Laptop του 2004 ... τι μνήμη ;

Spartan_X

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
512
Αντιδράσεις
163
Καλημέρες.. Αγόρασε νέο laptop ο αδερφός μου, καί μου έδωσε το παλίο του, το οποίο είναι ενα Toshiba Satellite με Pentium M Centrino στα 1.6, 512ΜΒ RAM και μια Radeon 9600 mobile, αγορασμένο τέλη του 2004. Για χρήση Internet ( browsing και κατεβαστήρι ) πιστεύω είναι ακόμη μιά χαρά, μάλιστα μέχρι και ανάλυση 720p στο youtube τα τρέχει νεράκι... αλλά θεωρώ οτι λίγο παραπάνω μνήμη αν είχε θα ήταν ακόμα καλύτερα. Ξέρετε τι τύπου πέρνει, αν μπορώ ακόμη να βρώ, και πόσο περίπου θα είναι η τιμή του 1GB ; Ευχαριστώ :)
 
Σε laptop με αντίστοιχο Celeron επεξεργαστή έβαλα DDR II αλλά στα 533.

Το δικό σου είναι παλιότερο οπότε λογικά πρέπει να παίρνει DDR 1 . Ψάξτο λίγο με το ακριβές μοντέλο στο g00gle για να δεις και την ταχύτητα που πρέπει να βάλεις, γιατί και οι DDR 1 ήταν στα 266, 333 και 400 Mhz. Τα φορητά μπορεί ενδεχομένως να έχουν κόλλημα με τη ταχύτητα, μια και ακόμα και σήμερα που είμαστε στην DDR III τα περισσότερα θέλουν συγκεκριμένη ταχύτητα.

Τώρα για τιμές θα σε γελάσω. Σε συμφέρει να πας σε μτχ.
 
Αυτό είναι το πρόβλημα, οτι δε ξέρω το ακριβές μοντέλο... Η Ταμπελίτσα με το κωδικό του μοντέλου απο κάτω έχει σβηστεί εντελώς ( απο τη θερμοκρασία μάλλον ) και δε διακρίνεται τίποτα. Μάλλον βλέπω οτι θα πρέπει να το ανοίξω και να δώ ο ίδιος, αν λένε πάνω τους, οι μνήμες τι είναι... αλλίως θα το πάω σε ένα τεχνικό. Ευχαριστώ πολύ πάντως :)
 
βάλε το cpu-z και δες τι έχεις ακριβώς...
 
Αν πιάνουν τα χέρια σου, άνοιξε το πορτάκι με τις μνήμες και διάβασε specs στην ταμπελιτσα που έχουν πάνω. Γιατί μπορεί να έχεις 2 Χ 256 και να πρέπει να τιε πετάξεις για να αναβαθμίσεις.

Και πολύ σωστά ανέφερε ο Σπύρος παραπάνω. Έχω αρχίσει να τα ξεχνάω στη πραγματικότητα μου φαίνεται τελικά με τα mac που μπλέχτηκα, (και αυτό δεν είναι καθόλου κακό!!!!!! )
 
Λοιπόν... έτρεξα το cpu-z οπως είπατε ποίο πάνω, και αναφέρει οτι έχω 2 modules των 256MB "PC2700" στα 166Mhz. PC2700 ομως που κοίταξα έχει και σε άλλες ταχύτητες... και 1 στα 166Μhz που βρήκα είναι πανάκριβη. Υπάρχει περίπτωση συμβατότητας με 333Mhz πχ; ( PC2700 τις λέει και αυτές )
 
Παιδία υπάρχει άλλο ένα προβληματάκι που έχει προκύψει ... ( και μάλλον με τόσες ερωτήσεις γίνομαι κουραστικός :( ). Σε ανύποπτους χρόνους και ακόμα και χωρίς να κάνει τίποτα εκείνη τη στιγμή το μηχάνημα πετάει μπλέ οθόνη ( με ένα κατεβατό απο ακαταλαβίστικες πληροφορίες ) και κάνει καπάκι restart .... γιατί; Αυτό το κάνει απο χθές, και ξεκίνησε εντελώς ξαφνικά :(
 
Στο event viewer έχει καμιά αναφορά σφάλματος?
 
...μήπως έχει καρτα amd και έβαλες νέους drivers;

Πιστεύω ότι το μηχάνημα σου παίρνει ddr1 στα 333. Ιδναικά ψάξε στο διαδίκτυο να βρεις τα specs μηχανηματων της εποχής...πάνω κάτω θα πάρεις ιδέα τι παίρνει
 
Τώρα γύρισα σπίτι ... Στο event viewer δε είδα τίποτα διευκρινιστικό ( stop και restart διαφόρων λειτουργιών βρήκα να αναφέρει μόνο ) και θα δοκιμάσω με το πρόγραμμα που του nKarytia ποίο πάνω... οχι δε έχει κάρτα AMD. Ευχαριστώ πολύ όλους πάντως.
 
Λοιπόν απλά να πω οτι το πρόγραμμα δε το πέρασα καθολου γιατί έγινε format, το μηχάνημα έβγαζε ασταμάτητα μπλέ οθόνη με κάθε boot... Υποψιάζομαι οτι πρέπει να ήταν driver... άλλα τι άλλο να πώ.
 
Spartan_X είπε:
αλλά θεωρώ οτι λίγο παραπάνω μνήμη αν είχε θα ήταν ακόμα καλύτερα. Ξέρετε τι τύπου πέρνει, αν μπορώ ακόμη να βρώ, και πόσο περίπου θα είναι η τιμή του 1GB ; Ευχαριστώ :)



http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46392_46404/DDR-1-module.html?keyphrase=512mb+ddr+so-dimm

Υπολογισε Χ2 την τιμη (2Χ512ΜΒ)

Βεβαια σε αποθεμα φερεται να υπαρχει

μονο στο egate και το θεσσαλονικιοτικο Zeroone


( σε Apacer 512MB DDR-333MHZ PC2700 SODIMM μονο)


ενω οσων αφορα ολα τα αλλα αναφερεται αγνωστη διαθεσιμοτητα .

Εχοντας προσφατη εμπειρια απο ενα ~παρεμφερων δυνατοτητων (λιγο χειροτερο για την ακριβεια με onboard της Intel καρτα γραφικων ) και 2Χ256 μνημη ,βελτιωση επιδοσεων ειδα με ενα προγραμματακι που πειραζε τα timings των μνημων .

Το I852GM/I855GM Τweaker (Twdfi855.exe) που αλλαζοντας τους σχετικους registers στο chipset

κατεβαζοντας τα timings των μνημων απο

tRCD 3 -> 2

tRP 3 -> 2

tRAS 6 -> 5

ειχα μια μικρη αλλα εμφανη αυξηση με μετροπρογραμμα και χωρις να μου δημιουργησει το παραμικρο κολλημα .

Δες ποιο chipset εχεις , μπορεις να το δεις απο το Cpu-z (απο την καρτελα Mainboard/ chipset)

και απο ενα σωρο αλλα προγραγραμματα οπως π.χ.

το portable και free SIW (το ποιο chipset εχεις ειναι στην προκειμενη στη καρτελα Hardware/Motherboard/Nortbridge )

http://portableapps.com/apps/utilities/siw_portable

(γενικα τo SiW παρεχει εκτενεστατες πληροφοριες για το hardware )

-που λογικα ειναι μαλλον ενα απο τα 855GME & 855PM λογω centrino + ddr1+ mobile 9600 καρτας γραφικων )-

κι ενδεχομενως μπορεις να χρησιμοποιησεις κι εσυ το ιδιο utility .

(Btw eπισης με μια εκδοση τουClockgen εκανα ελαφρυ overclonking απο περιεργεια αλλα αυτα δεν πρεπει γινονται με τιποτα σε laptop και μαλιστα 7ετιας .Το εκανα μια δυο φορες απο περιεργεια και μονο....)

-----------------

Οσο για το σχολιο

Nemo είπε:
2004 ???
Μα θελει και ρωτημα ???

Μνημες Euro :p
ηταν στα πλαισια της ευφοριας ακριβως αμεσως μετα την επικρατηση επι της Ρωσσιας 16-06-12,23:47

ελπιζω να μην σε ενοχλησε .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι βρε, τι να με πειράξει, σιγά :) Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)
 
Τελικά έβγαλες άκρη με τα BSODs ή ακόμα είσαι στο "μαλον φταίει η μνήμη";
 
Καλησπέρα ... ναί, εβγαλα άκρη, και ανακάλυψα οτι έφταιγαν οι drivers της wireless ethernet καρτας(!). Πέρασα καινούργιους ( μετά από format όμως... ) και πλέων δε το κάνει.
 
Btw τελικα δεν μας ειπες τι chipset εχει ....

Nemo είπε:

Εχοντας προσφατη εμπειρια απο ενα ~παρεμφερων δυνατοτητων (λιγο χειροτερο για την ακριβεια με onboard της Intel καρτα γραφικων ) και 2Χ256 μνημη ,βελτιωση επιδοσεων ειδα με ενα προγραμματακι που πειραζε τα timings των μνημων



Το I852GM/I855GM Τweaker (Twdfi855.exe) που αλλαζοντας τους σχετικους registers στο chipset



κατεβαζοντας τα timings των μνημων απο



tRCD 3 -> 2



tRP 3 -> 2



tRAS 6 -> 5



ειχα μια μικρη αλλα εμφανη αυξηση με μετροπρογραμμα και χωρις να μου δημιουργησει το παραμικρο κολλημα .


 


Απλα just for the record ...



Superpi (μετροπρογραμα) /512Κ ( μιλαμε για ενα celeron-ακο Μ )



πριν 30.874s



και μετα 29.563s



το I852GM/I855GM Τweaker ....


 

 

 


 
Πίσω
Μπλουζα