκεφτομαι.
 
Το Fire & Ice στον αγαπημένο μου 1040 STE- με λευκά Χριστούγεννα -το 1993,αγαπημένες εφηβικές στιγμές με τον αφελή ρομαντισμό της εφηβείας...σνιφ.

Α!Και δώρο στον εαυτό μου τα ίδια Χριστούγεννα το Gameboy και το Super Mario 3-Warioland,λιώσιμο,λιώσιμο και λιώσιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω θυμαμαι οταν ειχα ενα famiclone παλια(αρχες δεκαετιας 90) και ειχα αγορασει τα Χριστουγεννα μια κασσετα με 7.000δρχ απο ενα καταστημα παιχνιδιων.Η κασσετα ηταν λευκη και ειχε ενα τερας σαν λυκο απεξω και κατι αλλα τερατα με γιαπωνεζικα γραμματα.Μαντεψτε ποιο παιχνιδι ηταν?Το Αltered Βeast φυσικα,στο famiclone!

Yπεροχες εποχες,χιονιζε κιολα εκεινη τη μερα στην Αθηνα...
 
από αρχές '80 μέχρι το '85 θυμάμαι τα χριστούγεννα με τα αγαπημένα μου handheld που ήταν το U.F.O της play'n'time και το cosmo fight της Liwaco

από '85 και έπειτα με την έλευση του cpc464, γιορτές με kung fu master, harrier attack, daley tomson decathlon και match day και oh mummy

από '89 και έπειτα, κάτοχος 520stfm, double dragon, rainbow islands, kick off, wrath of the demon, panza kick boxing, blood money, obliterator κ.α

κάπου το '93 στράβωσε η υπόθεση και χάθηκα με το θέμα gaming... το ξαναβρήκα τα χριστούγεννα του '99 με το ready 2 rumble μέσω dreamcast που το έλιωσα (σε σπίτι συναδέλφου μου στη Λήμνο..!)

τις επόμενες χρονιές '00 με '02 τύχαινε τα χριστούγεννα να λιώνω στο gaming (με προτροπή της κοπέλας που τα είχα τότε καθώς ήταν/είναι δεινή adventure gamer) όπου και συνάντησα και αγάπησα τα diablo1, riven, myst, gabriel knight1-2, phantasmagoria, quake

μετά ξαναχάθηκε το θέμα gaming, όπου το ξαναβρήκα το '05. έκτοτε στις γιορτές εκτός των άλλων λιώνω ΚΑΙ στο παιχνίδι.

ωραίες αναμνήσεις... :)
 
Με θυμάμαι Χριστούγεννα να λιώνω στο SNES & sto Gameboy, στις απαραίτητες εκνευριστικές κοινωνικές επισκέψεις που με απομάκρυναν από την οθόνη!

Γενικά, ως Christmas games, ορίζεται οτιδήποτε φέρει στον τίτλο του το όνομα "mario"! :D

Ήτοι Super Mario World 1 - Super Mario Land 1,2 και μετά F-Zero (είναι το μοναδικό ραλλοειδές που μπορώ να παίξω με κλειστά μάτια!), το Prince Of Persia που είχε γίνει μεταφορά στο SNES, το Cool Spot, το Super Mario Cart, το Pilotwings (πολύ χαριτωμένο παιχνιδάκι, που με είχε δυσκολέψει αρκετά και τις 2 εβδομάδες των Χριστουγέννων που είχαμε διακοπές)!....

Ακόμα και τώρα, τα Χριστούγεννα βάζω το PS2, τσιμπάω ένα πιάτο μελομακάρονα, κάθομαι δίπλα στο δέντρο και ξέρω ότι ήρθαν Χριστούγεννα! Ήταν πέρσι τα Χριστούγεννα που τα πέρασα παίζοντας Prince Of Persia - the two thrones!

Ναι, ακόμα τα Χριστούγεννα για μένα σημαίνουν gaming! :D
 
Ξεχάσατε και τα απίστευτα επετειακά xmas lemmings.

 
ο αδερφος μου μπενει στο σπιτι μετα τη δουλεια,εγω ειμαι στο δωματιο μου πιτσιρικος και ερχετε και μου λεει..."ρε φιλε αντε στο δεντρο εχει σπασει μια μπαλα να μαζεψεις τα κομματια"παω και εγω και βλεπω απο κατω ενα master system πρωτης γενιας και 3 παιχνιδια.california games ενα ποδοσφαιρακι δεν θυμαμαι ποιο (πρεπει να ηταν world soccer η κατι τετοιο)και το rastan(λατρεια)

απο τοτε οτι εχει να κανει με sega με παει στην στιγμη που ειδα υπο το φως του δεντρου το μεγαλο κουτι!

sonic 1

after burner

alex kidd ειναι λιγα απο αυτα που λατρεψα.
 
Χριστουγεννιατικη περιοδο με Spectrum μαζι με τον αδερφο μου και τον φιλο μας τον Ηλια να φορτωνουμε 60αρες χωρις περιεχομενα, ανακαλυπτωντας παιχνιδια που δεν γνωριζαμε. Σαν να ανοιγαμε παραθυρο σε νεο κοσμο (και να μην φορτωνει το ρημαδι το TT Racer το οποιο φημιουργησε ολοκληρο urban legend στη παρεα).

Λιωωωσιμο με Saboteur

Να πηγαινουμε καρφι μετα τα καλαντα και να μετατρεπουμε τις εισπραξεις σε Speccy games (οριτζιναλε παρακαλω)....

Νυσταξα...θα επανελθω
 
+1!

Από το Theo στη Στουρνάρη παραμονή Χριστουγέννων, βουρ στο σπίτι για να δούμε τι παιχνίδια είχαν :)
 
Πρώτο πράγμα που θυμάμαι ήταν το TOMY PUCK MAN (handheld) που αγοράστηκε με λεφτά από κάλαντα και αποταμιεύσεις κουμπαρά !

Τα πρώτα παιχνίδια που θυμάμαι να παίζω με μανία την εποχή των Χριστουγέννων, στον CBM 64 ήταν τα Cauldron, Blagger goes to Hollywood, Fist II, Blackwyche και Wizard's Lair.

Ειδικά τα FIST II και Blackwyche τα είχα λιώσει !
 
Δεν θυμαμαι να εχω συνδεσει τον amstrad με καμμια συγκεκριμενη εποχη,ειτε χριστουγεννα ειτα πασχα ειτε καλοκαιρι,ισως γιατι ο 6128 ηταν παντος καιρου ισως γιατι τα παιχνιδια δεν ηταν original και επειδη ηταν τοσο "φθηνα" δεν ηταν τοσο σημαντικη αγορα που να θεωρειτε χριστουγεννιατικο δωρο η whatever και να καταγραφει στην μνημη..
 
Επανερχομαι!

Το πρωτο video game που εδεσα με Χριστουγεννα ηταν το Parachute το οποιο βασανιζω ακομα (αν και εχω σκουριασει λιγο).

Μας το ειχαν παρει δωρο η γονεις μου απο καποιο καταστημα της στοας Φεξη. Νομιζω οτι ημουν πολυ τυχερος στη random επιλογη που ειχα κανει αφου συνεχιζω να θεωρω το Parachute ως το καλυτερο WideScreen Game&Watch. Θυμαμαι την εκπληξη μας οταν ειδαμε για πρωτη φορα στο Game B να κρεμεται αλεξιπτωτιστης στο φοινικα ή στο ξυπνητηρι να βγαινει μια μαιμου με κουδουνα.

Για το σχετικα προσφατο παρελθον με θυμαμαι να προσπαθω να βρω τροπο να κατεβασω το Christmas in Station Square patch της Sega που εμφανιζε στη πιστα Station Square του Sonic Adventure ενα Χριστουγεννιατικο δεντρο αλλα υπηρχαν υπονοουμενα οτι εχει και αλλα easter eggs. Τα Χριστουγεννα του 99 περασαν, εγω το ξεχασα και το θυμηθηκα 12 χρονια μετα...

bg01.jpg

Πιο Χριστουγεννιατικο παιχνιδι απο το Christmas NiGHTS δεν νομιζω να υπαρξει. Ελπιζω να δουμε μια αξιοπρεπης nextgen μετενσαρκωση του.

http://www.youtube.com/watch?v=c4cki8sY7UA

Γι αυτα τα Χριστουγεννα προτεινω DeathSmiles II που θα δωσει την ατμοσφαιρα που χρειαζεται ;)


Δεν υπαρχει καλυτερη εποχη για video gaming απο οτι η περιοδος των Χριστουγεννων .-
 
Πίσω
Μπλουζα