Ibanez και αλλα Ισπανικά κόμικς

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Απ' οσο μπορω να ξερω, τις δεκαετιες 60-80 ειχαμε μεγαλη εισαγωγη γαλλοβελγικων κομικς, και μαλιστα εχουμε συγκεκριμενα θρεντς γι' αυτα.

Καπως λιγοτερο αγαπητα, αλλα εξισου γνωστα ηταν και καποια ισπανικα κομικς που εκδοθηκαν στην Ελλαδα, θα προσπαθησω να τα καταγραψουμε εδω,

Χωρις αμφιβολια, τα πιο γνωστα ισπανικα κομικς ηταν δημιουργηματα του Ιμπανιεθ (Ibanez). Εχουμε και λεμε
  • Αντιριξ και Συμφωνιξ (Mortadelo y Filemon) οι οποιοι ηταν αναμφισβητητα απο τους πιο δημοφιλεις και εχουμε και θρεντ ειδικα γι αυτους.
  • Θεε μου ο Βαλτερ (Pepe Gotera y Otilio), ιστοριες του Αφεντικου και του Βαλτερ ειχαν εκδοθει σαν "τσοντες" σε τευχη των Α&Σ
  • Οδος Τρελλας 13 (13, Rue del Percebe), εχει εκδοθει μονο στο οπισθοφυλλο της Βαβουρας.
  • Φασόλας (El botones Sacarino) με δικο του περιοδικο. Ηταν ομως τυπου "Βαβουρας" και ειχε και αλλες ιστοριες αλλων εκδοσεων, νομιζω βρετανικες. Μια απο τις ηρωιδες του Φασολα ηταν μια Γιολαντα, που νομιζω κι αυτη ηταν ισπανικη εκδοση.
(φρυσικα ο Ibanez εχει δημιουργησει και αλλες σειρες, αλλα αν δεν κανω λαθος μονο αυτες γνωρισαμε στην Ελλαδα)

Εκτος απο αυτα ειχαν εκδοθει ιστοριουλες σε περιοδικα τυπου Βαβουρα (πχ. Ζιπυ και Ζαπε που ειναι λογοπαιγνιο της ισπανικης εκφρασης zipizape που θα πει χαμος), Αγορι (Σουπερλοπεζ) και αλλα. Αν δεν κανω λαθος και το Τρουενο ηταν Ισπανικο (Δεν το διαβαζα ποτε)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τραγικός ο Ελληνικός τίτλος Αντιρίξ και Συμφωνίξ για να πιάσουν την επιτυχία του Αστερίξ. Αλλά η slapstick κωμωδία του κόμικ ήταν το κάτι άλλο. Από τις ελάχιστες φορές που έκλαψα από τα γέλια με κόμικ.

Δυστυχώς δεν έχω αυτή την στιγμή πρόσβαση στην βιβλιοθήκη μου οπότε θα είναι από μνήμης. Θα αναφέρω κάποια που είχαν βγει από Βαβέλ και Παρά Πέντε, αλλά ποιο σε ποιο θα σας γελάσω.

Torpedo από Bernet, Abuli, φοβερό νουάρ κόμικ.
Ο Μονομάχος του Segrelles. Σήμερα θα το λέγαμε σεξιστικό αλλά οι ελαιογραφίες είναι πολύ εντυπωσιακές.
Οι Επαγγελματίες και διάφορα άλλα κωμικά στριπάκια του Gimenez.

Υπήρχαν πολλοί Ισπανόφωνοι (κυρίως Αργεντινή) κομίστες που είχαν βγει στα Ελληνικά, αλλά δεν ξέρω αν μετράει. Θα μου έρθουν και άλλοι, όμως μπερδεύω αν είχε βγει στα Ελληνικά ή έχω ξένο άλμπουμ.
 
Πίσω
Μπλουζα