Home Micros σε ταινίες!

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Αλήθεια... θυμάστε κάποια ταινία που παρακολουθούσατε και σε κάποιο πλάνο της είδατε το αγαπημένο σας Home Micro και μείνατε με ανοιχτό το στόμα;:eek:

D.A.R.Y.L. - Η ιστορία ενός αγοριού με υπερφυσικές διανοητικές ικανότητες (στο τέλος της ταινίας πιλοτάρει και αεροπλάνο), όπου σε κάποια σκηνή παίζει με το 8μπιτο ATARI του (800XL, αν θυμάμαι καλά)...


Έχω και άλλη μια, Ελληνική ταινία... θα ποστάρω αργότερα... ;)
 
Electric Dreams, ο Commodore-64 στο πλάνο νομίζω μέσα σε ένα computer shop

:)
 
Strange game. The only winning move is not to play.
 
To computer του πιτσιρικα στο wargames ηταν το IMSAI 8080 αλλα αυτο που ειχαν οι στρατιωτικοι για να ελενχει τους πυραυλους ηταν o AMSTRAD CPC6128. :D
 
FTL είπε:
Electric Dreams, ο Commodore-64 στο πλάνο νομίζω μέσα σε ένα computer shop:)
FTL!!Ταιριάζουμε σε πολλά...electric dreams από τις ποιο αγαπημένες μου ταινίες...... :)
 
AARDVARK είπε:
To computer του πιτσιρικα στο wargames ηταν το IMSAI 8080 αλλα αυτο που ειχαν οι στρατιωτικοι για να ελενχει τους πυραυλους ηταν o AMSTRAD CPC6128. :D
Γιαυτό και πήγε να μας τινάξει στον αέρα....Spectum FTW με τα τσαρούχια! :D
 
"Ταμτάκος, ο ηλεκτρονικός γύφτος" (συγγνώμη για την έκφραση, αλλά αυτός είναι ο τίτλος της ταινίας)

Ο Ταμτάκος ανοίγει μαγαζί με υπολογιστές και σε αρκετά πλάνα, στη βιτρίνα του μαγαζιού του, υπάρχει ένας ATARI ST!!!

Μάλιστα σε κάποιο πλάνο, μιλάει με έναν πελάτη ακριβώς πάνω από τον ST... :)
 
Δεν ειναι τυχαιο... :D
 
Το περίμενα! :eviltongue: :tease:
 
Ξεχάσατε το σημαντικότερο νομίζω..

Στη μεγάλη των μπάτσων σχόλη (αγγλιστί Police Acdemy) 2, στο κέντρο ελέγχου κυκλοφορίας, βρίσκεται ένας Commodore 64
 
Τελικά ο C64 είναι κάτι σαν "μύθος". :)
 
akmakas είπε:
FTL!!Ταιριάζουμε σε πολλά...electric dreams από τις ποιο αγαπημένες μου ταινίες...... :)
και μένα το ίδιο :heart:

..commodorάκι ναι, κάπου διαβάσα ότι μπήκε στο guinness σαν το 'best selling single computer model of all time' :)
 
Arielis είπε:
Ξεχάσατε το σημαντικότερο νομίζω..Στη μεγάλη των μπάτσων σχόλη (αγγλιστί Police Acdemy) 2, στο κέντρο ελέγχου κυκλοφορίας, βρίσκεται ένας Commodore 64
Oyte ayto einai tyxaio... :diablotin:
 
Arielis είπε:
Ξεχάσατε το σημαντικότερο νομίζω..Στη μεγάλη των μπάτσων σχόλη (αγγλιστί Police Acdemy) 2, στο κέντρο ελέγχου κυκλοφορίας, βρίσκεται ένας Commodore 64
Και μάλιστα παίζουν το paperboy κάποια στιγμή! #)
 
Μια ακομα εμφανιση του Apple II plus στην ταινια Vacation (με τον Chevy Chase), στην αρχη, οπου κανει το planning του ταξιδιου σε στυλ Pacman (!) χαραζοντας πορεια με ενα αυτοκινητακι πανω στον χαρτη της Αμερικης, και ακριβως διπλα απο τον Apple υπαρχει και μια κονσολα, το Bally Astrocade. (Στα extra του DVD, υπαρχει ενα Introduction απο τον σκηνοθετη, Chevy Chase και Randy Quade, οπου ακριβως μπροστα τους διακρινεται το cartridge του Pacman για το 2600, και δυο aftermarket joysticks).

Εκτος θεματος, αλλα αλλη μια κονσολα εμφανιζεται στον E.T. (τοποθετημενο πανω απο την τηλεοραση) και φυσικα δεν ειναι αλλο απο το Atari 2600!
 
phil_vr είπε:
Εκτος θεματος, αλλα αλλη μια κονσολα εμφανιζεται στον E.T. (τοποθετημενο πανω απο την τηλεοραση) και φυσικα δεν ειναι αλλο απο το Atari 2600!
Ένας έρωτας που έπρεπε να είχε παραμείνει μονόδρομος....
 
Σε μια παρακμιακή βιντεοταινία, με Κοντογιαννίδη, Μποσταντζογλου και Γερασιμίδου, ο πρώτος παίζει Oh Mummy (νομίζω) σε εναν 6128. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τίτλο (ούτε σενάριο γιατί δεν υπήρχε... :) )

EDIT... ή μήπως ήταν το Kane;;;
 
Όντως, τη θυμάμαι!!! Πιο παρακμιακή δε γίνεται!!! :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα