Knights of God

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
262
Παρα τις ερευνες δεν εχω βρει κατι. Αγγλικη σειρα που προβαλοταν στην ερτ. Το θεμα το θυμαμαι αμυδρα. Στο μελλον υπαρχει μια δικτατορια στην Αγγλια (τυπου λιγο v for vendetta) το σημα τους ειναι δυο διασταυρωμενα χερια με κοντα σπαθια λευκο-μαυρο σε κοκκινο φοντο. Οι στολες ειναι μαυρες και αρχηγος της παραταξης ενας με κοντα ασπρα μαλλια. Υπαρχει μια αντισταση σε αυτο το καθεστως και οι ηρωες ανηκουν σε αυτη.

Σας λεει κατι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Knights_of_God

Πολυ ωραια σειρα 13 επεισοδιων.Αν θυμαμαι καλα την εβλεπα στο τοτε free δορυφορικο SKY (ή στο SUPER)
 
απιστευτος!!!!
 
Knights of God

Πριν αρκετά χρόνια το Mega έπαιζε μια σειρά κατά πάσα πιθανότητα Βρετανική με κυριο θέμα την αντίσταση σε ένα ολοκληρωτικό καθεστώς.

Τι θυμάμαι: Η εισαγωγή έδειχνε μια μονάδα αστυνομικών του καθεστώτος να κατεβαίνει κάποια σκαλιά από ένα αρχαιοελληνικού ρυθμού κτίριο. Η σημαιά του καθεστώτος ήταν ένα Χ και το χρώμα που κυριαρχούσε ήταν το κόκκινο. Η χώρα σίγουρα ήταν η Βρετανία και αν και δεν είμαι σίγουρος νομίζω ότι ο κεντρικός ήρωας ήταν αστυνομικός του καθεστώτος.

Το μοτίβο της σειράς ήταν εξαιρετικά δυστοπικό και προσωπικά μου θύμιζε το Farhenait 451 αν και ήταν περισσότερο σημασιολογική η ομοιότητα παρά πραγματική. Η google δεν ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικη στο συγκκριμένο.
 
Ωχ, πολύ ενδιαφέρον και 1984 ακούγεται... άντε να το βρούμε κι αυτό!
 
Μικρος γουσταρα το σημα τους παρα πολυ. Λεω να το κανω ενα βεκτορακι και να παιξει σταμπα σε μπλουζακι.

Ωραια σειρα αλλα μαλλον την εθαψαν οι Αγγλοι, δεν εχει βγει σε DVD
 
Οχι, κι εγώ σε VHS-rip τη βρήκα σε κλειστό τορρεντάδικο...
 
Knights of God




Knights_of_God_cover.jpg


13 episodes of 30 minute duration. TVS. 1987

Στο έτος 2020, η Μεγάλη Βρετανία έχει καταστραφεί από τον εμφύλιο πόλεμο μετά από χρόνια πολιτικής αναταραχής.

H κυβέρνηση έχει ανατραπεί και η βασιλική οικογένεια εκτελέστηκαν.Η χώρα έχει χωριστεί μεταξύ Βορρά και Νότου, το Λονδίνο έχει καταστραφεί σαν πρωτεύουσας της Μεγάλης Βρετανίας

και εχει αντικατασταθεί ως πρωτεύουσα η πόλη Winchester.

Μια στρατιωτικής ηγεσίας ελίτ που κάνει κουμάντο μαζι με τους πλούσιους που ονομάζονται οι Ιππότες του Θεού και υπό την ηγεσία του mordrin ενός ανηλεή δικτάτορα

ο οποίος θέλει να καταστρέψει οποίον βρεθεί να θέλει να πάρει την ηγεσία.

knights.jpg


Αυτός και οι Ιππότες του Θεού μάχονται για να έχουν τον πλήρη έλεγχο της χωράς όμως μια άλλη ομάδα Ουαλλων επαναστατών του λάου τους χαλάει τα σχεδία τους

τόσο που ο δικτάτορας έχει εμμονή να τους καταστρέψει χωρις να υπολογίζει τίποτα ακόμα και την ζωή του και τον στρατό του!

Ενώ ο αρχηγός των επαναστατών εχει ένα γιο ο οποίος είναι το κλειδί στην μεταξύ τους πλοκή με τους Ιππότες πιάνεται απο τον δικτάτορα σε μια μάχη μετά απο βασανιστήρια του εμφυτεύεται στο μυαλό

φάρμακο που δημιουργεί στον εγκέφαλο και στους νευρώνες κύματα να κάνει πράξεις αυτά που θα του μεταβίβαζε ο δικτάτορας!

Είχε γίνει ένας πλήρης ελεγχόμενος πομπός εντολών με τελική εντολή την καταστροφή των επαναστατών που όμως φύλαγαν και μάχονταν για το κάλο της Μεγάλης Βρετανίας

υπό την ανώτερη ηγεσία του Βασιλιά της Αγγλίας οπού ο δικτάτορας ειχε δώσει εντολή και να σκοτώσει!

Όποτε εκεί θα τελείωναν όλα...

Όμως έγιναν τα πράγματα όπως τα ήθελε ο δικτάτορας.....

(Σας θυμίζει τις εποχές που ζούμε έτσι.. :) Προφητική ταινία!)

Την σειρά δεν την έχω δει άλλα με δίκη μου μετάφραση απο διάφορα sites που διάβασα γράφω λίγα λογία για την υπόθεση που για την εποχή του μου έκανε πολυ εντύπωση...

( Να ειναι καλα και ο joe που έκανε το thread βεβαία :) )

Επίσης εδώ διάβασα οτι...




The series was first mentioned in a 'TV Times' issue dated September 1985 in which it showed a photograph of Don Henderson in character but it wasn't screened for another two years, by which time both Patrick Troughton and Nigel Stock, who appear in major roles, had both died. This made it Troughton's last transmitted (although not last recorded) role. Andrew Morgan and Michael Kerrigan shared the directors chair for different episodes and the executive producer was Anna Home. The series was written by Richard Cooper, a writer who had previously worked in both children's and adult telelvision drama and who published a tie-in novelisation in 1987 which included a lot of material not used in the televised version.The series was shown on Sunday afternoons in the traditional family viewing slot that had previously seen the likes of 'Catweazle' and 'Worzel Gummidge', but 'Knights of God' was decidedly more adult in its content, right from the opening credits which showed a burning Union Jack, helicopters flying through flames and armies of black-clad soldiers carrying machine guns.




[uNQUOTE]


Απο το site: http://www.televisionheaven.co.uk/kog.htm

 

Συνημμένα

  • knights.jpg
    knights.jpg
    21,5 KB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν σε όνειρο το θυμάμαι! Οι τίτλοι με το θύμησαν - για κάποιο λόγο, θεωρούσα πολύ ωραία "οπτικά" την σημαία με το logo και μπροστά τους τίτλους!

Αυτό, θυμάται κανείς περίπου ποια χρονιά είχε προβληθεί?
 
D@redevil είπε:
Σαν σε όνειρο το θυμάμαι! Οι τίτλοι με το θύμησαν - για κάποιο λόγο, θεωρούσα πολύ ωραία "οπτικά" την σημαία με το logo και μπροστά τους τίτλους!
Αυτό, θυμάται κανείς περίπου ποια χρονιά είχε προβληθεί?

Νομίζω 1986 αλλα δεν ειμαι σίγουρος, θα κάνω αναζήτηση και θα επανέλθω..
 
Πίσω
Μπλουζα