Julio Iglesias - Έτσι απλά

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.136
Αντιδράσεις
2.279
Σκέφτηκα πραγματικά ότι είναι κρίμα να μην υπάρχει έστω ένα thread αφιερωμένο σε αυτόν τον τεράστιο τραγουδιστή που από πολλούς θεωρείται ως ο σπουδαιότερος λατινόφωνος καλλιτέχνης όλων των εποχών. Φυσικά δεν διανοούμαι ότι σε μια αφιέρωση μπορεί να καλυφθεί μέρος έστω του έργου του αλλά κάνω εδώ μια αρχή ή οποία ευελπιστώ ότι θα έχει συνέχεια. 

Μίνι βιογραφικό. Ο Ιγκλέσιας (παρότι κανονικά προφέρεται Ιγλέσιας, το κρατάω εδώ για σύμβαση) γεννήθηκε το  1943 στη Μαδρίτη αλλά με ρίζες από τη Γαλικία. Ξεκίνησε σπουδάζοντας νομική και παίζοντας ως ποδοσφαιριστής (τερματοφύλακας) στην αναπληρωματική ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης που έπαιζε τότε στη Β' Κατηγορία Ισπανίας. Εκεί συνέχισε μέχρι που ένα σοβαρό αυτοκινητιστικό δυστύχημα τον ανάγκασε να μην μπορεί να περπατήσει για δύο χρόνια και να κάνει θεραπείες για αρκετά χρόνια μετά. Μία νοσοκόμα του χάρισε μια κιθάρα και αυτό στάθηκε το καθοριστικό σημείο να ανακαλύψει το μουσικό του ταλέντο. Μετά την αποθεραπεία του ωστόσο, ολοκλήρωσε τις σπουδές του στη νομική.

Το 1968 κέρδισε τον διαγωνισμό Benidorm International Song Festival με το κομμάτι La vida sigue igual (Η ζωή προχωράει το ίδιο) που χρησιμοποιήθηκε αργότερα για την ομώνυμη ταινία με θέμα τη ζωή του καλλιτέχνη. Η μεγάλη του επιτυχία του άνοιξε δρόμους και υπέγραψε συμβόλαιο με την εταιρεία Discos Columbia και κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ το 1969 με τίτλο Yo canto (Τραγουδώ). 

Σταθμός στην καριέρα του ήταν το επόμενο χρόνο η συμμετοχή του στη Eurovision όπου εκπροσώπησε την Ισπανία στη διοργάνωση των Βρυξελλών όπου παρόλο που δεν κέρδισε (άδικα κατά τον γράφοντα) εντούτοις άφησε άριστες εντυπώσεις. Το τραγούδι που ερμήνευσε Gwendolyne αναφέρεται σε μία προσωπική του ιστορία με μία Γαλλίδα με αυτό το όνομα. Στο διαδίκτυο υπάρχει τόσο ο προκριματικός όσο και η επίσημη συμμετοχή όπου στην αρχή και στο διαφημιστικό που κάνει κάθε χώρα ο Julio κάνει τσαλιμάκια με τη μπάλα αφού δεν ξέχασε τελείως και την άλλη τέχνη του. Εδώ θα παρουσιάσω το τραγούδι σε συνδυασμό με μία ταινία που συστήνω ανεπιφύλακτα.


Παρακάτω παραθέτω και ορισμένες φωτογραφίες της περιόδου.

1. Ο Julio τερματοφύλακας.

Real-Madrid.jpg

2. Με την Κοσταρικανή ηθοποιό Giannina Facio.

Facio_.jpg

3. Με τον Marvin Gaye.

marvin gaye.jpg

4. Με τη Diana Ross.

Diana Ross.jpg

5. Παντού και πάντα Julio.

julio.jpg

Τέλος Α' μέρους (συνεχίζεται...).
 
Ομορφοσογο. Και ο Χουλιο και ο γιος του, Ενρικε, πολυ ωραιοι αντρες και οι δυο. Ο γιος μαλιστα ειναι φτυστος με τον λατρεμενο μου παλιο ηθοποιο, Γκλεν Φορντ.

Πιο πολυ μοιαζει με τον Γκλεν παρα με τον πατερα του. :)
 
Το ομορφόσογο εν δράσει. Julio Jose Iglesias Preysler Jr από αριστερά, ο πατέρας στο κέντρο και Enrique στα δεξιά. Τα δύο αδέρφια έχουν 2 χρόνια διαφορά ηλικίας.

julio-josé-iglesias.jpg
 
Oμορφοσογο απο μια ηλικια και μετα, κατα πως φαινεται. Τα μικρα ειναι σαν τερατιδια. :D
 
Νομίζω ότι ο Enrique το είχε και από τότε...
 
Γενικα ο Χουλιο ηταν αγαπημενος πολλων γυναικων. Λατινος εραστης. Ειδος με πολυ μεγαλη περαση στο γυναικειο φυλο.
 
O αγαπημένος ξένος τραγουδιστής του πατέρα μου. Δεν υπάρχει βινίλιο ή Cd του που να κυκλοφόρησε και να μην το αγοράζαμε την επόμενη μέρα! 
Δε λέω, έχει κάποια ωραία τραγουδάκια αλλά από το να τον ακούω συνέχεια στο σπίτι ή στο αμάξι μπούχτισα  :)
 
O αγαπημένος ξένος τραγουδιστής του πατέρα μου. Δεν υπάρχει βινίλιο ή Cd του που να κυκλοφόρησε και να μην το αγοράζαμε την επόμενη μέρα! 
Δε λέω, έχει κάποια ωραία τραγουδάκια αλλά από το να τον ακούω συνέχεια στο σπίτι ή στο αμάξι μπούχτισα  :)
Θα ήταν ωραίο αν είχαμε καμιά φωτογραφία από τα retro βινύλια!!!
 
Με την πρώτη ευκαιρία που θα πάω από το πατρικό μου θα σας ανεβάσω :)
 
Και εδώ η συμμετοχή του Julio στη Eurovision του 1970, όπου ερμήνευσε το Gwendolyne (στίχοι και μουσική από κοινού με τον Leo Johns, ενορχήστρωση Augusto Alguero), που τελικά κατετάγη τέταρτο στην τελική κατάταξη. Φυσικά στο προοίμιο, ο Julio παίζει με τη μπάλα στο γήπεδο. Ασχολίαστο το κοστούμι.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμφανισιακα, καλυτερος ηταν ο Χουλιο του '80 απο τον Χουλιο του '70. Λεπτυνε τα φρυδια του (ευτυχως ανεπαισθητα) εφτιαξε τα δοντια του και απεκτησε χαμογελο αλα Καρυ Γκραντ.

Η φωνη και τα τραγουδια του ερχονται δευτερα για μενα. Προτιμω να τον βλεπω παρα να τον ακουω.
 
Το αγαπημένο μου.... 

Τέλη δεκαετίας 80 μαθητές γυμνασίου συνηθίζαμε τα πάρτι στα σπίτια. Άλλος τα πιπάκ, άλλος τους δίσκους, το μείκτη, τα ποτά. Γνωστά πράγματα αυτά. 

Σε ένα πάρτι είχα πάρει μαζί μου και αυτό τον δίσκο, οπότε, τις πρώτες πρωινές ώρες, τοποθετήθηκε στο πλατό και... άρχισε το χούφτωμα (μεγάλα παιδιά είμαστε τα λέμε πλέον). 

Πιστέψτε με... ήρθαν πάρα πολλοί και μου ζήτησαν να τους το γράψω σε κασέτα. 

 
Μια εξαιρετική συναυλία που έδωσε ο Julio στο πλαίσιο του διεθνούς Φεστιβάλ που λαμβάνει χώρα στην πόλη του Viña del Mar της Χιλής το 1981. Μίας ώρας διάρκεια, αξίζει να την παρακολουθήσετε.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ωρα διαρκεια και να την παρακολουθησω, αποκλειεται γιατι βαριεμαι.

Χαζεψα κανενα πενταλεπτο τον Χουλιο και τον παρουσιαστη.
 
Επανάληψη διαγραμμένου video του Gwendolyne.

 
Si me dejas, no vale (Αν μια μέρα σε χάσω από τον Πασχάλη) στο φεστιβάλ της Μαγιόρκα το 1978.

 
Υπέροχος Julio Iglesias - Έτσι απλά.
Ένα που μου αρέσει ιδιαίτερα νομίζω από το 1980.

Julio Iglesias - Hey
 
Πίσω
Μπλουζα