Head On - Vectrex arcade port από τον Thomas Sontowski

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
280
headonflyer.png


Ας πούμε πρώτα δυο λόγια για το πραγματικό arcade...

Θεωρείται ότι ήταν το πρώτο παιχνίδι, τύπου cat and mouse chasing, δηλαδή φάτε όσες περισσότερες μπίλιες (dots) μπορείτε, τρέχοντας μέσα σε συγκεκριμένο λαβύρινθο πριν σας "πιάσει" ο αντίπαλος. Εσείς βέβαια τρέχετε σε κατεύθυνση αντίθετη με εκείνη του/των αντιπάλων οπότε θα λέγαμε ότι πάτε γυρεύοντας, έτσι; :tsktsk:

Πριν λοιπόν από τον κύριο Pac Man, η δράση εκτυλισσόταν σε αυτοκινητόδρομους... :cool:

headoni.png
headonii.png


Βγήκε στην αγορά γύρω στο 1979 σε δυο εκδόσεις. Η βασική διαφορά ήταν στον προσανατολισμό της οθόνης με εκείνη της SEGA/Gremlin να είναι οριζόντια ενώ της IREM, κάθετη.

Η έκδοση της IREM βασίστηκε στο arcade hardware με κωδική ονομασία Μ-10/15. Φορούσε τον επεξεργαστή 6502 στα 2.5 MHz.

iremm15_2.jpg


( http://www.system16.com/hardware.php?id=734 )

Πρόκειται για ένα πολύ απλό αλλά και εθιστικό παιχνίδι που παίζεται με τη βοήθεια ενός joystick -8 κατευθύνσεων- και ενός κουμπιού που χρησιμεύει ως γκάζι. Μπορείτε λοιπόν να επιταχύνεται ή να επιβραδύνεται το όχημα σας, αποφεύγοντας την μετωπική σύγκρουση με τον αντίπαλο και το απευχές "Game Over"

Ο αγαπημένος μου φίλος και μάγος developer, Thomas Sontowski, ετοιμάζει εδώ και καιρό πολλά όμορφα πράγματα για το Vectrex-άκι. Σήμερα, κατόπιν αδείας του θα σας δείξω ορισμένα screens και video από την καινούργια δημιουργία του, που δεν είναι τίποτα άλλο από ένα arcade perfect port της κάθετης έκδοσης 'Head On' της IREM

Ορίστε λοιπόν και μερικές φωτογραφίες...

DSCN2337.jpg


DSCN2333.jpg


DSCN2334.jpg


DSCN2335.jpg


...και φυσικά μια παρουσίαση δεν αξίζει τίποτα χωρίς το ανάλογο video/teaser :supergrin: ...


Ακόμη ένα πραγματικά κλασικό παιχνίδι βρήκε το δρόμο του για την πλέον cult κονσόλα, όλων των εποχών!!!

3 ζωές και άπειρες πίστες...Σανιδώστε το και καλά high scores...
s11314.gif


[photos backup]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Post απολαυση!!!!

Γιωργαρα,εγραψες παλι!!! :thumbup:
 
Geo πολυ ωραία παρουσίαση!!!!

Το arcade δεν θυμάμαι να το είχα προλάβει στα "ηλεκτρονικά" της εποχής μίας και είμαι 76αρης.. Φαίνεται όμως πολύ εθιστικό παιχνίδι καθώς πρέπει να είσαι συνεχώς σε εγρήγορση για να μην πιαστείς απο τον αντίπαλο και χάσεις.

Η δε μεταφορά του παιχνιδιού στο vectrex είναι σκέτη γλύκα!!! :)

Αχ! Αυτό το vectrex... Τι μαγικό μηχανηματάκι που είναι!!!
 
@stayros

Ευχαριστώ γίγαντα! ;)

 

 


@
circleag

Ευχαριστώ Βαγγέλη! Πως; 76άρης...μόνο; :p :D

Εεεε...νομίζω ότι ήρθε πλέον το πλήρωμα του χρόνου να πάρεις κι εσύ ένα Vectrexάκι, έτσι; ;)
 
geoanas είπε:
@circleag[/b]

Ευχαριστώ Βαγγέλη! Πως; 76άρης...μόνο; :p :D

Εεεε...νομίζω ότι ήρθε πλέον το πλήρωμα του χρόνου να πάρεις κι εσύ ένα Vectrexάκι, έτσι; ;)

40αρης :baby2: μπέμπης! :D

Αν βγήκε το Head On σε καμπίνα το 1979 τότε σιγουρα δεν το πρόλαβα στα μαγαζιά με τα ηλεκτρονικά.

Άσχετο, το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα σε καμπίνα ήταν το θρυλικό Double Dragon (βγήκε το 1987) σε ένα καφενεδάκι διπλά ακριβώς απο το δημοτικό σχολείο που πηγαινα. Κάθε μέρα μετά το σχολείο εκεί ήμασταν 3-4 πιτσιρικάδες και τρώγαμε 20ρικα! :D

Τα Vectrex έχω ακούσει οτι παθαίνουν αρκετές βλάβες (θέλουν αλλαγή όλοι οι πυκνωτές, οι λυχνίες απο την οθόνη και αλλα) και γενικά έχουν συχνά βλάβες που θέλουν μαστόρεμα.. και εγώ δεν σκαμπάζω τίποτα απο αυτά!

Βασικά για αυτό δεν έχω αγοράσει vectrex όλο αυτά τα χρονια. Ασε που πια δεν υπάρχει χρονος για να ασχοληθώ και να παιξω όποτε έχω αρκεστεί να το απολαμβάνω παίζοντας μονο σε διάφορες εκθέσεις υπολογιστών που γίνονται. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα