Koμπιουτερίστικη βοήθεια για χάρη της Κάντυ

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.506
Αντιδράσεις
2.230
Προς ολους τους ειδικους: Επιτελους βρεθηκαν ολα τα καντυκα επεισοδια, με την καλυτερη ποιοτητα. Καποια απ'αυτα (αρκετα!!!) ειναι γραμμενα σε vob, αλλα το shrink, vlc, windows media player δεν μου τα ανοιγουν. Τα εχω αντιγραψει στο σκληρο μου, και ανοιγω manually το vob. Το VLC το παιζει αλλα δεν εχει καθολου εικονα και ηχο. Τo shrink μου βγαζει "Invalid navigation structure" oταν παει να διαβασει το dvd. Οταν τα προσθετω στο Nero, για να φτιαξω DVD (σαν .vob), τα αναγνωριζει, τα προσθετει, βρισκει την χρονικη διαρκεια καθε κεφαλαιου (καθε .vob περιεχει πολλα κεφαλαια), αλλα στο preview του DVD στο τελος, παιζει καποια καρε απο το καθε κεφαλαιο, παγωμενα, ενω ο ηχος προχωραει σωστα. Το μονο προγραμμα που τα παιζει σωστα ειναι το Nero ShowTime.

Ειδα οτι το dvd δεν ειχει την γνωστη δομη μο μονο το VIDEO_TS αλλα εχει και ενα folder VIDEO_RM. Το directory VIDEO_TS, εχει μονο τα παρακατω αρχεια:

VIDEO_TS.VOB

VIDEO_TS.IFO

VIDEO_TS.BUP

VTS_01_0.IFO

VTS_01_0.BUP

VTS_01_1.VOB

VTS_01_2.VOB

VTS_01_3.VOB

VTS_01_4.VOB

VTS_01_5.VOB

To directory VIDEO_RM εχει:

DVD_REC.USR

PVR_TEMP.USR

VIDEO_RM.BUP

VIDEO_RM.DAT

VIDEO_RM.IFO

Xρειαζομαι να τα μετατρεψω σε κανονικα .vob, δηλαδη αυτα που διαβαζονται απο Shrink, VCL, κτλ, ωστε να τα κοψω να τα ραψω, κτλ.

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!
 
Ισως βοηθησει το dvd decrypter να χωριστουν σε αρχεια video vob. Θελει ομως καποιες ρυθμησεις.
 
Eχω και το DVDFab, και απ'ο,τι ειδα στο google, ολοι συνιστουν αυτο. Παντως μου φαινεται περιεργο να εχει βαλει encryption ο τυπος που μας εδωσε τα DVD. Aν υποψιαστω οτι συμβαινει κατι τετοιο, θα του στειλω εναν καταστρεπτικο virus να του φορμαρει τον σκληρο. Συγχωρεστε με, λοιποι του φορουμ, αλλα πραγματικα τα εχω παρει...αν ειναι δυνατον...
 
Μα είναι δυνατόν?Εδώ το καλύτερο σχετικά κλείδωμα το έχει η Sony και πάλι σπάει και αυτό.Δεν είναι καθόλου απίθανο να το κλείδωσε ο τύπος πολλοί το κάνουν είναι αναιδέστατοι...τεσπα βάλε το DVD Fub και το θέμα έληξε...
 
Δεν ξερω τι μπορει να θελει το _RM αλλα κοίτα και στο http://www.doom9.org/. Κάνουν καλή δουλεια.
 
Προτείνω να το περάσεις ένα χέρι με το DVD Fab και αμέσως μετά άλλο ένα χέρι με το DVD Shrink. Τότε θα είσαι εντάξει.
 
Μεχρι τωρα, με το DVDFab απλα κοπιαρω τα DVD με κλειδωμα, που το Shrink δεν μπορει να τα διαβασει. Μ'αυτο το dvd τι να κανω, παιδια? Να το βαλω και να το κοπιαρω? Αυριο στη δουλεια θα το δοκιμασω. Τοσοι και τοσοι περιμενουν αυτα τα καταραμενα dvd με τα καντυκα επεισοδια, και ολο αντιμετωπιζουμε νεα προβληματα. Ελπιζω αυτο να ειναι το τελευταιο εμποδιο.

Ευχαριστω παντως για την βοηθεια.
 
Μετά από λίγο googlisma.....

Folders found in a DVD file structure can often contain a legacy folder called VIDEO_RM. Essentially, this folder is rather useless to most set-top DVD players as it is a folder referenced on Philips brand DVD recorders as well as Philips clones. For reasons unknown, Philips decided not to abide by standards of DVD file structures and used this VIDEO_RM folder to hold information about the recording device a DVD was created on.

Άνοιξε τα περιεχόμενα του dvd έτσι ώστε να βέπεις του φακέλους στον explorer και αντέγραψε τα περιεχόμενα του VIDEO_TS στο σκληρό σου.

Μετά για να το γράψεις σε dvd επέλεξε από το nero DVD VIDEO,στο τι θέλεις να γράψεις,και ρίξε αυτά που αντέγραψες στο σκληρό στο φάκελο VIDEO_TS.

Για οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα θα χαρώ να βοηθήσω.
 
Δοκιμασε τα:

any dvd

clone dvd

Απειρως καλυτερα απο τον υπολειπο ανταγωνισμο. Αν δεν τα βρισκεις, στειλε μου ενα πμ.
 
Και εγω πιστευω οτι τo directory VIDEO_RM ειναι πρακτικα αχρηστο και να το αγνοησεις.
 
supersonic είπε:
Άνοιξε τα περιεχόμενα του dvd έτσι ώστε να βέπεις του φακέλους στον explorer και αντέγραψε τα περιεχόμενα του VIDEO_TS στο σκληρό σου.

Μετά για να το γράψεις σε dvd επέλεξε από το nero DVD VIDEO,στο τι θέλεις να γράψεις,και ρίξε αυτά που αντέγραψες στο σκληρό στο φάκελο VIDEO_TS.

Για οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα θα χαρώ να βοηθήσω.
Εγραψα τα περιεχομενα του του VIDEO_TS στο σκληρο μου. Δοκιμασα να φτιαξω DVD-Video με το Νero και παιρνω:

Η ανακατανομη των αρχειων DVD-Video ξεκινησε.

Ενα ή περισσοτερα αρχεια (συνηθως αρχεια VOB) δεν ανηκουν στο αντιστοιχο αρχειο IFO.

Η ανακατανομη των αρχειων DVD-Video απετυχε. Ο δισκος DVD μπορει να μην παιζει.

Ειναι αυτο που ειχα αναφερει: το VIDEO_TS δεν περιεχει ολα τα αρχεια για καθε vob. Δεν μπορω να καταλαβω τι στο διαλο εχει κανει ο τυπος που εγραψε το DVD.

Δοκιμασα και το DVDFab, και τα output files παλι δεν παιζουν. Φορτωνω το DVDακι (αρχεια που δημιουργησα απο το DVDFab) στο Shrink. To διαβαζει (βλεπω και τo preview τους) και προσπαθω να τα ξαναγραψω στο σκληρο μου. Ολα καλα φαινονται, αλλα οταν προσπαθω να διαβαζω το Output vob αρχειο που δημιουργηθηκε απο το Shrink, το VLC δεν δειχνει ουτε εικονα ουτε ηχο (ενω κυλαει η μπαρα του χρονου), το WindowsMediaPlayer δεν παιζει τιποτα και οταν προσπαθω να το φτιαξω βιντεακι με το Nero, παλι στο preview εχει παραμορφωση ηχου και η εικονα κολλαει. Τα αρχεια που δημιουργησα με το Shrink φαινονται οκ, στο directory που τα δημιουργησε εφτιαξε και τα IFO και BUP files για καθε vob.

Eτσι και πιασω στα χερια μου αυτον που εγραψε αυτα τα DVD, δεν τον γλιτωνει ουτε ο ιδιος ο Θεος!
 
Δοκιμασε το Clone DVD , πολυ ευκολοτερο στη χρηση καθως επειλεγεις μονο VIDEO_TS , και προσπαθησε να παιξεις τα vob με το Power DVD, αυτο το VLC τι ειναι;

Επισης πολυ καλο για αναπαραγωγη ειναι και το "πειραγμενο" Media Player Classic.

Εγω παντως με το Nero DVD-Video δεν δοκιμασα ποτε να φτιαξω.
 
Το Νero για DVD ειναι πολυ ωραιο. Μπορεις να φτιαξεις πολυ ωραια μενου, με μουσικουλα, ωραιες γραμματοσειρες, εφε, κτλ.

Μιλησα τελικα με τον τυπο που εφτιαξε τα DVD και μου ειπε οτι ειναι κλειδωμενα!!!

Αλλο κουφο: τελικα τα ξεκλειδωσα με το DVDFab και τα ξαναεγραψα με το Shrink. Το περιεργο ειναι οτι ενω παιζει κανονικα το dvd, οταν κανω skip back-forth/fast forward/rewind χανεται η φωνη. Για να επανελθει πρεπει να σταματησω το dvd και να το ξαναρχισω. Επισης σε καποια καρε, παγωνει η εικονα και μετα τρεχει μπροστα.

Μαλλον αυτα τα dvd ειναι στοιχειωμενα :nervous:
 
Dvd decrypter, κανει θαυματα.
 
Ctrl+A, Shift+Del, κάνει ακόμα μεγαλύτερα θαύματα! :D
 
το dvd decrypter εχει σταματησει να βγαζει updates πανω απο 3 χρονια. Απο τοτε δλδ που το σταματησε ο δημιουργος του.

Το anydvd εκτος οτι βγαινει ακομα, σπαει και τα παντα ;)
 
Δεν εχω βρει DVDακι που να αντιστεκεται στο DVD decrypter, παρα μονο αυταπου ειναο οργωμένα απο κατω και βγάζουν errors.
 
Domniki , αν αυτός που έγραψε το dvd είχε mac , μπορεί να παίζει με το quicktime codec.

Δοκίμασε να περάσεις το quicktime.
 
Saulot είπε:
Δεν εχω βρει DVDακι που να αντιστεκεται στο DVD decrypter, παρα μονο αυταπου ειναο οργωμένα απο κατω και βγάζουν errors.
Παρομοιως και το DVDFab. Το προβλημα με το DVD decrypter ειναι οτι τα αντιγραφει σε σταδια, ενω το Fab, πετας μεσα το δισκακι και τα κανει ολα μονο του (διαβασμα-ξεκλειδωμα-συμπιεση-εγγραφη).

@maxcomgr...συμφωνω: οι ηλιθιοι ειναι ανικητοι!
 
Πίσω
Μπλουζα