H Λίμνη των Κύκνων - Swan Lake (1981)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Swan Lake a.k.a. Sekai meisaku dôwa: Hakuchô no mizûmi Μια κινηματογραφική ταινία (αρκετά σπάνια) κινουμένων σχεδιών ιαπωνικής παραγωγής 1981 (ανιμέ).

Κυκλοφόρησε ελλάδα μέσα 80 μεταγλωτισμένη

εδώ στο youtube μια σκηνή από τις αγαπημένες μου (μου αρέσουνε οι σκηνές με όμορφες δεσποσύνες σε κίνδυνο Damsels in Distress και οι ιάπωνες έχουνε γενικά εμμονή ;) )


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dom, σε "προκαλώ" να σχολιάσεις την ταινία

VALERIE AND HER WEEK OF WONDERS.

( κάτι μου λέει ότι την έχεις δεί σίγουρα )
 
Την εν λόγο ταινία που αναφέρεις exetlaios δεν την έχω δει...τσέκαρα όμως στο imdb Και είδα ότι είναι από τσεχία (μια χώρα που οι δημιουργοί της έχουνε γενικά μια τάση προς το γκροτέσκο το σκοτεινό και την υποβόσκουσα σεξουαλικότητα) Πρέπει να λεει!!!

ευχαριστώ για το τιπ

Ελπίζω εσύ να έχεις δει την πλεον αγαπημένη μου βερσιόν της Αλίκης στη Χώρα των Θαυμάτων δια χειρός του ανεπανάληπτου τσέχου δημιουργού Jan Svankmajer (μια μίξη claymation puppets και live action)

Η ταινία λέγεται alice και είναι παραγωγής 1988

εδώ link στο youtube

[edit] no video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ με αυτό το δράμα της Odette και του Siegfried τι είχαμε πάθει!!!Τι θύμησες ξύπνησες πάλι βρε Dominion.Την είχαμε λιώσει την βιντεοκασέτα μικρά...Θυμάμαι την χαρακτηριστική φωνή του ηθοποιού που έκανε τη φωνή του Rothbart,πρέπει να ήταν ο ίδιος που έκανε και του Sirakawa στον Kabamaru.Ατάκα Rothbart (κακός μάγος):"Αγαπημένη μου Odette,τώρα είσαι δική μου".:mad:

1.jpg


1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι κάντυ, έτσι ακριβώς...

ο ηθοποιός που έκανε τον Rothbart ήτανε ο Γιάννης Ευδέμων (ο ίδιος που έκανε τον Sirakawa), τον πρίγκιπα τον έκανε ο Βασίλης Καίλας, τους υπόλοιπους δεν θυμάμαι :)
 
vlcsnap30166qt4.png


Και ηδού τι πρόλαβε να εκστομήσει η φουκαρίαρα οντέτ στην ατάκα του ρόθμπαρτ

μμμμμμφφφφ

(πάντως είναι τόσο όμορφη μέσ' την απόγνωσή της)

vlcsnap30166qt4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dominion είπε:
Ελπίζω εσύ να έχεις δει την πλεον αγαπημένη μου βερσιόν της Αλίκης στη Χώρα των Θαυμάτων δια χειρός του ανεπανάληπτου τσέχου δημιουργού Jan Svankmajer (μια μίξη claymation puppets και live action)Η ταινία λέγεται alice και είναι παραγωγής 1988
Απίστευτη ! Δεν την ήξερα. Ευχαριστώ.

Αν σου αρέσουν τέτοια "σκοτεινά παραμύθια",

βρες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την ταινία που σου είπα.
 
Θα το τσεκάρω φίλε μου, θα ψάξω

ευχαριστώ

όσον αφορά το "σκοτεινό" στα παραμύθια

τόσο η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων όσο και παραμύθια των αδερφών Γκρίμ

βρίθουν σκοτεινιάς (γέλια)
 
Dominion είπε:
όσον αφορά το "σκοτεινό" στα παραμύθιατόσο η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων όσο και παραμύθια των αδερφών Γκρίμ

βρίθουν σκοτεινιάς (γέλια)
Μάλλον ειρωνικά το λες ;

Πάντως η συγκεκριμένη ταινία που είπες (Alice) μου φαίνεται σίγουρα "σκοτεινή" !

( χωρίς φυσικά να αποκλείεται το γεγονός, με τόσα θρίλερ που έχω δει, να μου φαίνεται σκοτεινός ακόμα και ο "Πρωινός Καφές" του ΑΝΤ1 ! )
 
καθόλου ειρωνικά

λατρεύω την σκοτεινιά και την αποδέχομαι :)
 
τέλεια ταινία από τις αγαπημένες μου!
 
Kai emena einai i agapimeni mou!alitheia mipws kserete apo pou mporw na tin katevasw metaglwtismeni???
 
Mε μεγαλη χαρα μπορω να ανακοινωσω οτι με την βοηθεια της Candy εχουμε την πολυποθητη ταινια σε ψηφιακη μορφη!!! Ακομα δεν την εχω δει αλλα εμαθα οτι ειναι εχει καλη ποιοτητα. Αναμενω νεοτερα
 
καλα ωρες ωρες αναρωτιεμαι τι εβλεπα μικρος με την μικροτερη αδερφη μου....πρεπει να το εχω δει 3,4 φορες..ω μικρη μου ωντετ!!!!! :animlaugh:
 
simonkey είπε:
καλα ωρες ωρες αναρωτιεμαι τι εβλεπα μικρος με την μικροτερη αδερφη μου....πρεπει να το εχω δει 3,4 φορες..ω μικρη μου ωντετ!!!!! :animlaugh:
Eγω παλι θυμαμαι το "Ω, πριγκιπα Ζιγκφριντ"...:biglaugh:
 
Εγώ ανήκω στους νεώτερους που πρέπει να μαθαίνουν... :biglaugh:

Δε θυμάμαι γιατί, αλλά το είχα χάσει...

(Περίεργο... :nervous:για μένα...)
 
ΓΕΙΑ!!! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΤΗ ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ!!!! PLEASE!!! ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΔΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ!!! THANK YOU ALL!!!!
 
Ρίξτε μια ματιά εδώ:

[edit] copyrights [edit]

Α, και καλώς σας βρήκα κι εγώ :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικο το Youtube καναλι σου φιλτατε!
 
Πίσω
Μπλουζα