Hammer House of Mystery and Suspense (1984)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
λίστα επεισοδίων της σειράς που προβλήθηκε τη δεκαετία του '80 τρομοκρατώντας απίστευτα μερικούς από μας ...:

  • "Mark of the Devil"
  • "Last Video and Testament"
  • "Czech Mate"
  • "A Distant Scream"
  • "The Late Nancy Irving"
  • "In Possession"
  • "Black Carrion"
  • "The Sweet Scent of Death"
  • "Paint Me A Murder"
  • "The Corvini Inheritance"
  • "And The Wall Came Tumbling Down"
  • "Child's Play"
  • "Tennis Court"

αν κάποιος θυμάται το Czech Mate παρακαλείται επειγόντως να επικοινωνήσει μαζί μου :D απίθανη ψυχροπολεμική ιστορία!
 
Θυμομαστε το καταπληκτικο "Child's Play" που ειχε στοιχειωσει την παιδικη μας ψυχουλα τοτε, εχει αναφερθει ξανα στο φορουμακι μας.

Ειχε γινει και διαγωνισμος ποιος θα το βρει.

Εννοειται οτι κερδισα. :p


 
xmmm το είδα το είδα, και έγινε και έμμεση αναφορά επίσης )))
 
Ειλικρινα εγω ακομα θυμαμαι και την ημερομηνια που επεξε το συγκεκριμενο επεισοδιο.Μαιος του 85.
 
εγώ θυμάμαι το Σπίτι Τρόμου της Χάμερ που παιζότανε αρχές 90 από ετ-2

κι έχω δει όλα τα επεισόδια

από την παραπάνω σειρά που αναφέρεται έχω δει μονο ένα επεισόδιο με τον συγχωρεμένο caradine στο μακεδονία τβ
 
Αναζήτηση περίεργης ταινίας (ή επεισοδίου?) [Hammer House of Mystery and Suspense]

Τον τελευταίο καιρό ψάχνω μια πολύ περίεργη ταινία που είχα δει στα 80s στην τηλεόραση, αργά το βράδυ. Το στυλ της ταινίας ήταν πάρα πολύ παράξενο, ήταν κάτι μεταξύ μυστηρίου και θρίλερ. Βασικά, δεν είμαι σίγουρος 100% ότι πρόκειται για ταινία ή για κάποιο επισόδειο σειράς τύπου Twilight Zone. Έχω την εντύπωση όμως ότι μάλλον πρόκειται για ταινία.

Το όλο feeling του έργου ήταν πολύ περίεργο και τώρα που το σκέφτομαι, θυμίζει αρκετά το στυλ του πιό σύγχρονου The Cube. Σε γενικές γραμμές δηλαδή, συμβαίνουν πολύ περίεργα πράγματα στους πρωταγωνιστές, κεντρίζεται το ενδιαφέρον του τηλεθεατή, και στο τέλος είτε δεν δίνεται η εξήγηση που θα αναμέναμε, είτε υπονοείται κάτι εντελώς "κουφό".

Πιο συγκεκριμένα το στορυ (όσο μπορώ να θυμηθώ)....

Πρόκειται για μια κλασική αμερικάνικη οικογένεια (μαμα, μπαμπας, ένα παιδι και ένας σκύλος), σε ένα κλασικό αμερικάνικο σπίτι. Κάποια μέρα ξυπνάνε το πρωί και διαπιστώνουν ότι όλες οι έξοδοι του σπιτιού τους (παράθυρα, πόρτες κτλ) είναι καρφωμένες με σανίδια. Μπαίνουν στην διαδικασία να προσπαθήσουν να ανοίξουν τις πόρτες και τα παράθυρά τους από αυτήν την "περίεργη" φάρσα που νομίζουν ότι κάποιος τους σκάρωσε... Κάποια στιγμή μάλιστα, θυμάμαι ότι φτιάχνουν και ένα είδος μικρής βόμβας από υλικά που μπορεί να βρει κανείς στην κουζίνα του. Μετά την έκρηξη διαπιστώνουν ότι, πίσω από τα σανίδια που έκλειναν τα παράθυρά τους, υπάρχει ένα είδος αδιαπέραστου υλικού (κάτι σαν γκρι μπετόν ή μέταλλο). Διαπιστώνουν ότι βρίσκονται μαπηγευμένοι στο ίδιο τους το σπίτι. Προσπαθούν κάποια στιγμη να γκρεμίσουν ολόκληρο τοίχο, όμως και πάλι βρίσκονται μπροστά σε αυτό το περίεργο αδιαπέραστο υλικό, το οποίο φαίνεται να περιβάλει πλέον όλο το σπίτι μέχρι τα θεμέλεια. Παράλληλα, σε κάποιο σημείο μέσα στο σπίτι, αρχίζει να ρέει ένα είδος παχύρευστου πράσινου υγρού, το οποίο φαίνεται επικίνδυνο.... Γενικότερα, θυμάμαι ότι όλη σχεδόν η ταινία εστίαζε στις ανεπιτυχείς προσπάθειες της οικογένειας να βγούν έξω από το ίδιο τους το σπίτι, στο οποίο ήταν παγηδευμένοι. Μέσα στα περίεργα αυτά συμβάντα, έρχεται και το τέλος το οποίο είναι τέλείως "κουφό".

Η τελική σκηνή του έργου, δείχνει ένα άσχετο κοριτσάκι (με περίεργα ρουχα φουτουριστικα μου φαίνεται) να παίζει με το κουκλόσπιτό του, το οποίο είναι ουσιαστικά το σπίτι της οικογένειας και να βγάζει από μέσα κάτι κουκλάκια-φιγούρες που είναι οι ίδιοι πρωταγωνιστές! Αμέσως μετά τελειωνει η ταινία.

Δεν μπορώ να θυμηθώ περισσότερες λεπτομέρεις, εκτός από το γεγονός ότι είχα παραξενευτεί με το τέλος της.

Την έχει δει ποτέ κανείς? Θυμάται κανείς μήπως τον τίτλο της?
 
Το εχω δει σιγουρα. Πρεπει να ηταν σειρα...Ελπιζω να θυμηθω κατι πιο απτο
 
Πολυ πιθανον να προκειται για ενα απο τα πιο προσφατα και εγχρωμα επεισοδια της σειρας The Twilight Zone.

Αυτο το λεω γιατι υπαρχει ενα παρομοιο ασπρομαυρο επεισοδιο απο την ιδια σειρα και ως γνωστον, καποια ασπρομαυρα επεισοδια ξαναγυριστηκαν χρονια αργοτερα οταν η σειρα εγινε εγχρωμη.

Το εν λογω επεισοδιο λεγεται Stopover in a Quite Town και εχει καποιες διαφορες απο την ιστορια που περιγραφεις εσυ, bbonik, αλλα αυτο ειναι αναμενομενο γιατι τα ριμεικ της σειρας ειχαν παντα σημαντικες διαφορες απο τα αυθεντικα επεισοδια. Στο Stopover in a Quiet Town, υπαρχει ενα παντρεμενο ζευγαρι που ξυπνα στο σπιτι του και ανακαλυπτει οτι τα παντα ειναι ψευτικα σαν σε κουκλοσπιτο. Βγαινουν εξω και παντου επικρατει ερημια. Σπιτια, καταστηματα ολα αδεια και σαν φτιαγμενα σπο χαρτονι. Το τελος ειναι ολοιδιο με της δικης σου ιστοριας και αυτο ειναι που περισσοτερο με εκανε να σκεφτω το Twilight Zone.
 
bambinella 100 είπε:
Πολυ πιθανον να προκειται για ενα απο τα πιο προσφατα και εγχρωμα επεισοδια της σειρας The Twilight Zone.Αυτο το λεω γιατι υπαρχει ενα παρομοιο ασπρομαυρο επεισοδιο απο την ιδια σειρα και ως γνωστον, καποια ασπρομαυρα επεισοδια ξαναγυριστηκαν χρονια αργοτερα οταν η σειρα εγινε εγχρωμη.

Το εν λογω επεισοδιο λεγεται Stopover in a Quite Town και εχει καποιες διαφορες απο την ιστορια που περιγραφεις εσυ, bbonik, αλλα αυτο ειναι αναμενομενο γιατι τα ριμεικ της σειρας ειχαν παντα σημαντικες διαφορες απο τα αυθεντικα επεισοδια. Στο Stopover in a Quiet Town, υπαρχει ενα παντρεμενο ζευγαρι που ξυπνα στο σπιτι του και ανακαλυπτει οτι τα παντα ειναι ψευτικα σαν σε κουκλοσπιτο. Βγαινουν εξω και παντου επικρατει ερημια. Σπιτια, καταστηματα ολα αδεια και σαν φτιαγμενα σπο χαρτονι. Το τελος ειναι ολοιδιο με της δικης σου ιστοριας και αυτο ειναι που περισσοτερο με εκανε να σκεφτω το Twilight Zone.
Έγω την αίσθηση ότι η bambinella έχει απόλυτο δίκιο, αυτό πρέπει να είναι, γιατί και εγώ θυμήθηκα το συγκεκριμένο επεισόδιο.
 
Το κόνσεπτ και το τέλος θυμίζει πάρα πολύ το επεισόδιο 3.14 "Five Characters In Search Of An Exit" ('61) της πρώτης τηλεοπτικής σειράς "Twilight Zone" ('59-'64)! Υπό την έννοια του "εγκλωβισμού" και του ότι οι πρωταγωνιστές είναι τελικά κούκλες. Επίσης το σκηνικό με οικογένεια και με "γκρίζο μπετόν ή μέταλλο" και το ότι δε μπορούν να φύγουν, ότι υπάρχει οικογένεια μέσα (όχι μικρό κοριτσάκι, όμως!) κτλ. μου θυμίζει έντονα την 3η σαιζόν της εκπληκτικής sci-fi τηλεοπτικής σειράς του B.B.C., "Sapphire & Steel" ('79-'82)! Ο 3ος κύκλος περιέχει την ιστορία, σε επεισόδια-μέρη, "The Creature's Revenge" ('79)! Γενικά πάντως, θυμίζει έντονα "Twilight Zone" ή "The Outer Limits" το σκηνικό που περιγράφεις.
 
Καταρχάς χαίρομαι που κάτι θυμίζει και σε άλλους!

Θυμάμαι ότι μάλλον ήταν έγχρωμο. Επίσης δε θυμάμαι τους πρωταγωνιστές να βγαίνουν έξω από το σπίτι τους (τουλάχιστον από τη μέση και μετά, γιατί την αρχή δεν τη θυμάμαι καλά).... Θα ψάξω να δω στους τίτλους που αναφέρετε.....
 
Το έχω δει κι εγώ αυτό το επεισόδιο. Πρέπει να το είχε βάλει η ΕΤ1 μια Παρασκευή βράδυ κάπου το '92 ή '93. Αναφερόταν στο πρόγραμμα της τηλεόρασης ως "Το θέατρο του τρόμου -Παιδικό παιχνίδι".Πραγματικά το τέλος ήταν πολύ περίεργο. Υποτίθεται πως οι πρωταγωνιστές ήταν κούκλες του μέλλοντος που είχαν αποκτήσει συναισθήματα και η γκρίζα ουσία μέσα στο σπίτι ήταν η σοκολάτα του κοριτσιου που την είχε ξεχάσει στο κουκλόσπιτο και είχε λειώσει.
 
Αν δεν κανω λαθος στο τελος μαλιστα δειχνει οτι το κουκλοσπιτο ειναι μεσα σε ενα φουρνο?Αν ειναι αυτο τοτε ειναι επεισοδιο Twilight Zone.
 
Τελικά όντως ήταν το Hammer House of Mystery and Suspense και το επισόδειο Child's play. Δεν περήμενα να το βρω!

Επίσης ενδιαφέρον είναι πώς οι μνήμες μας αρχίζουν να μεταλλάσονται με την πάροδο του χρόνου και ενώ νομίζαμε ότι θυμόμασταν κάποια πράγματα ακριβώς, τελικά πολλά από αυτά ήταν λανθασμένα. Στην περίπτωση της ταινίας αυτής, θυμόμουν λανθασμένα ότι υπήρχε και σκύλος, καθώς και σανίδια στα παράθυρα του σπιτιού της οικογένειας. Τελικά αυτά ήταν λάθος.....

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
 
Η αλήθεια είναι πως δε θυμάμαι τηλεοπτικά να έχω πετύχει ποτέ σειρά της "Hammer Films" και αυτή εδώ δε μου θυμίζει κάτι (μέχρι να δω κάποιο επεισόδιο που να βεβαιώνει το αντίθετο). Όμως έχω δει τα 4 πρώτα επεισόδια της σειράς "Hammer House Of Horror" ('80) που έδωσε το περιοδικό "Cine Fan" πριν από μερικά χρόνια και μπορώ να πω ότι ήσαν εξαιρετικά!! Δυστυχώς σταμάτησε η κυκλοφορία του αλλιώς θα τα είχα όλα τώρα... Αλήθεια..θυμάται κανείς την

; Υπάρχει περίπτωση τηλεοπτικά να την έχω ακούσει από αλλού; Θα μπορούσε να ακούγεται το theme αυτό σε πολλές Ελληνικές δραματικές βιντεοταινίες! Μήπως προβλήθηκε κι αυτή στην χώρα μας και δεν το θυμάμαι;
 
Εγώ το θυμάμαι το Czech Mate, το οποίο μέρχρι και κάποιους μήνες υπήρχε στο youtube, χωρίς υπότιτλους βέβαια, γιατί προερχόταν από την βρετανική επανέκδοση της σειράς. Όπως έγραψα και αλλού, θυμάμαι ότι έπαιζε ο Patrick Mower (ο Don Tierney του Dark Side of the Sun) στο ρόλο ενός Άγγλου (πολιτικού ή διπλωμάτη) που επισκεπτόταν την ενιαία τότε Τσεχοσλοβακία. Θυμάμαι επίσης ότι ένας γυναικείος χαρακτήρας στη σειρά ήταν μια Τσέχα κατάσκοπος ονόματι Μαρία Βλάντεκ ή κάπως έτσι. Μου είχε κάνει εντύπωση η άγνοια των Βρετανών ως προς τον τρόπο που κλίνονται τα γυναικεία επίθετα στην Τσεχία. Είχαν ονομάσει τον χαρακτήρα αυτόν Maria Vladekova, τη στιγμή που το σωστό θα ήταν Maria Vladkova. Και αυτό που θυμάμαι επίσης είναι ότι αυτή η Μαρία Βλάντεκ έφευγε τελικά στη Βρετανία με το διαβατήριο της γυναίκας του Βρετανού.

Και για τρίτη φορά γράφω εδώ ότι το In Possession είναι σε σενάριο του σεναριογράφου των σειρών Who pays the ferryman & Dark Side of the Sun, M.J.Bird
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμα θελεις να ξαναδεις το Child's Play το βρισκεις μεν αλλα (dvd) δεν υπαρχει πουθενα με αγγλικους υποτιτλους ποσο μαλλον ελληνικους,το βλεπεις και χωρις αλλα ειπαμε να το φχαριστηθεις.


Τεσπα ευτυχως ειχα γραψει σε βιντεοκασσετα το επεισοδιο μετα απο προβολη στο καναλι του ΑΝΤ1 καπου στο 2ο μισο των 90ς το υπολογιζω ,τωρα αξιωθηκα να το περασω στο πισι και επιτελους σταματαει η αναζητηση υποτιτλων.
 
Πίσω
Μπλουζα