Iron Maiden

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.768
Aρχίζω το thread των Maiden λίγο "ρετροανάποδα". Αυτή τη στιγμή ακούω τον καινούργιο δίσκο του συγκροτήματος "Α Μatter of Life and Death" (αύριο κυκλοφορεί επίσημα) και μπορώ με κάθε αντικειμενικότητα ότι διαθέτει αρκετές κομματάρες....

Πάρτε πρόγευση από επικούς στίχους να φτιαχτείτε:

In the gloom the gathering storm abates
In the ships gimlet eyes await
The call to arms to hammer at the gates
To blow them wide throw evil to its fate

All summers long the drills to build the machine
To turn men from flesh and blood to steel
From paper soldiers to bodies on the beach
From summer sands to armageddon's beach

Overlord, your master not your god
The enemy coast dawning grey with scud
These wretched souls puking, shaking fear
To take a bullet for those who sent them here

The world's alight, the cliffs erupt in flame
No escape, remorseless shrapnel rains
Drowning men no chance for a warrior's fate
A choking death enter hell's gate

BRIDGE
Sliding we go, only fear on our side
To the edge of the wire,
and we rush with the tide
Oh the water is red,
with the blood of the dead
But I'm still alive, pray to God I survive

CHORUS
How long on this longest day
'Til we finally make it through
The rising dead, faces bloated torn
They are relieved, the living wait their turn

Your number's up, the bullet's got your name
You still go on, to hell and back again
Valhalla waits, valkyries rise and fall
The warrior tombs, lie open for us all
A ghostly hand reaches through the veil
Blood and sand, we will prevail


Repeat Chorus

(Τhe Longest Day)
 
Τελευταία επεξεργασία:
άντε να δούμε.έχουν να κάνουν σοβαρό album από το 1988...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
EDITED

Παρακολουθούσα τους maiden μέχρι και το fear και διαφωνώ με τον φίλο wally.

Πάρτε κομματάρες από το 88-92:

No prayer: Tail Gunner (Harris/Dickinson) , No Prayer For The Dying (Harris) ,Public Enema Number One (Murray/Dickinson) , Fates Warning (Murray/Harris) ,The Assassin (Harris), Run Silent Run Deep (Harris) ,Bring Your Daughter... To The Slaughter (Dickinson) , Mother Russia (Harris) .

Fear: "ΟΛΟΚΛΗΡΟ"

1. Be Quick Or Be Dead (Dickinson/Gers)

2. From Here To Eternity (Harris)

3. Afraid To Shoot Strangers (Harris)

4. Fear Is The Key (Dickinson/Gers)

5. Childhood's End (Harris)

6. Wasting Love (Dickinson/Gers)

7. The Fugitive (Harris)

8. Chains of Misery (Murray/Dickinson)

9. The Apparition (Harris/Gers)

10. Judas Be My Guide (Dickinson/Murray)

11. Weekend Warrior (Harris/Gers)

12. Fear Of The Dark (Harris)
 
Μικρή διόρθωση: Το παραπάνω εξώφυλλο ανήκει στο single "The Reincarnation of Benjamin Breeg" και όχι στο album.

Το artwork του "A Matter of Life and Death" είναι το εξής:

IID00002173.JPG
 
Θα διαφωνίσω κι εγώ με το φίλο Wally, οι Iron απλά είναι ΘΕΟΙ! Ακόμα και τα τελευταία τους άλμπουμ είναι πραγματικά διαμάντια......

Τα κομμάτια που αναφέρει ο φίλτατος asikamin είναι ύμνοι. Απλά το στυλ του συγκροτήματος από το 1988 έχει αλλάξει αρκετά, αλλά τι είναι αυτό που έμεινε το ίδιο;
 
Ο Wally έχει δίκιο. Συγκροτήματα όπως οι Maiden και οι Metallica θα έπρεπε απο καιρό να έχουν εγκαταλείψει την μουσική σκηνη. Η προσφορά των Maiden στην μουσική κατα την ταπεινή μου άποψη σταμάτησε με το 7th Son. Απο κεί και πέρα κάνουν κάθε τόσο αρπαχτές βασιζόμενοι μόνο στο όνομα που δημιούργησαν την 10ετία του 80 (κατα την οποία και μεγαλούργησαν).

Δεν λέω, χαίρομαι που κάποιο συγκρότημα επιβίωσε απο το NWOBHM, αλλα έτσι πως πάνε οι Maiden θα καταλήξουν σαν τους Rolling Stones, που μόνο για λύπηση είναι (θα δούμε το Harris επι σκηνής 80 ετών με μαγκούρα :p ).

Δεν μπορώ να πώ οτι δεν βρίσκω συμπαθητικά αρκετά "καινούρια" κομματάκια των Maiden, αλλα απο κεί που έψαχνες να βρείς αδύνατο σημείο σε album τους, τώρα ψάχνεις να βρείς κομμάτι που να ακούγεται.
 
O Iron Maiden ηταν για μενα αξεπεραστοι μεχρι και το fear of the dark.Μετα αλλαξαν πολυ για τα δικα μου γουστα.Κατι αντιστοιχο εγινε και με τους Metallica μετα το black album.Γουστα ειναι αυτα!

Δεν παυουν ομως οι maiden να ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος του κλασσικου metal.-

UP THE IRONS
 
Σε ένα άρθρο διάβασα ότι ο κόσμος πήγαινε στις συναυλίες των Rolling Stones για να αναζητήσει την χαμένη νιότη του και την δύναμη στο ότι αφού μπορεί αυτό που είναι τόσο μπορώ και εγώ που είμαι τόσο μείον αρκετά (πολλά) χρόνια. Όμως οι πιο πολλοί έφευγαν απογοητευμένοι (από τις πρόσφατες συναυλίες τους), για το θέαμα που τελικώς αντίκριζαν.

Μεγαλώνουμε και παράλληλα μεγαλώνουν και τα αγαπημένα μας συγκροτήματα αλλά και οι απαιτήσεις μας. Αφενώς αναγνωρίζω ότι ακόμα μπορεί να βγάζει τραγούδια ύμνους κάποιο παλιό συγκρότημα αλλά και ότι υπάρχει κάποια στιγμή που θα πρέπει να αποσυρθούν από την σκηνή (μιας και στις καρδιές μας και στις δισκοθήκες μας θα υπάρχουν πάντα).

Πάραυτα οι Iron δεν είναι Rolling απέχουν πολύ από άποψη ηλικίας και νομίζω ότι ίσως έχουν περιθώρια ακόμη. Από την άλλη, όλοι δικαιούνται να κάνουν λάθη ή κακά άλμπουμ, όσο μεγάλοι ή μικροί μπορεί να είναι. Μετά από μία πατάτα, μπορεί να ακολουθήσει ένα διαμάντι, γιατί να χαθεί αυτό. Άλλωστε, ποιος λέει ότι τα συγκροτήματα του συγκεκριμένου χώρου πρέπει να σταματάνε στα σαράντα+ (50+, 60+, ... ά ρε Ozzy, Αlice Cooper και άλλοι)
 
Είναι άραγε ιδέα μου πως δεν ακούγεται πλέον ο ήχος των Maiden; Πως δεν είναι καθόλου σύγχρονος; Είναι δυνατόν να ακούγονται τα χορωδιακά οοοοhhhhhh, ooohhh στα μέσα των τραγουδιών εν έτη 2006; :mad: (βλ. A Matter Of Life And Death).

Δε γίνεται να υπάρχουν 3 κιθάρες και το μπάσο να ακούγεται πιο μπροστά από όλα τα υπόλοιπα όργανα...

Τουλάχιστον οι Metallica προσπάθησαν να "φτιάξουν" σύγχρονο ήχο με όποιο αποτέλεσμα...

Δεν είναι κακή η προσπάθεια για εξέλιξη, αλλά ή επανάληψη....
 
Απο το νέο άλμπουμ των maiden δεν έχω ακούσει ούτε ένα τραγούδι συνεπώς δεν έχω γνώμη για αυτό. Επειδή είμαι οπαδός απο το no prayer.. θα κάνω και εγω μερικά σχόλια. Συμφωνώ με τον Alucard οτι δεν είναι κακή η προσπάθεια για εξέλιξη. Βέβαια στην περίπτωση των Metallica κατα την γνώμη μου η εξέλιξη που έκαναν μετά το Black album με χάλασε. Γούστα είναι αυτά. Μετα το Fear of the dark η φωνή του bayley άλλαξε πολύ το συγκρότημα στο X Factor. Οχι δεν πιστεύω πως ήταν κακός (τον είδα και live 2 φορές) απλά όπως και να το κάνουμε δεν συγκρίνεται με τον dickinson. Με τον επανερχομό του dickinson στο συγκρότημα θεωρώ πως εξελίχθηκαν μουσικά (όχι εξετίας αυτού). Δεν παρέμειναν στάσιμοι. Ισως δεν άλλαξαν τόσο πολύ όσο οι Metallica αλλά δεν πιστεύω πως είναι κακό. Απο την άλλη ναί, ουτε και εγω θέλω να δω τον harris να προσπαθεί να σολάρει στο μπάσο του επάνω στη σκηνή μετά τα 70φεύγα. Απλά πιστεύω πως κάποια στιγμή, το συγκρότημα πρέπει να 'πεθάνει' πανυγηρικά και να μείνει στην ιστορία του NWOBHM και όχι να 'ξεθωριάζει' στο περιθώριο.
 
Η όποια νέα δουλειά των maiden , όσο χάλια κι'αν είναι , τους βγάζει σε περιοδεία, εκτός κι'αν μας χαλάει ν'ακούμε live 2min2mdnt και trooper!!!!!!!!!

To ίδιο ισχύει και για τους metallica, who gives a shit as long as THEY RIDE THE LIGHTNING σε κάθε εμφάνιση.....(creeping death ρεεεεεε!!!!!!)

Προωπικά το metal δεν μπορώ να το παρακολουθήσω πλέον, αλλά γουστάρω τρελά να πηγαίνω σε συναυλίες κλασσικών συγκροτημάτων.

Γούσταρα που είδα sepultura και ενώ τα τελευταία album τους μου είναι άγνωστα, κοπανήθηκα με troops of doom, desperate cry,inner,refuse/resist κτλπ......
 
Οι metalica ειναι λουγκρες....

Πρωχωρισαν ενα βημα παραπερα και εκαναν τραγουδι με την μπριντνει

σπιαρς αντε τωρα οι φλωροι!!!

Μου αρεσαν μεχρι το black album μετα δεν ασχοληθηκα αλλο!!

Το καινουριο album των maiden δεν μπορω να πω πως με εντυπωσιασε

ομως ειναι αρκετα καλοφτιαγμενο με στοιχεια της δεκαετιας του 80!!

Μπραβο τους...Κρατανε το metal ψηλα,και δεν κανουν δουλειες με σακιρες

και......
 
Τo AMOLAD spernei....

Lord of Light

Brighter than....

Legacy
 
Κάθε καινούργιο album προσπαθώ να βρω αυτό το κάτι που με έκανε να τους λατρέψω στα 80s. Καλά κομμάτια ναι, αλλά δυστυχώς με τα αριστουργήματά τους δε συγκρίνονται.
 
Oι Maiden επρεπε να το κλεισουν το μαγαζι μετα το Seventh Son....
 
Γιατί βρε παιδιά; To No prayer for the dying δεν είχε αξιόλογα τραγούδια όπως το Holy smoke, No prayer for the dying, Bring your daughter to the slaughter; To Fear of the dark δεν είχε τα Judas be my guide, Wasting love, Fear of the dark;
 
telonio είπε:
Ίσως το μόνο (κομμάτι) που άξιζε απο τα επομενα albums. Αλλα εγώ δεν είμαι αντικειμενικός

έτσι κι αλλιώς γιατι είμαι fan της εποχής Di Anno (pure NWOBHM)...

Όλα τα μεταγενέστερα (του 7th son) album τα θεωρώ κουραστικές επαναλήψεις....

EDIT: Μια εξάιρεση - έχω μια αδυναμία στο X-Factor - μάλλον λόγω διαφορετικότητας
 
Μονο το ομωνυμο του Fear of the Dark διασωζεται απο την μετα-Seventh son εποχη...
 
Πίσω
Μπλουζα