Halloween III: Season of the Witch (1982)

Linkmastersword

RetroWannaBe
Joined
10 Αύγ 2010
Μηνύματα
68
Αντιδράσεις
6
Το Halloween 3, αποτελέι την τρίτη ταινία στη σειρά Halloween.

Αφότου πέθανε ο Michael Myers, στην ταινία Halloween 2, o John Carpenter αποφάσισε ότι θα ήταν καλύτερο να υπάρχει διαφορετική ιστορία σε κάθε ταινία Halloween.

Επειδή όμως, έγινε αργότερα το λάθος και μέχρι και η 8η ταινία είχε να κάνει με τον Michael Myers, πολλοί άνθρωποι κατακρίνουν αυτήν την ταινία.

Ιστορία

Κοντεύει Halloween, και, όπως κάθε χρόνο, τα παιδιά αγοράζουν μάσκες και ετοιμάζονται για τις γιορτές. Φέτος, οι μάσκες του περίφημου κατασκευαστή μασκών Silver Shamrock, είναι οι πιο συζητιμένες. Ο Shamrock, διαφήμιζε τις μάσκες του στα μέσα ενημέρωσης συνεχώς, κάνοντας πλήση εγκεφάλου στα παιδιά, και έδωσε αρκετά λεφτά, ώστε να μονοπωλούν στην αγορά, και ήταν σαν να μην υπήρχε ανταγωνισμός. Όλα τα παιδιά είχαν μια τέτοια μάσκα.

------------

Μεγάλη ανησυχία έχει προκαλέσει σε όλο τον κόσμο η εξαφάνιση ενός βράχου απο τα Stonehedge λίγες ημέρες πριν το Halloween, χωρίς κανένα σημάδι κλοπής.

Τι σχέση έχει ο βράχος με τον Shamrock; Και γιατί θέλει τόσο πολύ να πουλήσουν οι μάσκες του; Δείτε την ταινία και θα καταλάβετε.

Πρωταγωνιστούν

Tom Atkins

Stacey Nelkin

Dan O'Herlihy

Η ταινία βγήκε το 1982

Λοιπόν να πω ότι εγώ είδα την ταινία απαίσια, αλλά τώρα την καταλαβαίνω περισσότερο.

Αξίζει να την δείτε, είναι αρκετά THRILLING!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι και εγώ ότι είχα ξενερώσει αφάνταστα που δεν "έπαιζε" ο Mayers !

Το θέωρησα μέγα "rip-off" !
 
Θυμάμαι ένα σπαστικό τραγουδάκι που έπαιζε στο τηλεοπτικό διαφημιστικό των μασκών του Shamrock.

Επίσης όταν ο πρωταγωνιστής είναι σε κάποιο μπαρ στην τηλεόραση δείχνει σκηνές από το πρώτο Halloween με τον Michael Myers.
 
Ναι πραγματι ξενερα που δεν υπαρχει michael myers,laurie & dr.loomis!

Αλλα αμα τη δειτε ως ξεχωριστη ταινια ειναι πολυ καλη γιατι? μπορουν να κανουν σημερα τετοιες ταινιες με τοση ατμοσφαιρα?

Το σεναριο ομως δεν μπορειτε να πειτε ειναι πολυ πρωτοτυπο κ σε κραταει σε αγωνια!

Ειχα διαβασει οτι οι συντελεστες ειχαν σχεδιασει να βγαζουν καθε χρονο μια αυτοτελη ιστορια με φοντο το halloween αλλα το σχεδιο ναυαγισε μιας κ η συγκεκριμενη δεν πηγε καλα εισπρακτικα. Γιαυτο κ φαινεται αδυναμη να σταθει απο μονη της!!!

Εγω παντως καθε φορα που την βλεπω περναω καλα χωρις να χρειαστει να τραβαω τα μαλλια μου οπως επαθα στις ταινιες halloween resurrection,h20:20 years later,halloween 2 2009 ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ!(Το 1 του rob zombie μπορω να πω μαρεσε!)
 
Θα ήταν φοβερό τόσα χρόνια αντι ξανα και ξανα Myers, θα είχαμε τόσες ιστοριούλες!

Έκανα βλακεία που δεν έγραψα όλη την υπόθεση;

Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να την δείτε κάνω edit.

Χαχα, πάντως, είναι σίγουρο ότι θα αρχίσετε να τραγουδάτε το τραγουδάκι χωρίς να το θέλετε...Halloween Halloween, για μερικές ημέρες μονο! Ακούγετε χίλιες φορές στην ταινία.
 
Συμφωνώ οτι halloween χωρίς Μαίκλ Μάιερς δεν γίνεται! Σωστό επίσης οτι σαν ξεχωριστή ταινία, στέκεται άνετα. Μεγάλο λάθος, να την συνδέσουν με τις δυο θρυλικές ταινίες του 1978 και του 1981...
 

Μολις το ακουσα για πρωτη φορα λεω "μμμ πρωτοτυπο κ ωραιο!" Αλλα απο ενα σημαιο κ μετα παιζοταν συνεχια κ φοβομουν μην μου αφησει κουσουρι κ γινω ρομποτ!!! :eek:

Πολυ cult μελωδια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Συμφωνώ οτι halloween χωρίς Μαίκλ Μάιερς δεν γίνεται! Σωστό επίσης οτι σαν ξεχωριστή ταινία, στέκεται άνετα. Μεγάλο λάθος, να την συνδέσουν με τις δυο θρυλικές ταινίες του 1978 και του 1981...
Μα τι λες; Απο εξαρχης ο Carpenter ήθελε κάθε ταινία να είναι με ξεχωριστό ήρωα... Τα 4,5,6,7,8, έγιναν λόγω ....... των fans που δεν ήθελαν κανεναν εκτος απο τον MM.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ με όσους ξενέρωσαν που δεν εμφανίζεται ο Myers στην ταινία, είχα νιώσει το ίδιο. Η συγκεκριμένη δεν ήταν κακή, απλά κι εγώ προτιμούσα να τη σκέφτομαι σαν ανεξάρτητη, κι όχι να τη συνδέσω με τις υπόλοιπες.
 
Πίσω
Μπλουζα