James Bond - Αγαπημένη ταινία [Connery era]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.281
Προτεινω, επειδη οι ταινιες του Μποντ ειναι πολλες, να κανουμε πρωτα μικρους "ημιτελικους" :

[Connery era]

[Moore era]

[Lazenby-Dalton (και ισως Brosnan) era]

Γυρος πρωτος λοιπον...Sean Connery

Dr.No


From Russia with Love



Goldfinger



Thunderball



You Only Live Twice



Diamonds are Forever



Never say Never again


Ψηφιστε - συζητηστε :)

Προβολή συνημμένου 43841
 
Ξεχασες Never say Never again ,την Κιμ Μπαζιντζερ βρε,πως μπoρεσες;;;
 
Άντε ας κάνω ποδαρικό!

From Russia with Love! Η καλύτερη ταινία του Connery, για τα ταπεινά μου γούστα! :flower:
 
Never Say Never Again επειδη ειναι 80ς και επειδη παιζει η Κιμ.
 
Δυσκολάκι...μετά από αρκετή σκέψη θα πω το From Russia with Love. Αλλά υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 3 που αισθάνομαι ότι αδίκησα...
 
Ποτε μην ξαναπεις ποτε.

Νομιζω οτι ο Connery ειναι στη καλυτερη του φαση. Σεναριακα μπορει να μην ειναι το καλυτερο αλλα ετσι κι αλλιως προτιμω τα γκατζετοειδη εργα με τον Μουρ...

Aσε που δεν παμ με τα φαβορι... (Goldfinger)
 
Δοκτωρ Νο, χωρις την παραμικρη δυσκολια. Το καλυτερο σεναριο, η δεκαετια του '60 στις αρχες της ακομα (εκει που την προτιμω δηλαδη) και φυσικα η Ουρσουλα.....

220px-Ursula_Andress_as_Honey_Ryder_crop.jpg
 
Χρυσοδάκτυλος

Λόγω τραγουδιού, λόγω φοβερών σκηνών με τα βαμμένα κορίτσια και λόγω νιότης Κόνερι.

Με μια μικρή τύψη για το Από τη Ρωσία με αγάπη (λόγω Λότε Λένια)
 
Αctually το Never say never again εχει καποια ενδιαφεροντα παρασκηνια,πρωτον ειναι βασισμενο στο βιβλιο που γυριστηκε η προτερη ταινια του Thunderball και ειναι κατα καποιο τροπο remake,βου ο Σον την γυρισε σε ηλικια 52 ετων και Γου το 82; που βγηκε η ταινια βγηκε και του Roger το Octapoosy απο την κανονικη εταιρια παραγωγης ,το μεν Νever say never ειχε καποια δικαιωματα οπως το ονομα του Μποντ,δεν ειχε ομως τον Q και τους τιτλους εισαγωγης anyway εκεινη την χρονια βγηκαν 2 bonds ανταγωνιστικες ταινιες και ονομαστηκε Battle of the Bonds!!


To never say never again,ειναι λογοπαιχνιο μια δηλωσης του Σων οτι δεν θα ξαναγυρισει bond μετα την πριν 12 χρονια τελευταια του!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρυσοδάκτυλος με διαφορά!!!!

Μποντ- Περιμένεις να μιλήσω; ( ενώ τον πλησιάζει η ακτίνα λέηζερ)

χρυσ.- Όχι κύριε Μπόντ, περιμένω να πεθάνεις!
 
Χρυσοδακτυλος και για μενα.
 
Αντε ριχτε κανα "κουκι" ακομα για να προχωρησουμε σε Moore era
 
Ψήφισα You Only Live Twice mr Bond, αν και ... ψιλο-χαλάστηκα που άφησα απόξω τον Ντόκτωρ Νο και το Από Τη Ρωσία με αγάπη !!! Έτσι, ψήφισα με το απολύτως υποκειμενικό κριτήριο : "ποια ταινία ευχαριστήθηκα περισσότερο απ' όλες όταν την είδα στο σινεμά ή στη βιντεοκασέτα" !!!

Άλλωστε, εκεί στα 80ς με είχε πιάσει "τρέλα" με James Bond [και ... σίγουρα δεν ήμουν ο μόνος ;) ;)] !!! Τα θερινα σινεμά της γειτονιάς μου [εδώ και χρόνια δεν υπάρχουν πια] έπαιζαν έκεί στα 80ς πολύ συχνά ταινίες του, και εμείς τα πιτσιρίκια περιμέναμε πώς και πώς πότε θα έρθει το Σάββατο για να πάμε σινεμά !!! Αλλά και όποτε πηγαίναμε στο βιντεοκλάμπ της γειτονιάς μας, τα πρώτα κουτιά από βιντεοκασέτες, που παίρναμε απ' το ράφι για να τα "πασπατ΄'εψουμε" και να διαβάσουμε την περίλιψη της ταινίας στο πίσω μέρος τους, ήταν, φυσικά, αυτά που περιείχαν ταινίες Τζέημς Μποντ !!! Στην ηλικία που είμαι, πάντως, τον έχω "απομυθοποιήσει" [εν αντιθέσει με άλλα πράγματα των παιδικών & εφηβικών μου χρόνων που σήμερα τα έχω ... μυθοποιήσει ακόμη περισσότερο], αλλά εδώ ... γίνομαι οφφτόπικ !!!

Τέλος, σάς "μαρτυρώ" από τώρα ποια ταινία θα ψηφίσω όταν το δημοψήφισμα φθάσει στον τελικό : View To A Kill χωρίς δεύτερη σκέψη [αν, φυσικά, προκριθεί στον τελικό] !!! Περισσότερα ... στον τελικό :flower: :flower:
 
Το "Όχι γιατρέ!" (Doctor No ! AXAXAX) είναι σίγουρα πολυ καλό καθότι είναι και το πρώτο έργο και ο Connery απλά δεν παίζεται σε εμφάνιση εκεί...αλλά θα προτιμήσω τον Χρυσοδάκτυλο λόγο του oddjob και του καπέλου του Kung Lao (...εε...με συγχωρείτε...το Mortal Kombat φταέι!) ο οποίος χαρακτήρας είχε παρουσιαστεί και το ΕΠΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Sly Spy !!!! (παρωδία bond game που στην πρώτη πίστα ο "κατάσκοπος" πέφτει και το αλεξίπτωτο έχει αντί για την Αγγλική σημαία την Αμερικάνικη!)
 
Ο Κοννερυ ειναι φανταστικος σε ολες αλλα διαλεγω το 'Απο την Ρωσια με αγαπη᾽ για το τραγουδι και την Λοτε Λενια, γερασμενη δε. παντα υπεροχη δε.

Ακολουθει ο Δοκτωρ Νο

-Κοιτας για κοχυλια?

–Απλα κοιταω... (την Ουρσουλα με το κλασσικο πλεον μπικινι, απο τις καλυτερες ατακες της σειρας).
 
+1 goldfinger
 
Δυσκολη επιλογη...μετα απο πολυ :wait2: κατεληξα...στο Goldfinger.


 
Πιστευω οτι αν η συγκεκριμενη ταινια

γυριζοταν με Sean Connery και Brigitte Bardot θα ηταν

πολυ καλυτερη αντι του αδιαφορου και ξενερωτου Lanzeby.

James Bond 007 BB.jpg

Το ποστερ ειναι απο φαν φτιαγμενο και

το βρηκα στο πρωσοποπαπυρο (facebook) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα