Krull (1983)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.096
Αντιδράσεις
15.422

μια τανια κοντά στην φιλμογραφια του σταρ-τρεκ , χαρακτηριστικη αρκετά για το 80'! ο προδρομος του μετέπειτα ' άρχοντα των δακτυλιδιων' και η πρωτη ταινια που χρειαστηκαν 5 μεγάλα στούντιο στην Αγγλια για να γυριστει! για την εποχή θεωρούνταν επιτευγμα όσον αφορά τα ειδικά εφέ και το περιπλοκο μακιγιαζ!

Υπόθεση: ενας πλανητης το krull βρισκεται σε κίνδυνο από την επιδρομή των slayers και του αρχηγού τους! ζουν σε ενα μαυρο φρουριο που καθε πρωι με την ανατολη του ηλιου , μετακινειται διαρκως! ο πριγκηπας Κολίν με την βοήθεια ενος μαγικού όπλου και ενος σοφου, μετα το θανατο του πατερα του και την απαγωγη της αρραβωνιαστικιας του , οφειλει να βρει το τερας και να το νικήσει! και να δημιουργησει βασιλειο, στην προσπαθεια του, αυτη έχει βοηθους παρανόμους και ληστες που ζουν σε βουνα, αφου ολα εχουν υποδουλωθει στα περιεργα όντα!

ο Κολιν ειναι κάτι σαν τον Ρομπεν του διαστηματος!!

ενα ωραιο γνωμικο: η δυναμη ειναι εφημερη, η αγαπη αιωνια, το λεει η λιζα στο τερας που την κρατα δεσμια οταν εκεινο της λεει πως η αγαπη ειναι εφημερη και η δυναμη τα πάντα!!!

αλλο ενα του σοφου προς τον Κολιν: από όλες τις μεγαλες αρετες η ευγενια ειναι η μεγαλυτερη!!

http://www.imdb.com/title/tt0085811/

το υπεροπλο λέγεται claive και σιγα δεν προσφερει πολλα στο τελος, η αγαπη των δυο παιδιων σωζει την κατασταση!

εχω την εντυπωση πως αν ήταν σειρα θα ειχε μεγαλύτερη επιτυχια, ηταν συντομη και της ελειπαν ουσιωδης στοιχεια!! δεν εδωσαν μεγαλο βαθος στους χαρακτηρες λογω των ειδικων εφε που ήθελαν δουλεια να γινουν! πολυ ωραιο το ζευγαρι των πρωταγωνιστων, αρκουντως ταιριαστο!



Uploaded with ImageShack.us

οι κακοι slayers που υπακουν τυφλα στο 'τερας' και σκοτωνουν με λειζερ οποιον τους εναντιωνεται!



οι πρωταγωνιστες, η Λιζα ειναι κατι σαν πριγκηπισσα του διαστηματος! η προφητεια λεει πως ενα κοριτσι με αρχαιο ονομα θα κυβερνησει καποτε, ειρινικα τον γαλαξια!

Προβολή συνημμένου 55545Προβολή συνημμένου 55546
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την είχα δει παλιά μικρός και αυτό που μου είχε μείνει ήταν τα κόκκινα μάτια του τέρατος και η σκηνή στο βάλτο.

τη ξαναείδα πριν μια βδομάδα και έφερε πάλι αναμνήσεις..
 
Μια εργαρα που απορω πως δεν ειχε το δικο της thread!

Οπως ειχε πει και καποιος παραξενος τυπος χρησιμοποιωντας greeklish πριν 4 χρονια και κατι:

Wally είπε:
KRULL ME PROLAVES!!!To prwto ergo pou piga kai eida sto sinema xwris goneis :)
:)
 
Ως τωρα το εχω δει μονο μια φορα στη ζωη μου μικρος (απαραδεκτος ε; ), αλλα με ειχε μαγεψει και θυμαμαι πολυ καθαρα σκηνες και εικονες.

Εντωμεταξύ ειχα παραξενευτει γιατι ενω ηταν μια 100% fantasy ταινια, επελεξαν να της δωσουν διαστημικο σκηνικο με λειζερ κλπ, ενω δεν προσφεραν κατι παραπανω ως κονσεπτ. Πχ θα μπορουσανε τα σαιμποργκ να ειναι τερατακια ή ζομπι, και το διαστημοπλοιο να ηταν ανετα καποιο καστρο.

Ισως βεβαια ηθελαν να κανουν καποιο.......... πολεμοαστρικό εφφέ με διαστημικές πριγκήπισσες κλπ :)

Η γουικιπεντια λεει οτι υπηρξε καποιο συντομο φραντσαιζ με επιτραπεζια παιχνιδια, καρτες και κομικς απο τη Μαρβελ. Ξερετε αν κυκλοφορησε τιποτα εδω; Νομιζω οτι του αξιζε καποιο σηκουελ παντως
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σ΄αυτό ήταν η φωτιά που έβγαινε μέσα απ΄το νερό? και η γυναίκα - αράχνη?
 
σ΄αυτό ήταν η φωτιά που έβγαινε μέσα απ΄το νερό? και η γυναίκα - αράχνη?
 
Ναι, αν και δεν ορκιζομαι για τις φωτιες
 
Ηταν λιγο συμπιγμένο , αν ηταν σειρά θα έσκιζε με μεγαλύτερη διάρκεια, ξερει κανει γιατί ονομάστηκε b-movie ;

ειχε πολύ καλο κονσεπτ, λίγες σκηνές να ειχε παραπάνω!!

η σκηνη που η Λιζα παιρνει την φωτια στα χερια της από το νερό, ειναι πολυ συμβολική και μιλά τρυφερα #) για τον ανδρα στον οποιο θα την δωσει ;) , θα ειναι αυτος που θα διαλεξει για συντροφο!!

γενικα ειχε πολλους συμβολισμους και γνωμικά, μεγαλος ηθοποιος αυτος που παιζει τον σοφο που βοηθαει τον Κολιν, να βρει το οπλο. η φωνη του και αν ειναι θεατρικοτατη!!

και ο αρχηγος των ληστων , ειναι όνομα, μεγαλο στο bbc, με γιο ηθοποιο, παιζει και ο Λιαμ Νιλσον και ο Μαρσαλ στον κεντρικο ρολο!!

αλλη μια καινοτομια: οι ηθοποιοι και ολο το καστ, μακιγιερ, ενδυματολογοι δουλευαν ολοι μαζι, εντολη του σκηνοθετη, ο ενας γνωριζε τον αλλο σαν ενα αρμονικο συνολο!!!



wally μπραβο που ηταν η πρωτη σου ταινια στο σινεμα, οντως καλη ταινια, θυμιζει εντονα 80'!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μέχρι και πολύ πρόσφατα (πριν το ξαναδώ), ήμουν σίγουρος ότι ο πρωταγωνιστής ήταν ο Κερτ Ράσελ !

Μέχρι και στοίχημα έβαλα (και φυσικά το έχασα). :(
 
Έχω πολλά χρόνια να τη δω αλλά παραμένει στις αγαπημένες μου retro fantasy περιπέτειες μαζί με το Willow και φυσικά το Conan. Οι σκηνές που μου έχουνε μείνει είναι η γυναίκα αράχνη, ο κύκλωπας να κρατάει με υπερπροσπάθεια τη πόρτα για να μπουν στο φρούριο και το όπλο να κολλάει τελικά πάνω στο τέρας την ώρα που το σκοτώνει και να μη μπορεί να το πάρει πίσω ο πρωταγωνιστής. Το τελευταίο ειδικά με είχε στενοχωρήσει αφάνταστα...
 
Αν και δεν γράφω συχνά στο subforum των ταινιών, κάνω μία εξαίρεση αφού πρόκειται για μία απο τις αγαπημένες μου ταινίες !!

Στο σινεμά την είχα δεί μόνο μία φορά (όταν πρωτοβγήκε στις αίθουσες), αλλά με το που απέκτησα βίνδεον, πρέπει να την είχα νοικιάσει καμιά δεκαριά φορές - το λιγότερο...

"Χορταστική" περιπέτεια Ε.Φ., και πραγματικά είχα πιάσει τον εαυτό μου να... "συμπάσχει" με τον Κόλγουιν που τράβαγε τα μύρια όσα μέχρι να βρεί το γκλαίηβ ("την ρομφαία" όπως έγραφαν οι υπότιτλοι) και να σώσει την αγαπημένη του.

Μου άρεσαν πολύ και τα "ειδικά εφφέ", ενώ η κραυγή των Σλέυερς (ελληνική μετάφραση: "Φονιάδες") όταν πεθαίνουν, δεν είναι κάτι που ξεχνά κανείς εύκολα...

Πάντως ένα απο τα καλύτερα χαρακτηριστικά της ταινίας, ήταν και η ΥΠΕΡΟΧΗ μουσική του Χόρνερ !! :headbangdude:
 
Χιλιοπαιγμένη ταινία στο βίντεο (πρέπει να την έχω δει 4-5 φορές) και από τις πιο αγαπημένες μου! Θυμάμαι ότι έπαιρνα τα αστεράκια του νίντζα που είχαμε στις απόκριες και προσπαθούσα να μιμηθώ την ταινία. Ήταν πολύ μπροστά για την εποχή της. Εγώ θα έλεγα ότι είναι διασταύρωση Star Wars με Άρχοντα των Δαχτυλιδιών.

billy είπε:
Μου άρεσαν πολύ και τα "ειδικά εφφέ", ενώ η κραυγή των Σλέυερς (ελληνική μετάφραση: "Φονιάδες") όταν πεθαίνουν, δεν είναι κάτι που ξεχνά κανείς εύκολα...
Αυτό ήταν που μου είχε μείνει και μένα σε συνδυασμό με το πως ο εγκέφαλός τους έμπαινε στο έδαφος όταν σκοτώνονταν. Επίσης η σκηνή με την κινούμενη άμμο μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση όπως και όταν το κακό παίρνει την θέση του γερο-σοφού και όταν ο ήρωας τον καθοδηγεί (ήταν τυφλός εάν θυμάμαι καλά) μεγαλώνουν τα νύχια του και τα μάτια του γίνονται κατάμαυρα. Δεν ξέρω γιατί αλλά τότε μου είχε φανεί τρομακτικό.
 
Κάτι φορές νομίζω ότι το Krull δεν είναι ταινία, αλλά RPG :)
 
Dartacan είπε:
Αυτό ήταν που μου είχε μείνει και μένα σε συνδυασμό με το πως ο εγκέφαλός τους έμπαινε στο έδαφος όταν σκοτώνονταν. Επίσης η σκηνή με την κινούμενη άμμο μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση όπως και όταν το κακό παίρνει την θέση του γερο-σοφού και όταν ο ήρωας τον καθοδηγεί (ήταν τυφλός εάν θυμάμαι καλά) μεγαλώνουν τα νύχια του και τα μάτια του γίνονται κατάμαυρα. Δεν ξέρω γιατί αλλά τότε μου είχε φανεί τρομακτικό.
Οh yes !! :headbangdude:

Αξέχαστες σκηνές - και όντως ψιλο-spooky για εκείνη την ηλικία !!
 
Σε καμια περιπτωση δεν ηταν "παιδικη" ταινια οπως ειχε πλασαριστει.

Η ρομφαια παντως ειναι το απολυτο σφαχτηρι!
 
Επικοτατη ταινια με πολυ καλη παραγωγη για την εποχη. Με λιγη δουλεια επανω στο θεμα της πλοκης θα μπορουσαμε να μιλαμε για κλασσικο αριστουργημα. Αισθητικα εχει καταπληκτικες στιγμες. Απο τα πολυ ωραια κοστουμια μεχρι το απιθανου design καστρο του κακου και την υποβλητικοτατη σκηνη με την αραχνη (πολυ δυνατη και η subplot εκει).

Η φαση στον βαλτο παραμενει spooky ακομα και τωρα...
 
joe είπε:
Επικοτατη ταινια με πολυ καλη παραγωγη για την εποχη. Με λιγη δουλεια επανω στο θεμα της πλοκης θα μπορουσαμε να μιλαμε για κλασσικο αριστουργημα. Η φαση στον βαλτο παραμενει spooky ακομα και τωρα...
oπως το λες ακριβως λιγη δουλεια να γινοτανε στην πλοκη θα μιλαγαμε για αριστουργημα!! αλλα ειχαν τα εφε που επρεπε να επιμεληθουν και αφησαν λιγο την εμβαθυνση στους χαρακτηρες!! θα μιλαγαμε για δευτερο σταρ-τρεκ!! παντως μ' αρεσει και η απλοτητα που δεν ειναι βαρυφορτωμενη σαν τον αρχοντα οποτε το μυαλο αρνειτε να ακολουθησει πολλες διαδρομες, λιγο ομως αν επεμεναν!!

μικρη την φοβομουν την ταινια, το τερας οχι τα αλλα, μεχρι την μεση την εφτανα τωρα αξιωθηκα να την δω ολοκληρωμενη!!
 
Φοβερο εργο ,εχω πολλα χρονια να την δω.
 
Η ταινια σίγουρα μπορούσε να έχει σίκουελ, αφου στο τέλος μας λέει πως ενα κορίτσι θα διαλέξει βασιλιά και ο γιος τους θα κυβερνήσει παντοτινά τον γαλαξία..οπότε..θα μπορούσε να υπάρξει ένας σκηνοθέτης που θα μπορούσε να μελετήσει τους χαρακτηρες του krull του 80' και να δωσει συνέχεια . με τον γιο αυτη τη φορά.εγω τουλάχιστον θα το εκτιμούσα αυτό! :please:

υπάρχει μια στροφή σκηνοθετων προς χαρακτηρες του 80' που έκαναν αίσθηση στο ιντερνετ ειχα διαβάσει για συνέχεια της σειράς Μαγκαιβερ σε ταινία , αυτη τη φορά, βεβαια, να ασχοληθει κάποιος σοβαρά, γιατι τα σικουελ ειναι κατωτερα των αυθεντικών κάποιες φορές :( !

αν ειναι να το κανει κάποιος ας το κάνει με σεβασμό στους χαρακτηρες με τους οποιους μεγαλώσαμε ;) και να μεινουν στην ατμόσφαιρα της πρωτοτυπης ταινίας όσο μπορουν φιλταροντας την κιολας απο τις συγρονες τεχνικες!
 
Όπως είχα γράψει παλαιότερα κι αλλού, το Krull είναι η ταινία που έχω δει τις περισσότερες φορές στο cinema :)
 
Πίσω
Μπλουζα