Heart Of The Alien Redux και για Amiga πλέον !!!

Αληθεια, θα ειναι ολοκληρο η καπως κομμενο; Εδω και το οριτζιναλ Another World ειναι μικροτερο στην εκδοση της Αμιγκα (λειπει μια ολοκληρη πιστα)
 
Ωραία νέα. :)

Το Ηeart of the Alien ήταν απο τους τίτλους που πρωτοδοκίμασα όταν είχα ασχοληθεί με με MegaCD emulation. (ποτέ όμως δεν έκατσα να το προχωρήσω - αντίθετα απο το Another World που "κόλλησα" και το τελείωσα σε σύντομο χρονικό διάστημα). Ευκαιρία τώρα να τσεκάρω και την μεταφορά του σε Amiga...

(πάντως απο το αυθεντικό Another World δεν νομίζω ότι "κόπηκε" κάτι στην Amiga version, που είναι και η αρχική έκδοση !! Το πιθανότερο είναι να --προστέθηκε-- κάτι στις μεταγενέστερες εκδόσεις...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ότι είπε ο Billy, το Another World στην Amiga ήταν η πρωτότυπη έκδοση, όλες έγιναν μετά port με βάση αυτή. Η μόνη που διαφέρει πάρα πολύ οπτικά ήταν του 3DO, ενώ υπήρχαν και πολλές δυσκολίες στο να μεταφερθεί στις κονσόλες.

Kαι ένα βίντεο με την Rebecca Heineman η οποία εξηγεί τις δυσκολίες (και τις τσιγουνιές των publisher) που αντιμετώπισε για να κάνει το port στις κονσόλες (Out of this world λεγόταν το παιχνίδι στην Αμερική, μιας και υπήρχε μια σαπουνόπερα στην TV που είχε την "πρωτιά" του Another World lol)




ΟΚ, ειναι κάπως λογικό να μην μπεί κάποιος στον τεράστιο κόπο του optimization, αλλα θα ήθελα να το δώ σε 500άρα, η έστω στόκ 1200άρα/CD32
edit: Ούτε λίγες ώρες απο το πόστ μου, γίνεται optimize και κυκλοφορεί σε Beta για στοκ cd32 !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mετριο προς καλο παιχνιδι, σε καμια περιπτωση στα επιπεδα του Another World. Απο κει και περα μου κανει εντυπωση πως καθε λιγο βγαινει και ενα port στην Amiga που δε μπορει να παιξει σχεδον κανενας με απαιτησεις 68040, cd rom, ενα τονο μνημη και πολλες φορες θελει και καρτα γραφικων. Φαινεται βαριουνται να γραψουν νεα παιχνιδια και κανουν port απο C/C++ οτι βρουν μπροστα τους, απο bejeweled και Atari ST παιχνιδια που θελουν 68030, ενα σωρο αλλα σκουπιδια, σε λιγο θα πιασουν και 6128 ports που θα θελουν καμια blizzard 1260 η κανενα power pc. To reshoot ενα μετριο shoot em up θελει 68020 (μπορει και παραπανω δε ξερω) και ενα φορτηγο μνημη και κοστιζει και 35 ευρω, το tanks furry ενα απλο παιχνιδακι που επρεπε να παιζει σε απλη A500 me 512kb μια απο τα ιδια και μαλιστα εχει λαβει εξαιρετικες κριτικες. Γενικως το trash gaming είναι φαίνεται θεσμός στην Amiga.
 
Εν μέρει συμφωνώ Shinobi, απλά οι μηχανές με τις οποίες κάνουν τα port προφανώς έχουν απαιτήσεις. Απο την άλλη, είναι και λίγο στρίμωγμα να καταφέρεις να χωρέσεις καλό παιχνίδι σε 500άρα πλέον (να το κάνεις δηλαδή multi disk κλπ). Σαφώς και εγώ θα το ήθελα να τρέχει σε 500άρα, όπως είπα πιο πάνω !

Οι homebrew αμιγκάδες δέιχνουν να μην έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για καινούργια παιχνίδια, αλλα για εφαρμογές περισσότερο, demos, networking κλπ. Δεν λέω οτι μου αρέσει που δεν έχουμε νέα παιχνίδια, όπως στον Spectrum η τον c64 π.χ, αλλα έτσι έχει η κατάσταση.
 
Πίσω
Μπλουζα