Golden Axe: The Revenge of Death Adder [1992]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Ενα παιχνιδι απο την χρυση εποχη των Arcades με την μοναδικοτητα να μην εχει κυκλοφορησει ποτε σε αλλη πλατφορμα περα απο τα δεκαρικοφαγα μηχανηματα.


Ενα παιχνιδι απο την arcade πλατφορμα της Sega ,το Sega System 32 με διαμαντακια σε αυτη περα απο το του τιτλου το Rad Mobile και το Outrunners,ακομη θυμαμαι το leap στα γραφικα παιζοντας το,τοτε που την καταλαβαινες την διαφορα στην ιπποδυναμη και οι βελτιωσεις βγαζαν ματι.



Kατι τα ψευτο 3D του κατι το sprite scaling ηταν μια απο τις πιο δημοφιλες καμπινες της εποχης.



Ενα τρελο what if αν ειχε κυκλοφορησει στο 32X..η στο Saturn αντι για κατι DUEL.



Nα'ναι καλα το ΜΑΜΕ.


 

 


Προβολή συνημμένου 119402
 
Ουτε που το ηξερα οτι υπηρχε αυτο το Golden Axe...

Thanks Aard!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OMG ,θα το φχαριστηθειτε μολις το δειτε και το παιξετε.
 
Κι εγώ πριν από κάποια χρόνια δεν ήξερα ότι υπάρχει, στο MAME το ανακάλυψα.

Θα προτιμούσα να είχε τους παλιούς χαρακτήρες ίδιους, με λίγο περισσότερη λεπτομέρεια και animation και κανα δύο καινούριους. Ετσι όπως το κάνανε μου φάνηκε αρχικά σαν να ήταν ένα αλλο franchise. Και ακόμα δεν έχω κάτσει να το παίξω ολόκληρο.

Πάντως δεν θυμάμαι ποτέ να είχα δει έστω και μία καμπίνα System 32 σε όλα τα χρόνια που πήγαινα στο μαγαζί με τα arcades... βασικά δεν νομίζω να έχω δει ποτέ το σύστημα από κοντά, γενικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό παιχνίδι, αν δεν το έχετε παίξει παίξτε το. Το είχα τελειώσει στα ηλεκτρονικά . Όπως είπε και ο Aardvark η 32 bit δύναμη του System 32 φαίνεται. Κρίμα που δεν βγήκαν πολλά παιχνίδια για το σύστημα, αφού μετά η Sega το έριξε στο 3D.
 
Καλο θα ηταν οποιος ανοιγει θεμα για καποιο παιχνιδι να γραφει και ενα review και να μην πηγαινει τζαμπα το παιχνιδι με 5-10 γραμμες γιατι αν καποιος αλλος μετα κατσει και γραψει ενα κανονικο και αναλυτικο review για το ιδιο παιχνιδι χωρις να δει οτι υπαρχει και αλλο θεμα θα παει τζαμπα ο κοπος του γιατι το κανονικο review του θα μπει σαν ενα απλο post στο παλαιοτερο θεμα.

Οσο αφορα το παιχνιδι τωρα για μενα μια απο της μεγαλητερες βελτιωσεις του ειναι η μεγαλητερη διαρκεια του που μπορει να φτασει απο τα 45 λεπτα μεχρι μια ωρα αναλογα την εμπειρια του εκαστοτε gamer και ειναι τεραστια βελτιωση σε σχεση με το σφηνακι 13-15 λεπτων το πολυ που ειναι το πρωτο golden axe.Τα γραφικα οντως ειναι εντυπωσιακα αλλα περα απο αυτα υπαρχουν και διαφορες αλλες εξαιρετικες προσθηκες οπως οτι οι χαρακτηρες του παιχνιδιου κινουνται πιο γρηγορα ειδικα αν εχει καποιος τον αγαπημενο μου χαρακτηρα τον Trix και αυτο ειναι πολυ σημαντικο γιατι αν θελει καποιος να επιβιωσει σε αυτο το παιχνιδι πρεπει διαρκως να ειναι σε κινηση και να μην μενει σε ενα σημειο.Εξαιρετικα τα νεα τερατα που μπορουμε να ελεγξουμε οπως ειναι τα αλογακια της παναγιας που το ενα πεταει φωτια και το αλλο ειναι σαν πυγμαχος με πολυ δυνατα χτυπηματα αλλα και τον τεραστιο ηλεκτροφορο σκορπιο αλλα και τον σκελετο δρακο που πεταει fireballs.Εκτος απο τα τερατα υπαρχουν και διαφοροι καταπελτες μεσα στο παιχνιδι που μπορουμε να χρησιμοποιησουμαι και να χτυπαμε τους εχθρους με βελη,ακοντια,πετρινες μπαλες και η μαγκια ειναι πως μπορουμε αφου ιππευουμε καποιο τερας να κοτσαρουμε πανω και εναν καταπελτη και τον χρησιμοποιουμαι απο κει αλλα για περιορισμενο χρονο.καλη βοηθεια επισης ειναι πως δεν περιμενουμε μονο τους νανους για να παρουμε μαγικα φιλτρα,τροφη κλπ αλλα μπορουμε να τα βρουμε και μεσα στης πιστες οπως για παραδειγμα αν χτυπησουμε τους παγκους απο διαφορους υπαιθριους πωλητες.

Αυτο που με απογοητευσε ειναι η δυσκολια του που την περιμενα μεγαλητερη και ειδικα σε πολλες πιστες τα πραγματα ειναι γελοια αφου ενω γεμιζει η οθονη με εχθρους και λες πως εδω θα εχω δυσκολο εργο τελικα καθεσε σε συγκεκριμενα σημεια και οι εχθροι απλα ερχονται ενας ενας να της φανε ενω οι υποληποι καθονται σαν ακινητα αγαλματακια.Περα απο αυτο παντως το παιχνιδι ειναι υπεροχο αξιζει το καθε λεπτο που θα ασχοληθει καποιος μαζι του και για να μην το ξεχασω η εκπληξη μου ηταν πολυ μεγαλη οταν το πρωτοειδα στα ηλεκτρονικα γιατι το παιχνιδι εχει μεσα και μια τζουρα απο ελλαδα και συγκεκριμενα τα ονοματα των περιοχων στον χαρτη ειναι γραμμενα στα ελληνικα.
 
Καλο θα ηταν οποιος ανοιγει θεμα για καποιο παιχνιδι να γραφει και ενα review και να μην πηγαινει τζαμπα το παιχνιδι με 5-10 γραμμες γιατι αν καποιος αλλος μετα κατσει και γραψει ενα κανονικο και αναλυτικο review για το ιδιο παιχνιδι χωρις να δει οτι υπαρχει και αλλο θεμα θα παει τζαμπα ο κοπος του γιατι το κανονικο review του θα μπει σαν ενα απλο post στο παλαιοτερο θεμα.
Δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να γραψει review και σελιδες απο κατι που του εχει κανει εντυπωση,αυτο που λεμε τοσα χρονια ειναι οταν κανουμε μια παρουσιαση αυτην να μην αποτελειτε απο μια προταση τυπου το εχετε παιξει και ενα λινκ απο την Wikipedia.


Οποιος εχει την διαθεση για κατεβατα τα οποια ασχετο αλλα εγω προσωπικως αρκετες φορες τα θεωρω κουραστικα το φορουμ ειναι ανοιχτο και αυτα καλοδεχουμενα απο πολλους.



Οσο για το οτι χανονται μεσα σε πολυσελιδα ποστς δεν παει να πει οτι γραφτηκε το review και πηρε την αποκλειστικοτητα ο start threader,μια χαρα μπορει να γραφτει και 2ο και τριτο μεσα στο ιδιο θρεντ,δεν χρειαζεται να ειναι στην βιτρινα.


 




Πάντως δεν θυμάμαι ποτέ να είχα δει έστω και μία καμπίνα System 32 σε όλα τα χρόνια που πήγαινα στο μαγαζί με τα arcades... βασικά δεν νομίζω να έχω δει ποτέ το σύστημα από κοντά, γενικά.
 


Το Golden Axe και το Outrunners νομιζω ητανε σε πολλα μαγαζια
 
Oμοίως με τον Imgema, μόνο σε ΜΑΜΕ "εξερευνήθηκε" το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Δυστυχώς, δεν θυμάμαι να το είχα πετύχει στα arcades...

Με αφορμή την παρουσίαση του Aardvark πάντως, είναι μία καλή ευκαιρία να το ξαναπαίξω. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OΚ με κανατε και αμφιβαλω και μενα αν πρωτοεπαιξα το συγκεκριμενο στα arcades η στο ΜΑΜΕ,μιας και με το ΜΑΜΕ η ενασχοληση μου παει καμμια 15αρια χρονια πισω ,οι αναμνησεις μεταξυ αυτου και των παιχνιδιων που επαιξα στα Arcades εχει γινει blurred.


Παντως για το Outrunners ειμαι 100% σιγουρος οτι το θαυμαζα στα μπλιμπλικαδικα.
 
Όχι, σίγουρα υπήρχε στην Ελλάδα στα ηλεκτρονικά. Αν θυμάμαι καλά στο γνωστό στη Τζωρτζ στην Αθήνα και νομίζω το είχα πετύχει και στο Λουτράκι.
 
Το ειχα παιξει πρωτη φορα καλοκαιρι 1994 αν θυμαμαι καλα στη Καλυμνο. Αν και μου αρεσαν πολυ τα υπολοιπα παιχνιδια της σειρας, δεν γνωριζα το παραμικρο για την υπαρξη του the revenge of death adder, και το τιμησα δεοντος!

Δεν καταλαβα ποτε παντως, γιατι δεν κυκλοφορησε σε καποιο συστημα επομενης γενιας της Sega. Ηλπιζα το golden axe duel να ειναι η μεταφορα απο τα ηλεκτρονικα, αλλα ειχα απογοητευτει και εγω πολυ.

Μεγαλο κριμα που η σειρα σταματησε ετσι αδοξα... Ποτε δεν καταλαβα και το γιατι. Τοσο μεγαλη αποτυχια ηταν επιτελους το revenge of death adder;
 
stayros είπε:
Κοιτα που θα με βαλεις να ψαχνω για ΜΑΜΕ.
Αφου το βρηκαμε αυτο...

Aardvark είπε:
OMG ,θα το φχαριστηθειτε μολις το δειτε και το παιξετε.
...φχαριστηθηκαμε και αυτο!!!!!!!!! :D

Λιγο παλουκι ο τελικος κακος γιατι τα μαγια δεν πιανουν πανω του με αυτην καταραμενη ασπιδα που εχει.... :precry:

Μου πηρε λιγο χρονο....αλλα τον τουλουμιασα!!!! :takethat:

Εκει μου σε αφηνει λιγο .... :sealed: .... το παιχνιδι, ειναι το σημειο που νομιζεις οτι τον εχεις

ξεπαστρεψει τον τυπο και εισαι αμεριμνος....Ωπ.....να σου τον παλι να ζηταει τα ρεστα!!!! :eek:

Τα πηρε....αλλα με επιπλεον τοκο..... :bash: ..... :D
 
Θα πρωτοτυπήσω λέγοντας ότι... ούτε εγώ το ήξερα! MAME MAME είσαι δω; :D
 
Και εγω δεν ήξερα οτι υπήρχε αυτο το διαμάντι μέχρι πριν απο δεκαπέντε μέρες, αλλά μόλις το έμαθα το τακτοποίησα.
 
Kαι μένα με είχε απογοητεύσει η δυσκολία,αλλά είχα πορωθεί όταν το είχα πρωτοδεί.Eιδικά ο Spern 2 σε 1 και η Dora γυναίκα κένταυρος(πρέπει να είχε κρυφή σχέση με τον Μotaro:p)ήταν οι αγαπημένοι μου σε ιδέες και εμφάνιση.Σίγουρα το πρώτο παραμένει το αγαπημένο μου έστω κι αν ήταν μικρό σε διάρκεια...
 
gOLDEN.jpg

Το ειχατε προσεξει αυτο?Το τιμησα σημερα το παιχνιδι και προσεξα οτι στο χαρτη τα ονοματα των περιοχων ειναι στε ελληνικα.
 
kajwbtfe είπε:
Προβολή συνημμένου 129058Το ειχατε προσεξει αυτο?Το τιμησα σημερα το παιχνιδι και προσεξα οτι στο χαρτη τα ονοματα των περιοχων ειναι στε ελληνικα.

Το εχει αναφερει ο Βασιλης πιο πισω.... ;)

metalcandyman είπε:
Περα απο αυτο παντως το παιχνιδι ειναι υπεροχο αξιζει το καθε λεπτο που θα ασχοληθει καποιος μαζι του και για να μην το ξεχασω η εκπληξη μου ηταν πολυ μεγαλη οταν το πρωτοειδα στα ηλεκτρονικα γιατι το παιχνιδι εχει μεσα και μια τζουρα απο ελλαδα και συγκεκριμενα τα ονοματα των περιοχων στον χαρτη ειναι γραμμενα στα ελληνικα.
 
:( Ουτε καν που το ειχα προσεξει..
 
Πίσω
Μπλουζα