IC Extractor - Εξωλκέας ολοκληρωμένων

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Επειδη καθε φορα που παω να ξυλωσω ενα chipaki απο το board της Amiga τρεμει η καρδια μου, υπαρχει καποιο καλο IC Extractor που να ελαχιστοποιει τον κινδυνο να γινει ζημια; Θα ηθελα κατι που να μπορει να ξυλωσει και μεγαλα chipakia οπως τον 68000.
 
Βρηκα μερικα εργαλεια που φαινονται πολυ ενδιαφεροντα.

Engineer SS-08

1598-01.jpg

OK Industries EX-2

EX-2.jpg

Οταν ερθουν στα χερια μου θα σας πω εντυπωσεις. Σιγουρα παντως θα ειναι καλυτερα απο το απογοητευτικο generic ic extractor που συναντα κανεις συχνα στο ebay.

ca66728-4ou.jpg
 
Έχω έναν τέτοιο και μου κάνει μια χαρά δουλειά...

Tool_Extractor.jpg
 
Αυτο ειναι για να αφαιρεις PLCC απο τις βασεις τους, εχω και εγω τετοιο. Αλλα εγω εψαχνα για κατι να για να τραβαω τα ολοκλημενα DIP οταν κανω desoldering.
 
Εγώ έχω αυτό που αναφέρει ο geoanas. Το πράσινο που εχεις βαλει φωτό εγώ το έχω σε κίτρινο και είναι απλά απαράδεκτο. Το EX-2 το ζαχάρωνα κάποτε αλλά τελικά πήρα τον programmer. Αναμένω εντυπώσεις.

Εχω μια STK500 στην οποία πού και πού πειραματίζομαι με το flowcode. Τους AVR δεν τους κουμπώνω τέρμα, αλλά ίσα ίσα για να μπορώ να τα βγάλω με ενα πολύ λεπτό ίσιο κατσαβιδάκι του ωρολογοποιού,

με το οποίο εχω αφαιρέσει ουκ ολίγα kickstarts στην αρχή της καριέρας μου (το 2007) :D .
 
Εγω διαθετω ολους αυτους τους τυπους αλλα διαπιστωσα οτι

1. χρησιμοποιωντας περισσοτερο αυτον που ποσταρε ο geoanas, μετα απο σηκωμα καποιων τσιπ που ηθελαν δυναμη, στραβωσε ελαφρα η ακρη

2. ο πρασινος που ποσταρε ο freak, δεν ειναι τοσο πρακτικος, εαν δεν προσεξεις μπορει να σου ξεφυγει

3. για να βγαλω τετραγωνα τσιπακια απο τετραγωνες βασεις οπως τον agnus απο την Α500, χρησιμοποιω ενα "γωνιακο τσιμπιδακι", εαν βρω φωτογραφια του στο νετ, θα την ποσταρω. Ειναι αρκετα ακαμπτο ως να μην λυγιζει η μυτη του απο την πιεση, ενω χωραει ακριβως στο μικρο κενο στην γωνια του socket του agnus.
 
Μιας και ηρθαν και τα δυο να πω και την προσωπικη μου αποψη.

Ο Engineer SS-08 ειναι σιγουρα καλυτερος απο τον κλασσικο φτηνιαρικο, αλλα οχι κατα πολυ. Δεν ξερω, ισως να θελει να εξασκηση μεχρι να τον συνηθισει κανεις, αλλα εγω δεν μπορεσα να βολευτω τοσο καλα οσο περιμενα.

Ο OK Industries EX-2 ειναι ακριβως αυτο που λεει. Θα ξυλωσει ενα ολοκληρωμενο απο το socket του χωρις κανενα φοβο να φυγει το chip, να στραβωσουν pins κλπ. Το μονο που λειπει για να ειναι τελειο ειναι η υποστηριξη για μεγαλυτερα ic (πανω απο 40 pins).

Δεν τα δοκιμασα ακομα σε συνθηκες desoldering, αλλα δεν πιστευω να εχουμε σημαντικες αποκλησεις.
 
Πίσω
Μπλουζα