Kάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Χειμωνιασε για τα καλα πλεον... :cold:

Και οπως καθε χρονο ετσι και φετος ξεκινησε η μανα μου

να κανει "γενικη" φασινα στο σπιτι... :precry:

Κι ως συνηθως ακολουθει ο κλασικος διαλογος...

Μανα: "Αυριο θα κανω το δωματιο σου..."

Εγω: "Ναι,καλα..."

Μανα: "Οχι ναι καλα, να παρεις οτι αχρηστο και οτι σαβουρα εχεις

και να τα πεταξεις! Αντε γιατι εχεις κανει ενα δωματιο...να μην πω πως!":rant:

Εγω: "Ωχου παρατα μας ρε μανα...που την ειδες την σαβουρα;"

Μανα: "Βρε ακουσες τι σου ειπα; Και να μου αδειασεις και την ντουλαπα

που την εχεις γεμισει με DVD και CD και δεν μπορω να βαλω τα ρουχα σου.

Αντε γιατι θα στα πεταξω!!!"

Στο ακουσμα και μονο πεταμα....Αφηνιασα!!!!:mad:

Αναγκαστικα τι να κανω...βρηκα μια μεγαλη κουτα

και μαζεψα ολα τα DVD,CD,Σημειωσεις,αποδειξεις (για την εφορια :p ) κλπ...

Κι εκει που μαζευα πεφτει στο πατωμα μια πλαστικη θηκη απο CDs και ανοιγει.

Και μενω αφωνος με το περιεχομενο....:shtup:

Τι ηταν αυτο;

Ιδου....

Καρτες Ανανεωσης Χρονου Ομιλιας απο το B free της TELESTET!!!!!!!!!!:burn:

attachment.php


"Κοιτα να δεις τι κρατησα" μονολογουσα εκπληκτος... :eek:

Τελικα...καμια φορα και η "γενικη" φασινα εχει και τα καλα της! :D

Συγνωμη για την μεγαλη εισαγωγη,αλλα επρεπε να σας βαλω λιγο στο κλιμα.... :D
 
Έχω κι εγώ πολλεεεεεεςςςς!!!!!

Και ενημερωτικά φυλλάδια...

Θα τα μοιραστώ μαζί σας κάποια στιγμή.
 
DINO είπε:
Θα τα μοιραστώ μαζί σας κάποια στιγμή.
Καποια στιγμη? ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ??????!!!!!!:eek:

Δεν εχουμε υπομονη φιλε μου... :tsktsk:

Αυριο το πολυ.... :)

Τι Αυριο? :eek:

Σημερα.....ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!:ccool:

Αναμενουμε Ντινακο... :D
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

Γειά σου ρε Σταύρο, ψυχάρα! :thumbup:
 
Χμμμ... Κάπου πρέπει να έχω το πρώτο κουτί του CU.. :xm:

Ναι, εκείνο το μαύρο μεταλλικό! Και μέσα πρέπει να υπάρχει και καμία κάρτα..

Τώρα για το B Free, θυμάμαι ότι είχε φάει κράξιμο γιατί ήταν πανάκριβο! Νομίζω χρέωνε 500δρχ. το λεπτό όταν είχε πρωτοβγεί...;
 
Ρε φίλε τίποτα δεν έχεις πετάξει; Μπράβο Σταυράκη :D
 
Σε ευχαριστω Ευη μου! :flower:

Τωρα οσο για το πεταξα...αστο,πονεμενη ιστορια! :precry:
 
Telestet, 2.000 δρχ, 5.000 δρχ, 10.000 δρχ...αναμνήσεις!
 
θυμηστε μου κατι οι πρωτες καρτες ανανεωσης χρονου ομιλιας τοποθετουνταν μεσα στο κινητο σαν sim??γιατι κατι τετοιο θυμαμαι μετα βγηκε ο τροπος με τα ψηφια και νομιζω οτι στην αρχη τοτε εγραφαν πανω οι καρτες προσοχη δεν τοποθετειται στο κινητο
 
Θάνο νομίζω πως αλλιώς γινότανε το πράγμα. Στα αρκετά παλιά κινητά (έχω φυλαγμένη μία τέτοια παντόφλα), η κάρτα SIM ήταν σαν τηλεκάρτα. Αργότερα απλά τη μικρύνανε στο σημερινό μέγεθος και παρότι στη δίνουνε σαν κανονική κάρτα, κόβεις την κάρτα SIM. Οι κάρτες ανανέωσης νομίζω ότι πάντα είχανε κωδικό, και από όσες θυμάμαι εγώ, ήταν πάντα "χάρτινες" (δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά).
 
θανος είπε:
θυμηστε μου κατι οι πρωτες καρτες ανανεωσης χρονου ομιλιας τοποθετουνταν μεσα στο κινητο σαν sim??γιατι κατι τετοιο θυμαμαι μετα βγηκε ο τροπος με τα ψηφια και νομιζω οτι στην αρχη τοτε εγραφαν πανω οι καρτες προσοχη δεν τοποθετειται στο κινητο
Το "προσοχη δεν τοποθετειται στο κινητό" το θυμάμαι.. Όμως για το άλλο με την κάρτα χρόνου στο κινητό, δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο..

Ίσως να θυμάσαι μερικά κινητά που έπαιρναν ολόκληρη την SIM, και όχι την μικρή που κόβεις..

Προσωπικά θυμάμαι ένα τέτοιο Motorola που είχε μία γνωστή μου...
 
θανος είπε:
θυμηστε μου κατι οι πρωτες καρτες ανανεωσης χρονου ομιλιας τοποθετουνταν μεσα στο κινητο σαν sim??γιατι κατι τετοιο θυμαμαι μετα βγηκε ο τροπος με τα ψηφια και νομιζω οτι στην αρχη τοτε εγραφαν πανω οι καρτες προσοχη δεν τοποθετειται στο κινητο

pro_crossaro είπε:
Θάνο νομίζω πως αλλιώς γινότανε το πράγμα. Στα αρκετά παλιά κινητά (έχω φυλαγμένη μία τέτοια παντόφλα), η κάρτα SIM ήταν σαν τηλεκάρτα. Αργότερα απλά τη μικρύνανε στο σημερινό μέγεθος και παρότι στη δίνουνε σαν κανονική κάρτα, κόβεις την κάρτα SIM. Οι κάρτες ανανέωσης νομίζω ότι πάντα είχανε κωδικό, και από όσες θυμάμαι εγώ, ήταν πάντα "χάρτινες" (δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά).

cloud είπε:
Το "προσοχη δεν τοποθετειται στο κινητό" το θυμάμαι.. Όμως για το άλλο με την κάρτα χρόνου στο κινητό, δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο..Ίσως να θυμάσαι μερικά κινητά που έπαιρναν ολόκληρη την SIM, και όχι την μικρή που κόβεις..

Προσωπικά θυμάμαι ένα τέτοιο Motorola που είχε μία γνωστή μου...
Η φωτο πιστευω καλυπτει ολες τις αποψεις! :)

attachment.php
 
τελικα μπορει οντως να το μπερδευω με εκεινες τις πρωτες sim γιατι θυμαμαι οτι ηταν σαν τηλεκαρτες δεν ξερω γιατι ειχαν βγει ετσι τοτε
 
θανος είπε:
τελικα μπορει οντως να το μπερδευω με εκεινες τις πρωτες sim γιατι θυμαμαι οτι ηταν σαν τηλεκαρτες δεν ξερω γιατι ειχαν βγει ετσι τοτε
Μα και σήμερα οι SIM είναι σαν τηλεκάρτες! Μετά κόβεις την μικρή που βάζεις στο κινητό..

Και τότε ήταν έτσι γιατί τα κινητά ήταν "τούβλα" και την έβαζες ολόκληρη σε κάποια... Τώρα γιατί την έβαζες ολόκληρη; Γιατί ήταν τόσο μεγάλα που δεν είχες λόγο να την κόψεις! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ βρήκα μία κάρτα ανανέωσης από την Panafon, και όντως και αυτή γράφει ότι δεν τοποθετείται στο κινητό. Προφανώς τα πρώτα χρόνια κάποιοι μπέρδευαν τις κάρτες sim, και ναι θυμάμαι κι εγώ ότι σε ορισμένα κινητά έβαζες ολόκληρη την κάρτα και δεν έκοβες τη sim, με την κάρτα ανανέωσης που είχαν το ίδιο μέγεθος!

panafon.jpg
 
Πραγματικά πόσο παλιά φαίνονται τα παραπάνω. Μπράβο Σταύρο για το αρχείο σου. Το σηματάκι ala Carte το είδα τις προάλλες κολλημένο-ξεχασμένο σε ένα περίπτερο.
 
DINO είπε:
Έχω κι εγώ πολλεεεεεεςςςς!!!!!Και ενημερωτικά φυλλάδια...

Θα τα μοιραστώ μαζί σας κάποια στιγμή.
Άργησα 3 χρόνια!!!! :eek:

Μια γενική φωτό:

attachment.php


Και μερικές κοντινές:

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Κάλλιο αργά παρά ποτέ :D
 
Αυτή των Goodys την είχα κι εγώ!Επίσης κάτι πατατάκια έδιναν κάρτες με χρόνο ομιλίας 1 ή 2 ευρώ.
 
pro_crossaro είπε:
και από όσες θυμάμαι εγώ, ήταν πάντα "χάρτινες" (δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά).
Κι όμως, οι bfree του πρώτου ποστ ήταν πλαστικές, όπως οι τηλεκάρτες. Θυμάμαι ότι είχα κάμποσες τέτοιες στη συλλογή μου με τηλεκάρτες. Μετά έγιναν χάρτινες, και τα τελευταία δέκα χρόνια, πλέον, σε μορφή απόδειξης.
 
Πίσω
Μπλουζα