i tought i taw a puddy tat (νομιζω πως ειδα εναν γατουλη)

tolis

RetroActive
Joined
8 Μάρ 2008
Μηνύματα
235
Αντιδράσεις
32
Ανοιγοντας την apple.com τον ειδα αγουροξυπνημενο μεσα στα χιονια να με κοιτα λιγο παραξενα. Οι αποριες μου προς εσας

1. Μιας και ειναι φτηνος, να τον φορεσω πανω απο τον τιγρη, αντικαθιστωντας τον? (Upgrade pack on Tiger)

2. Αν ο γατουλης κανει χχχχχχ, ηρεμει ευκολα η πρεπει να εχω μια αλλαξια μαζι μου, σωβρακο και χαρτι υγειας? (Εχει δοκιμαστει?)

Τολης , still on Tiger
 
tolis είπε:
Ανοιγοντας την apple.com τον ειδα αγουροξυπνημενο μεσα στα χιονια να με κοιτα λιγο παραξενα. Οι αποριες μου προς εσας
1. Μιας και ειναι φτηνος, να τον φορεσω πανω απο τον τιγρη, αντικαθιστωντας τον? (Upgrade pack on Tiger)

2. Αν ο γατουλης κανει χχχχχχ, ηρεμει ευκολα η πρεπει να εχω μια αλλαξια μαζι μου, σωβρακο και χαρτι υγειας? (Εχει δοκιμαστει?)

Τολης , still on Tiger
I saw that pussy-cat too!

Προτείνω Snow Leopard ειδικά αφού έχεις Tiger.Έχεις Intel Mac έτσι?Δεν υποστηρίζονται πια οι PowerPC στο Snow καθώς η Apple βελτιστοποίησε τον κώδικα για Intel και πέταξε στο καλάθι των αχρήστων 6GB κώδικα του προήγούμενου Leopard.'Ετσι θα έχεις και αισθητή βελτίωση τάχυτητας και ελέυθερα 6GB επιπλέον στον σκληρό σου.

Η εγκατάσταση του Snow αφήνει άθικτα τα πάντα(μουσική,εικόνες,προγράμματα κτλ.) και απλώς γίνεται πλήρης αντικατάσταση του λειτουργικού(έχουν φύγει σε άλλη διάσταση πια στο Cupertino)άλλα αυτό το γνωρίζω από Leopard --->Snow Leopard,δεν γνωρίζω σε Tiger.
 
nox ευχαριστω. Core 2 Duo MBP εχω. Θα ηθελα ομως να ξερω αν μπαινει το upgrade pack πανω απο το Tiger. Full package ξερω πως ναι.

Απο προχτες εχω κι αλλο ενα προβλημα. Οταν το ανοιγω απο sleep η startup, η οθονη παρμενει σκοτεινη. Στο δικτυο διαβασα οτι το προβλημα ειναι κοινο κι εχει να κανει με hibernation mode. Προτεινονται μαλιστα και λυσεις που χρειαζονται δευτερο Mac. Tο εχεις ακουσει εσυ? Μηπως εχεις να μου προτεινεις μια καλυτερη λυση?

Τολης
 
To snow θα έρθει στο ελλάντα στις 9 Σεπτεμβρίου και θα κοστίζει 29ε. Ακόμα μια "μεταγλώτιση" του δολλαρίου σε ευρώ! Απο leopard-> leopard snow, αρκεί μία απλή (αγορασμένη) αναβάθμιση. Αλλά απο άλλη έκδοση, πχ τίγρη, θα χρειαστεί αγορά φουλ λειτουργικού και θα είναι στην κλασσική τιμή των 129ε. Αυτές τις πληροφορίες πήρα προχθές απο το μακάδικο της Ναυαρίνου... Το άσχετο τώρα: μεγάλη κοτσάνα κατά τη γνώμη μου που πέταξαν απο το σνόου τον powerPC κώδικα... Γιατί μη μου πείτε οτι ένας τουμπανιασμένος G5 Pro δεν μπορεί να το σηκώσει αξιοπρεπώς...
 
tolis είπε:
nox ευχαριστω. Core 2 Duo MBP εχω. Θα ηθελα ομως να ξερω αν μπαινει το upgrade pack πανω απο το Tiger. Full package ξερω πως ναι.
Απο προχτες εχω κι αλλο ενα προβλημα. Οταν το ανοιγω απο sleep η startup, η οθονη παρμενει σκοτεινη. Στο δικτυο διαβασα οτι το προβλημα ειναι κοινο κι εχει να κανει με hibernation mode. Προτεινονται μαλιστα και λυσεις που χρειαζονται δευτερο Mac. Tο εχεις ακουσει εσυ? Μηπως εχεις να μου προτεινεις μια καλυτερη λυση?

Τολης
Τόλη θα χρειαστείς το full pack καθώς έχεις Tiger (αν και βρέθηκε τρόπος να μην χρειάζεται το full pack σε Tiger αλλά εγώ προσωπικά δεν θα σου το προτείνω).

Με το θέμα του sleep δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω υπεύθυνα.Ποιό Macbook pro έχεις?Με την κάρτα γραφικών 8600?Έχουν παρατηρηθεί προβλήματα με τις πρώτες εκδόσεις Macbook pro με την συγκεκριμένη,ειδικά με το sleep.

ASiC είπε:
To snow θα έρθει στο ελλάντα στις 9 Σεπτεμβρίου και θα κοστίζει 29ε. Ακόμα μια "μεταγλώτιση" του δολλαρίου σε ευρώ! Απο leopard-> leopard snow, αρκεί μία απλή (αγορασμένη) αναβάθμιση. Αλλά απο άλλη έκδοση, πχ τίγρη, θα χρειαστεί αγορά φουλ λειτουργικού και θα είναι στην κλασσική τιμή των 129ε. Αυτές τις πληροφορίες πήρα προχθές απο το μακάδικο της Ναυαρίνου... Το άσχετο τώρα: μεγάλη κοτσάνα κατά τη γνώμη μου που πέταξαν απο το σνόου τον powerPC κώδικα... Γιατί μη μου πείτε οτι ένας τουμπανιασμένος G5 Pro δεν μπορεί να το σηκώσει αξιοπρεπώς...
Κυκλοφόρησε to Snow στην Έλλαδα από τις 28 Aυγούστου,όπως σε όλες τις χώρες αλλά εξαντλήθηκαν σε χρόνο dt και πολλά δεν τα δίνουν γιατί είναι προκρατημένα.Απλώς το μαγαζάκι στην Ναυαρίνου θα παραλάβει από τις 9,οι άλλοι είχαν Snow Leopard.Η Apple ήθελε κάποια στιγμή να τελειώσει η μετάβαση στην Intel πλατφόρμα και το κάνει,σωστά κατα τη γνώμη μου,με το Snow Leopard και να βελτιστοποιήσει τον κώδικα για Intel χωρίς να κουβαλάει πανώ του κώδικα για μηχανήματα 5ετίας.Τα PowerPC μπορούν να χρησιμοποιούν το άριστο Leopard.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
We'll conquer planet Earth!

Pic100.jpg
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα