H/Y Κολαει στο logo της μητρικης

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
825
Αντιδράσεις
989
Ενω σημερα το πρωι δουλευε κανονικα, καποια στιγμη τον εκλεισα και οταν επεχειρησα να τον λειτουργισω με τα απο 2-3 ωρες παγαεινει μεχρι το logo της μητρικης και κολαει εκει. Ουτε στα windows, ουτε στο bios μαινει.
Το συστημα ειναι cpu i5 10400, m/b gigabyte B460M DS3H, ram 2x16/ddr4/2666 Hyper, vga gigabyte gtx 1660 gaming oc
Δισκοι nmve 970 evo plus 250gb (λειτουργικο), ssd sata 860 evo 1tb (παιχνιδια), hdd seagate 500gb (διαφορα data)
Tροφ, cooler master MWE 650w
To μηχανημα το εχω 2 χρονια περιπου. Δεν εχω δει ποτε θερμοκρασιες πανω απο 50 στην cpu και πανω απο 60-62 στην vga. Βιος, εκανα update μια φορα στην αρχη, εκδοση F3, δεν εχω δει νεοτερη.
Ενεργειες που εκανα. Αφαιρεση περιφερειακων και δοκιμη ενα ενα, αντικατασταση πληκτρολογειο, δοκιμη ενα ενα τα ντημ της μνημης, και αλλαγη στα σλοτ τους. Η gigabyte λεει slot No 2 και 4. Εβγαλα καρτα γραφικων και δοκιμασα με την ενσωματομενη, δεν δινει σημα στην οθονη γιατι πρεπει να ενεργοποιηθει απο bios στο οποιο δεν μπορω να μπω, αν θυμαμαι καλα. Με το ματι δεν ειδα καποιο πυκνωτη να εχει φουσκωσει η να εχει μαυρισει, ουτε καποια μυρουδια καμενου.
Πριν 2 μερες κατασταση ssd αψογη κατα το magician. Ο nmve χτυπαει κατι 60αρια τωρα με τις ζεστες που εμενα δεν μαρεσουν, αλλα η samsung λεει οτι ειναι εντος οριων.
Καμια ιδεα?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την μπαταρία επάνω στο mobo την έβγαλες;
 
Δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα θα σε πω τι συμβαινει σε μενα που εχω παρομοιο προβλημα.Το δευτερο μου PC αποτελειται απο κομματια διαφορα που αλλαζα κατα καιρους και το οποιο ειναι περιπου δεκαετιας και το εχω για emulation κυριως και κατεβασμα σειρων,ταινιων κλπ.

Αποτελειται απο τα εξης:

CPU: INTEL CORE I5-4570 3.20GHZ
MB: GIGABYTE GA-B85-HD3
RAM: 2X4GB Kingston hyper x DDR 3
GPU: ASUS HD7790-DC2OC-1GD5
HDD 1: 1TB WD Black
HDD 2: 1TB WD Black
SSD Corsair 128GB
DVD-RW: 1 PLEXTOR
PSU: Silverpower 500w

Εκτος απο αυτα εχω πανω συνδεδεμενα με usb 2 gamepads logitech και 2 arcade joysticks.

Eδω και κανα δυο χρονια σιγουρα δεν θυμαμαι αν εχω ανοιξει και θεμα εδω μεσα 5 στης 10 φορες που θα το αναψω κολαει στο Gigabyte logo της μητρικης και δεν ακουγεται το κλασσικο μονο μπιπ πως ολα ειναι καλα.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να πατησω το κουμπι της μοναδας για να κλεισει και στα καπακια το παταω ξανα για να ανοιξει και παντα ακουγεται το κλασσικο μονο μπιπ πως ολα καλα και μπαινει κανονικα στα windows.Υπαρχουν φορες που με την πρωτη μπαινει κανονικα αλλα οπως ειπα 5 στης 10 θα κολλησει εκει.Δεν εχω βγαλει τα περιφεριακα ενα προς ενα οπως εσυ ουτε εχω ψαχτει ιδιαιτερα μπορω να πω γιατι οπως ειπα και να κολλησει μολις το κλεισω και το ανοιξω απο το κουμπι της μοναδας λειτουργει κανονικα.Μονο την μπαταρια απο το Mobo αλλαξα ομως δεν λυθηκε κανενα προβλημα.Τοσα χρονια δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που το ενοχλει και κολλαει ενω μετα με την δευτερη φορα μπαινει κανονικα.Μακαρι να βρεις την ακρη γιατι το συστημα σου και καλο και κανουργιο ειναι.
 
Eνημερωση
Τελικα ο μιστερ Σηγκειτ Μπαρακουντας πρεπει να εφταiγε. Πριν αρχισω το γενικο ξεμανταλιασμα, αποσυνδεσα τους ssd. Βαζω μπροστα και τσακ μπαμ η μαζερατι στα windows without any problem. Παρκαρω δεξια, κουμπονω τον 860 και ξαναμπαινω στο πιτς φυτιλι. Δοκιμαζω hdd, παλι προβληματα, κολημα στο λογοτυπο, καποιες φορες με βαζει απο μονο του στο bios, καποιες φορες μπαινει στα windows, αφου κανει 10 ωρες να φορτωσουν. Ο ελενγχος του hdd, τι μια δειχνει οτι εχει προβλημα την αλλη οτι ειναι ΟΚ. Γεγονος αν δεν ταπαιξε ακομα σηγουρα θα τα παιξει συντομα. Αυριο μεταφορα οτι data εχει σε αλλον, ξεβιδωμα το κελυφος και χριση σαν μπιμπλο. Τον ηπιαμε και σημερα, αντι να διασκεδαζουμε με κανα παιχνιδακι. Ταχει αυτα το επαγγελμα του γκειμερ
 
Αποτελειται απο τα εξης:
Αυτο ειναι τζι τζι. μια χαρουλα. Εχω κι εγω ενα χρεπακι απο περισευματα με εναν core2duo. Σκυλι μαυρο αυτος ο σι πι γιους. Κανε το τεστ παντως εναν εναν τους δισκους δεν χανεις και τιποτα. Παρομοιο προβλημα, με win 7, στο scandisk που εκαναν αρχικα μου εβγαζε bad condition, για εναν 350αρη hdd, κι αυτος seagate. Πατουσα enter και συνεχιζε κανονικα. Αυτη η δουλεια για 2-3 χρονια, ειθελα να δω ποτε θα τα παιξει. Τελικα παροπλιστηκε χωρις να τα παιξει περισσοτερο
Την μπαταρία επάνω στο mobo την έβγαλες;
Ετοιμος ειμουν αλλα δεν χρειαστηκε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Tελικα, βλακεια μου, που αγορασα αυτον τον Seagate Barracuda 500gb. Δεν αξιζε ουτε τα 30Ε που κοστισε. η χριση του ελλαχιστη, απο 500 γιγα εχω καλυψει μολις 22, κρατησε λιγοτερο απο χρονο. Εχω WD 10-20 χρονια που λειτουργουν ακομα ,χωρις προβλημα
 
Συνεχεια ενημερωσης, για περιπτωση που καποιος φιλος αντιμευωπισει παρομοιο προβλημα και γλιτωσει κοπο και χρονο.
Δοκιμασα καποιους παλαιους δισκους βρηκα εναν εκανα δουλεια μου. Καποιους δεν τους αναγνωρισε το συστημα (sata 150) στο bios η ενδειξη "software preserve not supported"
Aφου εφαγα 2 μερες με τα βαλε-βγαλε, ειπα πριν μετατρεψω τον μπαραγκουντα σε μπιμπελο ειπα να κανω μερικες δοκιμες ακομα. Τον συνδεω στο χρεπακι μου με win 7. Mου βγαζει μυνημα "ο δισκος αυτος μπλα μπλα και χρειαζεται ελενγχο" γινεται ο ελενγχος σε δευτερολεπτα μπαινει windows και ουτε γατα ουτε ζημια μια χαρα ο δισκος ανταποκρινεται. Μερικα ρισταρτ, συνδεση αποσυνδεση καλωδια, οτι εργαλειο εχουν τα windows για file error, bad sector κτλ κτλ τιποτα κανενα προβλημα, εγραψα φακελους, εσβυσα μετεφερα, κανενα προβλημα. Τι να πεις ,ρε παιδι μου. Η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα. Αν καποιος βγαζει νοημα και δεν βαριεται ας πει την αποψη του. Τον συγγεκριμενο δισκο τον αφησα στο χρεπι, οσο την βγαλει
 
Πίσω
Μπλουζα