Help! Ο Amstrad δεν ανάβει...

Spartan_X

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
514
Αντιδράσεις
168
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε καινούργιο πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε με τον CPC :(

Βασικά, όπως έγραψα και σε άλλο post χθες έκατσα και αντικατέστησα το ιμάντα του drive. Ολα καλά, το μηχάνημα δουλεύει μια χαρά, χαρές κλπ. Το κλείνω το βράδυ και πάω για ύπνο.. Το πρωί πήγα να το βάλω μπροστά, και ανακαλύπτω οτι τώρα δε ανάβει! ( σημείωση, το βράδυ το μετακίνησα το μηχάνημα από το τραπέζι της κουζίνας σε ένα ράφι στο ντουλάπι - στο οποίο μάλιστα ήταν για πολύ καιρό ήδη μέσα ). Δε ανάβει με τίποτα! Ούτε "τσάφ" άκουσα, ούτε μυρίζει τίποτα καμένο... απλά είναι εντελώς νεκρό. Τον άνοιξα πάλι, έκανα έλενχο μήπως κάποιο καλώδιο είχε βγεί, ή κάτι είχε στραβώσει ... τίποτα όμως! Αλλωστε λίγες μόνο ώρες πρίν δούλευε μια χαρά! .... Τι μπορεί να συμβαίνει βρε παιδιά :( Πάνω που χάρηκα που πήρε πάλι μπροστά, παρέδωσε το πνεύμα; Κύκνειο άσμα; :sad:
 
Από βλάβη του διακόπτη, κάψιμο ασφάλειας μέχρι βλάβη τροφοδοσίας του μόνιτορ. Χρειάζεται άνοιγμα και διερεύνηση. Η οθόνη είναι εντελώς νεκρή? Μέσα από τις γρίλιες φαίνεται να ανάβει η λυχνία?
 
Οχι ... δε βλέπω τίποτα. Τι σημαίνει αυτό; Τροφοδοτικό μάλλον ε;
 
Οπως λεει και o cauldron μπορει να ειναι απο μια απλη ασφαλεια εως βλαβη τροφοδοτικου..εχεις αλλο τροπο να δωσεις ρευμα στον amstrad (καποιο τροφοδοτικο πχ?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι δεν έχω :( Και δεν ξέρω και να φτιάχνω καμμένες ασφάλειες και τροφοδοτικά :( Απλά έχω στεναχωρηθεί πολύ γιατί χάλασε ακριβώς τη επόμενη μέρα μετά που επισκεύασα το drive ... κρίμα, τι να πώ :(
 
Για να ανάψει η μονάδα, πρέπει να ανάψεις την οθόνη. Οταν ανάβεις την οθόνη, δε βλέπεις τίποτα αν δεν ανοίξει η μονάδα, όμως ακούς ενα υποκωφο σφύριγμα, το κλασικό σφύριγμα που κάνουν όλες οι CRT οθόνες/TV. Το ακούς; Αν δεν το ακούς, τότε κάτι συμβαίνει με την οθόνη. Ομως δε σημαίνει ότι είναι χαλασμένη. Θα μου φαινόταν παράξενο να χάλασε με τη μεταφορά, επειδή π.χ. κάποιο μισοπεθαμένο κύκλωμα/πυκνωτής παρέδωσε πνεύμα από τους κραδασμούς. Παντως ενας μεγαλος πυκνωτής ταλαιπωρημένος μπορεί να φύγει από τη θέση του αν είναι σε οριζόντια θέση (δηλαδή η πλακέτα στην οποία πατάει είναι κάθετη). Για να επανέλθω, οταν λοιπόν ανάβεις την οθόνη, ακούς κάτι να λειτουργεί μεσα της; Μηπως το καλώδιο ρεύματος εχει ταλαιπωρηθεί στην άκρη του βύσματος ή στο σημείο που εισέρχεται μεσα στο πλαστικό της οθόνης;

Δοκιμασε επίσης να ανάψεις μονο την οθόνη με τη μονάδα αποσυνδεδεμένη εντελώς. Αν η οθόνη δουλεύει, θ'ακους κατι μεσα της. Ελπίζω να μην κάνω λάθος σ'αυτό που λέω, ότι δηλαδή δουλεύει η οθόνη χωρίς τη μονάδα. Πρέπει να το κατεβάσω από το ράφι να το δοκιμάσω να δω, δε θυμάμαι 100%.
 
Οχι δε ακούγεται τίποτα... είναι εντελώς νεκρό. Εδώ να κάνω μια σημείωση που δε ανέφερα πριν, είναι η πράσινη οθόνη.
 
Χμμμ. Πάρε την οθόνη στα χέρια και ελαφρώς ταρακούνησέ τη λίγο. Ακούς κανένα κροκάλι να χοροπηδάει μεσα της; :D Αν ναι, εγώ θα την άνοιγα να δω τί είναι αυτό. Επίσης αν την άνοιγες, θα έβλεπες και σε τί κατάσταση είναι το καλώδιο ρεύματος. Δεν ξέρω τί αλλο να υποθέσω. Να χάλασε ας πούμε ο διακόπτης της από τη μια στιγμή στην αλλη ειναι λιγακι κουλό. Σηκώνω τα χέρια!

Ακολουθούν βλακώδεις υποθέσεις:

Δοκίμασες σε αλλη πρίζα;

Αν ειναι συνδεδεμένη σε πολύπριζο και το πολύπριζο εχει διακόφτη, είναι στο ΟΝ;

:D
 
Ναι τη ταρακούνησα και δε ακούγεται κάτι να χοροπηδάει...Ναι και σε άλλη πρίζα τη δοκίμασα. Τίποτα :( Θα πρέπει να ανοιχτεί προφανώς.
 
για μένα είναι ασφάλεια...αν ανοίξεις την οθόνη τις βλέπεις. Εύκολα καταλαβαίνεις αν είναι καμμένη!
 
Συμφωνώ, αυτό πιστεύω και εγώ οτι είναι... Αλλα εγώ δεν εχω ιδέα απο τέτοιου είδους μαστορέματα. Ξερω άτομο που γνωρίζει και θα δω μήπως κάνει κάτι εκείνος.
 
ούτε και εγώ είμαι σχετικός...όμως είναι τόσο εύκολο ν' ανοίξεις το καπάκι και να δεις αν οι ασφάλειες είναι καμένες
 
Απο την στιγμη που αλλαξες τον ιμαντα η αλλαγη της ασφαλειας ειναι παιχνιδακι.Η ασφαλεια ειναι καπως ετσι:

fuse-1.jpg

Οταν ανοιξεις την οθονη ΜΗΝ κανεις αυτο που κανει ο τυπος εδω στο 1:56 του βιντεο:

[video=youtube;k3Zxx-UFcG0]

,γιατι υπαρχει ταση χιλιαδων βολτ που παρεμενει και με κλειστο το μονιτορ και χωρις να ειναι στην πριζα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικά ό,τι βλέπεις μέσα σε "βαρελάκι" (κυλινδρικό) δεν το ακουμπάς σε καμία περίπτωση!!!

Είναι πυκνωτές και κρατάνε φορτίο! Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ν' αποφορτίσουν πάνω σου και θα γίνεις :burn:

@angel_grig: Οκ, χαζή η ερώτησή μου, αλλά στο σημείο που γράφει, τι κίνδυνο έχει? Π.χ. εγώ θα έχωνα το χεράκι μου και με ένα πανάκι, θα το έκανα λαμπίκο! :D
 
τώρα τον αποθαρρύνατε τον άνθρωπο
 
D@redevil είπε:
Γενικά ό,τι βλέπεις μέσα σε "βαρελάκι" (κυλινδρικό) δεν το ακουμπάς σε καμία περίπτωση!!!
Είναι πυκνωτές και κρατάνε φορτίο! Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ν' αποφορτίσουν πάνω σου και θα γίνεις :burn:

@angel_grig: Οκ, χαζή η ερώτησή μου, αλλά στο σημείο που γράφει, τι κίνδυνο έχει? Π.χ. εγώ θα έχωνα το χεράκι μου και με ένα πανάκι, θα το έκανα λαμπίκο! :D
Για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα:

Οι πυκνωτες κρατανε φορτιο αλλα μονο αν τους ακουμπησεις στα ποδαρακια κινδυνευεις (δηλ στο κατω μερος της πλακετας) και κυριως σε αυτους με υψηλο βολταζ ή/και χωρητικοτητα.Αν τους ακουμπησεις απο επανω ή στο πλαϊ δεν παθαινεις κατι.

Στο σημειο του ακουμπαει το δακτυλο ειναι επικινδυνα γιατι μεσω της βεντουζας που ειναι λιγο πιο περα ερχεται υψηλη ταση χιλιαδων βολτ απο το flyback transformer (ελληνιστι μετασχ.υψηλης).Η ταση αυτη μπορει να παραμεινει και μετα το κλεισιμο γιατι η οθονη λειτουργει ατυπα ως πυκνωτης.Γιαυτο θελει προσοχη-δεν χρειαζεται τρομος απλα common sense (οπως λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι) :D
 
Να ρωτήσω ... ΟΚ μάλλον θα το προσπαθήσω να κάνω τη επέμβαση.. Αν δε τα καταφέρω, μπορεί τη ίδια δουλεία να τη κάνει και ένας ηλεκτρονικός/τεχνικός τηλεοράσεων; Αν του το πάω δλδ μπορεί ο άνθρωπος να το φτιάξει;
 
Nαι μπορει..αλλα μαλλον θα σε κοιταει σαν UFO...ανοιξε το,εντοπισε την ασφαλεια ,αν θες βαλε και φωτογραφιες και τα ξαναλεμε..
 
Με θαυμασμο και respect για το θαυμα της τεχνολογιας που κουβαλας μαλλον.Εχω σκεφτει αυτο το εφιαλτικο ενδεχομενο να συμβει και σε εμε μιας και κανα τσαφ τσουφ το συναντω αραια και που αλλα παρηγοριεμαι με το γεγονος οτι τα scartακια στο ebay δεν πανε πολυ ακριβα.


Απο το ολοτελα...
 
η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι πλέον -αν όχι όλοι- επιλέξαμε σκαρτ με εξωτερικό τροφοδοτικό σε σχέση με την κουραστική οθόνη της αμστραντ! Όμως το ρετρο φίλινγκ επιβάλλει την ρετρό οθόνη και τα γουρλωμένα μάτια από τις "ακτινογραφίες"
 
Πίσω
Μπλουζα