Ghosts’n’Goblins

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.314
Αντιδράσεις
480
Ghosts'n'Goblins (1986)
21027.jpg



21110.jpg
Ο φίλος telonio, έφτιαξε ένα πολύ όμορφο background για το review του παιχνιδιού.

Τον ευχαριστώ πολύ και το παρουσιάζω αντικαθιστώντας το «γυμνό» κείμενο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tι άλλο να πω...

Εύγε για πολλοστή φορά Alucard. :)

Οντως, πρόκειται για ένα απο τα καλσσικότερα arcade conversions των 80s.

Η Elite μπορεί να μην μετέφερε όλες τις πίστες του ηλεκτρονικού, αλλά αρκούν και οι ήδη υπάρχουσες, αφού όντως το παιχνιδάκι είναι δύσκολο.

Η έκδοση του C64 είναι σαφώς η ανώτερη απο τις οκτάμπιτες των γνωστών μας home micros (και συμφωνώ αφαλώς ότι το μουσικό θέμα είναι "spot on" που λένε - έστω και αν δεν προέρχεται απο το arcade).

Δυστυχώς η έκδοση του amstrad που είχα παίξει μικρός, ήταν απογοητευτική.

Τα ζόμπι "φυτρώνουν" απο το έδαφος χωρίς σταματημό, ο Αρθούρος δεν χάνει την πανοπλία του και ούτε αλλάζει όπλα, ορισμένοι εχθροί είναι αλλού-αντί-αλλού, ενώ και η κίνηση είναι flip-screen...

Toυλάχιστον το μουσικό θεματάκι είναι διασκευή απο το γνωστό του arcade, ενώ το sprite του ήρωα έχει αρκετά frames (έχει πλάκα όταν η πανοπλία του δείχνει να "σείεται" καθώς τρέχει).

Ευτυχώς υπάρχει και η amiga version, που αν και έφτασε καθυστερημένα, είναι κατά 99% "arcade perfect". :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τα πρωτα παιχνιδια που ειχα παιξει μικρος στο CPC ενος φιλου μου,και με ειχε πεισει οτι πρεπει να αγορασω Amstrad. :D
 
Μπραβο σου και παλι Alucard!!!Παιχνιδι που δεν φορτωνε μετα τις 8 το βραδυ :) ...Η δυσκολια του ομως ρε παιδι μου ηταν(και ειναι ακομα)απιστευτη.Σε εκνευριστικο σημειο.Ατελειωτες ωρες μονο και μονο για να φτασω μεχρι τα μεσα της δευτερης πιστας.Ο αδερφος του κολλητου μου μετα απο μηνες και απειρο λιωσιμο πανω στο παιχνιδι καταφερε και το τελειωσε.Ε απο τοτε πιστευω οτι το παιδι αυτο εχει υπερφυσικες δυναμεις :eek: !Ευχαριστω και παλι Alucard!
 
πράγματι ήταν πολύ δύσκολο...στον 6128 που το έπαιζα είχα παρατηρήσει ότι πρακτικά οτι τα ζόμπι τα ...αγγιζε εκ τον πραγμάτων το sprite του ιππότη και ενίοτε έχανες χωρίς να ξέρεις πως...έπαιξα πρόσφατα την έκδοση για κόμοντορ 64 και ομολογώ ότι ηταν κλάσεις ανώτερη...
 
spyros_s είπε:
πράγματι ήταν πολύ δύσκολο...στον 6128 που το έπαιζα είχα παρατηρήσει ότι πρακτικά οτι τα ζόμπι τα ...αγγιζε εκ τον πραγμάτων το sprite του ιππότη και ενίοτε έχανες χωρίς να ξέρεις πως...έπαιξα πρόσφατα την έκδοση για κόμοντορ 64 και ομολογώ ότι ηταν κλάσεις ανώτερη...
Force field zombies:D

Ψώνισα σχετικά πρόσφατα έναν spectrum +2 action pack από το ίμπέϊ και το είχε μέσα, ορίτζιναλ κασέτα....αααααααααχ :)
 
Mega respect για το review φίλτατε Alucard! :headbangdude:

Στον 6128 που το είχα ήταν όντως μια τραγικότητα. Αλλά βλέπω πως στον Commodore ήταν κλάσεις ανώτερο. Και εδώ από όσο διαβάζω το παιχνίδι ήταν πανδύσκολο - προσωπικά μου φαινόταν απάνθρωπο αν και το λάτρευα. Επικό παιχνίδι πάντως, μεγάλωσε γενιές!

Ένα μαύρο layout φίλε μου θα του ταίριαζε γάντι! :thumbup:
 
Μπράβο στο παιδί για το review. Και γώ στον Amstrad CPC 6128 το είχα, αλλά πραγματικά ήταν παλούκι κυριολεκτικά. Φανταστείτε δηλαδή το Game Over, ούτε 8-10 δευτερόλεπτα δεν άντεχες στην πίστα χωρίς να χάσεις. :p
 
Εμενα μου βγηκε η πιστη πραγματικα να το τερματισω στο arcade που το εχω ... αυτο οταν ημουνα 20 χρονων και αγορασα την πλακετα. Τωρα στα 30 δεν θυμαμαι Χριστο παλι!
 
απο τα ιστορικοτερα παιχνιδια ολων των εποχων!τρομερο θεμα.μπραβο στον Alucard
 
Μπράβο για το review Alucard. Εγώ το έπαιξα πάλι πρόσφατα στην PSP έκδοση του. Πολύ δύσκολο και εκεί. Μάλιστα εκεί δεν τελειώνει μόνο φτάνωντας στο τέλος της πίστας, αλλά πρέπει να έχεις συλλέξει και κάποια δαχτυλίδια. Διαφορετικά σε στέλνει απο την αρχή.

Πίσω στην C64 έκδοση, ήταν πράγματι πανδύσκολη. Με πολύ δυσκολία το έφθανα στην 3η πίστα.

Άντε τώρα και για το review του Ghost & Ghouls σε Amiga.
 
Ενημερώθηκε η αρχική σελίδα του review :)
 
υπηρχε και το maximo για το play 2 το οποιο ηταν sequel remake δεν ξερω το οποιο ηταν αρκετα καλο.. αλλα σαν και αυτες τις oldschoolies τιποτα!!!
 
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση μιας και ψάχνω σαν τρελός για την arcade πλακέτα του παιχνιδιού: Έχω βρει σε ξένο σάιτ δημοπρασιών την bootleg έκδοση του παιχνιδιού και όχι την αυθεντική της Capcom. Λέτε να υπάρχει θέμα; Έχει διαφορές η μία έκδοση από την άλλη;
 
Συνηθως τα μαγαζια την δεκαετια του 80 και του 90 ειχαν την Bootleg εκδοση την οποια και γω εχω λιωσει.Η μονη διαφορα της bootleg εκδοσης με την κανονικη ειναι οτι στην bootleg εκδοση το οπλο που πρεπει να εχουμε για να παμε στον τελικο ειναι ο σταυρος ενω στην αρχικη εκδοση ειναι μια ασπιδα και σε καποιες εκδοσεις το παιχνιδι ειναι πιο ευκολο και χρειαζονται λιγοτερα χτυπηματα για να νικηθουν οι αρχηγοι κλπ.Επισης στην original εκδοση στην τελευταια πιστα μολις αρχιζει ανεβαινουμε μια σκαλα και σκοτωνουμε δυο γιγαντες πριν παμε στον ιπταμενο δρακο που μας περιμενει στο επομενο πατωμα ενω στην ευκολη εκδοση ο γιγαντας ειναι ενας και οχι δυο.Αν μπορεις να διασταυρωσεις αυτο που σε λεω φιλε kingtiger και η εκδοση που λες εχει εναν γιγαντα αντι για δυο τοτε να μην την παρεις και να περιμενεις μηπως βρεις την original.
 
:thanx2: metalcandyman!!! Πάντως αν έχει ένα γίγαντα θα είναι πιο εύκολο χαχαχα!! Μη ξεχνάς ότι θεωρείται ένα από τα δυσκολότερα arcade όλων των εποχών!!!

Σοβαρά τώρα παίζει τόσο μεγάλο ρόλο αν έχει έναν ή δύο γίγαντες; Κάπου στο youtube είδα μια bootleg πλακέτα που τη δοκιμάζανε και ο Άρθουρ φαινόταν κομμένος, αλλού το σώμα και αλλού το κεφάλι... Ξέρω γω τι να πω...

Δείτε εδώ:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δες τι γεινεται ρολο μεγαλο φυσικα και δεν παιζει αν απλα θελει καποιος το παιχνιδι αλλα οπως σε ειπα η original εκδοση ειναι μονοδρομος για καποιον που θελει το κανονικο παιχνιδι με την αρχικη δυσκολια τους δυο γιγαντες κλπ και οχι αλλες εκδοσεις με εναν γιγαντα και που με μολις 3,4 χτυπηματα μπορει να βγαζεις τους αρχηγους.Εγω θα σε προτεινα να συνεχιζες το ψαξιμο για την original πλακετα αλλα εσυ εισαι αυτος που θα αποφασισεις τι θα κανεις.

ΥΓ: σε λιγες μερες θα ανοιξω ενα θεμα με λεπτομερεστατο review για το Ghosts'n goblins+tips+video walkthrough για ολους ωσους γουσταρουν αυτη την παιχνιδαρα.
 
Τρομερό κώλυμα ο νεκροθάφτης ... Εμένα με είχαν γραψει οι αστυνομικοι τοτε γιατι ειμουν κατω των 18 και δεν ήθελα να παρατησω την πιστα όταν κανανε το ντού στο μαγαζί.

Από Hack θυμάμαι ένα με τον χρόνο που το αφηνες να τερματήσει στο μηδεν ενω ταυτόχρονα έπρεπε να σε κανει κοτόπουλο ενα κυμα απο ενα μνημα.. Μετα κωλουσε ο χρονος και το επεζες απειρες ωρες μεχρι να μαζεψεις ζωες και να πας στο τέλος με περισσοτερες ελπιδες.
 
kingtiger077 είπε:
Κάπου στο youtube είδα μια bootleg πλακέτα που τη δοκιμάζανε και ο Άρθουρ φαινόταν κομμένος, αλλού το σώμα και αλλού το κεφάλι... Ξέρω γω τι να πω...
Η συγκεκριμένη πλακέτα έχει εμφανώς πρόβλημα. Έχω κι εγώ μια bootleg που εχει κανα 2μηνο που επισκεύασα...δες εδώ για λεπτομέρειες :
 
geoanas είπε:
Η συγκεκριμένη πλακέτα έχει εμφανώς πρόβλημα. Έχω κι εγώ μια bootleg που εχει κανα 2μηνο που επισκεύασα...δες εδώ για λεπτομέρειες :
Φίλε είσαι απίστευτος!!! Πολλά :bow: :bow: για τις πληροφορίες! Την τσίμπησα τελικά και σχετικά φθηνά αν εξαιρέσεις τα άτιμα μεταφορικά!!! Είναι δοκιμασμένη από τον πωλητή και ανυπομονώ να την δοκιμάσω κι εγώ και να αρχίσω το κάψιμο!!!
 
Πίσω
Μπλουζα