[HARMI-PRESS] Sport-Billy

Valtasar

RetroWannaBe
Joined
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
75
Αντιδράσεις
16
Μαζί με την δημοφιλή σειρά στην τηλεόραση κυκλοφόρησε και το ομώνυμο κόμικς με τις περιπέτειες του Μπίλλυ, της Λίλλυ, του σκύλου Ουίλλυ εναντίον της κακιάς Βάντα.

Μεσαίο μέγεθος, καλή εκτύπωση, έγχρωμο από τις εκδόσεις HARMI-PRESS.

Δεκαπενθήμερο, κυκλοφόρησαν περίπου 50 τεύχη.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλο αγαπημενο σε εγχρωμο ιλουστρασιον χαρτι εχω κανα 5αρι απο δαυτα πολυ πορωση με το βαλιτσακι του, κουκλα η λιλυ κοκαλα για τον ουιλι και καπακι η τηλεοπτικη σειρα για να συμπληρωθει η πορωση. Ειχαν βγει και κατι μινι βιβλιαρακια με ηρωα τον billy και οταν λεω μινι εννοω σε μεγεθος παλαμης αν και οταν ανεβαστε καμμια φωτο. Υ.Σ το περιοδικο της παραπανω φωτογραφιας ειχε μια καταπληκτικη ιστορια με κατι καμμενα λαστιχα ,ε ρε μνημονικο.
 
Διασώζω ένα από το έτος 1982-3 (οπότε και παιζότανε η σειρά στην ΕΡΤ-2).

Γειά σου ρε βάντα με τα μπούτια, τα μίνια σου... και την κακία σου.
 
Το αγαπημένο μου περιοδικό.Δυστυχώς αν και είχα ένα μπαούλο-κυριολεκτικά-πλέον δεν τα έχω...
 
Kαλως ηρθες Ultras_Sur .Και εγω φαν του Μπιλλυ ημουν παντως μπαουλο αποκλειεται να ειχες μιας και τα τευχη που κυκλοφορησαν ηταν μονο 36:D .
 
Καλώς ήρθες Ultras Sur στην παρέα μας!!!
 
"Σπορτ Μπιλλυ" (το κομικ)

Μαζί με την δημοφιλή σειρά στην τηλεόραση κυκλοφόρησε και το ομώνυμο κόμικς με τις περιπέτειες του Μπίλλυ, της Λίλλυ, του σκύλου Ουίλλυ εναντίον της κακιάς Βάντα.

Μεσαίο μέγεθος, καλή εκτύπωση, έγχρωμο από τις εκδόσεις HARMI-PRESS.

Κυκλοφόρησε το 1981 (με μια επανέκδοση το 82-83) σε εβδομαδιαία βάση και ολοκληρώθηκε σε 36 τεύχη.

Αλλο αγαπημενο σε εγχρωμο ιλουστρασιον χαρτι εχω τα πρωτα 22 τευχη πολυ πορωση με το βαλιτσακι του, κουκλα η Λιλυ κοκαλα για τον Ουιλι και καπακι η τηλεοπτικη σειρα για να συμπληρωθει η πορωση.

Εσωφυλλο απο την συλλογη μου

[deadpic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ: "Σπορτ Μπιλλυ" (το κομικ)

2000355589881295531_fs.jpg


2000378354544049153_fs.jpg


2000326372322411262_fs.jpg


2000392689661753539_fs.jpg


2000341336558485535_fs.jpg


2000371153722154659_fs.jpg


εξωφυλλα απο Greek comics.
 
Βιβλιαράκι Sport Billy

Από τις αρχές της δεκαετίας του 1980, τότε που ο Sport Billy ήταν πολύ της μόδας!

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουαου! Πρεπει να ηταν απο τα πρωτα κομικς του sport Billy που βγηκαν στην Ελλαδα ακομα πριν βγει σε εικονογραφημενο με πολλες λεζαντες.
 
Ιστοριες απλοϊκες πιο απλοϊκες και απο το κανονικο κομικ,θυμαμαι να το παιρνω απο βιβλιοπωλεια σαν συμπληρωμα του μεγαλου του αδερφου!!!Οταν πρωτομπηκα απο τα πρωτα ποστ ηταν για αυτο το μπλε βιβλιαρακι σε μεγεθος τσεπης.Επιτελους ευρεθη!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλήθεια Aardvark? Δεν φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι που βρήκες κάτι που έψαχνες! :)

Circleag, είναι σίγουρα πολύ παλιό, ίσως από το 1980. Αν προσέξετε χρησιμοποιείται το πολυτονικό σύστημα.
 
Α ναι! εχω ακομα τετοια στο εξοχικο! ειναι 4-5 και νομιζω οτι ειναι ολα που κυκλοφορησαν! Κριμα που δε σκεφτηκα να φωτογραφισω οσο ημουν εκει :)
 
Χμμ πάνω που σκεφτόμουν να κάνω thread για αυτή την σειρά! Έχω και εγώ κάπου καταχωνιασμένο ένα από αυτά τα βιβλιαράκια. Ίσως να έχω και περισσότερα από ένα.
 
Τα θυμάμαι που τα διαφήμιζε το περιοδικό "Η Μάχη των Πλανητών" και πρέπει να είχα αγοράσει κάποιο από αυτά. :xm:
 
Ορίστε και το πρώτο τεύχος!

fetch


Δεν πρόκειται βέβαια για κόμικς, αλλά για απλά βιβλιαράκια με εικονογραφημένες ιστορίες. Εκείνη την εποχή πάντως ήταν πολύ στη μόδα ο Σπορτ Μπίλι! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλεια! Είδαμε και το 1! Πραγματικά, θα ήθελα να τα δω όλα αν μας έδιναν την άδεια να τα ανεβάσουμε...
 
Άδεια; Ποιά άδεια; Όσα έχουμε τα ανεβάζουμε...
 
Πίσω
Μπλουζα