Land of Illusion Starring Mickey Mouse

Dimitrios

RetroWannaBe
Joined
11 Σεπ 2009
Μηνύματα
94
Αντιδράσεις
7
Land of Illusion

Land_of_Illusion_starring_Mickey_Mouse_Coverart.png


Τίτλος: Land of Illusion

Πλατφόρμα: Sega Master System/Game Gear

Ημερομηνία κυκλοφορίας: 1992

Είδος: Platform

56001361944555746934.jpg


 


Σενάριο
:

Ο Μίκυ αποφασίζει να αράξει στην πολυθρόνα του και να διαβάσει ένα βιβλίο με παραμυθένιες ιστορίες. Δεν θα αργήσει όμως η στιγμή όπου θα πέσει σύντομα στην αγκαλιά του μορφέα, ώστε αργότερα θα ξυπνήσει (?) σε ένα παράξενο χωριό.Έτσι λοιπόν η Νταίζυ Ντάκ καταφτάνει προς αυτόν, λέγοντάς του πως το μαγικό Κρύσταλλο έχει κλαπεί, με αποτέλεσμα τα λιβάδια τα οποία ήταν πλημμυρισμένα απο παπαρούνες, φωτολουσμένα απο τον ήλιο και ξεχειλισμένα απο αγάπη, να έχουν κυριευτεί απο δυστυχία (όλο το χωριό γενικά)!

Εδώ λοιπόν ο Μίκυ (δηλαδή εσείς) αναλαμβάνει δράση προσπαθώντας μεταξύ των άλλων, να σώσει και τους κατοίκους του χωριού οι οποίοι κάθε άλλο παρά άγνωστοι είναι, αφού αποτελούνται απο τον Οράτιο Χαλινάρη, τον Γκούφυ, τον Ντόναλντ Ντάκ και την..Μίννυ Μάους..(duh)

[Απορία mode on]: γιατί συνέχεια αυτός ο Μίκυ σκίζεται για να σώσει τη μίννυ, μια υστερικιά και σνόμπ, αφού μια ζωή του ψήνει το ψάρι στα χείλη..[απορία mode off/]

54281676913690822575.jpg


Άμα δεν μου δώσεις να κάνω "μαμ", ΔΕΝ σε αφήνω να περάσεις..





Gameplay
:

Το παιχνίδι είναι ένα κλασσικό sidescroll platform. O Μίκυ καλείται να περάσει απο βουνά, λαγκάδια, ποτάμια, κάστρα, ερήμους, ακόμα και να ταξιδέψει στα...σύννεφα, προκειμένου να σώσει τους φίλους του καθώς και να μάθει τρόπους καλής συμπεριφοράς στο φάντασμα που έκλεψε το πετράδι. Οι κινήσεις όλες και όλες είναι δύο (δύο ήταν τα κουμπιά άλλωστε του χειριστηρίου του master system) με την μία να έχει τη δυνατότητα να σηκώνει και να εκτοξεύει αντικείμενα, ενώ στη δεύτερη, ο μίκυ εφαρμόζει μια περίεργη μέθοδο "επίθεσης" (εκτός απο το να τους πετάει πράγματα στην κεφάλα τους) την λεγόμενη "popoudaki attack" αφού κάνοντας jump μπορεί (τη στιγμή που βρίσκεται στον αέρα) με τον...πωπουδάκο του να..."καρφώσει" (ακα στείλει στα θυμαράκια) τους εχθρούς του!

10045467492151531783.jpg


Τα επίπεδα είναι αρκετά (για τα δεδομένα της εποχής και με το σκεπτικό οτι τότε δεν χρησιμοποιούσαμε save) και πολύ όμορφα σε σχεδιασμό. Συνήθως ολοκληρώνοντας το ένα επίπεδο, έχουμε πρόσβαση στο αμέσως επόμενο. Και λέω "συνήθως" γιατί κάποιες φορές θα κληθούμε να γυρίσουμε σε προηγούμενα επίπεδα με σκοπό να προμηθευτούμε επιπλέον items όπου θα μας βοηθήσουν να προχωρήσουμε κανονικά στα επίπεδα τα οποία έχουμε "ξεκλειδώσει" (όπου χωρίς αυτά δεν δύναται να προχωρήσεις την πίστα).

43342236023839071267.jpg


Οι δυνατότητες που αποκτά ο μίκυ ποικίλουν

Τα items που θα πρέπει να αποκτήσετε είναι τα εξής:

Φλογέρα: Μπορείς ανα πάσα στιγμή μέσα στο παιχνίδι, παίζοντας με τη φλογέρα σου να σε μεταφέρει πίσω στον κεντρικό χάρτη του παιχνιδιού.

Potion: Μπορείς πλέον όποτε θές να σμικρύνεις τον εαυτό σου. Χρησιμεύει σε επίπεδα όπου ο "κανονικός" μίκυ δεν χωράει να περάσει.


Σκοινί
: Πλέον μπορείς να σκαρφαλώνεις σε δυσπρόσιτα σημεία του παιχνιδιού, που άλλοτε ήταν αδύνατο να έχεις πρόσβαση (και κατ επέκταση να προχωρήσεις το παιχνίδι)


Μαγικά παπούτσια
: Ο ήρωας πλέον μπορεί και περπατά πάνω στα σύννεφα.


Μαγική φασολιά
: (οκ άμα δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει μια μαγική φασολιά, φύγε όχι απο το topic, αλλά απο το ίδιο το forum!) :p

80785531374763669934.jpg


Η δυνατότητα του Μίκυ να συρρικνώνει το μέγεθός του όποτε αυτός το επιθυμεί, αποτελεί αναμφίβολα το "highlight" του παιχνιδιού.

Το παιχνίδι πέρα απο την παραμυθένια ατμόσφαιρά του, ξεχώριζε και για το "φυσιολογικό" επίπεδο δυσκολία του. Δηλαδή απαιτούσε μεν προσπάθεια απο τον παίχτη με ότι αυτό συνεπάγεται ("άγχος" για την έκβαση του παιχνιδιού/αγωνία για να δείς τη συνέχεια-συναισθήματα που πλέον δεν υπάρχουν στους gamers-κτλ), χωρίς όμως να σε παιδεύει με απάνθρωπο επίπεδο δυσκολίας (βλ Ghouls 'n Ghosts).

34469472513594921241.jpg


Όμορφη ατμόσφαιρα με όμορφη μουσική υπόκρουση, συνοδεύει όλα τα επίπεδα του παιχνιδιού

 


Γραφικά
:

Άν και ο τεχνικός τομέας για την πλειοψηφία των παιχνιδιών για το Master System κυμαίνονταν κάτω του μετρίου, ευτυχώς δεν συνέβει το ίδιο στα διαμάντια που προσέφερε η κονσόλα. Λιτά μεν αλλά πανέμορφα χρωματιστά γραφικά, σε ταξίδευαν όπως λίγα games τότε, σε έναν άλλο κόσμο. Τα level design είναι πολύ όμορφα και και σε καμία περίπτωση δεν κουράζουν και δεν επαναλαμβάνονται.

Μουσική:

Όχι κάποιο αριστούργημα σαν τα soundtrack πχ των Sonic series, αλλα μια όμορφη μουσική που σε συνοδεύει καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Δεν γίνεται επ ουδενοί βαρετή.

53104456953210496977.jpg


Λιτά και σχεδόν μονόχρωμα. Πραγματικά ποιός απο μας δεν μεγάλωσε και δεν ονειροπόλησε με τέτοια πανέμορφα γραφικά;

Έν κατακλείδι θεωρώ το "Land of Illusion" ένα παιχνίδι-ορόσημο στην ιστορία των platform games. Πιστεύω πως δίκαια κατέχει μια θέση στις καρδιές πολλών παλιών gamers, καθώς και στο πάνθεον των "αξέχαστων" παιχνιδιών, παράλληλα μαζί με τα αντίστοιχα ιστορικά pc games εκείνης της εποχής.

30260808047322550478.jpg


Μα ποιό παιχνίδι μου θυμίζει αυτό το σκηνικό; χμ..

Θεωρώ δεδομένο πως κάθε κάτοχος της κονσόλας το έχει δοκιμάσει, ενώ μπορείτε φυσικά και όσοι επιθυμείτε, να το δοκιμάσετε μέσω ενός εξοιμοιωτή. Φυσικά δεν νομίζω να νιώσετε το συναίσθημα που νιώθαμε εμείς που το "λιώναμε" προσέχοντας κάθε μας βήμα (αφού εδώ το save system είναι ανα χείρας), αλλά ίσως πάρετε μια γεύση απο ένα παλιό-καλό platform της εποχής.

Ευελπιστώ πως το επερχόμενο "Epic Mickey" για το Wii (θαρρώ πως ένας λόγος όπου περιμένουν οι-retro-gamers το EM, είναι και το LoI), θα κυμαίνεται στα ίδια υψηλά επίπεδα που έφτασε και το LoI.

16080589020847044613.jpg


Γνωστή (και αποτελεσματική) η τακτική των γυναικών ανα τους αιώνες (και ανα τα παραμύθια) για να πείσουν τους άντρες :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερο παχνιδι, και από τεχνικης φύσης σουπερ. Δυστυχως δεν εχω παιξει την έκδοση του Master System παρα μονο του Megadrive, αλλα ειμαι σιγουρος ότι έχει γινει καλή δουλεια και στην 8μπιτη κονσολίτσα.

Οσον αφορα την απορία σου για το σκισιμο του ποντικου για την minnie, εεεμ ποντικός έιναι σε ποντίκινα θα την πέσει! αμα την επεφτε στον daisy, τοτε... :p
 
ndial είπε:
Φοβερο παχνιδι, και από τεχνικης φύσης σουπερ. Δυστυχως δεν εχω παιξει την έκδοση του Master System παρα μονο του Megadrive, αλλα ειμαι σιγουρος ότι έχει γινει καλή δουλεια και στην 8μπιτη κονσολίτσα.Οσον αφορα την απορία σου για το σκισιμο του ποντικου για την minnie, εεεμ ποντικός έιναι σε ποντίκινα θα την πέσει! αμα την επεφτε στον daisy, τοτε... :p
Είχε βγεί το Land of Illusion στο Mega Drive; Μόνο το Castle of Illusion ήξερα. Εγω το έπαιξα σε Gamegear. Φανταστικό παιχνίδι. Κάποτε η Disney Interactive έφτιαχνε πραγματικά ωραία games. Ευχαριστούμε για το review!
 
Marioland είπε:
Είχε βγεί το Land of Illusion στο Mega Drive; Μόνο το Castle of Illusion ήξερα.
Εκτός απο το Castle of Illusion Marioland, έχει βγεί και αυτό για την κονσόλα Mega Drive. Μάλλον αυτό θα εννοούσε ο ndial.

To Castle of Illusion άν και δεν το είχα δεί ιδιαίτερα, εν τούτοις το "World of Illusion" το είχα στην κατοχή μου, και φυσικά το χα λιώσει δεόντως! Πρόκειται για παιχνίδι που φτάνει παρόμοια επίπεδα με το Castle of Illusion (άν όχι υψηλότερα). Βέβαια πρόκειται για παιχνίδια κονσολών διαφορετικής γενιάς, οπότε η σύγκριση ίσως είναι μάλλον άδικη.

Το μεγάλο όμως ατού του WoI έναντι του LoI, ήταν η δυνατότητα συμμετοχής δύο παιχτών μαζί (μίκυ, ντόναλντ). Περριτό να πώ πως η περιπέτεια χτύπαγε κόκκινο κάθε φορά που έπαιζα με έναν φίλο μου. (Τονίζω πως ήταν συμμετοχικό το διπλό και όχι αντίπαλο).

Πάντως άν και παιχνίδια "παιδικά", εν τούτοις ήταν κάτι παραπάνω απο αξιόλογα εκείνες τις εποχές. Καμία σχέση με τη μαζοποίηση των σημερινών παιδικών games (κυρίως μεταφορά απο ταινίες), τα οποία γίνονται πρόχειρα με πολύ συγκεκριμένους σκοπούς. Φυσικά η σύγκρισή τους, με τη χρυσή 8bit-16bit εποχή, επ ουδενοί λόγο γίνεται.

Φυσικά ο κατάλογος είναι μεγάλος (ώς επι το πλείστον disney games) σε όλες τις πλατφόρμες 8-16 bit.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εκεινη την εποχη ηταν απο τα καλυτερα platformers στις κονσολες ολα τα mickey....προσωπικα ξεχωριζω το mickey mania αλλα και τα προαναφερθεντα ηταν αψογα ολα
 
Πολύ ωραίο review Dimitrie. Μπράβο σου. Η περιγραφή σου και οι εικόνες που συμπεριέλαβες μου έδωσαν την δυνατότητα να αισθανθώ ξανά αυτό το 'γλυκό' άγχος που είχα εκείνες τις μέρες του 1993, προσπαθώντας να τερματίσω με την μητέρα μου, 'την φασολιά' όπως το έλεγα τότε.
 
Dimitrios είπε:
Εκτός απο το Castle of Illusion Marioland, έχει βγεί και αυτό για την κονσόλα Mega Drive. Μάλλον αυτό θα εννοούσε ο ndial.
To Castle of Illusion άν και δεν το είχα δεί ιδιαίτερα, εν τούτοις το "World of Illusion" το είχα στην κατοχή μου, και φυσικά το χα λιώσει δεόντως! Πρόκειται για παιχνίδι που φτάνει παρόμοια επίπεδα με το Castle of Illusion (άν όχι υψηλότερα). Βέβαια πρόκειται για παιχνίδια κονσολών διαφορετικής γενιάς, οπότε η σύγκριση ίσως είναι μάλλον άδικη.

Το μεγάλο όμως ατού του WoI έναντι του LoI, ήταν η δυνατότητα συμμετοχής δύο παιχτών μαζί (μίκυ, ντόναλντ). Περριτό να πώ πως η περιπέτεια χτύπαγε κόκκινο κάθε φορά που έπαιζα με έναν φίλο μου. (Τονίζω πως ήταν συμμετοχικό το διπλό και όχι αντίπαλο).

Πάντως άν και παιχνίδια "παιδικά", εν τούτοις ήταν κάτι παραπάνω απο αξιόλογα εκείνες τις εποχές. Καμία σχέση με τη μαζοποίηση των σημερινών παιδικών games (κυρίως μεταφορά απο ταινίες), τα οποία γίνονται πρόχειρα με πολύ συγκεκριμένους σκοπούς. Φυσικά η σύγκρισή τους, με τη χρυσή 8bit-16bit εποχή, επ ουδενοί λόγο γίνεται.

Φυσικά ο κατάλογος είναι μεγάλος (ώς επι το πλείστον disney games) σε όλες τις πλατφόρμες 8-16 bit.
Το θυμάμαι το World of Illusion. Το είχε ένας φίλος μου και μου άρεσε πολύ. Όντως είχαν κοινά αλλά δεν ήταν τα ίδια. Υπήρχε και το Leged of Illusion το οποίο είχα την τύχη να παίξω δεόντως στο Game Gear. :) Τώρα που το σκέφτομαι, η παιδική μου ηλικία ήταν γεμάτη Disney games! :eek:

[edit]

Κοιτώντας την λίστα ανακάλυψα γιατί τα παιχνίδια "Illusion" ήταν μόνο σε κονσόλες της Sega. Ήταν απο in-house studios απο την Sega of Japan! Δεν το είχα σκεφτεί! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδες, ναι το World of Illusions εννοούσα στο MD, my apologises!

Πάντως ολη αυτη η σειρά με τον Mickey (Land, Castle,World κτλ) δειχνουν υπέροχες.
 
Τα λιγορευόμουν και εγώ τότε αυτά τα παιχνίδια της Disney, αλλά τότε ήμουν αποκλειστικά κάτοχος Amiga και C64, οπότε δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να τα παίξω!!!

Πολύ ωραίο το review!!
 
Παιχνιδαρα...Απορω πως και δεν το ειχα παρει απο το Μινιον τοτε...
 
Δεν το είχα παίξει , αλλά πό τις εικόνες φαίνεται να είχε πάρα πολύ ωραία γραφικά !
 
ωραιο review (αν και αργησα το γνωριζω ) αλλα ετυχιε να τον αποκτησω προσφατα τον συγκεκρυμμενο και πιστευα οτι θα ηταν χαλια ...
 
Πολύ καλό το review και το παιχνίδι πραγματικά δεν πρέπει να λείπει από καμιά συλλογή. Δεν το έχω παίξει στο Master System παρά μόνο του Game Gear αλλά νομίζω ότι είναι πανομοιότυπη. Φοβερά γραφικά, φοβερό gameplay και γενικά φοβερό παιχνίδι. Το έχω παίξει πολύ και ήταν από τα πρώτα παιχνίδια που αγόρασα ξανά για το GG.
 
Πίσω
Μπλουζα