Krokodile Atari2600 multicart

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
http://www.atariage.com/software_page.html?SoftwareLabelID=2716

Ουσιαστικα ειναι ενα cartridge για το 2600 που ταιζεται με roms μεσω USB και μπορει να παρει εως και 127 games.Μαλιστα εχει δικια του db και δημιουργει το αρχικο μενου επιλογης παιχνιδιου αυτοματα!

Αυτη τη στιγμη εχει εξαντληθει η πρωτη φουρνια και ετοιμαζεται η δευτερη.

Θα προσπαθησω να καμψω την γκρινια της Ms Wally και να το χτυπησω οταν βγει.Τιμαται 99 δολλαρια

Θα προτεινα ομως αν ειναι να μαζευτουμε οσοι ειμαστε ενδιαφερομενοι ωστε να μοιραστει το ταχυδρομικο κοστος.

Οπως και να ειναι θα σας ενημερωσω οταν ειναι ξανα ετοιμο...

Ρε ΑΕΟΝ φτιαξε οποτε μπορεσεις ενα topic για παλιες κονσολες...
 
Geo εχεις ταισει supercharger απο κασετοφωνο ή mp3?

Πιστευεις οτι μπορω να βρω supercharger και μαλιστα σε τιμη μικροτερη των 100 δολλαριων?

Και μια διορθωση...Sory το Krokodile δεν χρησιμοποιει USB αλλα RS232.

To MaxiCart εχει USB αλλα εχουν να ανανεωσουν τη σελιδα τους πανω απο χρονο...μαλλον βγαλανε μια παρτιδα και σταματησανε...
 
Μέσα είμαι εάν γίνει μαζική παραγγελία.
 
Το supercharger δεν έτυχε να το δω αλλά και να το πάρεις θέλεις κάποιο modification για να τρέχει πολλά games

http://members.cox.net/rcolbert/sc.htm

...
 
Hey Wally

Sorry που στο αργησα λιγο.. Check this out..

000_0126.jpg


Αριστερα ειναι το boxed Phaser Patrol που περιειχε το παιχνιδι σε κασσετα και το Supercharger, το δευτερο ειναι modded για games με 2k/4k, και το τριτο ειναι απλα μονο του Unmodded.

Take your pick buddie..
 
Παιδιά καλησπέρα,

είμαι παλιός λάτρεις των παιχνιδιών και πρόσφατα (λόγω προσωρινής βελτίωσης των οικονομικών) άρχισα τη δική μου συλλογή...

Μπορεί να βρεθεί κάποιο αντίστοιχο cartridge ξέρει κανείς?

Ψάχνω...αλλά δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο..

θενκς
 
Sorry που θα σε στεναχωρησω αλλα ειναι αρκετα δυσευρετα. Ακομα και εδω ειναι σχετικα ανυπαρκτα καθως τελειωσε το "run" για αυτα απο αυτον που τα κατασκευαζε και απο οπως δειχνουν τα πραγματα οσοι πηραν πηραν.

Θα δεις κατα καιρο να υπαρχει κανενα ξεκρεμαστο σε ebay αλλα θα δεις κατι τιμες 200-250$, οποτε ειναι απατη σκετη. Πιο ευκολα θα βρεις supercharger η αν εισαι τυχερος κανενα cuttle cart αλλα και παλι αυτα σπανιζουν.

Καλη συνεχεια στην συλογη σου και βαλε και καμια φωτο απο τους θησαυρους σου!

..!
 
Τα supercharger μπορεις να τα βρεις ακομα.. ειναι δυσευρετα, αλλα οχι τοσο οσο τα cuttle και ειδικα το krokodile που οποιος πηρε πηρε! Ξερω τα supercharger δεν εχουν την ευκολια ολα σε ενα, καθως χρειαζεσαι ενα ipod, η ενα κασσετοφωνο αν εισαι πραγματικα "μερακλης" και θελεις να ζησεις την πραγματικη εμπειρια που ειχαν οι πιτσιρικαδες οταν αγοραζαν τα παιχνιδια της Starpath/Arcadia στις αρχες του 80. Αλλα απο την αλλη, το να πληρωσεις ενα krokodile στο ebay με 200-250$ το θεωρω εντελως ασκοπο, καθως με αυτα τα χρηματα μπορεις να χτυπησεις ανετα καμια 100αρια και βαλε original cartridge (και που θα πιανουν και τοπο στην βιβλιοθηκη σου)!

Και εννοειται οτι οποτε μπορεσεις ποσταρε καμια φωτο απο την Ataro-συλλογη σου!!

..
 
Παιδιά, πριν 15 μέρες μπήκε ένα Cuttle Cart 2 στο ΕΒΑΥ και έκλεισε στα...420 δολάρια! Καινούριο ΘΑ είχε κόστος 150 δολάρια. Ειναι πλέον Out of production από το Δεκεμβριο του 2007 και ...καταλαβαίνετε...ρετροποιήθηκε μεμιάς....

Και είναι απορίας άξιο, αφου έχει τόση ζήτηση, γιατί δεν το συνεχίζουν. Η γιατί δεν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να φτιάξει κάτι αντίστοιχο.
 
Rygar είπε:
Παιδιά, πριν 15 μέρες μπήκε ένα Cuttle Cart 2 στο ΕΒΑΥ και έκλεισε στα...420 δολάρια!
Ακριβως τα λογια μου Rygar. Πρεπει να εισαι παλαβος να πληρωσεις τοσα πολλα για αυτο. Και ειδικα για το Cuttle.

..
 
phil_vr είπε:
Τα supercharger μπορεις να τα βρεις ακομα.. ειναι δυσευρετα, αλλα οχι τοσο οσο τα cuttle και ειδικα το krokodile που οποιος πηρε πηρε! Ξερω τα supercharger δεν εχουν την ευκολια ολα σε ενα, καθως χρειαζεσαι ενα ipod, η ενα κασσετοφωνο αν εισαι πραγματικα "μερακλης" και θελεις να ζησεις την πραγματικη εμπειρια που ειχαν οι πιτσιρικαδες οταν αγοραζαν τα παιχνιδια της Starpath/Arcadia στις αρχες του 80. Αλλα απο την αλλη, το να πληρωσεις ενα krokodile στο ebay με 200-250$ το θεωρω εντελως ασκοπο, καθως με αυτα τα χρηματα μπορεις να χτυπησεις ανετα καμια 100αρια και βαλε original cartridge (και που θα πιανουν και τοπο στην βιβλιοθηκη σου)!
Και εννοειται οτι οποτε μπορεσεις ποσταρε καμια φωτο απο την Ataro-συλλογη σου!!

..
Νομίζω έχεις πολύ δίκιο φίλε, αλλά να πω την αλήθεια με γοητεύει πάρα πολύ η ιδέα του να παίζω backup roms σε original κονσόλα με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο :) ...

Αλλά σίγουρα...προς το παρών θα μπει σε δεύτερη μοίρα...η συλλογή πρέπει αρχικά να εμπλουτιστεί με κονσόλες και ίσως με μια καμπίνα για mame pc ...

Όσο για τη συλλογή Atari είμαι στην αρχή ακόμα...

έχω ένα Atari 2600 Jr. Pal 1 σε πάρα πολύ κατάσταση με 3 χειριστήρια και 16 παιχνίδια προς το παρών...

Το Σαββατοκύριακο που θα έχω χρόνο θα τραβήξω φωτογραφίες γενικά από όσα υπάρχουν στη συλλογή αυτή τη στιγμή να σας ανεβάσω... :) :)
 
Ετσι μπραβο! Να αυξανομαστε οι Atarαδες!!! Θα κανω μια ερευνα εδω για Supercharger, που ειναι ευκολοτερο να βρεθει αν σε ενδιαφερει..

Να ξερεις ενα πραγμα. Τα 2600 (ακομα και το jr) γενικως ειναι αλεξισφαιρα! Ουτε αλαγες ουτε καθαρισματα θελουν σε board pins οπως τα NES, ουτε παθαινουν ζημιες. Ενα light sixer το ειχα αποθηκευμενο (οπως αποδειχθηκε με κακο τροπο - εμπαζε η συσκευασια) πανω απο χρονο στο γκαραζ, και οταν το εβγαλα εσταζε απο την υγρασια! Ανοιχθηκε, απλωθηκε στον ηλιο, ξανασυναρμολογηθηκε και παιζει κανονικα σαν να μην συνεβησε τιποτα.

Και η συμβουλη που σου δινω, ΠΟΤΕ να μην εχεις το 2600 σου, παντα στην πριζα οταν δεν το χρησιμοποιεις. Το switch κοβει το ρευμα προς την τηλεοραση, αλλα ρευμα εξακολουθει να περναει στο κυκλωμα του (λαθος σχεδιασμος η μαλλον αγνοια της εποχης). Το αποτελεσμα? Αν ειναι ολο τον χρονο συνδεμενο με την πριζα, καποια στιγμη θα καταληξει στον Ataroπαραδεισο,

καθως θα καουν τα κυκλωματα της πλακετας. Αυτο ειναι σιγουρο για τα 6-switch και 4-switch μοντελα, αλλα δεν το εχω διασταυρωσει ακομα για το Jr. Αλλα καλο ειναι να προσεχουμε για να διατηρουμε τα μηχανηματα μας παντα σε τελεια λειτουργικη κατασταση. Αν παλι σε ενοχλει το βαλε βγαλε του μετασχηματιστη, βαλε ενα διακοπτακι πανω στο καλωδιο τροφοδοσιας.

..
 
θενκς για τις συμβουλές...Much appreciated :biglaugh:

Όσο για το ρεύμα θέλω να βρω έναν μετασχηματιστή original κάποια στιγμή...γιατί τώρα έχω έναν ότι νάναι αγγλικό που παίζει στα 9βόλτ με αντάπτορα για σούκο πρίζα....οπότε όπως καταλαβαίνεις σε καμία περίπτωση δεν το έχω συνεχώς στην πρίζα παρα μόνο όταν θέλω να παίξω :)
 
Κανενα προβλημα φιλε μου.. οι συμβουλες ειναι για να τις μοιραζομαστε και να χαιρομαστε τα μηχανηματα μας..

Το να βρεις ελληνικο γνησιο μετασχηματιστη για το 2600 θα μας πουν τα παιδια εδω στο φορουμ τι παιζεται με αυτα. Απο οσο θυμαμαι και οσα εχω δει, τα μοντελα 2600 Jr που εφερνε τοτε η ΕΛΚΑΤ, ειχαν αγγλικα power supply (9v, 500mA) με μια υποδοχη για τις Ελληνικες πριζες σαν αυτη που περιγραφεις. Αυτο το ξερω οτι το εκαναν στις πρωτες παρτιδες μοντελων. Δεν ξερω αν συνεχιστηκε και μετα αυτο και αν κυκλοφορησε power supply με standard Ελληνικη σουκο πριζα.

Αλλα αυτος που εχεις, αν σου βγαζει 500μΑ (κοιταξε την ετικετα του η μετρησε το αν ασχολεισαι με αυτα) δεν εχεις κανενα προβλημα και μην φοβασαι τιποτα.

..
 
Αμάν...τώρα το τσέκαρα και είναι 300mA...να ανησυχήσω???
 
Μπα... δεν θα ανυσηχουσα για αυτο.. αν σου λειτουργει καλα και "υποτροφοδοτειται" με τα 300μΑ δεν θα ανυσηχουσα. Αν σου εβγαζε παραπανω (1000μΑ), τοτε θα το αλαζα σιγουρα..

Ακομα και τα power supply απο τα Flashback2 ειναι στα 200μΑ, και οταν τρωνε moddαρισμα για να παιζουν cartridge τα βγαζουν περα μια χαρα..

..
 
Τέλεια...τώρα μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος :biglaugh::biglaugh:
 
Δεν είναι ακριβώς έτσι.... Αν μια κονσόλα θέλει πχ 300mA τότε μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί τροφοδοτικό 300mA και πάνω.

Αν το τροφοδοτικό γράφει πχ 1000mA (1Α) αυτό σημαίνει ότι έχει τη δυνατότητα να δώσει ΜΕΧΡΙ 1000mA αν η συσκευή τα "τραβήξει"

Αν το τροφοδοτικό γράφει πχ 200mA και η συσκευή θέλει 300mA, αυτό σημαίνει ότι η συσκευή τραβά περισσότερο απ'όσα μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό. Αυτό σημαίνει πως το τροφοδοτικό θα ζεσταίνεται περισσότερο και γενικά θα λειτουργεί έξω από τις προδιαγραφές του οπότε μπορεί και να καεί.

ps

ΘΕΛΩ KROKODILE CARTRIDGE !!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks για την διευκρινιση gtsamour!

Οποτε το τροφοδοτικο μπορει να καει, αλλα το μηχανημα θα μεινει ανεπαφο ετσι? Για μενα το τροφοδοτικο ας κανει οτι θελει, αρκει το μηχανημα να ειναι καλα και ασφαλες!!

Αν και θα ηθελα πληροφοριακα να μαθω τι παιζεται με τα γνησια power supplies στην Ελλαδα. Εδω τα standard ειναι 9V 500mA.. και τα Sears εχουν ακριβως τις ιδιες προδιαγραφες. Οποιος ξερει, ας ριξει μια ενημερωση..

..
 
Πίσω
Μπλουζα