KONAMI HANDHELDS

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
Έχει κανείς πληρόφορίες για τα lcd games της konami ή κατέχει κάποια από αυτά? το μόνο που γνωρίζω είναι ότι κυκλοφόρησαν την ίδια περίπου περίοδο με τα game&watch και προφανώς ήταν από τους ανταγωνιστές τους.

Προσωπικά κατέχω ένα που λέγεται double dribble και ξέρω ότι το συγκεκριμένο είχε βγει και ως παιχνίδι για NES.
 
Θα βγάλω φωτογραφία του για να καταλάβαιτε ποια handheld εννοώ
 
Έχω το Lone Ranger, που είναι βασισμένο στο γνωστό παλιό show με τον μασκοφόρο cowboy... Μάλιστα σκεφτόμουν προχθές πώς θέλω να του βάλω μπαταρίες και να το ξαναπαίξω.

Τα Χελωνονιντζάκια όμως ήταν το μεγαλύτερο hit στην τάξη όταν ήμουν τρίτη-τετάρτη δημοτικού. Το είχαν 3-4 συμμαθητές μου και ζήλευα πολύ. Ήθελα και εγώ αυτό το μεγάλο πράσινο πράμα στα χέρια μου (οκ, αυτό ακούσθηκε κάπως...)
 
Να τη η αγάπη μου:

Konami-LoneRanger.jpg
 
Εγώ απέκτησα πρόσφατα το Gradius της Konami. To έψαχνα από καιρό στο Ebay αλλά οι τιμές του ήταν απλησίαστες.
 
nightquest είπε:
Να τη η αγάπη μου:
Konami-LoneRanger.jpg
Το είχα και εγώ το Lone Ranger όταν ήμουν μικρός!

Είχα ξεχάσει την ύπαρξη του, μέχρι που είδα αυτή την φωτογραφία.

Υπάρχει κάποιος emulator για αυτό το handheld?
 
Ενα διαφημιστηκο για τα handhelds της Konami

CWXTEgwW4AAdKXp.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος ο Ajax87 :thumbup: Βλέπω Skate or Die, Top Gun, Double Dribble κτλ παιχνίδια που υπήρχαν σε κονσόλες. Για ποιο λόγο να κυκλοφορήσουν μια τόσο υποδεέστερη έκδοση;
 
johnny19818 είπε:
Ωραίος ο Ajax87 :thumbup: Βλέπω Skate or Die, Top Gun, Double Dribble κτλ παιχνίδια που υπήρχαν σε κονσόλες. Για ποιο λόγο να κυκλοφορήσουν μια τόσο υποδεέστερη έκδοση;

Φανταζομαι για τον ιδιο λογο που βγηκαν και στα tiger handhelds τα Street Fighter και Mortal Kombat. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Ωραίος ο Ajax87 :thumbup: Βλέπω Skate or Die, Top Gun, Double Dribble κτλ παιχνίδια που υπήρχαν σε κονσόλες. Για ποιο λόγο να κυκλοφορήσουν μια τόσο υποδεέστερη έκδοση;

Φανταζομαι για τον ιδιο λογο που βγηκαν και στα tiger handhelds τα Street Fighter και Mortal Kombat.
 
Ajax87 είπε:
Φανταζομαι για τον ιδιο λογο που βγηκαν και στα tiger handhelds τα Street Fighter και Mortal Kombat.
Ναι αλλά η Tiger μέχρι τότε δεν είχε άλλη κονσόλα ούτε ήταν developer βιντεοπαιχνιδιών. Η Konami τι λόγο είχε να κυκλοφορήσει τα φορητά αυτά από τη στιγμή που έβγαζε παιχνίδια για όλες σχεδόν τις κονσόλες της εποχής; Εκτός και αν το Konami ήταν απλά για τα μάτια του κόσμου και όλο το μηχανάκι το κατασκεύαζε άλλη εταιρεία.
 
Τι να σου πω ρε Τζοννυ δεν γνωριζω. Αυτο που ειπες παντως ειναι ενα πιθανο σεναριο.
 
Για να τα παιξεις στον δρομο και στο σχολειο βγηκανε, φτηνα!


Τα λιγα handhelds τοτε ηταν πανακριβα.
 
Κι επίσης, για να βγάλει κι άλλα λεφτά.

Γιατί ως γνωστόν, το χρήμα δεν είναι ποτέ αρκετό!
 
viking4a είπε:
Κι επίσης, για να βγάλει κι άλλα λεφτά. Γιατί ως γνωστόν, το χρήμα δεν είναι ποτέ αρκετό!
Σωστός ! Δυστυχώς κάπως έτσι είναι.....
 
Ναι, ok να βγάλει κι άλλα λεφτά αλλά τελικά πόσο πούλησαν αυτά τα "μικρά"; Άξιζε τον κόπο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μάνα μου είχε πάρει δώρο το Lone Ranger μιας κι ήταν νοσταλγός της τηλεοπτικής σειράς. Αν και δεν είχα ιδέα για την σειρά, είχα ρίξει τρελό λιώσιμο στο παιχνίδι. Ήταν και δυσκολούτσικο, μου πήρε πολύ καιρό μέχρι να το τερματίσω. Ήταν από τα λίγα handheld lcd games με τερματισμό.

Τα ξαδέρφια μου είχαν τα Χελωνονιντζάκια που δεν μου άρεσε και τόσο πολύ (το παιχνίδι, την σειρά την λάτρευα).

johnny19818 είπε:
Ωραίος ο Ajax87 :thumbup: Βλέπω Skate or Die, Top Gun, Double Dribble κτλ παιχνίδια που υπήρχαν σε κονσόλες. Για ποιο λόγο να κυκλοφορήσουν μια τόσο υποδεέστερη έκδοση;
Για τον ίδιο λόγο που κυκλοφόρησαν υποδιαίστερα ports arcade επιτυχιών σε υπολογιστές και κονσόλες.
 
Πίσω
Μπλουζα