Genesis carts στο MegaDrive

elefas

Retro Member
Joined
14 Αύγ 2007
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
45
Απότι θυμάμαι παλαιότερα (για πολύ παλιά λέμε.. #) ) μου είχε δανείσει ένας συμμαθητής μου το Sonic2 που το είχε πάρει από Αμερική (NTSC) το οποίο έπαιζε μια χαρά στο δικό μου ευρωπαϊκό MegaDrive. Όπως επίσης το Desert Strike που έχω (μεγάλη κασέτα, όπως οι περισσότερες της ΕΑ) είναι για Genesis και παίζει στο δικό μου. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό ήταν εξαίρεση ή αν όντως το ευρωπαϊκό MegaDrive μπορεί και παίζει απροβλημάτιστα τα παιχνίδια του Genesis.

Το ρωτάω αυτό επειδή θέλω να χτυπήσω από το eBay το Sonic & Knuckles και κομπλέ (κασσέτα, βιβλιαράκι, κουτί) βρίσκω κυρίως από Αμερική. Θα συνεργάζεται όμως με το MD μου και τις PAL εκδόσεις των Sonic που έχω;;;

Ευχαριστώ.
 
Ήταν εξαίρεση... τα περισσότερα παιχνίδια έχουν κλείδωμα περιοχής και ανιχνέυουν αν το μηχάνημά σου είναι ΕUR, US ή JAP ή αν βγάζει σήμα στα 50 ή 60Ηz. Για να κάνεις τη Megadrive να παίζει όλα τα παιχνίδια Genesis, χρειάζεται να κάνεις μια σχετικά εύκολη μόντα στο μηχάνημα.

Βάζεις έναν διακόπτη με τον οποίο αλλάζεις το μηχάνημά σου σε Genesis ή Japanese MD.

http://www.mmmonkey.co.uk/console/sega/md1switches.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, δεν είναι ακριβώς εξαίρεση...

Πολλά παιχνίδια του Genesis/Megadrive, ειδικά τα παλιότερα είναι συμβατά μεταξύ των εκδόσεων της κονσόλας (βασικά οι roms περιέχουν τον ίδιο κώδικα). Ο πιό γενικός κανόνας που μπορώ να σου δώσω είναι ότι παιχνίδια πριν το 1992-1993 είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τρέξουν κανονικά, ενώ παιχνίδια του 1994-1995 και μετά είναι συνήθως region locked. Στα Sonic μια και το ανέφερες πχ, τα Sonic 1 και 2 είναι region free ενώ το Sonic 3 και το Sonic Spinball είναι region locked.

Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει και αντίστροφα, δηλαδή πολλά παιχνίδια του Megadrive τρέχουν κανονικά στο Nomad μου (που είναι ένα portable Genesis). Ενδεικτικά, ανάμεσα στα δοκιμασμένα είναι τα Sonic 1+2, Afterburner, Strider, Arch Rivals και πολλά ακόμα.

Ένας αρκετά καλός τρόπος να "προβλέψεις" την συμβατότητα είναι να κατεβάσεις το γνωστό Goodgen από το http://www.allgoodthings.us/ (Forum->Downloads). Άστο να τρέξει με ένα απλό command (πχ goodgen rename) και θα σου δημιουργήσει τα genhave.txt και genmiss.txt. Δεν είναι το ζητούμενο να δεις ποιές roms έχεις όμως, αλλά να διαβάσεις τα filenames από αυτά τα txt. Όπου δεις (W) αναμένεται να λειτουργούν κανονικά σε όλα τα regions. Αντίστοιχα τα (JU), (JE) και (UE) λειτουργούν σε 2 regions από τα 3 ενώ πραγματικά region locked είναι μόνο όσα είναι χαρακτηρισμένα σαν (U), (E), (J).

Για να καταλάβεις πχ πως προβλέπεται ότι σου τρέχανε κανονικά τα 2 παιχνίδια που είπες, δες ότι τα ονόματα τους είναι Desert Strike - Return to the Gulf (UE) και Sonic The Hedgehog 2 (W). Δηλαδή το πρώτο λειτουργεί για Αμερικάνικα και Ευρωπαικά μηχανήματα, αλλά όχι για τα Ιαπωνικά, ενώ το δεύτερο λειτουργεί για όλα. Για το συγκεκριμένο σου ερώτημα, βλέπουμε ότι γράφει Sonic and Knuckles (W), ενώ και οι συνδυασμοί Sonic and Knuckles & Sonic 1, 2, 3 είναι επίσης χαρακτηρισμένοι σαν (W), άρα λογικά θα λειτουργήσει κανονικά. Κρατάω μόνο μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω για τυχόν προβλήματα στην "ένωση" των carts, καθώς το σχήμα τους δεν είναι ακριβώς το ίδιο (στο κανονικό socket του μηχανήματος πάντως χωράνε όλα τα carts με λίγη προσπάθεια). Ελπίζω να έγινα κατανοητός... :)
 
Υπάρχουν και κάποιοι adaptors που σου επιτρέπουν να παίξεις cartridges από όλες τις περιοχές, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα Hz (Η Αμερική και Ιαπωνία έχουν 60 εμείς 50).
 
Εγώ έχω το universal adaptor και παίζει τα πάντα τα πάντα τα πάντα.

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=92492&postcount=220

Εντάξει, η φωτογραφία είναι λίγο αστεία αλλά είναι η μόνη που φαίνεται καθαρά το adaptor. Και έχει και το switch για κάθε region. Ιαπωνικά, αμερικάνικα ευρωπαϊκά. Και χωρίς κανένα πρόβλημα με τα frames. Δεν γράφει nintendo από έξω.
 
Εχω την εντυπωση οτι ισχυουν τα παρακατω αλλα δεν βρηκα τωρα κατι στο Internet που να τα πιστοποιουν πληρως (λες να τα εχω δει στον υπνο μου?).

Το MegaDrive τουλαχιστον μεχρι το 1991 δεν τσεκαρει το region οταν boot-αρει το παιχνιδι.

Τα ιδια τα παιχνιδια ομως μπορουν να εκτελουν το region check αν ειναι ετσι προγραμματισμενα.

Μερικα μαλιστα αλλαζουν αυτοματα απο Αμερικανικα σε Ιαπωνικα (πχ Revenge of Shinobi)

To MegaCD ειχε hardware region check.
 
Κατατοπιστικότατες οι απαντήσεις σας (Maddog respect!). Οπότε με βλέπω να το παίρνω το αμερικάνικο Sonic & Knuckles και να σας λέω τα αποτελέσματα!!! Να στε καλά.
 
Πάντως ακόμα και αν δεν παίζει, με μια μικρή μετατροπή στη MD σου θα παίζουν όλα.

Προχθές μου χάρισε ένας ξάδελφος, μια Genesis 32Χ που είχε πάρει τότε μαζί με το cart Doom (για Genesis) από ένα ταξίδι του στην Αμερική. Ποτέ δεν του δούλεψε με την MegaDrive του (και λογικό). Τώρα περιμένω ένα τροφοδοτικό (θέλει ένα σαν αυτό που παίρνει η MegaDrive II) και ένα καλώδιο RGB από το ebay και θα λειτουργήσει για πρώτη φορά κοντά 20 χρόνια μετά την αγορά του.

Σίγουρα θα παίζει στη μονταρισμένη Megadrive μου τα Genesis 32X παιχνίδια, το μόνο που μένει είναι να κάνω μια μικρή και εύκολη μόντα και στο 32X για να μπορεί να παίζει και τα Ευρωπαϊκά 32Χ (με διακοπτάκι).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν σου λειπει το καλωδιο συνδεσης του 32x με το mega drive, τοτε σου εχω ασχημα νεα. Το συγκεκριμενο καλωδιο ειναι πολυ σπανιο και ακριβο, μιας και ειχε μεσα καποιο κυκλωμα για να συνεργαζεται με το mega drive. Δεν εχω δει να το φτιαχνει κανεις, και οσα πουλανε σκετα στο ebay πανε σε ψηλες τιμες.
 
Όχι ευτυχώς αυτό το καλώδιο (με το τμήμα αντάπρορα για τη MD1) υπάρχει.

Στο καλώδιο που συνδέει την 32X με την τηλεόραση (RGB-Scart) αναφέρομαι. Είναι το ίδιο με αυτό της MD II, το έχω παραγγείλει ήδη και περιμένω.

ps

Δεν έχει κάποιο κύκλωμα μέσα του, μόνο έναν κυλινδρικό μαγνήτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω διαβασει καποια πραγματα για το συγκεκριμενο καλωδιο, και γραφαν καποιοι πως δεν μπορουνε να φτιαξουν αλλο γιαυτο το λογο. Δεν το εχω ανοιξει και δεν γνωριζω την συνδεσμολογια του ουτε το τροπο δημιουργιας του. Ολοι λενε παντος πως δεν μπορει να φτιαχτει αλλο, οχι με τους συμβατικους τροπους δηλαδη.

Επισης, γνωριζεις για τυχον προβληματα με το mod του genesis; Δηλαδη αν τρωει καποιο σκαλωμα το 32x με κασετες αλλων περιοχων.
 
Μετά από ψάξιμο για να βρώ πως θα μοντάρω το 32Χ έμαθα τα εξής...

Το κλείδωμα περιοχής δε βρίσκεται στο 32Χ, το παιχνίδι τσεκάρει τη MegaDrive για να καταλάβει σε ποια περιοχή προσπαθείς να το τρέξεις οπότε αν μοντάρεις τη MD σου, σχεδόν καθάρισες....

Λέω σχεδόν γιατί υπάρχει και ένα άλλο θέμα, το θέμα των 50 (PAL) ή 60 (NTSC) Hz.

Πχ, αν η 32Χ σου είναι NTSC πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ η κονσόλα να είναι Genesis ώστε να βγάζει 60Ηz. Αυτό γιατί η 32Χ κάνει κάτι σαν overlay τα επιπλέον γραφικά της, πάνω στα γραφικά της κυρίως κονσόλας, οπότε πρεπει να υπάρχει συγχρονισμός (και τα δύο 50 ή και τα δύο μηχανήματα 60Hz). Αυτό το σκοπό εξυπηρετεί και το καλώδιο που γεφυρώνει αυτά τα δύο, να παίρνει την εικόνα το 32Χ από τη MD (ή Genesis) και να περνάει από πάνω τα δικά του graphics.

Ένα μόνο είδος πλακέτας 32Χ κατασκευάστηκε και ανάλογα με το που είναι ένας βραχυκυκλωτήρας, συμπεριφέρεται σαν PAL ή NTSC οπότε κάνοντας τη μόντα στο 32Χ μπορείς να το μετατρέπεις κατα βούληση.

To κλείδωμα των παιχνίδιών 32Χ περιορίζεται μόνο στα Hz, τσεκάρει δηλαδή ένα αμερικάνικο 32X παιχνίδι, αν τα Ηz που βγάζει η κονσόλα και το 32Χ είναι 60, αν όντως είναι τότε ξεκινάει, αν κάποιο εκ των δύο δεν είναι 60 τότε δεν ξεκινάει. Ομοίως με τα PAL 32X παιχνίδια (τσεκάρει για 50Hz).

Για να φτιάξεις ένα σύστημα κονσόλας/32Χ που να παίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, πρέπει...

1. Να μοντάρεις τη MD (ή Genesis) με δύο διακόπτες, έναν για περιοχή που βασικά είναι θέμα γλώσσας (Jap/US,EUR) και έναν για 50/60Ηz.

2. Να μοντάρεις την 32Χ με έναν διακόπτη για 50/60Hz.

Μετά με τους απαραίτητους συνδυασμούς αυτών των συνολικά 3 διακοπτών, μπορείς να παίξεις τα πάντα.

Πχ

για να παίξεις ένα Αμερικάνικο 32Χ παιχνίδι, πρέπει οι διακόπτες στη MD να είναι στο US,EUR ο ένας, ο άλλος στα 60Ηz ενώ στην 32Χ ο διακόπτης πρέπει να είναι στα 60Hz. Δηλαδή να "μετατρέψεις" ολόκληρο το σύστημα σε πλήρως Αμερικάνικο (NTSC).

Aν το παιχνίδι ξεκινήσει και πειράξεις το διακόπτη της MD ή της 32X ώστε να μην είναι ίδια τα Hz και στα δύο μηχανήματα, αρχίζουν τα γραφικά των δύο να μη συγχρονίζονται και να φαίνονται τρελλά πράγματα στην οθόνη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To έχω δει αυτό αλλά είμαι κατα του πλήρους κανιβαλισμού των μηχανημάτων, θέλω να τα έχω στην original μορφή τους.

Οι μόντες με τους διακόπτες είναι αναγκαίο κακό, αν γινόταν δεν θα το έκανα ούτε αυτό.

Παρεπιπτόντως, από τον οδηγό κατασκευής του Neptune είδα ότι ο τύπος συνδέει εσωτερικά το video out του Genesis με το 32Χ κολλώντας απλά καλώδια, άρα δεν υπάρχει κάποιο εσωτερικό κύκλωμα στο καλώδιο bridge.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει μοντάρει κανείς τo MegaCD με το MultiBios chip που με δύο διακόπτες το μετατρέπεις σε όποιο region θέλεις?

Έχει ουσία να το κάνει κανείς αυτό αν έχει μονταρισμένη MegaDrive?

Απ'ότι κατάλαβα με αυτά που διάβασα ψάχνοντας, απλά αφαιρεί το region check.
 
ή αν εχεις λεφτα,αγοραζεις το MegaCart και δεν πειραζεις το MegaCD
 
Το γνωρίζω το MegaCart αλλά οι λύσεις της Tototek είναι κάπως επίφοβες, άσε που στην περιγραφή έχει μερικά ύποπτα σημεία...

Κάπου λέει: no incompatible games reported !****

και η παραπομπή με τα 4 αστεράκια...

****: Few games do not work, including most of the EA librairy

A hack on each game would be needed, please contact us if you can help!

πως γίνεται τώρα να μην έχει αναφερθεί incompatibility αλλά να μη δουλεύουν παιχνίδια ένας θεός ξέρει....

Q. When I try to run a bios or a game with different nationality

than my system, i get an error message, is that normal?

A. Yeah, some games or bioses require your megadrive or genesis to be modified

A Frequency and Region modification should let you run any kind of things

με τη διαφορά ότι δεν είναι "some games" αλλά πολλά και μάλιστα τα περισσότερα νεότερα.

και μερικά άλλα...

άσε που 90$ δεν είναι και λίγα.

Σαν flash cart ναι, αλλά και πάλι δε μου γεμίζει και πολύ το μάτι.

Μόνο με μόντες και διακόπτες έχεις 100% συμβατότητα με imports οπότε το multibios chip με τη μονταρισμένη MD είναι η απόλυτη λύση.

Το κακό είναι ότι η Multibios eprom δεν πωλείται, την έχουν κάνει release αλλά δεν πουλάνε έτοιμο το τσιπάκι. Δυστυχώς η eprom που χρειάζεται είναι 27C4096/27C4002 και δεν μπορώ να φτιάξω με τον programmer που έχω :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρωτα εδω για modchips sega cd, καποιοι πουλανε (σε λογικες τιμες ακομα)

http://www.eidolons-inn.net/tiki-index.php

Παντως, ουτε με διακοπτες με μοντα θα εχεις 100%.. Ειναι καποια παιχνιδια που βγαζουν μηνυμα λαθους και δεν τρεχουν. Μονο αν εχεις την καθε κονσολα απο το καθε region θα μπορεις να τρεξεις ολα τα παιχνιδια σιγουρα :(
 
Ευχαριστώ για το link :) αλλά εγώ γιατί δε βλέπω που το πουλάνε το Multibios? Που ακριβώς είναι?

Εφόσον έχεις κάνει μόντα ώστε εκτός της περιοχής, να μπορείς να αλλάζεις και τη συχνότητα (50 ή 60Hz) έχεις την απόλυτη 100% συμβατότητα. Αυτό γιατί όταν παίζεις με τους διακόπτες, ουσιαστικά μετατρέπεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το μηχάνημά σου σε μηχάνημα άλλης περιοχής. Η ίδια η πλακέτα έχει πάνω της αυτές τις επιλογές, δεν κάνεις εσύ κάτι εκτός προδιαγραφών του μηχανήματος μοντάροντας το.

ΠΧ το multibios για το MegaCD, ουσιαστικά έχει μέσα του και τα τρία Bioses (J/U/E) απλά με τους διακόπτες διαλέγεις σαν τι μηχάνημα θα ξεκινήσει.

Αν έχεις βάλει USA bios στο MegaCD και έχεις και τη MD στα 60Ηz US, κανένα παιχνίδι δεν μπορεί να "καταλάβει" ότι δεν τρέχει σε αμερικάνικο μηχάνημα.

Το ίδιο ισχύει και με την 32Χ (αν την έχεις μοντάρει και αυτήν εκτός της MD) αλλά φυσικά και με σκέτη τη MD.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τσιπακια δες εδω: http://www.eidolons-inn.net/tiki-view_forum_thread.php?topics_offset=1&forumId=2&comments_parentId=235

τα παιδια στο συνολο τους ειναι πολυ εξυπηρετικα και βοηθητικα, οπως και μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες για mods.

Περι του region setting μακαρι να ειναι ετσι, ωστοσο εχω διαβασει πως σε αρκετα παιχνιδια, σε pal κονσολα, οταν προσπαθεις πχ να τρεξεις 60hz ntsc παιχνιδι με την περιοχη στο usa δεν τρεχουν.
 
Πίσω
Μπλουζα