Hellraiser (1987)

nicksofar

RetroActive
Joined
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
263
Αντιδράσεις
21
hellraiser.jpg
Προβολή συνημμένου 130168






Απο τα masterpiece τρόμου, αν θυμάμαι καλά στην βιντοκασσέτα έγραφε στο πίσω μερός -ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΤΑΙΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΙΞΕΙ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ :D

Κάπου στο Μαρόκο ένα Σατανιστής ο Frank αγοράζει απο έναν περίεργο γεράκο ένα κουτί-πάζλ. Στο σπίτι του εν μέσω τελετής λύνει το πάζλ και ανοίγει τις 'ευχαριστήσεις' που έψαχνε απο την άλλη πλευρά, η συνέχεια επι της οθόνης...

Καί λίγες πληροφόριες απο το wikipedia όσον αφορά την ταινία... ΄

Hellraiser is a 1987 horror film exploring themes of sadomasochism, morality under duress and fear. The story is based upon the novella The Hellbound Heart by Clive Barker, who also wrote the screenplay and directed the film. In the UK, the film is titled Clive Barker's Hellraiser. It is the first film in the Hellraiser series. Seven sequels followed with a remake of the first announced in 2007.[1] Hellraiser was number 19 on the cable channel Bravo's list of the 100 Scariest Movie Moments.[2]'
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μορφή, στο σινεμά τρόμου ο PINHEAD! Eνδιαφέρουσα η πρώτη ταινία, αλλά το ξεφτύλισαν κάπου, με τις συνέχειες. Μέχρι και στο διάστημα :( πήγαν τα Σένομπιτς, σε κάποια ταινία της σειράς...
 
RIO είπε:
Μορφή, στο σινεμά τρόμου ο PINHEAD! Eνδιαφέρουσα η πρώτη ταινία, αλλά το ξεφτύλισαν κάπου, με τις συνέχειες. Μέχρι και στο διάστημα :( πήγαν τα Σένομπιτς, σε κάποια ταινία της σειράς...
Κι ομως εκεινη η ταινια που λες (η τεταρτη της σειρας - bloodlines) δεν ηταν κακη. Αν και δεν συμφωνουν πολλοι, τη θεωρω την καλυτερη μετα την πρωτη.

Παντως ως σεναριο αγνοει εντελως ολες τις προηγουμενες (και επομενες) της σειρας, ενω οι υπολοιπες μεταξυ τους εχουν καποια συνδεση σεναριακα, απ'οτι θυμαμαι.

Οι 5 και 6 ειναι εντελως ξεφτιλα. Δεν ηξερα οτι υπηρχαν και αλλες.
 
Πολύ προχωρημένη ταινία για την εποχή της και φυσικά ένα από τα αριστουργήματα του Clive Barker. Πριν την δω μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση δύο πράγματα. Το ότι δεν έγραφε λίγα λόγια για το σενάριο και το σχόλιο Προσοχή το περιεχόμενο του Hellraiser μπορεί να θίξει τα προσωπικά πιστεύω του θεατή. Το Bloodlines μου άρεσε γιατί έδινε επιτέλους μια εξήγηση για την κατασκευή του δαιμονικού puzzle box.

Έδωσα αρκετές vhs ταινίες. Αυτή όμως παραμένει στα χέρια μου και είναι από τις αγαπημένες μου.

61787432.jpg


20720077.jpg


20720077.jpg

61787432.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι οταν ειμουν μικρός (πολύ πριν αρχίσω να βλέπω τετοιες ταινίες) πήγαινα στο videoclub και εψαχνα τα θρίλλερ μονο και μονο για τα βλέπω τις αιδιαστηκές εικόνες των οπισθόφυλλων. Οι δυο ταινίες που με φόβιζαν περισσότερο κρίνοντας από τις εικόνες και τα εξώφυλλα ήταν το Hellraiser και το "the Blob" (κινούμενη μάζα). Για πολύ καιρό τις είχα στο μυαλό μου ως απλησίαστες και οταν πια άρχισα να βλέπω θρίλλερ, ακόμα και τότε, τις απέφευγα. Είχα κάνει μεγάλη ψυχολογική ετοιμασία όταν ειχε έρθει η ώρα να τις δώ.
 
Πράγματι μια "βαρειά" ταινία που άφηνε μια "άσχημη γεύση στο στόμα" του κάθε θεατή.

Όσο για το "θίξιμο των θρησκευτικών πιστεύω", αν δεν απατώμαι αναφέρεται σε μια σκηνή

κατά την οποία ο Pinhead βασανίζεται φρικτά και λέει με σαρκασμό τη φράση "Jesus wept" !
 
Μια ταινια φτιαγμενη απο το υλικο που φτιαχνονται οι εφιαλτες! Εκπληκτικο πρωτοτυπο design και ατμοσφαιρα. Αντιστοιχης ποιοτητας με το Alien. Eνα θριλερ που εκανε ακριβως οτι ελεγε στο κουτι. Σε τρομαζε!
 
την εχω και εγω σε vhs o cilve barker ετοιμαζει τωρα το ριμεικ στο οποιο ομως δεν θα παιζει ο doug bradley αφου αρνηθηκε να υποδυθει ξανα τον pinhead
 
Ειχα παρει πριν λιγο καιρο το comic που κυκλοφορησε απο τις εκδοσεις οξυ,το οποιο ειναι σαν συλλογη των καλυτερων ιστοριων και πραγματι εχει πολυ ιδιαιτερη εικονογραφηση!

Και η πρωτη ταινια φανταστικη,απλα ηθελα να δω και καμια συνεχεια γιαυτο ηθελα να σας ρωτησω αν οι συνεχεις του 1988 και του 1992 σας αρεσαν. Γιατι οι μεταγενεστερες φαινεται να κανουν πολυ κοιλια!
 
argy είπε:
Ειχα παρει πριν λιγο καιρο το comic που κυκλοφορησε απο τις εκδοσεις οξυ,το οποιο ειναι σαν συλλογη των καλυτερων ιστοριων και πραγματι εχει πολυ ιδιαιτερη εικονογραφηση!
Και η πρωτη ταινια φανταστικη,απλα ηθελα να δω και καμια συνεχεια γιαυτο ηθελα να σας ρωτησω αν οι συνεχεις του 1988 και του 1992 σας αρεσαν. Γιατι οι μεταγενεστερες φαινεται να κανουν πολυ κοιλια!
στο 2 παιζει η ιδια κοπελα απο το 1 και ειναι καλο δειχνει και πως δημιουργηθηκε ο Pinhead
το 3 δεν μου αρεσε μαλλον το καλυτερο που ειχε ειναι το ομωνυμο τραγουδι των motorhead
 
Mαλιστα! Ευχαριστω θανο θα το δω! :thumbup:

Το remake γραφουν πως θα φγει το 2012 αλλα φαινεται οτι δεν γυριζεται κατι!Θα δειξει...!
 
οι πρωτες ταινιες ηταν ωραιες.οι συνεχειες το χαλασαν λιγο

αν κανουν remake δεν πιστευω ναναι ωραιο
 
RIO είπε:
Μορφή, στο σινεμά τρόμου ο PINHEAD!
Ότι μπορώ φίλε κάνω...το κατά δύναμην :headbang: :rofl:

Aardvark είπε:
Το περιμένω πως και πως, αλλά δεν τρέφω αυταπάτες πως θα προβληθεί στην Ελλάδα...

Λίγο πάντως από το κόνσεπτ που έχω δεί στο Official site της ταινίας είμαι σίγουρος ότι θα σκίζει. Περιμένω να δω κάτι φρέσκο που αρμόζει στο 2013.

ΥΓ. Ευσεβής πόθος μου είναι με την κυκλοφορία της νέας ταινίας, να κάνουν και ένα σοβαρό remaster μαζί με τις uncut εκδόσεις στις τρείς πρώτες ταινίες, γιατί αυτές που κυκλοφορούν, με εξαίρεση την έκδοση της πρώτης ταινίας από την Anchor Bay, είναι επιεικώς για τα μπάζα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν ολες οι προσπαθειες για remakes η νεες προσπαθειες παλιων κλασικων ταινιων τρομου ειναι για τα μπαζα οπως τα καινουργια friday the 13th,Halloween,A nightmare on elm street,evil dead κ.α τοτε εγω προσωπικα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος για το νεο Hellraiser.Και δεν ξερω πως τα καταφερνουν και φταχνουν λιγοτερο τρομακτικες ταινιες την στιγμη που σημερα εχουν πολλα περισσοτερα τεχνολογικα μεσα αλλα και που βρισκουν αυτες της φλωροφατσες για τους πρωταγωνιστικους ρολους.Δηλαδη τι σχεση εχει αυτη η φατσα του pinhead στο βιντεο με τον Pinhead οπως τον υποδυθηκε ο μεγαλος Doug Bradley η οπως υποδυθηκε ο τεραστιος Rober Englund τον freddy Krueger σε σχεση με τον Jackie Earle Haley.
 
metalcandyman είπε:
Και δεν ξερω πως τα καταφερνουν και φταχνουν λιγοτερο τρομακτικες ταινιες την στιγμη που σημερα εχουν πολλα περισσοτερα τεχνολογικα μεσα αλλα και που βρισκουν αυτες της φλωροφατσες για τους πρωταγωνιστικους ρολους.
Νομίζω ότι πλέον έχουν στερέψει οι ιδέες ή λίγο-πολύ έχουν "ειπωθεί" τα περισσότερα θέματα που θα μπορούσαν να γυριστούν σαν ταινίες, πέστε το όπως θέλετε. Οπότε από το να καθίσουν να βρουν ένα πρωτότυπο σενάριο, κάνουν μια αρπαχτή και ξαναγυρίζουν κάποια παλιά επιτυχία ή κάνουν το λεγόμενο reboot... Και αυτό συμβαίνει σε όλα τα είδη των ταινιών δυστυχώς.
 
Η άποψη μου για τα remake είναι " μακριά και αγαπημένοι " ... :)
 
Καλησπερα και απο εμενα. Ειδα το trailer του origins, και ομολογώ ηταν ευχάριστη έκπληξη. Σαν fan του Clive Barker απο το 1990, αφού ενθουσιάστηκα αρχικά με το Hellraiser την ταινία, διάβασα και όλα τα βιβλία που έβγαλε μέχρι περίπου το έτος 2000, με προσωπικά αγαπημένα το Imajica και Thief of Always (παραμυθάκι). Κανει πολυ καλή δουλειά στο είδος Horror Fantasy. Πριν 2 χρονια περιπου επεστρεψε με την σειρα Hellraiser της IDW publishing. Ειναι σειρα κομικ που συνεχίζει απο το Hellraiser 2. Παίζουν ολοι οι βασικοί χαρακτήρες των 2 ταινιων, καθώς και Harry D'Amour, ο οποίος προέρχεται απο άλλο βιβλίο του αλλα ανήκει στον ίδιο κόσμο. Αυτη την στιγμη η ιστορία της σειράς βρισκεται σε ενα πολεμο μεταξυ της κολασης του Leviathan και άλλων κολάσεων. Καλο γράψιμο απο τον Barker, πιστό στα Hellraiser 1 και 2. Δυστηχως λιγο ακριβη η σειρά όμως.
 
RIO είπε:
Η άποψη μου για τα remake είναι " μακριά και αγαπημένοι " ... :)
Ι love remakes οπως και τα sequels γενικα οχι μονο τα Hellraiser,οσο σε εκτιμηση να εχω τα originals (ποσες φορες να τα ξαναδεις) αλλο τοσο θελω να ξαναβλεπω τους ηρωες μου ειτε σε νεες περιπετειες (sequel) ειτε να δοκιμαζει αλλος σκηνοθετης με μια αλλη οπτικη ματια (remakes).


Για καθε φολα που για μενα και αυτη εχει να μου προσφερει διασκεδαση υπαρχει ενα Ocean's Eleven, ενα True Grit, ενα The Thing,ενα Τhe Fly,ενα Cape Fear και αλλα πολλα πολλα.


 




Νομίζω ότι πλέον έχουν στερέψει οι ιδέες ή λίγο-πολύ έχουν "ειπωθεί" τα περισσότερα θέματα που θα μπορούσαν να γυριστούν σαν ταινίες, πέστε το όπως θέλετε. Οπότε από το να καθίσουν να βρουν ένα πρωτότυπο σενάριο, κάνουν μια αρπαχτή και ξαναγυρίζουν κάποια παλιά επιτυχία ή κάνουν το λεγόμενο reboot... Και αυτό συμβαίνει σε όλα τα είδη των ταινιών δυστυχώς.
 


Ειναι καθαρα θεμα $$,ουτε στερεψη ιδεων ουτε τιποτα,απο το να ρισκαρουν τα χρηματα τους σε εποχες κρισεις,τα δινουν σε ταινιες με ετοιμο κοινο και που δεν χρειαζεται τοση προσπαθεια και για διαφημιση και στο να τους πεισουν στο καινουργιο .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Το περιμενω κι εγω...παρεπιπτoντως το Hellraiser:Bloodline το θεωρω το καλυτερο της σειρας χωρις πλακα.Μακαρι να δουμε καποια στιγμη την director's cut εκδοση.Ο Κevin Yagher την εχει αποκηρυξει παντως.Ειναι μεσα και αυτη η Valentina Vargas που δε σου αφηνει περιθωρια αμφισβητησης...:dribble:
 
Πίσω
Μπλουζα