Italodisco κομμάτια με μη αγγλικό στίχο

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.261
Αντιδράσεις
3.233
Ο,τι λέει ο τίτλος. Τα italodisco (ή italodisco style) κομμάτια κατά κόρον περιείχαν αγγλικό στίχο και ορισμένα ήταν μάλιστα και ανάμεικτα, πότε αγγλικό πότε στη μητρική γλώσσα του καλλιτέχνη, συνήθως ιταλική και πιο σπάνια, γαλλική ή γερμανική.

Ξεκινάω μ'αυτό:

Del Faro - Bandiera La playa del sol

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφαίο του Gary Low. Το άκουγα το καλοκαίρι του 85 στην Πάτρα που είχα πάει διακοπές σε μια φιλική μας οικογένεια. Αλλά και το γαλλικό μου θυμίζει κάτι μακρινό, μου φαίνεται κάπως γνωστός ο ήχος του. Και μιας και έβαλες γαλλικό, ορίστε κάτι που δεν ξέρω εάν εντάσσεται στα italodisco. Πάντως το έχω δει σε συλλογή italo:

Stephanie de Monaco - Ouragan

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
Θεά στα 21 της!! :worship: :worship: :worship:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το aviateur το βρηκα σε συλλογη italo παρολο που μαλλον δεν ειναι.

Οπως και το παρακατω θα το βρεις σε italo συλλογες. Ειναι και αρκετα γνωστο

Desireless - Voyage Voyage

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι μπράβο, και αυτό!
 
Elite - Sensa tregua

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
Υπέροχο!
Mια σημείωση:

Είχε ερμηνευθεί και στην αγγλικήν από Laban με τον τίτλο Caught by surprise:

Παρόλο που δε γνωρίζω ποιο από τα δυο επροηγείτο χρονικώς, πιστευω οτι το ιταλικό είναι πιο ωραίο. Με αρέσει και η ιταλική γλώσσα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
JESSIKA ''LIKE A BURINING STAR''.

Και εύχομαι αυτή τη φορά να μην κάνω λάθος. Αλλά και να κάνω έχει ωραία μουσική!
 
Ο ήχος του βίντεου δεν είναι πολύ καλός. Εκτός από το ρεφραίν, το υπόλοιπο σε τί γλώσσα είναι; Αμα όλο είναι στα αγγλικά πάντως, εγώ δε φταίω :p :p
 
Rygar είπε:
Ο ήχος του βίντεου δεν είναι πολύ καλός. Εκτός από το ρεφραίν, το υπόλοιπο σε τί γλώσσα είναι; Αμα όλο είναι στα αγγλικά πάντως, εγώ δε φταίω :p :p
Τι εγινε το λινκ του βιντεο στο πανω ποστ?

Οντως ειναι ολο στα αγγλικα... αλλα ωραιο κομματι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Ο ήχος του βίντεου δεν είναι πολύ καλός. Εκτός από το ρεφραίν, το υπόλοιπο σε τί γλώσσα είναι; Αμα όλο είναι στα αγγλικά πάντως, εγώ δε φταίω :p :p
ενώ το voyage voyage...πολύ ιταλικό... :p
 
Στον τίτλο αναφέρνω μη αγγλικό, άρα το βουαγιάζ βουαγιάζ είναι οκ. Μη συγχέεσαι από το italodisco :p

(όλο στη μπούκα σ'εχω, χωρίς να το θέλω όμως ε; :D :D)
 
Το αγαπημένο μου ''ti sento'' Matia Bazar μήπως σου κάνει;;; :) :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να κάνουμε μια δημοσκόπηση; :p Μη με ξαναρωτήσεις βρε! Βάζε αβέρτα.
 
Δε σε ρωτάω, σε πειράζω :)
 
Gazebo: Dolce Vita (αν και ήταν μόνο ο τίτλος μη αγγλικός)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου το χορέψαμε όλοι οι παλιοί...

Magazine 60 were a French electro-synth band composed of Dominique Regiacorte and Jean-Luc Drion .This duo created 1984s dance track, Don Quichotte that became an instant club hit thanks to its catchy keyboard riffs and clever theme.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα και το παρακατω το οποίο είναι το γνωστο Bolero των Fancy το οποίο κυκλοφόρησε αρχικά στα αγγλικά αλλά πρόσφατα το βρήκα και με γερμανικό στίχο.

Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Believe YT Entertainment, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα ένα κορυφαίο:Diana Est-Tenax

Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη R.T.I, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα ακόμα 2:

daniella poggi-cielo (μόνο 7"):

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

και τους Steve e Galyn-je t'aime je t'aime (το couple είναι εις την ιταλικήν):

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη R.T.I, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tiziana Rivale-Ferma il mondo:

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Είναι ακόμα κουκλάρα όπως ήταν τότε.

το Ferma il mondo δεν κυκλοφόρησε ποτέ σε Αγγλική version και γι'αυτό θα κυκλοφορήσει σε λιγες εβδομάδες απο την flashback records με τον τίτλο telephone σε 12" maxi single.περισσότερες πληροφορίες εδώ (σε λιγες μέρες):

http://www.flashbackrecords.org/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα