Kate Bush το φαινόμενο

Arduinna

RetroActive
Joined
27 Ιουλ 2006
Μηνύματα
340
Αντιδράσεις
16
kate20bush20poster1024x768ll3.jpg


Γνωστή για τις ιδιάζουσες συνθετικές και στιχουργικές της ικανότητες, την χαρακτηριστική φωνή της αλλά και την γενικότερα εκθαμβωτική της παρουσία, η Kate Bush είναι απο τις πιο πετυχημένες γυναίκες τραγουδίστριες τα τελευταια 20 χρόνια και απο τις προσωπικα πολύ αγαπημένες μου καλλιτέχνιδες.

Άρχισε να γράφει τραγούδια απο την εφηβεία της ενω ένα demo της περιήλθε στην κατοχή του David Gilmour (Pink Floyd) ο οποίος δεν άφησε φυσικά αυτό το διαμάντι να πάει χαμένο.Στα 16 της λοιπόν υπογράφει συμβόλαιο με την EMI. Έχει σπουδάσει χορό, μιμική τέχνη και φωνητική ενω έχει ταλέντο και στο γράψιμο.

Πρώτο τραγούδι Wuthering heights (κόλλημα!!!) βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημα της Εμιλυ Μπροντέ. Με αυτό το τραγούδι(στο αλμπουμ The Kick Inside) η Bush στα 17 της έφτασε στο νούμερο ένα των Βρετανικών charts.

Μία φορά μόνο απεπειράθη να κάνει τουρνέ συναυλιών αλλά επειδή ήταν κουραστικο και πολυέξοδο (τρελά κοστούμια και φωτισμοι γιατί η Bush όπως φαίνεται και στα βιντεοκλιπ της έχει έναν εντονα θεατρικό χαρακτήρα)απέφυγε να κάνει απο τότε οτιδήποτε σε live εκτός των πολύ βασικών(κυρίως έκανε συναυλίες για φιλανθρωπικούς σκοπούς).

Τo 1980 με το single Babooshka ξαναμπαίνει στο τοπ5 των charts τότε αποφασίζει να γινει συμπαραγωγός στις δουλειές της.Βγάζει το άλμπουμ Never for ever που περιέχει ένα απο τα εκπληκτικότερα κομμάτια όλων των εποχών το Army Dreamers γράμμενο σε ρυθμό βαλς με ενσωματωμένους στρατιωτικούς ήχους και με στίχους που σου σηκώνουν την τρίχα.Το 1982 το άλμπουμ The Dreaming τα πάει καλά αλλά είναι μια εποχή που νιώθει οτι έχει χάσει το κοινό της γι'αυτο κανει ενα διαλειμμα δυο-τριών χρόνων.

Το 1985 επιστρέφει δυναμικά με την κομματάρα Running Up That Hill το οποίο έγινε το δευτερο best-selling single της.Με αυτό το κομμάτι μπαίνει επιτέλους και στο Αμερικάνικο Billboard στη θέση 30.

Το 1987 βγάζει την συλλογή με τα καλύτερα της The Whole Story και ανακυρήσσεται Καλύτερη Βρετανίδα Καλλιτέχνιδα στα Βρετανικα BRIT Awards .

Tο 1989 το The Sensual World φτάνει στο νούμερο 2 στην Αγγλια.

Το 1993 βγάζει το The Red Shoes και εξαφανίζεται για 12 ολόκληρα χρόνια (στο διάστημα αυτό κάνει κι ένα παιδάκι) οπότε επανέρχεται το 2005 με το Aerial το οποίο την επαναφέρει στο προσκήνιο και στα charts.

Έχει συνεργαστεί με πολλούς καλλιτέχνες όπως ο David Gilmour, ο Peter Gabriel, ο Prince, ο Eric Clapton κλπ (μέχρι και με τον Γάλλο σταρ της κέλτικης μουσικής Alan Stivell!) .

Δισκογραφία

1978 The Kick Inside

1978 Lionheart

1980 Never for Ever

1982 The Dreaming

1985 Hounds of Love

1989 The Sensual World

1993 The Red Shoes

2005 Aerial

Live/Συλλογές

1979 On Stage

1986 The Whole Story

1989 Live at the Hammersmith Odeon, 1979

1990 This Woman's Work (1978-1990)

1998 This Woman's Work (Box Set)

1999 Lionheart/Dreaming

Καλλιτέχνις με όλη την σημασία της λέξης, δεν ξέρεις τι να πρωτοθαυμάσεις, την progressive μουσική της, τους στίχους της, τη φωνή της ή τη σκηνική της παρουσία. Τα τραγούδια της είναι όλα εξαιρετικά ενώ τα παιδικά μου χρόνια στοίχειωσε το βιντεο κλιπ του Cloudbusting εμπνευσμένο απο την ζωή του ψυχαναλυτή Βίλχεμ Ραιχ με τον Donald Sutherland σε ρόλο επιστήμονα-βροχοποιού, βιντεο-κλιπ στο οποίο έμαθα προσφάτως οτι έκανε το storyboarding(τον πίνακα με την διάταξη των σκηνών του δηλαδή) ο Terry Gilliam!Το βίντεο-κλιπ σκηνοθέτησε ο Julian Doyle ο οποίος είχε αναλάβει το μονταζ σε σχεδόν όλα τα Monty Pythons και στο Brazil του Gilliam και γενικά είχε πάρε-δώσε με αυτές τις παρέες!

Για λεπτομέρειες σχετικά με τη θεά:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kate_Bush

Για τους πολύ κολλημένους, το GaffaWeb που περιλαμβάνει και όλες τις συνεντεύξεις της εκτός των άλλων :

http://gaffa.org

:)

"But every time it rains,


You're here in my head,



Like the sun coming out--



Ooh, I just know that something good is going to happen.



And I don't know when,



But just saying it could even make it happen.
"
 
Τα συγχαρητήρια μου Arduina!!!Άψογο το review σου όπως άψογη ασφαλώς και η kate bush(Μόνο το Bush με χαλάει πια….George Bush )

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω ήσουν πλήρης!!

Από δίσκους της έχω μόνο το
covtws2gf1.jpg
που ασφαλώς ίσως και να είναι ο καλύτερος της!!!!
 
Δεν εχω ακούσει πολλά τραγούδια της Kate Bush. Oμως το Running up that hill το '85 μου άρεσε και μου αρέσει ακόμη. Πολύ περίεργο τραγούδι.
 
Ο θηλυκός Robert Smith κάποιοι είπανε!!! Φωνή με απίστευτες δυνατότητες και μεγάλη θεατρικότητα στην ερμηνεία της.Απλά υπέροχη...
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gfGc4wcil2g]YouTube - Kate Bush - Wuthering Heights
 
akmakas είπε:
Τα συγχαρητήρια μου Arduina!!!Άψογο το review σου όπως άψογη ασφαλώς και η kate bush(Μόνο το Bush με χαλάει πια….George Bush )
δεν λες πάλι καλά που υπάρχει κι αυτή και ξορκίζει το καταραμένο όνομα..

=======

παρεμπιπτόντως στην φωτογραφία του πρώτου μηνύματος η έκφραση της Καίτης μοιάζει πολύ με αυτήν του άβαταρ της Αδρουίννας..!! :eek:
 
Starbuck είπε:
δεν λες πάλι καλά που υπάρχει κι αυτή και ξορκίζει το καταραμένο όνομα..
=======
Λίγο από το ταλέντο της να είχε ο George, θα έκανε θαύματα!

Ανακάλυψα πρόσφατα την Kate και εντυπωσιάστηκα από το πόσο ολοκληρωμένη καλλιτέχνης είναι και πόσο τολμηρή στους πειραματισμούς.
 
Οι θεματολογια των τραγουδιων ηταν παντα πηγη εμπνευσης και ερευνας ειδικα στο χωρο της επιστιμης και παραψυχολογιας.

Για παραδειγμα το Cloudbusting και ενα αλλο με τη συσκευη επικοινωνιας με το "απομακρο" δεν θυμαμαι τον τιτλο αναφερονταν σε πραγματικα πειραματα.

Ο τιτλος Ολοκληρωμένη Καλλιτέχνης ειναι σωστοτατος.
 
Απίστευτο όντως το βίντεο κλιπ του Cloudbusting φίλε demos8enes, για μένα ένα απο τα καλύτερα των 80ς τότε που το μουσικό βίντεο ήταν τέχνη.

Για όσους δεν τσέκαραν το link του demos8enes είναι αυτό το βίντεο με τον Donald Sutherland που φτιάχνει μια μηχανή για να ελέγχει το καιρό.
 
Θεά. Hounds of Love και ξερό ψωμί. Και το τελευταίο album βέβαια, που έβγαλε πριν 2 χρόνια, ήταν ένα αριστούργημα.
 
Το είχα δει αυτό το τόπικ παλιότερα, είπα να ποστάρω απόψε όμως που με έπιασε μια ψιλομελαγχολία να το πω, νοσταλγία για μουσικά πισωγυρίσματα να το πω, όπως και να χει πέρασα μια πολύ ωραία μουσική βραδιά μόνος μου με την Kate και τις υπέροχες μελωδίες που μας έχει χαρίσει όλα αυτά τα χρόνια. Επιπλέον, είχα την ευκαιρία να τη ψάξω και πιο πολύ, βλεποντας βιντεάκια (YouTube σε ευχαριστούμε), μελετώντας lyrics κλπ... Πραγματικά πρόκειται για φαινόμενο, για μια γιγαντιαίου βεληνηκούς καλλιτέχνιδα κι ας βγάζει πλέον ένα album κάθε 10 χρόνια. Να σαι καλά Kate...
 
Τρελλό κόλλημα με το Wutherings Heights όντως! Καλλιτέχνης ιδανικη παρέα για ρομαντικούς με ανεμοδαρμένα μαλλιά και vintage ρουχα. Η ακροάση των τραγουδιών της συνοδευεται από την ανάγνωση συγγραφεων που πέθαναν απο φυματίωση (ή υπερβολική δόση λάβδανου) και την κατανάλωση κοκκινου κρασιού ή κονιακ.
 
Domenica είπε:
Τρελλό κόλλημα με το Wutherings Heights όντως! Καλλιτέχνης ιδανικη παρέα για ρομαντικούς με ανεμοδαρμένα μαλλιά και vintage ρουχα. Η ακροάση των τραγουδιών της συνοδευεται από την ανάγνωση συγγραφεων που πέθαναν απο φυματίωση (ή υπερβολική δόση λάβδανου) και την κατανάλωση κοκκινου κρασιού ή κονιακ.
Φανταστικό σχόλιο!!!!!!!

Είναι πραγματικά μία μεγάλη καλλιτέχνις..
 
Εχω στο pc το Wuthering Heights και πραγματικα η φωνη της δεν περιγραφεται! Πρεπει να μπορει να πιανει μονο ψηλες νοτες!
 
Εξαιρετική καλλιτέχνιδα. Λατρεύω πολλά τραγούδια της.
 
Πίσω
Μπλουζα