HxC Floppy Drive Emulator

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.349
Αντιδράσεις
9.498
Το εγραψα και στο amiga forum, αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να το αναφερουμε και εδω. Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Ο εξαιρετικος floppy drive emulator HxC Floppy Drive Emulator για Αmstrad και οχι μονο ειναι πλεον διαθεσιμος για αγορα απο εδω:

http://atari.plof.pl/

Εγω παντως πηρα δυο (για να μην ζηλευει ο oric)! :)
 
απλά ρίχνεις από usb το image της δισκέτας το κουμπώνεις στο μηχάνημα, το ανάβεις και παίζει;

το usb version πόση μνήμη έχει;

το swap πως γίνεται;

φοβερό παντως που υποστηρίζει τοσα μηχανήματα! :eek:

να'σαι καλά για την ενημέρωση!
 
Κατα πως το εχω καταλαβει, γιατι δεν το εχω δει απο κοντα: Το εχεις συνδεδεμενο ταυτοχρονα στον amstrad και στο pc. Φορτωνεις το προγραμματακι που το συνοδευει στο pc, του φορτωνεις το image της δισκετας και τοτε εμφανιζεται σαν να ειχες βαλει αυτη την δισκετα στο floppy του amstrad.

Για περισσοτερες πληροφοριες δες τα links που δινω, εχει μεχρι και video απο την λειτουργια του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θενκς ;) Τα συγχώνευσα αλλάζοντας την τίτλο για να ξεχωρίζει πλέον με τη σωστή του ονομασία.
 
Κατι δεν παει καλα εδω. Αλλο project to vdrive και αλλο το HxC. Ειναι διαφορετικες σχεδιασεις, απο διαφορετικους ανθρωπους με διαφορετικη αρχιτεκτονικη και χρηση.

Εδω εχει πληροφοριες για το vdrive.

Εδω ειναι η σελιδα του σχεδιαστη του HxC.

Για να μην μπερδευεται ο κοσμος καλυτερα ειναι να ειναι σε ξεχωριστα threads.

Και πανω στο θεμα αυτο: ρωτησα τον κατασκευαστη του HxC (http://atari.plof.pl/) αν σκοπευει να φτιαξει και την SDCARD εκδοση και μολις μου απαντησε:

Sooon...already new pcb done...some tests...2-3 months hopefully
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΚ το φτιάξαμε ;) . Δεν πειράζει, ανθρώποι είμαστε... :D
 
SDCard HxC Floppy Emulator

Ηρθε και ειναι Α-Π-Α-Ι-Κ-Τ-Ο! :happyjump: Πραγματικα φερνει τον Amstrad στον 21ο αιωνα! Το εξωτερικο μου 3.5'' floppy παει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας. :wave:

Με την πρωτη ευκαιρια θα το κοτσαρω και στην Amiga και καποια στιγμη πρεπει να βρω με ποιον τροπο μπορω να το συνδεσω και με τον Oric!!!

Και πριν το ξεχασω: εχουν ξεκινησει οι προπαραγγελιες για την επομενη γενια του HxC Floppy Emulator, η εκδοση με SDCard! Βιαστητε γιατι εχουν ηδη κλεισει 109 κομματια και μενουν μονο 41. :eeek: Τα πρωτα 100 εφυγαν σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα. Εγω παντως για μια ακομα φορα χτυπησα δυο :headbang: (και καταστραφηκα οικονομικα :precry: ).

Να θυμισω οτι το site του μαστορα :bow: που τα φτιαχνει ειναι:

http://atari.plof.pl/
 
Cool gadget, αλλα μονο και μονο που χρειαζεται να εχεις ανοικτο ενα PC διπλα για να δουλεψει χαλαει ολη την αισθηση και την εμπειρια. Γνωμη μου βεβαια ετσι?
 
αυτο με την καρτα νομιζω δεν χρειαζεται να εχεις το PC ανοιχτο. απλα φορτωνεις τα roms στην καρτα και μετα τα παιζει το μαραφετι. νομιζω...

πολυ ζορικο παντως και με ψηνει...

παλι εξοδα ρε γμτ :(
 
Η SD Card περίπτωση δε χρειάζεται πισί, αφου φορτώνεις την SD και καθαρισες. Σημαντικό μειονέκτημα η ελλειψη write support σε Amiga, απ'ό,τι διαβασα... :(

EDIT: Το παρηγγειλα κι εγώ να δω τι παίζει, και αναφέρομαι στο SD card και όχι το USB. Πάντως και τα 2 ειναι Readonly τουλάχιστον οσον αφορά τα Amiga adfs, αν και αναφέρουν για write support. Κατι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι υπαρχει ενα μικρο ηχειακι (τυπου buzzer) που χρησιμοποιείται από την καρτα όταν γίνεται access στο εικονικό αρχείο (στο adf, dsk κλπ κλπ)!! Ακουγεται περίπου όπως το floppy sound emulation του Winuae μονο που είναι πιο ξερός ο ήχος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tarasque είπε:
το swap πως γίνεται;
Τωρα μπορω να απαντησω και σε αυτο. Μπορεις on the fly να αλλαζεις images, οποτε τα multipart παιχνιδια παιζουν χωρις κανενα προβλημα!

phil_vr είπε:
Cool gadget, αλλα μονο και μονο που χρειαζεται να εχεις ανοικτο ενα PC διπλα για να δουλεψει χαλαει ολη την αισθηση και την εμπειρια. Γνωμη μου βεβαια ετσι?
Εγω αναποφευκτα εχω τουλαχιστον ενα ανοικτο pc διπλα ανα πασα στιγμη οποτε δεν με ενοχλει.

Rygar είπε:
Σημαντικό μειονέκτημα η ελλειψη write support σε Amiga, απ'ό,τι διαβασα... :(
Δεν θα εφτανα στο σημειο να το χαρακτηρισω σημαντικο. Εκτος απο save games σε adventures (που ετσι κι αλλιως θα προτιμουσα να τα παιξω σε pc με scummvm κλπ) και hiscores (δεν με ενδιαφερουν), δεν εχει πιστευω οτι εχει ιδιαιτερη αξια για gaming στην amiga 500. Ετσι κι αλλιως εχω και εξωτερικο floppy για amiga, οποτε νομιζω οτι εχω καλυψει ολες τις περιπτωσεις! ;)
 
είδατε το video με την SD card?

τέλειο!!
 
Με πρόλαβες! Βασικά ηθελα να το βαλω στο θρεντ του prime orion για να παρουμε ματι το παιχνίδι που είναι καταπληκτικό!
 
Για κατι τετοια αξιζει η ριμαδα η ζωη!

Φωτογραφιουλες απο τον Amstrad και την Amiga που πλεον δουλευουν και τα δυο με τους usb HxC! :headbangdude:

Και σε 2-3 μηνες ερχεται και η SD εκδοση! :hurrah:

/monthly_2018_02/large.image_18774.jpg.68787ae0623672cf94e6549c223ddbee.jpg/monthly_2018_02/large.image_18773.jpg.60caacf0cdd9ffcc13b6da9b5e4cbe10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος!!!

ΥΓ. Εχουμε και την ιδια LG! (μόνο που η 500άρα μου εχει πιο... σωστό χρώμα :p )
 
Rygar είπε:
Ωραίος!!!
ΥΓ. Εχουμε και την ιδια LG! (μόνο που η 500άρα μου εχει πιο... σωστό χρώμα :p )
Αυτο ειναι το χρωμα του προλεταριου, του σκληρα εργαζομενου βετερανου. Ετσι πρεπει να ειναι για φαινεται η ιστορια της. Αλλιως θα ηταν σαν σαρανταρα γυναικα χωρις μια ρυτιδα. Απλα δεν ειναι σωστο! ;)

Εχω και μια πιο ασπρη, η οποια θα παει για το superfrankenamiga project που ετοιμαζω.
 
Συγνώμη, λίγο βοήθεια :flower: ... Αν κατάλαβα καλά ψωνίζουμε αβλεπί ή κάνω λάθος?...
 
Εννοείς εάν η συσκευή είναι ΟΚ προς αγορά; Ναι είναι. Βγήκε και 3ο batch. Προλάβετε!

Rygar είπε:
Σημαντικό μειονέκτημα η ελλειψη write support σε Amiga, απ'ό,τι διαβασα... :(
Διαβασα σε φορουμ ότι δεν πρόκειται να εχει write support γιατί ειναι θεμα hardware και αλλωστε ολη η σειρα Amiga εχει διαφορους εναλλακτικούς τρόπους για να διαβάζει από αποθηκευτικά μεσα και ότι δεν είναι "primary target". Και το βλεπω λογικό. Primary target είναι ενας Atari ST:p, σίγουρα ενας CPC, το X68000, ή το QL που θα υποστηρίζεται στα επόμενα firmwares.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν άντεξα...χτύπησα δύο :)

Αναμονή.... :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα