Italodisco κομμάτια με μελαγχολικό ήχο.

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.260
Αντιδράσεις
3.232
Τα τραγούδια ως γνωστό εκφράζουν συναισθήματα. Πολλές φορές αυτά πηγάζουν από τους στίχους, άλλες φορές και από τη μουσική. Υπάρχουν αρκετά κομμάτια με χαρακτηριστικά μελαγχολικούς στίχους, και σε αρκετά από αυτά η μελαγχολία έχει περάσει και στη μουσική

Αναφέρω 2 πολύ γνώριμα κομμάτια:

G J Lunghi - Acapulco nights


Αυτό είναι κάπως δύσκολο. Πρέπει να κανείς έστω και τυπικός γνώστης και να έχει καλή ακουστική μνήμη. Δεν αρκεί ένας τίτλος στο search του Youtube ;)
 
Καταπληκτικό Ντίνο! Καταπληκτικό!!!! Γνωρίζω το τραγούδι ως άκουσμα αλλά μέχρι εκεί, τίποτα περισσότερο. Ενας λόγος που άνοιξα τα θρεντάκια αυτά με τα ιταλοντίσκο θέματα, ήταν μπας και βοηθηθώ και εμπλουτίσω τη συλλογή μου. ;)

@Αλκη, αμα βάλεις όλα του Savage, έχεις πέσει μέσα. Από τους πρωτομάστορες της Italodisco 1981-85.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε μερικα italo disco κομματια η μουσικη απο μονη της ειναι αρκετα μελαγχολικη. Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα που μου ερχεται αμεσως ειναι το Hold me tight της Katy Gray.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμένα μ'αρέσει, αλλά δεν έχει μελαγχολικό στίχο. Το αντίθετο μάλιστα!!

(διαβάστε τον τίτλο του θρεντ!!)
 
Italo Disco με μελαγχολικό στίχο ,ενδιαφερον θέμα, εγώ δεν ξέρω καλά αγγλικά ,ομως το thread αυτο είναι ετσι και αλλιώς ενδιαφέρον.

ειπαρχουν καποια κομμάτια που τα αγαπώ ,και θα θελα να σας στελω link (απο ytube)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμ δε! :D Πάρε παράδειγμα το κομμάτι της Lian Ross για να καταλάβεις τί εννοώ ως μελαγχολικό. Μάλλον θλιμμένο έπρεπε να γράψω, ψυχοπλακωτικό.
 
θα συμφωνήσω με τον cultila...

@rygar: Μπορεί να μην γνωρίζω ιταλικά οπότε δεν θα κρίνω τον στοίχο του κομματιού που πόσταρε ο krios όμως πρόκειται για τρομερό τραγούδι της δεκαετίας που ενώ γνώριζα δεν ήξερα τον τραγουδιστή....πλέον ξέρω και αποτελεί ήδη κομμάτι της συλλογής μου...ευχαριστώ Κριέ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε διαφωνώ. Κι εμένα μ'αρέσει. Πολλά μ'αρέσουν. Και το Computer guy μ'αρέσει, αλλά δεν ταιριάζει εδώ. Διαφωνώ που δεν κατανοείτε τον τίτλο του θρεντ και δεν μένετε στο θέμα. :D
 
Καλε, αυτο του Zivago ειναι ιδιο με το I like Chopin του Gazebo που εβαλα πιο πανω!
 
Για το κομμάτι του krios λέω βρε! :) . Προσπαθήστε να βρείτε κομμάτι που είναι πραγματικά μελαγχολικό, θλιμμένο. Π.χ. το song for denise.
 
Ένα από τα πιο μελωδικά και σπάνια κομμάτια. Κλασσικότατο και η μελωδία του πολύ μπροστά για τα standards της εποχής. Το είδος του αμφισβητούμενο καθώς το bass του χαρακτηρίστηκε από πολλούς ως funk (ακούστε μετά από το 5o λεπτό) ενώ τα vocals του Η/Υ και τα effects μαζί με τα samples της μελωδίας έκαναν πολλoύς djs να το κατατάξουν σε italo disco.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε γίνεται αλλο! Σταματώ εδώ. Εχω βάλει ένα σωρό παραδείγματα κομματιών, πόσο να το εξηγήσω. :( :(
 
Πίσω
Μπλουζα