James Bond - Αγαπημένη ταινία [Moore era]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Ας ψηφισουμε/συζητησουμε λοιπον την πιο αγαπημενη James Bond ταινια με πρωταγωνιστη τον Roger Moore!

Παρεθεσα και links προς την MGM με trailers και πληροφοριες...

 


Τι να πρωτοδιαλεξει κανεις?
(Ο Rygar μαντευω τι θα επιλεξει :p )

Live and Let Die (Ζησε και Ασε τους Αλλους να Πεθανουν)

007LALDposter.jpg


The Man with the Golden Gun (Ο Ανθρωπος με το Χρυσο Πιστολι)

007TMWTGG.jpg


The Spy who Loved Me (Η Κατασκοπος που με Αγαπησε)

007TSWLMposter.jpg


Moonraker (Μουνρεϊκερ)

Moonrakerposter.jpg


For your Eyes Only (Για τα Ματια σου Μονο)

For_Your_Eyes_Only_%28James_Bond_film_poster%29.jpg


Octopussy (Επιχειρηση Οκτοπουσι)

007Octopussyposter.jpg


A View to a Kill (Επιχειρηση Κινουμενος Στοχος)

220px-A_View_to_a_Kill_%28James_Bond_poster%29.jpg
 
Ψήφισα "Επιχείρηση κινούμενος στόχος" [A view to a kill], ξανά με απολύτως υποκειμενικά κριτήρια : Επειδή ... είναι "ο Τζέημς Μποντ" της γενιάς μας, ημών που ζήσαμε την εφηβεία μας στα 80ς !!! Όταν το "Μουσικόραμα" μάς έδειξε ως .... "ορεκτικό" το βιντεοκλίπ με το τραγούδι των Duran Duran [αυτό θα πει "ιδιοφυής κινηση" : Να αναθέσεις στους Duran Duran να σού γράψουν τραγούδι και μουσική για ταινία Τζέημς Μποντ !!! Αλλά και οι D.D. απέδειξαν ότι "ακόμη και όταν γράφεις τραγούδι κατά παραγγελία μπορεί να σου προκύψει κάτι πολύ - πολύ σπουδαίο"!!! ], που ακούγεται στην ταινία .... αρχίσαμε εμείς τα πιτσιρίκια να ... μετράμε τις μέρες : "άντεεεε .... πότε θα προβληθεί στην Ελλάδαααααα" !!! Και τα πιτσιρίκια, που ήμασταν στο σινεμά, είχαμε κάνει ... "κερκίδα" και τραγουδούσαμε όλα μαζί : "Meetin' youuuu, in a view to a kiiiill !!! " : [edit] O χρήστης που μεταμόρφωσε το βίντεο δεν το έχει ορίσει ακόμα ως διαθέσιμο [edit]

Αλλά και η ταινία, δεν ήταν άσχημη [ασχέτως αν στη λίστα του δημοψηφίσματος άλλες ταινίες της Moore - era είναι, ενδεχομένως, αντικειμενικά καλύτερες .... όμως ... το ξεκαθάρισα, τα κριτήριά μου είναι τελείως "υποκειμενικά"] !!! Για παράδειγμα, είχα κατασυμπαθήσει την ξανθιά συμπρωταγωνίστρια του Moore, με το "αφελές στιλ" της [θα έλεγες η ... αντίθετη όψη του ... "θηλυκού πάνθηρα" Grace Jones !!! ] !!! Κάτι, πάντως, που με ψιλο-χάλασε ήταν το γεγονός ότι ο Moore παρα-ήταν μεγάλος για Τζέημς Μποντ, όμως καθώς εξελισσόταν η ταινία το συνήθιζες .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμφιταλαντεύτηκα μεταξύ του "For your eyes only" & του "A View to a kill".

Τελικά με πολύ μικρή διαφορά, με κέρδισε το 2ο, για τους ίδιους λόγους με τον αγαπητό Rinus!

Είναι James Bond που τον πρόλαβα (της γενιάς μου!), το τραγούδι των Duran Duran είναι θεϊκό και θυμάμαι κάθε καρέ της ταινίας!
 
Ήμουν μεταξύ της πρώτης του ταινίας και του "Για τα μάτια σου μόνο". Προτίμησα τελικά το Live and let die, γιατί έχει και στοιχεία θρίλερ ( βουντού κλπ)...
 
Είμαι ο μόνος που δε συγκινήθηκε ποτέ από τις ταινίες του Τζαίημς Μποντ;
 
Φοβερα δυσκολη επιλογη!! 3 λεξεις για το καθενα οπως μου ερχονται στο μυαλο (αν και ισως αδικω μερικες απο τις ταινιες αφου καποιες εχω να τις παρακολουθησω χρονια!)

The Spy Who Loved Me: Για πολλους το καλυτερο εργο Bond του Moore. Ισως και το πιο ζυγισμενο γενικως...εχει και Barbara Bach το μενου

For your Eyes Only: Gadgets, φοβερα stunts, Μετεωρα, Κερκυρα αλλα χλιαρη η επιλογη της Bouquet

Moonraker: Το χειροτερο του ισως και κατα γενικη ομολογια. Περιεργο μιας και η ομαδα δημιουργων ειναι σχεδον ιδια με το Κατασκοπος που με Αγαπησε...

Octopussy: Το δευτερο χειροτερο. Ελαχιστα gadgets, αδιαφορος κακος, ο Bond ντυμενος κλοουν σε τσιρκο...

Live and Let Die: Παραξενη ταινια, το blaxploitation και τα μεταφυσικα δεν μου πολυκολλαγαν, "αδυναμος" κακος αλλα και μια Seymour που τα εσπαγε

The Man with the Golden Gun: Τη θαβουν ολοι αυτη τη ταινια αλλα προσωπικα κονταροκτυπιεται στο μυαλο μου με το A View to a Kill για τη ψηφο, ισως γιατι τα ειχα παρακολουθησει και τα δυο στο σινεμα (αυτο σε μετεπειτα προβολη μια Κυριακη στο Αθηναιον) - συναισθηματισμος γαρ. Φοβερος κακος ο Lee, φοβερο μπικινι η Ekland, δοσεις μυστηριου, πολυ ενδιαφερουσα τελικη αναμετρηση

A View to a Kill: Αναγκαστηκα και το παρακολουθησα στα σκαλακια του διαδρομου της αιθουσας του Αθηναιον διοτι η ουρα ηταν στη Φειδιπιδου! Τρελη ατμοσφαιρα, τρελο διδυμο κακων Walken + Jones, ο Moore sta 50 φευγα δεν μασαγε ιδιαιτερα, πολυ καλο τραγουδι τιτλων...

Εντελως συναισθηματικα ψηφιζω Κινουμενο Στοχο

[edit] O χρήστης που μεταμόρφωσε το βίντεο δεν το έχει ορίσει ακόμα ως διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι ανάμεσα σε Live and Let die , Octopussy και A View to a Kill. Θα ψηφίσω το πρώτο γιατί τη θεωρώ γενικά μια από τις καλύτερες ταινίες της σειράς πράγμα που έδωσε πολλούς πόντους στον Moore ώστε να καθιερωθεί στο ρόλο και να συνεχίσει και με άλλες ταινίες (μιας και ήταν η πρώτη του). Επίσης είχε πολύ καλό σενάριο, σκηνές που γράψανε ιστορία (κροκόδειλοι, βουντού, η κηδεία και το πρώτο face off με τις μάσκες) και φυσικά το τραγούδι των τίτλων από τον Paul McCartney είναι πολυ μεγάλο ατού. To Octopussy θα το ψήφιζα όχι μόνο σαν ταινία αλλά κυρίως γιατί παίζει σε αυτή η πιο γοητευτική γυναίκα για μένα που εμφανίστηκε σε ταινίες Μποντ (δεν εννοώ ομορφία απλά ή σεξαπίλ, αλλά ήταν 'γυναικάρα') και μιλαώ για την Maude Adams. Το vie to a kill ήταν επίσης καλό αλλά η ηλικία του Moore με κάνει να το αφήνω πίσω.
 
Ψηφισα "Επιχείρησις Μούνρεϊκερ"




Γιατι εχει μεσα υποθεση στο διαστημα και ηταν πραγματικα πολυ μπροστα η υποθεση του.

Επισης παιζει και ο φιλος μου ο RYGAR :D
 
Moonraker: Το χειροτερο του ισως και κατα γενικη ομολογια. Περιεργο μιας και η ομαδα δημιουργων ειναι σχεδον ιδια με το Κατασκοπος που με Αγαπησε...
$#34@## Best bond Movie ever,f@cking bond in space τι αλλο να ζητησεις,μεσα στην τρελα του Star Wars οι παραγωγοι θελαν κατι αναλογο και για τον δικο τους ηρωα και σκεφτηκαν αυτο,στα ματια ενος πιτσιρικα ηταν απο τις πιο cool ταινες ever,αυτην νοικιαζα τις πιο πολλες φορες απο το βιντεοκλαμπ.


In fact παω να την δω τωρα...το χειροτερο κατα γενικη ομολογια my @ss.
:eviltongue:


.



.



.



..



Θα ψηφιζα View to a kill αλλα τα πηρα.
 
Αφού κανένας δεν ασχολήθηκε με το προηγηθέν λογοπαίγνιο μου, ας απαντήσω κανονικά στο θέμα. :p

A View to a Kill λοιπόν και εγώ.

Μάλλον έπεσε στην κρίσιμη ηλικία από την οποία προέρχονται οι πιό γλυκές αναμνήσεις μου και το έχω ξεχωρίσει με διαφορά!

Κερασάκι φυσικά οι Duran Duran στο soundtrack (άλλο αν κάναμε ότι σνομπάρουμε επειδή το συγκρότημα τρέλαινε τα κοριτσόπουλα και θέλαμε να τους την σπάσουμε) αλλά και το γεγονός ότι είναι το πρώτο Bond που βγήκε σε video game στον Σπεκτρουμάκο μου (άλλο αν το παιχνίδι ήταν χάλια...) :wub:

Bigtime αρνητικό η ασχημομούρα Grace Jones. Αυτό το πράμα ποτέ δεν το χώνεψα...ένα και ένα για να τρώνε τα παιδάκια όλο το φαγητό τους! :p
 
"Η κατάσκοπος που μ' αγάπησε" δαγκωτό!!!

Ένας Μουρ αρκούντως φλεγματικός ("but James, I need you", "so does England" :cool: και παρατάει την πρώτη μικρούλα της ταινίας στο αυστριακό σαλέ), αρκούντως γοητευτικός, αρκούντως δραστήριος.

Μια από τις καλύτερες ατάκες στην αγαπημένη μου Moneypenny (αμέσως μετά που η Μπαχ του έχει κλέψει το μικροφίλμ ναρκώνοντάς τον)


-How was the party James?



-B
oring Moneypenny! As I matter of fact I fell asleep :cool:

Η πρώτη εμφάνιση του Σαγόνια.

Η πανέμορφη Μπάρμπαρα Μπαχ.

Αλλά ... Το βασικότερο ...

ΕΝΑ BOND GIRL ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΛΑΣΤΡΑ!!!!!!!!!!

Η μικρή επαναστατημένη φεμινίστρια που έκρυβα μέσα μου στην εφηβεία μου (κι όχι και τόσο μέσα μου μερικές φορές :p ) χοροπηδούσε από τη χαρά της με την εμφάνιση της ταγματάρχη Άνια Αμάσοβα που είναι η καλύτερη πράκτορας των Ρώσων, νικάει τον Τζέημς τουλάχιστον όσες φορές χάνει απ' αυτόν, ξέρει τα κόλπα του (μέχρι και τα γκατζετάκια του Q μπορεί να οδηγεί γιατί έχει κλέψει τα σχέδιά τους!), διαθέτει τη γοητεία του και αποτελεί όχι συμπλήρωμα της δράσης της ταινίας αλλά παράγοντα αυτής.

Τι να πω! Αυτό το bond girl με μάγεψε από την πρώτη της συνάντηση με τον 007 στο μπαρ του Καϊρου.

-The lady will have ... bacardi on the rocks.


-For the gentleman, vodka martini, shaken not stirred.



-Touche!


 


Μέχρι και το ποτό του ήξερε :)
 
...εγώ την διάλεξα, πέραν της υπόθεσης σας Bond Που μου άρεσε, λόγω και της Lotus που είχε ο Bond σαν αυτοκίνητο ! :)
 
A view to kill για τον θεο, τον κουκλο, τον αγαπημενο μου Κριστοφερ Γουοκεν στο ρολο του κακου- απο τους ωραιοτερους αντρες του Χολλυγουντ. Και τι φωνη, τι στυλ...τελειος!
 
Wally είπε:
(Ο Rygar μαντευω τι θα επιλεξει :p )

circleag είπε:
Ψηφισα "Επιχείρησις Μούνρεϊκερ"


Γιατι εχει μεσα υποθεση στο διαστημα και ηταν πραγματικα πολυ μπροστα η υποθεση του.
Το αφτόν!! Οντως μπροστά από την εποχή της. Μποντ στο διάστημα; Εν ετει 1970+;; Τι λες τώρα!
 
Moonraker γιατί ό.τι έχει σχέση με το διάστημα είναι "TallMan Approved" ©

και γιατί παίζει ο φίλτατος μας Rygar! :D

Εννοείται πως αν η δημοσκόπηση ήταν για το καλύτερο soundtrack, το A View To Kill λόγω Duran Duran θα ήταν ασυναγώνιστο...
 
Moonraker...και απο μενα! :)

Ο Νικολακης...εεεεμμμμ...ο Rygar....

E καλα ντε...ο Σαγωνιας...ολα τα λεφτα!!!!! :D
 
οκτόπουσι γιατί πέρασα φανταστικά και είχε φοβερό αυτοσαρκασμό. To "a view to a kill" το είχα δει και εγώ στο Αθήναιον που γινόταν πανζουρλισμός . Μου άρεσαν κυρίως οι κακοί (Walken -Grace Jones) αλλά ο παπούς και η Tanya Roberts δεν τραβάγανε με τίποτα
 
Χωρίς συζήτητση, "Η κατάσκοπος που με αγάπησε". Θεά η Μπάρμπαρα Μπαχ και εξαιρετικός κακός ο Κουρτ Γιούργκενς!
 
Rinus Cesar είπε:
Ψήφισα "Επιχείρηση κινούμενος στόχος" [A view to a kill], ξανά με απολύτως υποκειμενικά κριτήρια : Επειδή ... είναι "ο Τζέημς Μποντ" της γενιάς μας, ημών που ζήσαμε την εφηβεία μας στα 80ς !!! Όταν το "Μουσικόραμα" μάς έδειξε ως .... "ορεκτικό" το βιντεοκλίπ με το τραγούδι των Duran Duran [αυτό θα πει "ιδιοφυής κινηση" : Να αναθέσεις στους Duran Duran να σού γράψουν τραγούδι και μουσική για ταινία Τζέημς Μποντ !!! Αλλά και οι D.D. απέδειξαν ότι "ακόμη και όταν γράφεις τραγούδι κατά παραγγελία μπορεί να σου προκύψει κάτι πολύ - πολύ σπουδαίο"!!! ], που ακούγεται στην ταινία .... αρχίσαμε εμείς τα πιτσιρίκια να ... μετράμε τις μέρες : "άντεεεε .... πότε θα προβληθεί στην Ελλάδαααααα" !!! Και τα πιτσιρίκια, που ήμασταν στο σινεμά, είχαμε κάνει ... "κερκίδα" και τραγουδούσαμε όλα μαζί : "Meetin' youuuu, in a view to a kiiiill !!! " : http://youtu.be/Fp4CR2HcHLQ!!!
Αλλά και η ταινία, δεν ήταν άσχημη [ασχέτως αν στη λίστα του δημοψηφίσματος άλλες ταινίες της Moore - era είναι, ενδεχομένως, αντικειμενικά καλύτερες .... όμως ... το ξεκαθάρισα, τα κριτήριά μου είναι τελείως "υποκειμενικά"] !!! Για παράδειγμα, είχα κατασυμπαθήσει την ξανθιά συμπρωταγωνίστρια του Moore, με το "αφελές στιλ" της [θα έλεγες η ... αντίθετη όψη του ... "θηλυκού πάνθηρα" Grace Jones !!! ] !!! Κάτι, πάντως, που με ψιλο-χάλασε ήταν το γεγονός ότι ο Moore παρα-ήταν μεγάλος για Τζέημς Μποντ, όμως καθώς εξελισσόταν η ταινία το συνήθιζες .....
Ψήφισα και εγώ το View to a kill (ποτέ δε τα πήγα καλά με τους ελληνικούς τίτλους του 007) και με κάλυψε απόλυτα ο φίλος Rinus Cesar, στα πως και τα γιατί!
 
Πίσω
Μπλουζα