Kατασκευή girly Arcade Bartop

telonio

Retro PaTRi@RcH
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.487
Αντιδράσεις
2.294
Θα σας παρουσιάσω ένα arcade bartop που κατασκεύασα πρόσφατα και ανήκει πλέον σε γυναίκα (εξού και ροζ, μωβ χρώματα). Εξ'αρχής προοριζόταν για μια κοινή μας φίλη. Οι οδηγίες που είχα λοιπόν ήταν οι εξής: bubble bobble, tetris, χρώματα ροζ και μωβ. Οφείλω να ομολογήσω, πως στην αρχή μου ήταν αρκετά δύσκολο να χωρέσω μέσα στο κεφάλι μου το ροζ και μωβ επάνω σε bartop. Εν τέλει δεν ήταν και τίποτα τραγικό όπως αποδείχθηκε. Έτσι στην αρχή, έφτιαξα στο Photoshop το artwork και παρέγγειλα ότι χρειαζόταν από το εξωτερικό. 2 τεμάχια Sanwa joysticks, κουμπιά και encoder της Ultimarc, micro ενισχυτής από Κίνα και ροζ t-molding. Το setup του pc το είχα και καθόταν αρκετό καιρό και ευτυχώς που το είχα, γιατί θα εκτόξευε το συνολικό κόστος του bartop.

Το pc με εγκατεστημένο το maximus arcade. SSD και τροφοδοτικό είναι καινούργια.

DSC05694.JPG 

H εκτύπωση σε αυτοκόλλητα με επίστρωση βινυλίου. Εδώ μόλις τα παρέλαβα από την εταιρία με τις εκτυπώσεις.

N333_20181102_174455.jpg

MDF 18mm κομμένο στις απαραίτητες διαστάσεις. 'Ετοιμα κομμένα από το ξυλουργείο, δεν υπήρχε λόγος να κάθομαι να κόβω τις ευθείες με την σέγα, αφού το κόστος ήταν μικρό.

DSC05701.JPG

Εδώ όταν έκανα τις τρύπες για τα κουμπιά και τα joysticks.

DSC05702.JPG

Με την σέγα έκοψα τα πλαινά ξύλα που έπρεπε να έχουν καμπύλες.

DSC05699.JPG

Και με το ρούτερ έφαγα τα πλαινά ξύλα για να είναι έτοιμα για το t-molding που περίμενα να παραλάβω από Αγγλία. Χωρίς ρούτερ αυτή δουλειά απλά δεν γίνεται.

DSC05700.JPG

Μια πολύ μικρή λεπτομέρεια που πιστεύω αξίζει να αναφερθεί, είναι πως έτριψα ελαφρώς την γωνία του ξύλου με τα controls. Αυτό για να μην τρίβονται τα χέρια στο gameplay στην γωνία του ξύλου. Μπορεί να μην σας λέει κάτι, αλλά πιστέψτε με, αξίζει να το κάνετε και εσείς αν έχετε σκοπό να κάνετε μια ανάλογη κατασκευή.

DSC05712.JPG

Εδώ έχω περάσει με αστάρι τα mdf κομμάτια πριν την τελική βαφή. Βαφή με σπρέυ δεν έχω πρόβλημα, το αποτέλεσμα είναι τέλειο, αλλά βαφή με ρολό δεν το έχω με τίποτα, μα με τίποτα. Η μεγάλη τρύπα στο σχεδόν τετράγωνο κομμάτι είναι για έναν ανεμιστήρα από pc, που θα βγάζει τον ζεστό αέρα προς τα έξω. Οι μικρές τρύπες που είναι δεξιά και αριστερά στο μακρόστενο κομμάτι, είναι για τα στερεοφωνικά ηχεία.

DSC05705.JPG

Και εδώ το bartop αρχίζει να παίρνει σχήμα. Μόλις έχω κολλήσει τα πλαινά αυτοκόλλητα.

N333_20181104_124603.jpg

Μετά από αρκετές ημέρες παρέλαβα και τα Sanwa.

N333_20181026_222343.jpg

Δοκιμάζοντας τα controls με το ipac.

DSC05856.JPG

Έπρεπε να αφαιρέσω το μεταλλικό κάλυμμα του micro ενισχυτή και επέλεξα να τον τοποθετήσω μπροστά και κάτω από τα controls, έτσι ακριβώς όπως αρκετοί κάνουν. Το θέμα με τον ήχο, είναι πως αρκετά παιχνίδια του mame, έχουν διαφορετικά επίπεδα έντασης ήχου, και αν τοποθετήσουμε τον ενισχυτή μέσα στο bartop, τότε θα είναι δύσκολο να ανοίγουμε την πλάτη κάθε φορά για να ρυθμίσουμε την ένταση. Έχω την εντύπωση πως με τα Pandora pcb τουλάχιστο η ένταση είναι η ίδια, συνεπώς δεν είναι απαραίτητο να τοποθετήσει κανείς τον ενισχυτή μπροστά.

DSC05857.JPG

Και μέχρι εδώ, το αποτέλεσμα είναι αυτό. Τα μόνα πράγμστα που λείπουν είναι το τζάμι μπροστά από την οθόνη, το plexiglass για τη μαρκίζα και το πίσω καπάκι.

DSC05861.JPG

Η "καρδιά" του bartop. Έκανα επιπλέον τρύπες στο κάτω μέρος δεξιά για την εξαγωγή του ζεστού αέρα που παράγεται από το τροφοδοτικό.

N333_20181224_002223.jpg

Και το τελικό αποτέλεσμα.

N333_20181215_180423.jpg

N333_20181215_180527.jpg

Ξέχασα να βγάλω φωτογραφίες από την μαρκίζα, αλλά δεν είναι τίποτα άλλο από ένα μακρόστενο κομμάτι plexiglass 4mm, με αυτοκόλλητο στην πρόσοψη. Σίγουρα ήταν καλή ιδέα να μπει φως (led) για να φωτίζεται η μαρκίζα, αλλά το ύψος των ηχείων με εμπόδιζε. Ίσως στην επόμενη κατασκευή, θα δούμε.  Έκανα μια λίστα με αγαπημένα στο maximus για να μην ψάχνει την χαώδη λίστα του mame ο χρήστης. Έγραψα και τύπωσα ένα μικρό manual, όχι τίποτα φοβερό, ουσιαστικά για το πως προσθέτεις και αφαιρείς παιχνίδια στην λίστα των αγαπημένων. Καμιά εβδομάδα δοκιμές σόλο και στα διπλά με την γυναίκα μου και συσκευσία για αποστολή στον σημερινό κάτοχο. Λόγο mdf ξύλων το bartop βγήκε τόσο βαρύ όσο χρειάζεται να μην κουνιέται όταν παίζουν 2 παίχτες. Όχι πως είναι ασήκωτο, αλλά δεν το λες και πούπουλο. Θα το χαρακτήριζα να έχει ιδανικό βάρος. Μπροστά από την οθόνη αρχικά σκέφτηκα να τοποθετήσω plexiglass. To τζάμι όμως δείχνει πολύ καλύτερα (τουλάχιστο κατά την προσωπική μου άποψη) και έτσι, αγόρασα ένα τζάμι 5 χιλιοστών (ακριβώς όσο είχαν τα ελληνικά arcades το 1980). Το έβαψα με μαύρο σπρέυ εσωτερικά στην περίμετρο και φένεται άψογα. Επίσης έχω ακούσει πως το plexiglass θολώνει, δεν ξέρω, αληθεύει;

Αυτή λοιπόν ήταν η κατασκευή και ήταν αρκετά διασκεδαστική και αρκετά εύκολη - με εξαίρεση το βάψιμο των ξύλων που προσωπικά με ζόρισε αρκετά. Ένα bartop είναι εντυπωσιακό και άκρως ενδιαφέρον για τους περισσότερους 40αρηδες που παίζουν wonderboy στο mame στο pc. Από ότι μαθαίνω, το bartop το έχουν "λειώσει" με το να παίζουν καθημερινά και αυτό είναι κάτι ιδιάιτερα ευχάριστο. Πάνω που τελείωσα με την κατασκευή του, άρεσε τόσο πολύ στην γυναίκα μου που μου ζητάει να της φτιάξω ένα παρόμοιο. Ωχ μπλέξιμο βλέπω..

Σας ευχαριστώ που διαβάσατε το κείμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι εκδοση mame  εβαλες επανω για να δουλευει με το maximus arcade?
 
Μαριος. Απιστευτος. Οπως παντα...
 
Είσαι μάστορας
 
Καλόοοοοοοοο!!!! χαχαχαχαχαχα ακου "girly"! Μπράβο ρε Μάριε!
 
H έκδοση του mame είναι η 0.193.
 
Πολύ ωραίο έγινε, μπράβο σου!
 
Δέχεσαι παραγγελείες;?

Οχι τίποτα άλλο...να σ' έχουμε υπόψη μας.

Πιστεύω πως κάτι παρόμοιο πέρασε απο το μυαλό όλων μόλις είδαν την έξοχη δουλειά σου.

Δείχνεις σαν άτομο με επίγνωση στο αντικείμενο που δουλεύει και ότι κάνει, το κάνει με μεράκι.
 
Eυχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
 
Μαριε σωραιοςςςςςςςςςςςς ρε φιλαρακι φοβερη καμπινα πραγματκα μπραβο στο μερακι σου και που πιανουν φυσικα τα χερια σου :thumbup:

Επειδη οπως εχω πει και παλαιοτερα εχω καμπινα την ιδια που ελιωνα πιτσιρικας με τα χιλια δυο σημαδια και σπασιματα που την αφηνω ετσι για να θυμαμαι το παρελθον οταν θα αποφασισω να φτιαξω ενα bartop που θελω με θεμα εξεχουσες γυναικειες προσωπικες των 80s/90s οπως jenna jameson,traci lords,Tera Patrick,Silvia saint,Tracey adams κ.α. να εισαι σιγουρος πως θα σε προτιμησω :headbangdude: :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: :headbangdude:
 
Μαριε σωραιοςςςςςςςςςςςς ρε φιλαρακι φοβερη καμπινα πραγματκα μπραβο στο μερακι σου και που πιανουν φυσικα τα χερια σου :thumbup:

Επειδη οπως εχω πει και παλαιοτερα εχω καμπινα την ιδια που ελιωνα πιτσιρικας με τα χιλια δυο σημαδια και σπασιματα που την αφηνω ετσι για να θυμαμαι το παρελθον οταν θα αποφασισω να φτιαξω ενα bartop που θελω με θεμα εξεχουσες γυναικειες προσωπικες των 80s/90s οπως jenna jameson,traci lords,Tera Patrick,Silvia saint,Tracey adams κ.α. να εισαι σιγουρος πως θα σε προτιμησω :headbangdude: :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: :headbangdude:
Να υποθέσω οτι η καμπίνα θα παίζει το fantasia;?

94e983517a4ee00258ffab1e60d35da7.jpg

fantasia.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψάξε το lover boy για mame αν δε το έχεις ακουστά.Θα πεθάνεις στα γέλια με το πόσο πονηρό είναι.
 
Μάριε εισαι καταπληκτικός !! Πολύ όμορφο bartop.

Νομίζω έχεις ταλέντο που πρέπει να εκμεταλλευτείς 
 
Κουκλί είναι. Μέχρι να φτάσω κάτω στο ποστ σου να δω το τελικό αποτέλεσμα φανταζόμουν κάτι σε φανταχτερό ροζ και μοβ να βγάζει μάτια αλλά τελικά είναι κουκλί σκέτο. Γεια στα χέρια σου! 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα