H εξέλιξη του ήχου στα PC - όπως μας διηγείται το Secret of Monkey Island

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
... απλά απολαύστε

 
Πολύ καλό βίντεο! Keropi με ξέχασες τελείως με την LAPC :p

Έχεις και άλλα τέτοια βιντεάκια btw;
 
Τεραστια διαφορα η Adlib με την Gameblaster. Τα Roland πολλά επίπεδα ανώτερα από όλες! Μετά ήρθαν οι PCI και είναι όλα όπως τα ξέρουμε. Θυμάμαι το 1997 που είχα πιάσει στα χερια μου μια AWE32 με 8ΜΒ μνημης. ISA 16bit, μισο μετρο καρτα!! Δέος!

Νομίζω ο κεροπι εχει μια LAPC.
 
Εγώ πάλι σκέφτομαι πόσα χρήματα έχω δώσει για κάρτες ήχου. Ω ναι εκτός της AdLib και της Roland τις είχα όλες+μια Yamaha XG

Εντυπωσιακή η Roland αλλά η GUS είναι μέσα στη καρδιά μου
 
Fantastic!!!

Μεγαλη διαφορα ηχου απο το 1981 εως 1994 αλλα ρε παιδια αμα σας πω οτι πιο πολυ αισθηση μου κανει ο ηχος απο το pc speaker του 1981 παρα τωρα....
 
Ρέστα από Gravis Ultrasound.....
 
circleag είπε:
Fantastic!!!αλλα ρε παιδια αμα σας πω οτι πιο πολυ αισθηση μου κανει ο ηχος απο το pc speaker του 1981 παρα τωρα....
Είσαι ρομαντικός τύπος, δεν εξηγείται αλλιώς.
 
Φοβερό βίντεο !!!

Κάρτες ήχου...μεγάλος καημός, πολλά φράγκα ! Λόγω και της μουσικής, ήταν ο λόγος μετανάστευσης απο την amiga στα ρημάδια. Η roland γενικά μου είχε κάνει εντύπωση, και ήταν και πρακτική λύση για συνδιασμό με midi. Μου άρεσε ο ιδιαίτερα ζεστός της ήχος (Και μου αρέσει ακόμα) H sound blaster βέβαια τάραξε τα νερά, άν και στην πράξη είχε κλωνοποιήσει την adlib, προσέφερε πολλά με σχετικά λίγα λεφτά για την εποχή (gameports, midi, DSP κλπ). Όσοι ασχολούνταν με trackers και πήγαν στα PC απο την Amiga, βρέθηκαν στον παράδεισο με τα τόσα κανάλια και το sampling rate της sound blaster !!! Είχε βέβαια κάτι το τσίγκινο, anyway...Και όντως αυτές οι ISA ήταν μαούνες...Τελευταία ISA που αγόρασα ήταν της Guillemot, η Maxi sound που τώρα βρίσκεται σε κάποιο συρτάρι....Απλά απίστευτη κάρτα, με hardware effects στουντιακού επιπέδου !

Σήμερα οι καλές κάρτες λέγονται πλέον audio interfaces (λόγω των διασυνδέσεων και υποδοχών τους) , και είναι εκτός απο PCi κυρίως εξωτερικές, USB 2.0 ή Firewire. Εκτός απο audio software βέβαια δέν προσφέρουν πολλά στο gaming, αλλά στην ακρόαση μουσικής ή γενικά όπου παίζει ρόλο το latency και το AD/DA converting κάνουν τη διαφορά.
 
κορυφαία στη μουσική και με διαφορά η Lapc-i (αρκεί να είναι για GS το midi) και για GM τίποτα δεν πιάνει την θεϊκή DB50-XG/SW60-XG...

η Gus που αγαπάει ο Shock είναι αρκετά καλή αλλά δεν την πολυ-φτιάξανε για midi , εκεί που δεν την φτάνει καμοία κάρτα είναι στα samples, απλά είναι έτσι κατασκευασμένη που δεν έχει αντίπαλο

υγ. να ζηλέψετε: τις έχω όλες τις κάρτες της παρουσίασης

υγ2. δεν σε ξέχασα f2bnp , χθες ολοκλήρωσα ένα p200mmx και το έχω δίπλα στο γραφείο , πες μου τί θέλεις να σου ηχογραφήσω (αν και θα δω αν ακούγεται καλά ο ήχος να ανεβάσω videάκια)
 
Εγώ τώρα παλεύω να βάλω υποστήριξη GUS στο DOSBox να βάλω και το Jazz Jackrabbit ;)

Τώρα από παιχνίδια θα ήθελα εαν σου είναι εύκολο να κάνεις record το κομμάτι που παίζει στο κεντρικό μενού του Warcraft II,το κομμάτι που πάιζει στον πρώτο χάρτι στο Doom 1 και το intro από το X-Com Enemy Unknown!
 
απιστευτο βιντεο! η μουσικη που μου αρεσε ηταν της πρωτης Roland και της τελευταιας καρτας ,παντως το ατομο που εφτιαξε το βιντεο εψραψε.
 
Η πρώτη κάρτα ήχου που πήρα για pc ήταν μία Sound Blaster 8-bit. Το περιεργο ήταν ότι ήταν το πρώτο μου pc και για περίπου 6 μήνες ήμουν με το pc speaker. Ως πρώην AMIGA user εκείνη την εποχή δεν ξέρω το πως το κατάφερα να ακούω αυτά τα απαίσια οξύ μπιπ-μποπ. Στη συνέχεια πήρα σχεδόν ολόκληρη την γκάμα της Creative αλλά Roland δυστυχώς δεν είχα ποτέ.
 
f2bnp είπε:
Εγώ τώρα παλεύω να βάλω υποστήριξη GUS στο DOSBox να βάλω και το Jazz Jackrabbit ;)
Τώρα από παιχνίδια θα ήθελα εαν σου είναι εύκολο να κάνεις record το κομμάτι που παίζει στο κεντρικό μενού του Warcraft II,το κομμάτι που πάιζει στον πρώτο χάρτι στο Doom 1 και το intro από το X-Com Enemy Unknown!
jazz jackrabbit... ταχύτητες και scrolling επιπέδου sonic στον ταπεινό μου 386xs/20... τρομερό παιχνιδάκι!

κάτι θα κάνουμε και για τα requests, ;) αλλά τα παιχνίδια που είπες δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν για lapc-i , θα ακούγονται μεν αλλά τουλάχιστον το DOOM/WarcraftII υποπτεύομαι θα είναι φτιαγμένα για GM midi
 
και απο την σανίδα του surf (AWE32) φτάσαμε εδώ
 
Αυτο το στικακι τι προσφερει παραπανω απο την onboard που εχουν ολα τα μηχανηματα πλεον? Στοχευουν μονο σε πελατες που για καποιο λογο τους εχει χαλασει?

Καρτες δικτυου σε στικακι καταλαβαινω οτι εχουν νοημα καθως μπορει να χρησιμοποιεις και πολλες ταυτοχρονα αλλα για τον ηχο ας με διαφωτισει καποιος
 
Γιατι θελω να έχω 2 κάρτες ήχου στο pc μου (μια για τη game music και μία για το skype) και είναι μουρλια για την δουλειά που δέν εχουν συνδέσει τις μπροστινές θυρες ήχου και δέν φτάνει το καλώδιο των ακουστικών πίσω.
 
ποτέ δεν θα ξεχάσω τον ενθουσιασμό όταν πρωτοάκουσα την adlib!

προσωπικά από 'καλές κάρτες' είχα την sb awe64.

Gravis είχε ένας φίλος και στο doom απλά τα έσπαγε :)

Roland μόνο στα μενού των adventure έβλεπα ως τελευταία και καλύτερη επιλογή :)

@saulot skype & game music μια χαρά παίζουν από μια κάρτα :)
 
Είναι η ποιότητα ήχου του Youtube που είναι χάλια ή είμαι τελείως tone deaf; Γιατί από την Roland MT 32 και μετά ανάθεμα και αν καταλαβαίνω διαφορά (μόνο στο CD Audio νομίζω ότι κάτι κατάλαβα...). :(
 
Πίσω
Μπλουζα