Harry Potter-o-mania!

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.932
Στο θέμα αυτό όπως θα δείτε έχω συγκεντρώσει τα παιχνίδια Harry Potter που κυκλοφόρησαν σε κονσόλες με ιδιαίτερη βάση το Game Boy Advance. Η συλλογή για το Game Boy Color είναι πλήρης αφού η κονσόλα σταμάτησε να κυκλοφορεί και έτσι μόνο 2 παιχνίδια κυκλοφόρησαν και νομίζω ότι το HP & the Chamber of Secrets είναι το τελευταίο παιχνίδι που κυκλοφόρησε στην κονσόλα. Στο GBA υπάρχει ακόμη το HP Collection που περιλαμβάνει τα 3 πρώτα παιχνίδια και είναι κάπως σπάνιο και ακριβό και το Quidditch Cup που προσωπικά δεν πρόκειται να πάρω ποτέ διότι σιχαίνομαι το Quidditch είτε στις ταινίες είτε στα παιχνίδια. Στο Playstation 2 έχω τη συλλογή των 3 πρώτων παιχνιδιών.

Το 1ο παιχνίδι της σειράς από το GBA το είχα τερματίσει πριν μερικά χρόνια σε emulator όπου και μου άρεσε τότε αν και παίζοντας το ξανά τώρα μου άφησε πολλά κενά. Έτσι τώρα μου ήρθε η επιθυμία να συγκεντρώσω όλα της σειράς. Σε όλα τα παιχνίδια αναλαμβάνουμε αποστολές που πρέπει να ολοκληρώσουμε ώστε να προχωρήσουμε στην επόμενη.

Τα παιχνίδια στο GBC κινούνται στο ίδιο μοτίβο. Ελέγχουμε το χαρακτήρα μας και κινούμαστε σύμφωνα με τα τεκτενόμενα που έγιναν στην ταινία και στα βιβλία. Έτσι ο ΗΡ κάνει μαθήματα για ξόρκια, μάγια κλπ. και παράλληλα προσπαθεί να ανακαλύψει το μυστικό της Φιλοσοφικής Λίθου, στο 1ο παιχνίδι, και της Κάμαρας με τα μυστικά στο 2ο. Τα γραφικά των παιχνιδιών είναι αρκετά καλά για τα δεδομένα της κονσόλας αν και το σχέδιο του χαρακτήρα είναι πολύ πρόχειρο και σε καμία περίπτωση δεν μοιάζει με τον ΗΡ. Ο χαρακτήρας μας για να αντιμετωπίσει τον τελικό αντίπαλο θα πρέπει, νικώντας διάφορα πλάσματα (σε στυλ παιχνιδιών Pokemon), να αυξήσει το βαθμό εμπειρίας του καθώς και τους βαθμούς μαγείας του. Αυτό το καταφέρνει σταδιακά αντιμετωπίζοντας αράχνες, ποντίκια και πολλά άλλα όντα. Στο 1ο παιχνίδι κινούμαστε στους 7 ορόφους της σχολής (Hogwarts) καθώς και σε υπαίθριους χώρους. Σε κάθε όροφο υπάρχουν διάφορα δωμάτια όπου θα πρέπει να απομνημονεύσουμε, ώστε κάθε αποστολή που προκύπτει να ξέρουμε που πάμε, καθώς δεν υπάρχει χάρτης που να μας καθοδηγεί. Ευτυχώς στο 2ο παιχνίδι υπάρχει χάρτης σε κάθε όροφο και τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Γενικότερα το Chamber of Secrets είναι ένα πολύ ωραίο παιχνίδι και σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με το Philosopher's stone.

Στο GBA τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Καταρχάς τα 3 πρώτα παιχνίδια είναι καρτουνίστικου στυλ ενώ το Goblet of Fire και το Order of Phoenix οι χαρακτήρες είναι σαν ψηφιοποιημένοι. Τα πρώτα 2 παιχνίδια εδώ δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του GBC. Αντίθετα το 3ο (Prisoner of Azkaban) υιοθετεί το στυλ που είχαμε δει σε αυτά του GBC. Οι μάχες στα πρώτα 2 γίνονται άμεσα. Το 4ο παιχνίδι έχει την ιδιαιτερότητα ότι οι αποστολές είναι πραγματικά μεγάλες κάτι το οποίο κουράζει αρκετά τον παίκτη. Επίσης δεν φαίνεται να είναι τόσο πιστό στην ιστορία της ταινίας. Το τελευταίο παιχνίδι να είμαι ειλικρινής δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ και πολύ ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Από το λίγο που έπαιξα φαίνεται να ακολουθεί την ταινία αλλά η προοπτική που κινούνται οι χαρακτήρες είναι λίγο περίεργη και πολλές φορές στην εναλλαγή της κάμερας μπερδεύεσαι και κάνεις μπρος πίσω μέχρι να καταλάβεις τι συμβαίνει.

Όσον αφορά τα παιχνίδια στο Playstation έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ και μάλλον με το 1ο πιο πολύ είχα εμπειρία οπότε δεν έχω πολλά να πω.

Εν κατακλείδι στο GBC το Chamber of secrets είναι ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι που και καλά γραφικά έχει (δεδομένης της κονσόλας) και κινείται βατά. Στο GBA το Prisoner's of Azkaban είναι επίσης πολύ καλό και αξίζει προσοχής. Επίσης να αναφέρω ότι όλα τα παιχνίδια έχουν μέτριο επίπεδο δυσκολίας και είναι βατά στο να τερματιστούν.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος Johnny!

Εγω απο Χαρρυ Ποττερ μονο στο Pc ειχα παιξει τα παιχνιδια των 2 πρωτων ταινιων.
 
Τι μου θύμισες τώρα...

Τα πρώτα δύο τα είχα λιώσει στο PS1! Το πρώτο το είχα πάρει "αυθεντικό" γύρω στα Χριστούγεννα του 2001, και το παίζαμε εναλλάξ με τον αδερφό μου. Ήταν το διάστημα που διάβαζα το πρώτο Χάρι Πότερ, πριν πάω να το δω στο σινεμά, και το είχα ψιλολιώσει! Αγαπημένη δοκιμασία (που τη θυμήθηκα πριν κανά μήνα), το βαγονάκι στην τράπεζα Γκρίνγκοτς.

Το δεύτερο Χάρι Πότερ για PS1 το είχα πάρει κι αυτό "αυθεντικό", αλλά από βλακεία μου δεν το είχα ξεκινήσει να το παίζω αμέσως, και όταν το έπαιξα, μέρες μετά την αγορά του, αποδείχτηκε ελαττωματικό και δε μπορούσα να το αλλάξω... Αλλά ευτυχώς, το είχε κι ένας ξάδερφός μου, και το είχαμε λιώσει στο δικό του.

Κάποια χρόνια μετά, είχα βρει σε προσφορά στη Fnac το δεύτερο για PC, και το τσίμπησα. Κι ενώ στα παιχνίδια του PS1 πάλευα για να τα τερματίσω, μερικές φορές, το δεύτερο παιχνίδι για PC ήταν αρκούντως εύκολο. (btw είναι μια καλή ευκαιρία να το παίξω...)

Επαφή με τα υπόλοιπα Χάρι Πότερ δεν έχω ιδιαίτερα. Είχε πέσει στα χέρια μου το ντέμο του 4ου παιχνιδιού για PC, μέσω της προπώλησης εισιτηρίων για την 4η ταινία, και όταν το ψιλοδοκίμασα, δε με ενθουσίασε και ιδιαίτερα... Είχα συνηθίσει τα πιο παιδαριώδη πρώτα παιχνίδια, και μου φάνηκε πολύ εξελιγμένο.



20160212_125425.jpg
 
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια παιδιά. Nwntas κάποια στιγμή είχα παίξει το 1ο στο PC, μου το είχαν δώσει αντιγραμμένο. Αν δεν απατώμαι είναι αν όχι ίδιο πολύ όμοιο με αυτό στο Playstation.

EDIT: Να συμπληρώσω ότι το τελευταίο (Order of Phoenix) δεν το βρήκα σε έκδοση UK με αγγλικό manual κτλ. Βρήκα, Γαλλική, Γερμανική και Ιταλική έκδοση (την οποία και πήρα). Έκδοση με αγγλικό manual μόνο από Αμερική...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποια στιγμή θέλω να ασχοληθώ και με το πρώτο στο πισί. Αλλά θέλω να πάρω χειριστήριο usb, για να έχω παρόμοια αίσθηση με το PS1.
 
Μπράβο για το χρόνο που αφιέρωσες,για το μεράκι που έχεις και για τις λεπτομερείς αναλύσεις Γιάννη.Σέβομαι και χαίρομαι για κάθε συλλογή που κάποιος κάνει ακόμη κι αν είναι εντελώς αντίθετη από τα γούστα μου(Harry Potter) :)
 
Σ'ευχαριστω Γιωργο. Η αληθεια ειναι οτι να πεταξω ετσι ξερα δυο φωτο χωρις περαιτερω εξηγησεις δε θα ηταν ομορφο. Ετσι εμπλουτισα καπως το ποστ λεγοντας λιγα λογια για καθε παιχνιδι.
 
Που πηγαν οι φωτο μου οεο;
 
Εχθές ολοκλήρωσα και το Order of Phoenix μετά από πολύ υπομονή. Το παιχνίδι είναι κακό! Καταρχάς δεν υπάρχει χάρτης και πρέπει να ψάχνεις συνεχώς τα δωμάτια που πρέπει να επισκεφθείς για να ολοκληρώσεις τις αποστολές. Κάποιες φορές εμφανίζεται ένα βέλος που σε καθοδηγεί κάπως που να πας, αλλά πολλές φορές είναι θέμα τύχης. Μετά το πέρας κάθε αποστολής ξεκινάς πάντα από το Gryffindor's common room, που υποτίθεται βρίσκεται στον 7ο όροφο. Για να κατέβεις όμως στην κεντρική είσοδο που είναι στο ισόγειο, σου φαίνεται ότι κατεβαίνεις όχι 7 αλλά πάνω από 10 ορόφους. Οι μάχες με τα ξόρκια είναι απλά γελοίες αλλά όχι και εύκολες απαραίτητα. Πρέπει να πατήσεις συνδυασμό κουμπιών που φαίνεται στην οθόνη ώστε να εκτελεστούν. Όταν φτάσεις σε σημείο να περνάνε γρήγορα από την οθόνη, απλά χάνεις τη μπάλα. Οι αποστολές πολλές φορές απαιτούν να διανύσετε μεγάλη απόσταση κάτι που μετά από ένα σημείο κουράζει. Το χειρότερο όμως όλων, όπως προείπα, είναι η κάμερα. Δεν έχω συναντήσει χειρότερη κάμερα σε βιντεοπαιχνίδι. Οι χαρακτήρες όταν αλλάζουν περιβάλλον (δωμάτιο,χώρο π.χ.) πολλές φορές στην αλλαγή της εικόνας δεν τους βλέπεις καν (!!) με αποτέλεσμα να κουνάς απεγνωσμένα το control pad για να δεις τι συμβαίνει και που βρίσκεσαι καθώς ο χαρακτήρας γυρίζει στην προηγούμενη θέση που ήταν. Επίσης, για παράδειγμα κινείς τον χαρακτήρα προς τα δεξιά, αλλάζεις περιβάλλον, και ενστικτωδώς έχεις πατημένο το "δεξιά" στο control pad αλλά ο χαρακτήρας πρέπει να κινηθεί στην αντιθεση κατεύθυνση λόγω της κακής κάμερας. Έτσι γυρνάς εκεί που ήσουν :rant:

Επιπλέον, υποτίθεται ότι οι χαρακτήρες κινούνται σε 3D περιβάλλον το οποίο σημαίνει ότι μπορούν να είναι στο φόντο ή να κινούνται στο βάθος όπου τα sprites μικραίνουν τόσο που δεν διακρίνεται σχεδόν τίποτα. Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι δεν υπάρχει καν τερματισμός παρά μόνο να το πάρεις από την αρχή με την επιλογή REPLAY - Yes -No (μα είναι τρελοί; ). Δεν ξέρω αν τερματίζοντάς το ξανά έχει κάποιον άλλο τερματισμό, που δε νομίζω, αλλά προσωπικά δεν πρόκειται να το ξαναπιάσω στα χέρια μου αν θέλω να έχω σώας τα φρένας. Άνετα θα το πρότεινα στον James Rolf για Review ;)

Bottom Line: Tα παιχνίδια στο GBC είναι άνω του μετρίου και ιδίως το 2ο (Chamber of Secrets) που είναι αρκετά καλό. Θα ήθελα να δώσω όμως και μια ευκαιρία ακόμη στο 1ο Philosopher's Stone. Στο GBA πιο καλοστημένο είναι το 3ο (Prizoner of Azkaban) ενώ το χειρότερο μακράν είναι το 5ο Order of Phoenix με το Goblet of Fire να ακολουθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα