Google street view και για την Ελλάδα

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Δεν ξέρω πόσο καιρό υπάρχει για την Ελλάδα αυτό, εγώ πάντως σήμερα το ανακάλυψα. Κυρίως για όσους ζούμε στο εξωτερικό, το να βλέπουμε τις παλιές μας γειτονιές στην Ελλάδα είναι...άσε, με έκανε κομμάτια. Πέρα από τη συγκίνηση όμως χάρηκα πολύ. Αυτό είναι, βάζεις κλασικά τη διεύθυνση:


http://showmystreet.com/

 




 


 
Πολύ καλό perlastar! Έβαλα τη σημερινή μου διεύθυνση και έδειξε φωτογραφίες πριν από λίγα χρόνια. Μπορείς να δεις ακόμη και πολύ παλιές άραγε?
 
Η υπηρεσία υπάρχει καμια εβδομάδα περίπου. Οι λήψεις είναι από το 2009 & το 2011.

Χρήσιμο και θα έχει ενδιαφέρον στο μέλλον, όσο περνάει ο καιρός, με τις εικόνες από το χτες.

Δυστυχώς το '70 και το '80 δεν υπήρχε, να παίρναμε λίγο μάτι... :D
 
Nαι, κρίμα που δεν γίνεται να δούμε από πιο παλιά. Τουλάχιστον κι έτσι νοστάλγησα πολύ τις παλιές μου γειτονιές, τις πλατείες και τα σχολεία, ήταν σαν να πέρασα μία βόλτα από κει.
 
Κατω δεξια στην οθονη γραφει μηνα και χρονιά, στην πολη μου ειναι απο το 2011
 
Πολλή ωραίο.

δυστηχως όταν ειμουν στην Ελλάς το 08 αμέλεισα να περάσω από την παιδική μου γειτονιά και σχολείο...
 
Δεν ξέρω, εγώ ένιωσα λίγο φρίκη όταν είδα την πόρτα του σπιτιού μου... Όλες αυτές οι σούπερ hitech φανφάρες που βλέπαμε στις ταινίες, να πληκτρολογεί ο τύπος μια διεύθυνση και να δείχνει real time εικόνα από δορυφόρο, έρχονται σιγά-σιγά...
 
Πολυ καλη εφαρμογη και φυσικα βγηκαν στα social και τα μηνυματα τυπου "Ο Μεγαλος Αδελφος μας παρακολουθει" και αλλα τετοια φρικτα....
 
Ενδιαφέρουσα είδηση αλλά τι σχέση έχει ακριβώς με το φόρουμ;
 
Clemence είπε:
Ενδιαφέρουσα είδηση αλλά τι σχέση έχει ακριβώς με το φόρουμ;
Αυτο και μονο "Κυρίως για όσους ζούμε στο εξωτερικό, το να βλέπουμε τις παλιές μας γειτονιές στην Ελλάδα είναι...άσε, με έκανε κομμάτια. Πέρα από τη συγκίνηση όμως χάρηκα πολύ."
 
Μονο εξωτερικο; Μολις ξαναεζησα την παιδικη μου ηλικια, δρομο-δρομο! Επαθα μεγαλη πλακα. Αν δεν ταιριαζει αυτο εδω, τοτε τι ταιριαζει;
 
Πλάκα-πλάκα, όλοι μου φαίνεται κάναμε virtual περατζάδα στις παλιές μας γειτονιές ! Ωραίο tool
 
Σόρρυ ρε παιδιά κιόλας αλλά τι παλιές γειτονιές αφού οι φωτογραφίες είναι από το 2009 και μετά λέμε...
 
Για το χωριο μου δεν εχει κανενα κοντινο πλανο και στο ζουμ σκετη θολουρα ειναι οποτε μπορει ολους εσας να σας παρακολουθουν αλλα εγω ειμαι στην σκια ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ (Σατανικο γελιο :p )
 
Aardvark είπε:
Πολλες δεν εχουν αλλαξει!
Τη δική μου δεν τη βρήκα καθώς έμενα στο περίχωρα μιας κωμόπολης. Τα τελευταία 15+ χρόνια έχουν γίνει τεράστιες αλλαγές και θα ήθελα να την έβλεπα όπως παλιά.
 
Πίσω
Μπλουζα