LAN-WAN ερώτηση

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.264
Λοιπον εχω προβλημα και δυστυχως οχι πολυ χρονο να ασχοληθω... :(

Παμε λοιπον...

Εχω ενα router-modem US Robotics 819112 και σε ενα hub εχω ριξει router,PC,XBOX,XBOX360.

To router εχει 192.168.x.y και τρεχει DHCP server

Το PC εχει καρφωτη 192.168.x.z

Τα XBOXια "παιρνουν" IP απο το router

Θελω να ανοιξω καποιες ports ωστε τα XBOX να μπαινουν LIVE και το PC να τρεχει "σωστα"

To μενου ειναι καπως μπλεξιμο και δεν εχει συγκεκριμενο port-forward μενου.Υποθετω οτι παιζω με το ΝΑΤ.

Πως,αφου δεν ξερω τα IP των XBOX μπορω να κανω port-forward τα αναγκαια ports?

Για το PC υποθετω τη δουλεια την κανω με την 192.168.x.z?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χωρίς να γνωρίζω από xbox. Λέω τώρα, μήπως θα πρέπει να ρυθμίσεις το DCHP στο router ώστε να δίνει αυτό αυτόματα ip και subnet στο pc και στα xbox ώστε να τα βλέπει όλα;
 
Ξεκινάς διαβάζοντας το manual, δεν ειναι διαφημιστικό εντυπο...

Λογικά μπορείς να κανεις bind την mac adress των XBOX με συγκεκριμένη ip απο το router και με ενα nat configuration να ανοίξεις τις απαραίτητες πόρτες.
 
Για το PC σιγουρα την κανεις τη δουλεια σου με 192.168.x.z,αλλα ρε Πανο,τα XBOX δηλαδη δε γινεται να παιρνουν κι αυτα καρφωτη ip...;;
 
Ηθελα να το αποφυγω...τους καρφωσα απο μια και ΟΚ τωρα.

Αλλα παρολα αυτα δεν συνδεεται στο PC για streaming το 360 (το XBOX1 παει με samba shares και δεν εχει προβλημα)
 
Μεγαλα παιδια ειμαστε πια (προσφιλης εκφραση του Πανου :biglaugh: ) - αφηστε τα DHCPs για τα μικρα παιδια και "καρφωστε" κανονικα τις IPs. Ετσι δουλευουν οσοι θελουν να φτιαξουν κατι.
 
Ριχνω καμποσα πραγματα πανω στο hub και εχω βαρεθει τα τεφτερια με τις IP ;)

Τεσπα,με καρφωτες παιζει αλλα δεν βρισκει οτι υπαρχει PC στο δικτυο με WMP11 ωστε να stream-αρει pics,mp3,video κτλ...

Ρε Αντωνη (και οποιοι το εχουν καταφερει με αυτη τη τοπολογια) δωστε χερακι βοηθειας! :D

Kαι μιας και περισευουν πορτες...το DC τα παει καλα με ADSL?Εχει μεινει κανενας server ανοικτος?
 
Έχεις δει πόσο τιμάται ένας broadband adapter για DC; :p
 
Πίσω
Μπλουζα