Ikari Warriors

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71




ΠΑΙΞΤΕ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zC1vK7q9NVY]YouTube Ikari Warriors Part 1

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BFVdzKLG7w4]YouTube Ikari Warriors Part 2
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαρά στο κουράγιο σου αλλά χαίρομαι να διαβάζω τα review σου! Άλλο ένα πολυαγαπημένο παιχνίδι που κατάφερα να τελειώσω τότε και ανήκει στα αγαπημένα μου! Το έχω παίξει σε πολλά φορμά (έστω μέσω emulators) και θεωρώ την έκδοση για αμστραντ καλύτερη στα οκτάμπιτα ενώ παρά την δεδομένη υστέρηση στα γραφικά είναι πιο playable από εκείνη για st! Δεν το είχα παίξει σε αμίγκα!
 
Θυμάμαι ένα απόφθευμα του Pixel για το εν λόγω παιχνίδι: "(...) κάνει τους κατόχους ενός συγκεκριμένου υπολογιστή, που το όνομά του αρχίζει από Ams και τελειώνει σε trad να πίνουν νερό στο όνομά του!"...
 
...απίθανο παιχνίδι - απο τα αγαπημένα των amstrad users !! (τους έκανε να "πίνουν νερό στο όνομά του", όπως είχαν γράψει και σε κάποιο τεύχος του Pixel). Να' σαι καλά βρε Stan !!

Review είδαμε στο τεύχος 33 του Pixel, όπου όμως δεν απέσπασε πολύ καλή βαθμολογία.

Οσοι ασχολούνται με commodore, ας παίξουν την ευρωπαϊκή έκδοση (της elite), ενώ όσοι ασχολούνται με spectrum... ας πρόσεχαν !! (το παιχνίδι ανήκει στην κατάπτυστη κατηγορία των "μουσταρδοπαίχνιδων". :biglaugh: ).

Eπίσης, όσοι θέλουν ας ρίξουν μία ματιά και στα sequels (το 2ο, το Victory Road, είναι πολύ γνωστό, και τουλάχιστον στον amstrad, είναι καλό).

---EDIT---

...όση ώρα έγραφα, με πρόλαβε ο Gryzor !!

Φίλε Gryzor, πολύ σωστά θυμάσαι !! :D
 
Φίλε Billy το Victory Road δεν έφτασε ποτέ τα υψηλά στάνταρντς του Ikari... νομίζω βγήκε πολύ βιαστικά... πρίν λίγο το τερμάτισα και αυτό και μου φάνηκε πως ήταν πολύ κενό σαν παιχνίδι! Τα sprites των προταγωνιστών ολόιδια, το gameplay ακριβώς ίδιο... αλλά το ότι απέναντί μου είχα βρυκόλακες και πνεύματα αντί για αντίπαλους στρατιώτες με χάλαγε! Επίσης δεν είχε την προτοτυπία του πρώτου με το tank, ούτε τα μεγάλα αντίπαλα sprites (πχ ελικόπτερα!) είχε ομως μια καταπληκτική μουσική στην εισαγωγή του!
 
...μμμ, να σου πω: Ναι μεν δεν έχει τα πιό φωτεινά και ζωντανά backgrounds που προσφέρει το setting της ζούγκλας, αλλά (όπως είπες και εσύ) το gameplay διατηρεί σε πολύ μεγάλο μέρος την αίγλη του Ι.W.

Πιστεύω πως όσοι είχαν τελειώσει το I.W., αλλά "δεν τους έφτασε", θα "κολλήσουν" αρκετά με το V.R. :)
 
Οντως το conversion στο Speccy επασχε...
 
Wally, χαίρομαι παραγματικά που αντιμετωπίζεις το θέμα έτσι αντικειμενικά !!

Πάντως αν και οπτικά η έκδοση του Spectrum δεν εντυπωσιάζει, το gameplay παραμένει στα ίδια υψηλά επίπεδα...
 
Λέγε αμέσως...

...ποιος είσαι εσύ, που παριστάνεις τον Wally, χρησιμοποιώντας το nick του!

Wally είπε:
Οντως το conversion στο Speccy επασχε...
 
Επιτέλους βρήκα τον χρόνο και "εφτιαξα" λίγο καλύτερα μερικα απο τα reviews μου!

Ελπίζω να σας αρέσουν και εσάς, μιας και έχουν μια πιο "περιοδική" εμφάνιση και μας φέρνουν στο μυαλό εποχές που διαβάζαμε τα αγαπημένα μας περιοδικά (Pixel,User,Sprite, κτλ κτλ!)
 
Stanfromgreece είπε:
Φίλε Billy το Victory Road δεν έφτασε ποτέ τα υψηλά στάνταρντς του Ikari... νομίζω βγήκε πολύ βιαστικά... πρίν λίγο το τερμάτισα και αυτό και μου φάνηκε πως ήταν πολύ κενό σαν παιχνίδι! Τα sprites των προταγωνιστών ολόιδια, το gameplay ακριβώς ίδιο... αλλά το ότι απέναντί μου είχα βρυκόλακες και πνεύματα αντί για αντίπαλους στρατιώτες με χάλαγε! Επίσης δεν είχε την προτοτυπία του πρώτου με το tank, ούτε τα μεγάλα αντίπαλα sprites (πχ ελικόπτερα!) είχε ομως μια καταπληκτική μουσική στην εισαγωγή του!
Στην ουσία πρόκειται για το sequel του Ikari Warriors, το οποίο όπως πολύ σωστά είπες δεν κατάφερε ποτέ να πιάσει τα υψηλά standards του πρώτου. Κρίμα, θα περίμενε κανείς ένα σαφώς καλύτερο παιχνίδι.
 
Πίσω
Μπλουζα