Gigi and the Fountain of Youth & The Magical Princess Gigi (1987)

sofiakosm

RetroWannaBe
Joined
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
40
Αντιδράσεις
9
minky01.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμη ένα κινούμενο σχέδιο από την ιαπωνία με χαρακτηριστικό τα εξωγήινα κεφάλια - κάντυ στυλ;
 
telonio είπε:
Ακόμη ένα κινούμενο σχέδιο από την ιαπωνία με χαρακτηριστικό τα εξωγήινα κεφάλια - κάντυ στυλ;
Ε όχι κ εξωγήινο κεφάλι η Κάντυ!! :brick:

Αυτή θυμίζει περισσότερο Στεπ Τζουν!

Είναι κ κοντοπόδαρη!
 
Εντάξει όπως το πάρει κάνεις. Εμένα πάντως αυτά τα κινούμενα σχέδια μου θυμίζουν κάτι από εξωγήινους του ρόουζγελ. Τεσπα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα! Δεν μπορώ να θυμηθώ αν έπαιξε η σειρά εδώ και ποιος ήταν ο τίτλος της, αλλά σίγουρα είχε κυκλοφορήσει μια ταινία της σε κασέτα με τίτλο "Τζιτζι".
 
fraoulitsa είπε:
Καλημέρα! Δεν μπορώ να θυμηθώ αν έπαιξε η σειρά εδώ και ποιος ήταν ο τίτλος της, αλλά σίγουρα είχε κυκλοφορήσει μια ταινία της σε κασέτα με τίτλο "Τζιτζι".
Ευχαριστώ για την πληροφορία φραουλίτσα! Από την έρευνα στο google βρήκα διάφορους τίτλους όπως Gigi the magical princess k Minky Momo, αλλά επειδή ως γνωστόν τότε έδιναν στις σειρές κ εντελώς άσχετους τίτλους είπα μήπως εδώ κάποιος θυμόταν κάτι περισσότερο :thanx2:
 
Clip από την ταινία "Gigi and the Fountain of Youth"/"H πηγή της νιότης" :

[edit] This video is no longer available due to a copyright claim by PRODUCTION REED Co. Ltd.. [edit]

Yπόθεση: Η Gigi έχει για γονείς ένα βασιλιά και μια βασίλισσα σε μια άλλη διάσταση ή πλανήτη, οι οποίοι την έστειλαν στη γη για να μάθει δυο πράγματα και έτσι ζει με ένα ζευγάρι που επίσης δεν δείχνει να γνωρίζει πολλά για την προέλευση της θετής τους κόρης. H Gigi έχει την ικανότητανα μεταμορφώνεται σε γυναίκα-γάτα. Oι θέτοι γονείς της πανε ταξίδι αλλα το αεροπλάνο έπεσε κάπου και η Gigi μαζί με τα κατοικίδια της τρέχει να ψάξει να τους βρει και ανακαλύπτει ότι ένας νεαρός που είχε μανία με τον Πητερ Παν έχει φτιάξει μία πόλη και τους μετατρέπει όλους σε παιδιά.

Παρόμοιο με τη Λάλαμπελ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό!!!! Αυτό έψαχνα και εγώ...και το έβαλα σαν θέμα. Μήπως θα μπορύσαμε να το βρούμε κάπου να το ξαναθυμιθούμε ακομά καλύτερα αν είναι και μεταγλωτισμένο. Είχε καλή μεταγλώτιση απ'όσο θυμάμαι...
 
[edit]This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement from claimant:

 


TOEI ANIMATION CO.,LTD. [edit]


Thanks teleopticus !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telonio είπε:
Εντάξει όπως το πάρει κάνεις. Εμένα πάντως αυτά τα κινούμενα σχέδια μου θυμίζουν κάτι από εξωγήινους του ρόουζγελ. Τεσπα..
χαχαχαχα γιατί τα μάτια τους που είναι σαν κολοκύθες αντίθετα με τους δημιουργούς τους που είναι σχισοματιδες ... :cheers:
 
Να είστε καλά ρε παιδιά...ευχαριστώ!
 
Ανάποδη πόλη στον ουρανό...; [Gigi and the Fountain of Youth]

Γειά σας, ψάχνω να βρω ένα παλιό anime που το είχα δει όταν ήμουν μικρός αλλά δεν γνωρίζω τον τίτλο, δυστυχώς. Το θυμάμαι αρκετά καλά όμως, το είχα δει κάμποσες φορές οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα να σας το περιγράψω, εάν το αναγνωρίσει κανείς και μου πει ποιό είναι.

Λοιπόν, κατ'αρχάς είμαι αρκετά σίγουρος πως δεν ήταν από σειρά αλλά αυτοτελές. Περνώντας στις λεπτομέρειες, κεντρικός χαρακτήρας ήταν ένα μικρό κορίτσι που, απ'ότι θυμάμαι, μπορούσε να μεταμορφωθεί σε κάτι σαν cat woman. Στην ιστορία, μου φαίνεται πως διαδραμτίζεται ένας αγώνας με αερόστατα όπου λαμβάνουν μέρος διάφοροι χαρακτήρες (νομίζω σ'ένα νησί αλλά μπορεί και να κάνω λάθος) και σε κάποια φάση εμφανίζεται μια αναποδογυρισμένη πόλη στον ουρανό, στην οποία οδηγούν κάτι σκαλοπάτια. Όλοι οι διαγωνιζόμενοι πάνε στην πόλη, όπου γίνονται μικρά παιδιά. Το κορίτσι λοιπόν δεν ξέρει τί έχει γίνει, και αποφασίζει, χρησιμoποιόντας τις δυνάμεις της, να πάει να τους σώσει. Στην αναποδογυρισμένη πόλη μπλέκει σε διάφορες περιπέτειες κι επίσης γνωρίζει έναν πρίγκηπα (κλασσικά! :p ) ο οποίος είναι μάλλον ο αρχηγός εκεί πέρα. Τον ερωτεύεται τον πρίγκηπα, όπως κι εκείνος εκείνη, αλλά όταν αυτός μαθαίνει πως αυτή στην πραγματικότητα είναι ένα μικρό κορίτσι (την γνωρίζει σε μορφή cat woman, όπου φαίνεται πιο μεγάλη σε ηλικία, συγγνώμη που ξέχασα να το διευκρινίσω), μάλλον ξενερώνει και δεν θυμάμαι ακριβώς τί παίχτηκε, αλλά τέλος πάντων. Το κορίτσι λοιπόν στην πόλη αυτή βρίσκει επίσης τους γονείς της οι οποίοι όμως έχουν παραμείνει ενήλικες κι αυτό επειδή ο πατέρας είναι γιατρός μου φαίνεται και η μητέρα δασκάλα, δεν είμαι σίγουρος, και τους χρειαζόταν ο πρίγκηπας για όλα τα μικρά παιδιά / πρώην ενήλικες εκεί πέρα. Εν τέλει δεν θυμάμαι ακριβώς την κατάλιξη της ιστορίας, μόνο μια σκηνή στο τέλος όπου το κορίτσι είναι πάλι σπίτι στο δωμάτιο της και ονειρεύεται πως είναι μεγάλη πάλι κι επίσης rock star, νομίζω.

Αυτό, βασικά... έκανα ότι μπορούσα για να το περιγράψω όσο καλύτερα μπορούσα σύμφωνα με τις σκόρπιες αναμνήσεις που έχω από αυτό το παλιό anime, που μάλλον είναι της δεκαετίας του '80. Εάν το αναγνώρισε κανείς, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ εάν με διαφωτίζατε. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
 
ενα anime που θυμαμαι αμυδρα το κοριτσι να μεταμορφωνεται σε γατα ειναι το The Cat Returns

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Cat_Returns

,αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτο που ψαχνεις.

ριχτου μια ματια στο youtube μηπως σου θυμισει τιποτα....
 
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου starsky, αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό που ψάχνω... αυτό που μου πρότεινες είναι σχετικά πρόσφατο, ενώ αυτό που ψάχνω εγώ είναι παλιό, μάλλον 80s...
 
Είναι το Gigi and the Fountain of Youth
 
Πώπω Tzonias, σ'ευχαριστώ πολύ! Αυτό είναι! :)
 
Και 5' από το anime:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SU--nyZRtlo&feature=related]YouTube - Gigi and the Fountain of Youth: Concert
 
Υπάρχει και στα ελληνικά στο Youtube! Το είδα όλο! Ακριβώς όπως το θυμόμουν... φανταστικό anime!
 
Είναι πολύ καλό..όντως... ;)
 
Ψάχνω τον τίτλο ενός παιδικού...

Και ένα ακόμα, κι αυτό ταινία(anime νομίζω). Με ένα κορίτσι που η γονείς της είχαν πάει κάπου με αεροπλάνο και το αεροπλάνο έπεσε σε ένα νησί. Μετά πήγε να τους σώσει και τους βρήκε να δουλεύουνε σκλάβοι για το βασιλιά του νησιού. Μαζί της είχε και ενα ζώο που μιλούσε (γάτα νομίζω). Φώναξε και ένα φίλο της να την βοηθήσει που καβαλούσε ένα δεινόσαυρο... Νομίζω το έπαιζε στο juniorstv.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα