iamretro.gr - Game Over! :-(

Always Somewhere

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Νοέ 2019
Μηνύματα
3.873
Αντιδράσεις
9.135

Game Over!​

Thanks to everyone who supported us for the last 11 years. Unfortunately the time has come to shut down this project. Give us your email in case we make a comeback. Don't Cry. Visit our Social Communities.

We Exist, To Resist



Πολύ ξαφνικό βρε παιδιά :(
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι το διάβασα κι εγώ σήμερα και στεναχωρέθηκα! Ας ελπίσουμε ότι θα μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στα θέματα του site ως αρχείο σε κάποια πλατφόρμα.
 
Επειδη δεν εχουμε ολοι προσβαση στο facebook, υπαρχει περιπτωση να μας μεταφερει καποιος ακριβως τι λεει εκει;

Επισης καλο θα ηταν να ακουσουμε απο την ηγεσια σε αυτο το forum.

Και τελος, ναι ειναι εντελως απαραιτητο να υπαρξει αρχειακη προσβαση γιατι τοσο το forum οσο και το site εχουν φοβερο υλικο.
 
Καλησπέρα σε όλους και απο εδώ,

Σας επισυνάπτω την ανακοίνωση που αναρτήσαμε στο Facebook - μιας και εκεί το community είναι αρκετά ενεργό και δυστυχώς το facebook app είναι εγκατεστημένο μέχρι και στο τελευταίο κινητό.

Και κάπου εδώ ήρθε το τέλος μια εποχής. Σχεδόν 11 χρόνια, απο την ημέρα λειτουργίας του https://iamretro.gr. 11 χρόνια, 3 μήνες και 3 ημέρες για να είμαι εκνευριστικά ακριβέστατος.
Η απόφαση να το "παγώσουμε" με τον Nick Basis δεν ήταν εύκολη, αλλά ήταν αναγκαία. Η επέλαση των Social Media Platform όπως το FB, Instagram, Twitter κτλπ ναι μεν βοήθησε το community μας, αλλά με το αντίστοιχο τίμημα - την ερήμωση του forum και την ιστοσελίδας μας.
☠️
That's life I guess
☠️

Εμείς θα συνεχίσουμε να τα λέμε εδώ και αν κάποτε οι καιροί αλλάξουν - και τα forum έχουν την αντίστοιχη απήχηση τους - να είστε σίγουροι ότι θα τα ξαναπούμε.
Until then,
☠️
Keep Retro
☠️

Υ.Γ : Να ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ εσάς που γίνατε μέλη και συμμετείχατε στην διαδικτυακή αυτή οικογένεια - you are the best.

Και τώρα στο ζουμί - για να είμαι ειλικρινής δεν ήθελα να κάνω εκτενή αναφορά στο FB.

Τα τεχνικά προβλήματα που αντιμετωπίσαμε τις τελευταίες ημέρες είχαν την προϋπόθεση να αφιερώσουμε ενα σημαντικό χρηματικό ποσό για να αναβαθμίσουμε το outdated λογισμικό μας (XenForo / Elementor). Τα ζυγίσαμε και είδαμε ότι η κίνηση αυτή δεν άξιζε, δεδομένου ότι η κίνηση που είχε πλέον η σελίδα ήταν μηδαμινή. Πήραμε τα τελευταία μας backup και ευελπιστώ κάποια στιγμή να καταφέρω να "σηκώσω" το υλικό που υπάρχει, έτσι ώστε να είναι διαθέσιμο και εύκολα προσβάσιμο απο όλους.

Και ναι, το retromaniax θα είναι πάντα εδώ :)
 
Εδώ είναι και το δικό μου 'αποχαιρετιστήριο' post στο FB παιδιά.

Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον ο χρόνος προκειμένου να ανανεώνεται το iamretro με την ποιότητα των άρθρων που εμείς είχαμε στο μυαλό μας. Έτσι και αλλιώς πέρα από καμιά 10αρια 'θαμώνες' οι περισσότεροι έχουν μεταφερθεί στα social media. Είναι πιθανό κάποια στιγμή να επιστρέψουμε με 1-2 τεύχη iamretro magazine, αλλά προς το παρόν αποφασίσαμε να αφήσουμε το site να 'ξεκουραστεί'. 11 χρόνια, 3 μήνες και 3 ημέρες μας κράτησε παρέα! Θα τα λέμε εδώ αλλά και παραπέρα! Thank you!
End of an era...
Μετά το post του dr_who να πω και εγώ με την σειρά μου πως έφτασε το τέλος μιας πολύ δημιουργικής εποχής για εμάς. Το iamretro.gr ήταν ένα όνειρο κάποιων "τρελών" που κράτησε 11 χρόνια. Μοναδικός μας στόχος ήταν να δημιουργήσουμε ένα Ελληνικό site στα επίπεδα εξωτερικού και νομίζω τα καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό.
Θεωρώ πως αφήσαμε πλούσια παρακαταθήκη στην Ελληνική ρετρό - κοινότητα.
Συνεντεύξεις με τεράστιους developers και μουσικούς της chiptune σκηνής, άρθρα πολλαπλών σελίδων που αντίστοιχα μόνο σε σελίδες αγγλικών περιοδικών βρίσκεις, έκδοση 4 τευχών ενός πανέμορφου μοντέρνου - retro περιοδικού, αρχή πολλαπλών scanning project, τεχνικά θέματα από guru του κλάδου, γέννηση ρετρό-λεσχης στην Θεσσαλονίκη και πολύ όμορφες συζητήσεις στο φόρουμ.
Επίσης γεννήθηκαν μερικές πολύ ισχυρές φιλίες με αφορμή το iamretro.gr οι οποίες κρατάνε ακόμα. Ευχαριστούμε όλους εσάς τους χιλιάδες κόσμου που γεμίσατε το φόρουμ με μηνύματα η που απλά μας κάνατε επίσκεψη σαν απλοί παρατηρητές!
Τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μας σε όλες τις 'καραβανες' με τους οποίους περάσαμε ατελείωτες ώρες στο iamretro. DR_Who, George Anastasiadis , turrican, nkary, Themistoklis Broutzos και πολλοί άλλοι.
Σας ευχαριστούμε! Θα συνεχίσουμε να τα λέμε από εδώ μέσα!
See you soon!
 
Ευχαριστώ για τον χρόνο, το χρήμα και τον κόπο που έχετε καταβάλει τόσα χρόνια. :thanks::bow:

Ελπίζω να ανέβει το backup σύντομα.

Και μιας και ειμαστε στο θεμα, μηπως μπορει να γινει και τιποτα με εκεινο το παλιο backup του retromaniax απο τοτε που το χακεψανε;

40-somi_1606.gif
 
Λυπάμαι για το νέο αυτό. Εμείς εδώ είμαστε, όλοι οι καλοι χωράτε, ελάτε από δω. Όσο είμαστε καλα κι αντέχει η τσέπη μας, ο χώρος θα υφίσταται.

Είμαι κατά των κοινωνικών μέσων σαν κι αυτά του Μάρκου Ζαχαροβούνη και εκείνου του κιαρατά(που θα λέγε κι η γιαγιά) του Ελον Μάσκα.
 
Λυπηρο...

Ισως ο χρονος (ή/και η διαθεση) για ενασχοληση με τα ρετρομηχανακια έχει λιγοστεψει για πολλους απο εμας, ισως τρια φορουμ για το ιδιο αντικειμενο ηταν πολλα για την Ελλαδα, ισως το Facebook εχει οντως καταπιει τα παντα...

Ευχαριστουμε για τις ωραιες συζητησεις που δημιουργηθηκαν, για το χαλαρο παρεϊστικο κλιμα που (σχεδον) παντα επικρατουσε, για τις πολλες πληροφοριες που συγκεντρωθηκαν...

Και βεβαια για την υπεροχη, συλλογικη προσπαθεια του iamretro magazine που παρελαβε την σκυταλη του Ελληνικου δωρεαν ρετρο fanzine απο τα Phoenix και Another World και την παρεδωσε στους αξιους συντελεστες του Retroid.
 
Κρίμα. Δυστυχώς είναι η εποχή. Προσωπικά βαριέμαι τις κοινότητες του FB. Δεν συμμετέχω, προτιμώ τα κλασικά φόρουμς.

Μετά την 7η Ιούλη του 2019 επήλθε το χάος και η διάλυση ακόμα και σε διαδικτυακές κοινότητες, αυτό διαπιστώνω.
 
Συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος αλλά πρέπει να συμφωνήσω με το χρήστη Black flag. Οι λόγοι που πέθαναν τα φόρουμ είναι επειδή α) ψάχνεις μια ερώτηση ή κάτι τέσπα και αντί να απαντήσει κάποιος με τη λύση απαντάει "έχεις pm". B) επειδή πετάγονται διάφοροι και γράφουν για τους κανόνες και φωνάζουν και τους διαχειριστές λες και είναι κολλητοί τους (άσχετα αν στους κανόνες λέει οι χρήστες να μη το παίζουν διαχειριστές και γ) επειδή κλειδώνονται τα θέματα με το παραμικρό. Ειδικά για το τελευταίο ακόμα και στο insomnia αυτό γίνεται. Εκεί που διαβάζεις ένα θέμα ξαφνικά έχει γίνει κλείδωμα επειδή και καλά βγήκε off topic. Ε και που βγήκε off topic τι? Είμαστε που είμαστε 3 και ο κούκος πρέπει να κλειδώνονται τα θέματα έτσι ? Και τώρα που κλειδώθηκε το θέμα δλδ τι έγινε ?

Γι αυτούς που ακόμα αναρωτιούνται γιατί πέθαναν τα forum. (Ή fora όπως θα έγραφε κάποιος παλιός που ήθελε να το παίξει ψαγμένος).
 
Το ότι το Retromaniax ξεκίνησε και συνεχίζει να έχει θέμα την δεκαετία του 1980 κατά βάση, δεν σημαίνει πως ταιριάζουν και οι πολιτικές συζητήσεις/υπαινιγμοί κλπ. Καταστάσεις που φέρνουν αμέσα αντιπαλότητα. Εδώ μπαίνουμε για να διαβάσουμε κάποιο κείμενο και να θυμηθούμε τα παλιά, να χαρούμε. Ας κρατήσουμε τον χαρακτήρα του forum αυτό που είναι.
 
Λυπήθηκα πολύ για το iamretro, αλλά όλα μέσα στη ζωή είναι. Δυστυχώς τα άλλα μέσα όπως f/b, insta κτλ είναι πιο δημοφιλή πλέον.
Πάντως εμένα μου αρέσουν πιο πολύ τα φόρουμ, καθώς το f/b π.χ. είναι πιο επιφανειακό. Είναι καλό π.χ. για να διαδώσεις ένα νέο παιχνίδι, όμως στο φόρουμ μπορεί να γίνει περισσότερο ποιοτική συζήτηση παρά στα comments του facebook. Επίσης, σε ένα γκρουπάκι του f/b σπάνια θα κάνεις αναζήτηση και θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Και σίγουρα το φόρουμ είναι πιο παρείστικο και απευθύνεται σε ανθρώπους με περισσότερα κοινά και αρκετό ενδιαφέρον (ως προς το κοινό στοιχείο που τους έφερε στο φόρουμ).
 
Kατι δεν μου πηγαινε καλα, που δεν εβλεπα τον φιλτατο Dr Who να λογκαρει, αλλα δεν ηθελα να το συνειδητοποιησω. Κριμα. Ενα παρειστικο σαιτ με πολλες πληροφοριες, φιλικη ατμοσφαιρα, καλαμπουρακι. Λυπαμαι πολυ. Δεν ειχα ποτε σχεσεις με Φου-Μπου, Ινστα κτλ, ομως αν αυτη η ομαδα μεταφερθει στο fb θα ανοιξω λογαριασμο για να τους παρακολουθω.
Ενα μεγαλο ευχαριστω στους παραγοντες και τα μελη του iamretro. Καλη τυχη οτι και να κανουν και ευχομαι να μην τους χασουμε κι εδω.
 
SEMI-OFFTOPIC == ON
Εγώ πάντως συμπεραίνω ότι πολλά φόρουμ/σελίδες ασχέτως θεματολογίας, που "παραπαίουν", έχουν ελάχιστη επισκεψημότητα αλλα κυρίως ελάχιστη συμμετοχή, έχουν και κάποιο group στο fcb, προ πολλού. Μήπως αυτό ήταν το λάθος τελικά, η παγίδα? Μήπως "βγάλανε μόνοι τους τα μάτια τους"που λέει κι ο λαός? Αναφέρω σαν προσωπικό παράδειγμα, τον (μοναδικό ίσως) ιστότοπο που διαβάζω άρθρα για την ομάδα μου. Με προβλημάτιζε πάντα η λιγοστή συμμετοχή, αλλά πρόσφατα κι εντελώς τυχαία διαπίστωσα ότι υπάρχει αντίστοιχο group της σελίδας στο fcb που ποστάρουν τα links για τα άρθρα, αλλα τα σχόλια απο κάτω, δίνουν και παίρνουν!
SEMI-OFFTOPIC == OFF

Εννοείται καλή τύχη και συνέχεια σε ότι κάνουν τα παιδιά του I am retro! Θα μου λείψουν τα υπέροχα άρθρα τους...!!
 
Κρίμα, ήταν ωραία προσπάθεια. Αν και δεν ήμουν ενεργό μέλος συχνά πυκνά έκανα την επίσκεψη μου.
Καλή συνέχεια παιδιά και καλή επιτυχία σε ότι καινούργιο.

Λίγες αυθόρμητες σκέψεις...
Η συντήρηση ακόμα και μιας απλής ιστοσελίδας, έτσι όπως το αντιμετώπισα εγώ, απαιτεί χρόνο και χρήμα. Πόσο μάλλον ενός μικρού ή μεγάλου φόρουμ που εκεί μπορεί να προκύψουν και διάφορα θέματα. Προσωπικά, δεν θέλω και δεν θα μπορούσα να τα διαχειριστώ, ακόμα και κάποιες μικρές προσωπικές ιστοσελίδες (διαφόρων θεμάτων) που διατηρούσα δεν υπάρχουν ούτε αυτές πλέον λόγω έλειψης χρόνου. Θέλει μεράκι, χρόνο, κόπο, και συχνά να βάζεις το χέρι στην τσέπη για να κάνεις το χόμπι αυτό. Οπότε, μόνο respect από μένα, ένα απλό μέλος του retromaniax, για όλες αυτές τις προσπάθειες.
 
Και αν μπορουν καποιοι απο τους φιλους εδω να κανουν περιστασιακα μια μικρή δωρεά, υπαρχει εκεινο το κουμπακι στην αρχικη σελιδα! :thanks:
 
Και αν μπορουν καποιοι απο τους φιλους εδω να κανουν περιστασιακα μια μικρή δωρεά, υπαρχει εκεινο το κουμπακι στην αρχικη σελιδα! :thanks:
Σωστά, χρειάζεται υποστήριξη, διαφορετικά οι ιστοσελίδες κλείνουν λόγω έλλειψης πόρων. Έτσι απλά και ξαφνικά. Δεν είναι ένα δωρεάν χόμπι.
 
Το iamretro έδωσε κάποτε το "φιλί της ζωής" στο GRM, και τού οφείλουμε ευγνωμοσύνη για αυτό. Ας είναι ελαφρύ το διαδικτυακό χώμα που θα το καλύψει.
 
Πίσω
Μπλουζα