Invasion of the Zombie Monsters

Optimus

RetroActive
Joined
9 Δεκ 2006
Μηνύματα
481
Αντιδράσεις
181
Μια καινούρια Ισπανική ομάδα που έκανε παιχνίδια για Spectrum και MSX αποφάσισε να κάνει port έναν από τους τίτλους της στον Amstrad. Μου κίνησε λίγο το ενδιάφερον επειδή μου θυμίζει λίγο ghost and goblins και φαίνεται πιο playable από άλλες παλαιότερες αντίστοιχες προσπάθειες Ισπανικών ομαδών στον Amstrad.

Το video είναι Spectrum/MSX αλλά θα ήθελα να δω σύντομα ένα longplay στον Amstrad.

http://www.youtube.com/watch?v=kxO6l49AbwA

Το download link είναι εδώ.

Το βρήκα από εδώ. Το link για τον CPC παρέπεμπε στον Spectrum (λάθος) αλλά με λίγη μαντική τεχνική το βρήκα :)
 
By the way Optimus.μιλωντας για homebrew/"σπιτικα" games στον Amstrad στο 16Κ Cpc contest θα λαβεις μερος τελικα ????
 
Nemo είπε:
By the way Optimus.μιλωντας για homebrew/"σπιτικα" games στον Amstrad στο 16Κ Cpc contest θα λαβεις μερος τελικα ????
Είχα αναφερθεί και στο σχετικό forum πως κάτι σκέφτομαι να κάνω. Βέβαια αυτό δεν είναι ποτέ σίγουρο οπότε θα το ξέρετε στο τέλος.
 
Mακαρι να παρεις μερος!!
 
Optimus είπε:
φαίνεται πιο playable από άλλες παλαιότερες αντίστοιχες προσπάθειες Ισπανικών ομαδών στον Amstrad.
Θα συμφωνήσω !! (όπως και για gameplay που όντως θυμίζει κλασσικά side-scrolling παιχνίδια σαν το G 'n G, το AMC, και πολλά άλλα).

Τα checkpoints ευτυχώς δεν είναι πολύ μακριά το ένα απο το άλλο, ενώ οι εχθροί αφήνουν νομίσματα (για έξτρα ζωές) καθώς και power capsules (κάποιες εκ των οποίων όμως έχουν αρνητικά αποτελέσματα - ανάλογα με το χρώμα που έχουν την στιγμή που μαζεύονται).

Επαιξα ελάχιστα, οπότε δεν έχω φτάσει ακόμα σε τελικό αντίπαλο για να δω πόσο δύσκολος μπορεί να είναι, αλλά όπως και να 'χει, η πρώτη μου εντύπωση είναι απόλυτα θετική !! :thumbup:
 
Και όντως, μου έφτιαξε την όρεξη να ξαναπαίξω και να το μάθω λίγο παραπάνω (κάτι σπάνιο, συνήθως τα περισσότερα σύγχρονα CPC games δεν τα ξαναγγίζω) και μάλιστα έφτασα 5η πίστα χωρίς save states. Σε αυτό βοήθησε βέβαια ότι κατάλαβα τι παίζει με τα bonuses: πράσινο χρώμα αναβαθμίζει το όπλο σου, μόνο έτσι βγάζεις άκρη με το χαμό που γίνεται σε κάποιους τελικούς, γαλάζιο σου δίνει extra χρόνο, επειδή πηγαίνω σιγά και προσεκτικά μπορεί να χάσω από χρόνο στο τέλος, οπότε λέει. Όλα τα άλλα σου υποβαθμίζουν το όπλο. Είναι και ένα που σκοτώνει όλους τους εχθρούς στην οθόνη. Οπότε πράσινο, πράσινο, πράσινο, και στο τέλος πριν τον μπος γαλάζιο. Επίσης και αυτό με τα νομίσματα που λες. Είναι εθιστικό να τα μαζεύω :) . Σε ορισμένους δεν άρεσε που οι θέσεις από που βγαίνουν οι εχθροί είναι προβλέψιμες, αλλά για μένα έκανε εφικτό να προχωρήσω και λίγο, να μην με κουράσει και πολύ η δυσκολία. Επίσης οι τελικοί έχουν τεχνική προβλέψιμη αν τους μάθεις.

Εντάξει καιρό είχα να κάτσω να παίξω κανονικά καινούριο CPC game, και όχι απλώς να το δω μια φορά και να χαρώ που βγαίνει και κάτι αλλά να μην το ξανακουμπήσω.

Και βίντεο από amstrad (από όπου κατάλαβα τι μπόνους να πέρνω :) )

http://www.youtube.com/watch?v=VnxY1fMeuao
 
Πίσω
Μπλουζα